Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 27.09.2012, 12:22:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Asta e părerea ta, total diferită de cea a Sfinților pe care i-am citat mai sus.
si Parintii de care tot pomenesti si-au spus parerile lor personale in legatura cu acest subiect



Citat:
Afirmația e a Sf Ioan Gură de Aur, pe care se pare că o disprețuiești. Apropo sectarii cer argumente biblice și nu țin cont de Sf Tradiție și de ceea ce au spus Sfinții Părinți.
NU dispretuiesc NIMIC de la acest MARE Parinte bisericesc Ioan Gura de Aur. El doar si-a spus punctul lui de parere si atat, punct de vedere pe care eu il respect chiar daca nu sunt de acord cu el. Daca sectarii cer argumente biblice fac un lucru bun. Tot ceea ce nu are suport biblic vine de la om (parerea lui personala care de multe ori NU e un lucru rau) si nu de la Dumnezeu
Citat:
Căsătoria-i pentru mântuire și prunci, nu pentru plăceri și desfrânare.
asta e doar parerea ta si TOTAL AIUREA. Ce, daca un om ramane burlac NU se mai mantuieste? Casatoria IN PRIMUL rand se face pentru ajutor reciproc: " Și a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el" (Facere 2:18)".
Citat:
Simplu - dacă între bărbat și femeie nu ar fi existat această atracție și plăcere, ei nu s-ar fi căutat ca sexe, și astfel nu s-ar mai fi înmulțit. Dar această plăcere a apărut la om după caderea din Rai. Adam în Rai nu cunoștea altă dorire și plăcere decât cea a desfătării în Dumnezeu, numai în El aflându-și întreaga sa desfătare. În urma căderii din Rai omul trăit într-o lume în care valorile sunt răsturnate, răul se confundă cu binele. Din acel moment, omul este în căutarea plăcerilor trupești, în urma căreia desigur vine durerea, Sfîntul Maxim Mărturisitorul ne spune: "Omul află prin însăși experiența că orice plăcere are ca urmașă în chip sigur durerea".
cum ai ajuns tu la acesta concluzie magnifica caci daca sexul nu ar produce placere omul nu s-ar mai inmulti? Asa cum omul se duce la serviciu din necesitate si NU de placere, tot asa omul s-ar fi inmultit tot ca o necesitate si din dorinta de a avea urmasi chiar daca sexul nu ar fi produs placere (spre exemplu animalele)

Last edited by stefan florin; 27.09.2012 at 12:27:29.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 27.09.2012, 13:20:38
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Daca sectarii cer argumente biblice fac un lucru bun. Tot ceea ce nu are suport biblic vine de la om (parerea lui personala care de multe ori NU e un lucru rau) si nu de la Dumnezeu
Ești pe calea "cea bună"!
Uiți că Sfânta Scriptură a fost scrisă tot de oameni, nu? Uiți că Sfânta Scriptură+Sfânta Predanie=ORTODOXIE, nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #253  
Vechi 27.09.2012, 14:39:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ești pe calea "cea bună"!
Uiți că Sfânta Scriptură a fost scrisă tot de oameni, nu? Uiți că Sfânta Scriptură+Sfânta Predanie=ORTODOXIE, nu?
Sfanta Scriptura a fost scrisa de oameni la insemnul si sub indrumarea Sfantului Duh. Nu neg beneficiile in cale a mantuirii a Sfintei Traditii, dar daca unele traditii nu au suport biblic pentru mine aceste "traditii" sunt egale cu 0
Reply With Quote
  #254  
Vechi 27.09.2012, 14:44:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce n-ai înțeles tu e că Sfânta Scriptură e bazată pe Sfânta Predanie. Nu invers.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #255  
Vechi 27.09.2012, 17:32:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce n-ai înțeles tu e că Sfânta Scriptură e bazată pe Sfânta Predanie. Nu invers.
unde scrie asta?
Reply With Quote
  #256  
Vechi 27.09.2012, 18:13:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În catehism.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #257  
Vechi 27.09.2012, 19:23:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si Parintii de care tot pomenesti si-au spus parerile lor personale in legatura cu acest subiect
Sau vrei să spui și sub îndrumarea Duhului Sfânt. Sau pentru tine nu are sens? Apropo atitudinea ta este mai mult decât una sectară, protestantă.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
NU dispretuiesc NIMIC de la acest MARE Parinte bisericesc Ioan Gura de Aur. El doar si-a spus punctul lui de parere si atat, punct de vedere pe care eu il respect chiar daca nu sunt de acord cu el.
Cum respecți punctul lui de vedere? Alegând prezervativul? Cam confuză afirmația ta, dar "treacă meargă"...Apropo crezi că Sf Ioana Gură de Aur și-a spus punctul lui de vedere pentru el sau pentru noi?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Daca sectarii cer argumente biblice fac un lucru bun.
Să înțeleg că faci parte din rândul lor?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Tot ceea ce nu are suport biblic vine de la om (parerea lui personala care de multe ori NU e un lucru rau) si nu de la Dumnezeu
Dar părerea personală a unuia care a fost călăzit de Duhul Sfânt pentru tine nu contează? Aici vorbesc de Sf Ioan Gură de Aur, Sf Maxim Mărturisitorul, Pr Cleopa, Pr Dumitru Stăniloaie și alți sfinți și părinți pe care i-am citat. Te crezi mai în măsură decât ei să tâlcuiești Sfânta Scripură? Vezi tu excluzi Sf Tradiție dar spui că ești ortodox. Dragoș ți-a scris formula "matematică" a unui ortodox.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta e doar parerea ta si TOTAL AIUREA.
Nu este părarea mea, ci este părerea mai multor Sfinți Părinți care au trăit cu adevărat ortodoxia.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Ce, daca un om ramane burlac NU se mai mantuieste?
Nu ai înțeles sensul, esența sitagmei, a cuvântului ziditor spus de un mare părinte.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Casatoria IN PRIMUL rand se face pentru ajutor reciproc: " Și a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el" (Facere 2:18)".
"Și a binecuvântat Dumnezeu pe Noe și pe fiii lui și le-a zis: "Nașteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l stăpâniți!" (Facere 9, 1). Fii atent ce binecuvântează Dumnezeu.

Acum hai să o luăm invers. Tu mi-ai tot cerut argumente biblice, eu nu am facut-o niciodată. Te rog adu-mi și mie argumente biblice în care Dumnezeu binecuvântează plăcerea și desfrânarea. Să văd cum îți tâlcuiești tu Biblia.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cum ai ajuns tu la acesta concluzie magnifica caci daca sexul nu ar produce placere omul nu s-ar mai inmulti? Asa cum omul se duce la serviciu din necesitate si NU de placere, tot asa omul s-ar fi inmultit tot ca o necesitate si din dorinta de a avea urmasi chiar daca sexul nu ar fi produs placere (spre exemplu animalele)
Ai ales un exemplu cât se poate de nepotrivit. Dumnezeu a sădit în firea omului câteva legi fundamenale numite instincte, cum sunt instinctul conservării vieții și instinctul de perpetuare a vieții. La servici te duci pentru a câștiga bani, chiar dacă nu-ți place, dar cu banii câștigați îți acoperi niște necesități, adică să-ți cumperi de mâncare, haine, să îți poți permite un acoperiș s.a.m.d. Astfel stingi primul instinct.
Plăcerea produsă de împrunarea dintre soți a apărut după căderea omului din Rai. La fel cum și necesitatea de a supraviețui, adică de a munci pentru a mânca, a apărut tot după căderea din Rai. Înainte de cădere, Adam nu a avea aceste griji. Iar plăcerea a apărut în urma neascultării, a gustării din pomul cunoașterii, din pomul binelui și al răului. Iar sub orice plăcere e încolăcit un șarpe. Părinții ne spun să ne ferim de plăceri, nu să trâmbițăm că plăcerea este un drept legitim al omului, așa cum tu insinuezi.

Last edited by ovidiu b.; 27.09.2012 at 19:41:25.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 27.09.2012, 19:33:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Sfanta Scriptura a fost scrisa de oameni la insemnul si sub indrumarea Sfantului Duh. Nu neg beneficiile in cale a mantuirii a Sfintei Traditii, dar daca unele traditii nu au suport biblic pentru mine aceste "traditii" sunt egale cu 0
Te contrazici. Până acum ai demostrat că Sf Tradiție pentru tine e zero.
Reply With Quote
  #259  
Vechi 27.09.2012, 19:46:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce n-ai înțeles tu e că Sfânta Scriptură e bazată pe Sfânta Predanie. Nu invers.
Este adevarat in sensul ca si Scriptura, si Traditia provin din aceeasi sursa: kerygma apostolica, invatatura apostolilor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #260  
Vechi 27.09.2012, 19:52:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta e doar parerea ta si TOTAL AIUREA. Ce, daca un om ramane burlac NU se mai mantuieste?
Nu sunt în măsură să stabilesc eu cine se mântuiește. Totuși, ai citit postarea 242 despre prezervativ? Vezi cât de "mult" a fost iubit și pedepsit Onan de Dumenzeu pentru ceea ce facea? Nu e cam același lucru folosirea prezervativului cu ce cee ce facea Oanan?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02