Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 01.01.2011, 19:00:51
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ispitele sunt mari pentru toti! Trebuie sa le invingem!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #262  
Vechi 12.01.2011, 19:19:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anatolie Vezi mesajul
Ispitele sunt mari pentru toti! Trebuie sa le invingem!

Doamne ajuta!
Rugaciunea pune capat pacatelor , iar cel ce pune capat rugaciunii incepe a pacatui ! Asta , nu inseamna a sta doar cu cartea de rugaciuni in brate toata ziulica , si nici cu capul plecat in rugaciuni continuue , caci si un suspin , si un gand , un simplu gand spre Dumnezeu inseamna rugaciune , asa cum amintea Eduardd pe un alt thread ( Pocainta ) . Pozitia inimii noastre este covarsitoare in invingerea ispitelor si a pacatelor in generral ! Deci, mare atentie spre ce si mai ales spre cine ne orientam inimile noastre !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #263  
Vechi 17.01.2011, 10:31:11
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit si unii si altii

O tinuta decenta se poate materializa intr-o fusta deasupra genunchiului sau un decolteu usor...Parerea in opinia mea este ca unii dintre barbati sunt tentati oricum sa flirteze, personal am observat asta chiar in biserici, de nenumarate ori...Apoi sigur, exista si femei care fac acelasi lucru , dar mie mi se pare esential modul in care gandesc si unii si altii....E si chestie de educatie si caracter....Pt. stiti ceva? Nici unii nici altii , daca nu le-ar sta mintea la tampenii , n-ar avea purtari necuviincioase si nici nu s-ar imbraca indecent , nici pe strada , nici in locasuri de cult....Sa fim realisti...Putem privi ceasuri la niste picioare superbe si nu ne misca pe nicaieri , daca ne controlam si daca dorim sa fim oameni seriosi...Iar daca mai pretindem ca avem si oleaca de credinta....atunci scuze chiar nu mai sunt...
Reply With Quote
  #264  
Vechi 24.02.2011, 14:18:27
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
O tinuta decenta se poate materializa intr-o fusta deasupra genunchiului sau un decolteu usor...Parerea in opinia mea este ca unii dintre barbati sunt tentati oricum sa flirteze, personal am observat asta chiar in biserici, de nenumarate ori...Apoi sigur, exista si femei care fac acelasi lucru , dar mie mi se pare esential modul in care gandesc si unii si altii....E si chestie de educatie si caracter....Pt. stiti ceva? Nici unii nici altii , daca nu le-ar sta mintea la tampenii , n-ar avea purtari necuviincioase si nici nu s-ar imbraca indecent , nici pe strada , nici in locasuri de cult....Sa fim realisti...Putem privi ceasuri la niste picioare superbe si nu ne misca pe nicaieri , daca ne controlam si daca dorim sa fim oameni seriosi...Iar daca mai pretindem ca avem si oleaca de credinta....atunci scuze chiar nu mai sunt...
Una e sa fii in biserica, alta e sa fii pe strada, pe acasa...
Oare la biserica nu e bine sa fii smerita, si sa te imbraci corespunzator sentimentului de smerenie? Cineva care e smerita in mod normal se va gandi si la daca cel de langa ea e barbat, si ca se poate sminti...sau pacatui din cauza ei... din dragoste frateasca nu va face asta, ca sa fie placuta lui Dumnezeu...
Cat despre faptul ca te uiti dupa picioare superbe in biserica, in loc sa te uiti dupa icoane, oare seamana asta a fapte bune?
Dar cel mai bine si mai bine e sa nu judecam... eu asa cred, daca o venit o fata asa, la biserica... a venit cum a putut, cum a crezut, Dumnezeu sa-i ajute sa se intelepteasca... caci mereu vor fi oameni si oameni... si de cele mai multe ori nu stim cu ce gand s-a imbracat o fata... in ce imprejurari...
Acuma, da, sunt si oameni superficiali... ce sa facem... eventual sa fim precauti...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 25.02.2011, 11:37:20
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Cred ca problema e cu femeia care "uita" sa se imbrace si are un comportament lasciv doar pentru a atrage atentia.

Iarasi, problema e ca acest specimen devine foarte intalnit in ziua de azi.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
M-am hotarat sa deschid acest fir pentru ca pur si simplu m-am saturat de zecile de discutii legate numai de felul in care femeia este vinovata, de la facerea lumii, de smintirea barbatului.
Barbatul este slab, barbatul are ispite, calugarii au probleme si le trebuie izolare in varf de munte, fara picior de fiinta de sex feminin (nici la animale), etc.
Se discuta despre modul in care trebuie sa se imbrace femeia, sa se poarte, sa nu se machieze, sa nu poarte podoabe, cum sa fie in biserica, sa stea in dreapta sau in stanga, sau in spate, sau Doamne iarta-ma cate mai are ea de facut.
S-a pus si problema cu isiptele preotului, cu gelozia preoteselor pe femeile care il plac pe preot in biserica. Asta nu este tot firesc?
Mi-a ajuns subiectul asta pana deasupra capului. Femeia este vesnic problema si ispita pentru barbat.
Si atunci vreau eu sa va intreb si fata cealalta a monezii?
Ce facem cu barbatii si cu ispitele femeii?
Si femeia este om, cu suflet si hormoni.
Ce ar trebui sa faca ea ca sa se apare de ele? Cum ar trebui sa umble barbatul: imbracaminte, comportament, aspect, etc.
Se discuta pe un alt fir ca pentru maici nu este posibil un Athos, pentru ca trebuie sa vina preotul. Si daca acesta le tulbura cu ochii lui albastri, sau cu infatisarea lui?
Cineva (chiar mai multe persoane cred) spunea ca a fost tulburata de duhovnic (calugar, preot, nu conteaza).
Femeile vin la biserica, se duc la spovedit la...un barbat pana la urma. Si daca au si ele ispite?
Si daca tocmai vesmintele preotului si aspectul lui le pot tulbura pe femei?
Cine este atunci vinovat?
Sa-i punem si barbatului val pe fata?
Cum sa-l imbracam si unde sa-l asezam?
Sa facem spovedania ca la catolici, fara a vedea fata preotului/duhovnicului?
Si credeti-ma ca ma refer aici numai la fetele/femeile cuminti, credincioase, cuviincioase, nu la altele.
V-as intreba si altceva:
Barbatii picteaza f.frumos icoane, mai ales pe Sf. Fecioara o vad in chip foarte frumos.
Oare cum vad femeile icoana Lui, ochii lui? Si cum o vad barbatii?
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #266  
Vechi 25.02.2011, 11:38:15
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Ma scuzi ca intervin, da' care e rolu' decolteului?

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
O tinuta decenta se poate materializa intr-o fusta deasupra genunchiului sau un decolteu usor...
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #267  
Vechi 25.02.2011, 15:22:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
O tinuta decenta se poate materializa intr-o fusta deasupra genunchiului sau un decolteu usor...Parerea in opinia mea este ca unii dintre barbati sunt tentati oricum sa flirteze, personal am observat asta chiar in biserici, de nenumarate ori...Apoi sigur, exista si femei care fac acelasi lucru , dar mie mi se pare esential modul in care gandesc si unii si altii....E si chestie de educatie si caracter....Pt. stiti ceva? Nici unii nici altii , daca nu le-ar sta mintea la tampenii , n-ar avea purtari necuviincioase si nici nu s-ar imbraca indecent , nici pe strada , nici in locasuri de cult....Sa fim realisti...Putem privi ceasuri la niste picioare superbe si nu ne misca pe nicaieri , daca ne controlam si daca dorim sa fim oameni seriosi...Iar daca mai pretindem ca avem si oleaca de credinta....atunci scuze chiar nu mai sunt...
In mediu crestin nu vorbim de tinuta decenta, ci de tinuta cuviincioasa.
A fi cuviincios (buna cuviinta, "cadenia") - este in independenta de regulile modei. Buna cuviinta ne spune de ex., sa nu venim in panataloni la biserica (desi decenta permite), sa nu ne rujam (desi decenta permite si asta etc).

Noi avem ca model pe Sfanta Maica a Domnului.. este firesc sa straduim sa ne aratam ca fiice ale ei (cum frumos a spus cineva intr-o postare).
Astfel ca decolteul si fusta peste genunchi (nu stiu cum te simti confortabil astfel imbracata, mie mi-ar fi rusine si nu de oameni, ci de Maica Domnului care este prezenta la Sf. Liturghie, ca ii cer intelepciune, dar de urmat nu vreau sa o urmez) nu se cad.

Si de "educatie si caracter" trebuie sa dam noi dovada, nu sa le pretindem altora cand noi nu ne imbracam suficient de modest pt a nu atrage atentia in nici un fel.
Chiar daca altul nu este ispitit (ca ar avea "educatie si caracter" sau doar pt ca e prezent cu totul la slujba), pacatul nostru tot ramane (ca ne mandrim, ne punem in valoare, ne exprimam ceea ce am vrea sa fie "bun gust vestimentar" etc.. adica ne autoafirmam tot pe noi in locasul lui Dumnezeu).
Reply With Quote
  #268  
Vechi 25.02.2011, 16:13:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Sunteti culmea, fetelor, si la topicul asta in care era vorba de barbati, tot despre fusta femeii si pantaolnii ei vorbiti..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #269  
Vechi 25.02.2011, 16:27:37
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sunteti culmea, fetelor, si la topicul asta in care era vorba de barbati, tot despre fusta femeii si pantaolnii ei vorbiti..
Păi, asta ne ... doare pe toți
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 25.02.2011, 16:29:04
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Nu stiu sa fi fost vreodata la biserica si sa vad un barbat care sa ispiteasca prin imbracaminte. Sunt "foarte" imbracati, nu am vazut chilotii niciunui barbat in timp ce se inchina. In schimb, scumpele doamne nu pot avea parte de aceiasi caracterizare. Ma simteam eu prost cand venea cate o pipita cu blugi cu talia joasa si facea niste matanii de isi etala tot dosul in toata spendoarea. Vin rujate si lasa niste urme de ventuze de ma ia plansul, mai nou se pupa intre ele de ...bleah.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59