Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 13.09.2014, 18:31:10
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Inevitabil, daca nu esti crestin ii vei spune ca nu exista Dumnezeu sau cel mult ii vei zice ca exista o energie universala, ceva absolut vag, ceva bla bla=uri de acest gen.

Nu aveti cum sa nu aveti ceva impotriva oamenilor, va ascundeti dupa deget daca credeti asta, daca va deranjeaza anumite lucruri din religie si anumiti oameni vor practica acele lucruri, normal ca vor deranja si oamenii care practica acele lucruri. Spre exemplu un om care merge in pelerinaj la moaste. Daca d-voastra nu suportati ideea moastelor, si vedeti un crestin ce merge la moaste, veti spune : uite si la prostii aia care merg la moaste si ii veti dispretui.
Daca tot il invatati sa isi iubeasca aproapele de ce sa nu il invatati sa il iubeasca si pe Dumnezeu? Ca doar astea sunt si legile Scripturii, iubirea de Dumnezeu si de aproapele.
Pentru ca iubirea de Dumnezeu este mult mai abstracta. Puteti spune ca, la 10 ani, aveati iubire fata de Dumnezeu? Eu cred ca nu. Nici un copil nu poate spune asta decat daca i s-a zis sa spuna asta.
Dar daca este intrebat daca o iubeste pe mama, tatal, prietenii, etc, va spune din toata inima ca da, ii iubeste.
Nu poti explica unui copil, care probabil il vede pe Dumnezeu ca fiind un batran cu barba alba care se uita la tot ce face (asta pe la varsta de 12 ani) sa iubeasca ceva ce nu intelege, sau n-a vazut in viata sa.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 13.09.2014, 18:39:22
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Cu "Dumnezeu nu exista"€, "€ždaca esti credincios esti un prost"€, "€žomul e un ornitorinc evoluat intr-o perioada de 500.000.000 de ani"€, €"trebuie sa-l crezi pe Hawking ca altfel esti idot€", etc.
Spuse în versuri, sub forma de povestiri, la masă. Stie ateul cum.

Pai n-ai zis si nici un ateu nu zice sa zici copilului. Doar ca el asa face.
Îi împoaie capul sarmanului copil. Cu toate alienarile ateiste.
Iar cand copilul creste mare o ia pe urmele lu taica-su.
Nici nu-i de mirare la cat a fost de indoctrinat de mic.

Ai idee cam cati ortodocsi sunt in tarile ateiste?
Aproape niciunul. Pentru ca ateii si-au indoctrinat copii.

Pe cand parintii tai ortodocsi nu te-au indoctrinat si uite, ai ajuns un ateu.
Ateii le mai spun si : Daca Dumnezeu exista, pe Dumnezeu cine l-a facut. In rest exemplele date sunt cat se poate de adevarate. Confirm.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 13.09.2014, 18:55:16
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Copiii pot recepta mesajul Evangheliei foarte de timpuriu și foarte bine, mai bine chiar decât adulții (care sunt deja deformați sufletește și plini de convingeri eronate prin prisma cărora interpretează sucit Scriptura).
Copiii gândesc cu inima și găsesc absolut firesc Cuvântul.
Ei au o disponibilitate de a ierta (și de a înțelege și răsplăti pe cei care iartă) net superioară adultului. Ei nu iartă din buze ci din tot sufletul. În primul rând ne iartă pe noi adulții, care îi masacrăm sistematic în tot ce au ei mai bun și totodată ne lăudăm că îi "educăm". Iar ei ne iartă într-un mod uluitor, total.
Copiii mei, în special Tudor, aveau deja la intrarea în școală o lectură aproape completă a Bibliei și o sistematizare deja consistentă a ideilor de bază. I-au ajutat mult cărțile și revistele cu tematică biblică apărute în ultimii ani. Precum și seria de reviste cu prezentarea vieții câte unui Sfânt (Dimitrie, Parascheva, Gheorghe etc.). Foarte mult participarea la slujbe, unde ei merg de obicei cu o mare disponibilitate, cu dragoste.
În școală la orele de religie (nivelul cls. I-II) ei discută de obicei de la egal la egal cu profesorii. Am participat și eu la câteva lecții, dialogul întrece cu mult, uneori, nivelul unor discuții de aici de pe forum, să fiu iertat de sinceritate. Duhul copiilor este viu și bogat și surprinzător de informat.
Memoria lor excepțională le permite să reproducă, la nevoie, rugăciuni lungi, capitole din Scriptură sau cărți întregi (în rezumat, în idei principale).
Pot cânta cea mai mare parte a slujbelor, avînd uneori nevoie de mici indicații ajutătoare (pentru respectarea tipicului).
Fac conexiuni bogate și precise între diverse cărți ale Scripturii, între VT și NT.
În biserica din satul meu natal, de câte ori merge Tudor este copil de altar, îndeplinind cu ușurință toate cerințele; el este cel care spune Crezul, mai face și altele care presupun o bună înțelegere a Liturghiei.
Am sesizat că majoritatea tâlcuirilor lor sunt parcă rupte din scrierile Părinților. Deseori ei ne corectează gândirea, când începem să fantazăm sau să interpretăm abuziv, prea speculativ. Au repere simple, ferme, clare. Nu rătăcesc.
La ora de cateheză de după Sfânta Liturghie diaconul se mulțumește uneori doar să puncteze câteva repere ori să ofere unele date istorice - restul îl poartă copiii, cu vârste între 6 și 14 ani...
Fericiți cei curați cu inima!
Cu adevarat fericiti! Felicitari, sunteti un fericit ca ii aveti! Cred ca e o adevarata bucurie sa ii cunosti! Poate vor ajunge preoti! Bine ar fi!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #264  
Vechi 13.09.2014, 19:06:02
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Te informez ca parintii mei sunt foarte religiosi, si intreaga familie la fel, iar educatia mea a fost una ortodoxa, de la mersul la biserica pana la pelerinaje in diverse locuri sfinte. Tot ce am facut ca sa ajung la crezurile mele este sa fiu atent in clasa, la orele de stiinte exacte.

Ar fi un studiu foarte interesant sa mearga cineva la olimpicii nationali la matematica, biologie, fizica si chimie, si sa-i intrebe cat de credinciosi sunt. Din cate am vazut, premiantul nostru la olimpiada internationala de matematica de anul acesta a zis la televizor ca ora de religie ar trebui scoasa din scoli.
DEci ati fost indoctrinat de scoala, tipic.
Si tatal meu nu a fost la biserica, a refuzat sa intre, pentru ca invatatoarea i-a zis ca va avea probleme daca o va face, i-a zis ca nu au voie sa intre in biserica, pe vremea comunismului.
Mai exista si intelectuali religiosi, ce facem, ne batem in exemple? E pueril.

Domnule, daca pt d-voastra parerea unui olimpic, si parerile unor carti, adica parerile unor oameni de stiinta sunt mai importante decat Cuvantul Domnului, eu am ramas fara cuvinte.
Nu aveti nevoie de argumente ca sa credeti, nu aveti nevoie de stiinta, ci de credinta si iubire, atat.

Last edited by aubergine; 13.09.2014 at 19:08:27.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 13.09.2014, 19:18:01
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ti se par multi ateii aia care sa nu se ia e tine ca esti religios? Nu, sunt multi cei care se iau te tin ca esti religios. Ateii nu au nici o problema cu faptul ca esti religios, atata timp cat nu incerci sa ii convingi sa creada. Ei nu cred si atat, dar daca tu crezi, pe ei nu ii afecteaza, nu ii deranjeaza si incearca sa te schimbe. Cati din astia cunosc? Ca eu fff putini. In chimb stiu multi nti-tei care se cred atei.



Daca eu cred, in Dumnezeu si el crede in Dumnezeu si in Iisus si in binele si iubirea propovaduite de Iisus si in minunile lui Iisus, prin ce ne diferentiaza asa de mult numele religiei? Ah, ca ei nu au aia si ai-lalta, ca nu se inchin la icoane ca nu le e plin calendarul de sfinti, ca nu oricine care nu se descompune (si evntual miroase a mir) devine sfant la ei? Ca nu sunt exact ca ortodocii (daca erau, se numeau si ei ortodocsi)? De aia nu ne casatoresc in biserica decat daca se converteste la ortodoxie?!
Mie mi se pare nebunie. Mai bine ii lasi in pacat decat sa-i casatoresti? Bravo! Iubire de oamni, ce sa zic... de parca religia ne diferenteaza unii de altii, ca nu tot oameni suntem toti... Stiti ce e intresant? La reformati, n-o sa vezi in biserici nimic suflat cu aur si haine cu fir de aur si cruci groase de aur si altele asemenea. Ei cum de pot pastra simplitatea, care era propovaduita de de Iisus si de Apostoli? Cum se face ca mai marii din ortodoxie si bisericile sunt pline de icoane aurite, cruci de aur, straie cu fir de aur, toate sclipitoare si scumpe? Banii folositi pentru toate alea, din toate bisericile, cred ca ar hranii saracii Romaniei o vreme... nu zic ca preotul nu trebuie sa se diferentieaze cumva de mireni, nu zic ca bisericile sa fie darapanate, dar nu cred ca ar strica cumpatarea in cazul asta...

In fine, nu am nimic cu Sfanta Liturgie la care imi face placere sa asist, nu am nimic cu cantarile bisericesti, cu rugaciunea, dar ma deranjeaza aspectul material al bisericilor ortodoxe si nu numai. Ma deranjeaza ca preotul predica despre cumpatare si saracie, dar daca te uiti in jur vezi numai lucruri scumpe in incinta bisericii. Asta e deranjant si motivul e simplu...cu acei bani se putea da de mancare celor care nu au, se puteau cumpara rechizite copiilor sarmani, se puteau fapte bune, concret.
Se fac si donatii pentru copiii sarmani, nu va faceti griji de asta. Si si acele haine, cruci sunt tot prin donatiile oamenilor facute. Cu ce va deranjeaza ca oamenii dau din proprie initiativa acei bani? Din rautate imi pare mie, sau ca sa va legati de ceva.
Sau daca va deranjeaza asa de mult, faceti d-voastra donatii copiilor sarmani.
Pentru Dumnezeu oricat am da, si aur, si pietre scumpe, nu am putea niciodata sa il rasplatim pentru dragostea nesfarsita pe care o arata.

Last edited by aubergine; 13.09.2014 at 20:26:06.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 13.09.2014, 19:19:13
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
DEci ati fost indoctrinat de scoala, tipic.
Si tatal meu nu a fost la biserica, a refuzat sa intre, pentru ca invatatoarea i-a zis ca va avea probleme daca o va face, i-a zis ca nu au voie sa intre in biserica, pe vremea comunismului.
Mai exista si intelectuali religiosi, ce facem, ne batem in exemple? E pueril.

Domnule, daca pt d-voastra parerea unui olimpic, si parerile unor carti, adica parerile unor oameni de stiinta sunt mai importante decat Cuvantul Domnului, eu am ramas fara cuvinte.
Nu aveti nevoie de argumente ca sa credeti, nu aveti nevoie de stiinta, ci de credinta si iubire, atat.
Cu tot respectul, domnule Aubergine, eu am ajuns la concluzia ca este mult mai importanta iubirea decat credinta. Si daca prin credinta va referiti la lucrurile de forma ale orcarei religii (ritualuri, rugaciuni mecanice, post mecanic, ascultare oarba de reguli religioase), atunci consider ca se poate extrem de bine si armonios si fara acestea, inclusiv din punct de vedere sufletesc.
Acele cuvinte ale oamenilor de stiinta, da, le consider ca fiind peste Vechiul Testament.

Asta este ce cred eu. Sper sa nu ma judecati pentru asta. Consider ca nu am fost indoctrinat la scoala, ci "invatat". Un om nu poate fi indoctrinat cu realitatea.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 13.09.2014, 19:26:44
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
In Suedia copiii nu sunt crescuti "atei". Nu-ti imagina ca sunt loviti cu biciul si sunt fortati sa recite incontinuu "Dumnezeu nu exista.".

Asa se procedeaza: Creste copilul. Cand incepe sa puna intrebari despre lume, ii dai o enciclopedie. Cand merge la scoala, invata despre aceste lucruri (inclusiv istoria religiilor). Consideri o enciclopedie ca fiind o carte de indoctrinare?

Hai sa definim indoctrinarea.
Indoctrinarea sunt ideile si informatiile pe care nu ar trebui sa le critici si sa le treci prin filtrul gandirii.

Dar daca copilul asimileaza ce este intr-o enciclopedie (care este bazata pe observatii naturaliste, din viata reala, cu dovezi solide), nu este numita indoctrinare, deoarece copilul poate foarte bine sa critice acele informatii, si eventual sa i se explice cu dovezi solide de ce este asa.

Exista si indoctrinare ateista, da. Pe vremea comunismului asta se facea, o metoda complet gresita. De aceea a si esuat in mod spectaculos. Dar faptul ca Suedezii isi educa copiii in conformitate cu realitatea dovedita nu este indoctrinare. Din cate vad eu, ei au unul din cele mai inalte standarde de viata din lume, si sunt printre cele mai fericite popoare.
Depinde de cine este facuta acea enciclopedie, daca colectivul de oameni care au facut-o este format din atei, normal ca va fi.
Istoria religiilor este buna pana la un anumit punct. Totusi trebuie explicat copilului ca asa cum exista adevar, adevarul este de fapt Mantuitorul, asa exista si o singura religie adevarata si anume ortodoxia. Si trebuie explicat punct cu punct de ce celelalte religii nu sunt bune si cum esueaza ele. Cu exemple.
Cum definiti d-voastra fericirea? Ce insemna cel mai fericit popor? Va auziti ce spuneti?

Last edited by aubergine; 13.09.2014 at 19:38:15.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 13.09.2014, 19:30:18
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Depinde de cine este facuta aceea enciclopedie, daca colectivul de oameni care au facut-o este format din atei , normal ca va fi.
Istoria religiilor este buna pana la un anumit punct. Totusi trebuie explicat copilului ca asa cum exista adevar, adevarul este de fapt Mantuitorul, asa exista si o singura religie adevarata si anume ortodoxia. si trebuie explicat punct cu punct de ce celelalte religii nu sunt bune si cum esueaza ele.
Cum definiti d-voastra fericirea? Ce insemna cel mai fericit popor? Va auziti ce spuneti?
Definesc fericire prin sentimentul de implinire personala.

Considerati o enciclopedie care prezinta varsta Pamantului ca fiind de 4.5 miliarde de ani indoctrinare cu dovezi?

Dumneavoastra cum definiti adevarul? De unde stim care religie este adevarata si care nu este? Fiecare religie este adevarata pentru adeptii ei. Aici vorbeam de casatorii mixte. I-ati spune copilului ca religia unuia dintre parinti este falsa, desi acel parinte crede puternic ca este adevarata?

Asta ar isca discutii majore in acea familie.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 13.09.2014, 19:36:41
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
In Est s-a facut cu biciul, in vest s-a facut cu zaharelul. Amandoua regiunile au avut acelasi regim, in amandoua s-a facut si se face indoctrinare ateista. Copiii au fost scosi din sanul familiilor, mamele au fost trimise la munca, si copiii trimisi la fabricile de robotei, conform indicatiilor din Manifestul Comunist. Nu exista filtrul gandirii la un copil ( de cele mai multe ori nu exista nici la un adult pentru ca au avut altii grija sa-l amorteasca :) ).
Iar sabloane peste sabloane peste sabloane. E si normal ca aia care s-au vandut deja satanei sa traiasca mai bine. Oricine a citit orice despre pactul cu diavolul intelege lucrul acesta, ca iti ofera anumite beneficii materiale in schimbul sufletului.

https://www.youtube.com/watch?v=R8rnMc22AG8
Scopul religiei nu este sa te faca sa traiesti mai bine ci sa te faca sa traiesti. Despre fericire...si mai fericiti sunt cei din nuvela Brave New World.
Exact ca filtrul gandirii a fost amortit in perioada comunista prin indoctrinarea din scoli, si aci nu ma refer numai la indoctrinarea anti religie.

Last edited by aubergine; 13.09.2014 at 19:40:45.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 13.09.2014, 19:46:07
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Definesc fericire prin sentimentul de implinire personala.

Considerati o enciclopedie care prezinta varsta Pamantului ca fiind de 4.5 miliarde de ani indoctrinare cu dovezi?

Dumneavoastra cum definiti adevarul? De unde stim care religie este adevarata si care nu este? Fiecare religie este adevarata pentru adeptii ei. Aici vorbeam de casatorii mixte. I-ati spune copilului ca religia unuia dintre parinti este falsa, desi acel parinte crede puternic ca este adevarata?

Asta ar isca discutii majore in acea familie.
Acel sentiment nu este fericire, este multumire doar.

Da, o consider indoctrinare pura fara dovezi.

Adevarul este o persoana, v-am mai spus, adevarul este Hristos, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat.
Adevarul poate fi doar unul, adevarul nu e relativ.
Da, i-as spune.
Ca sa evitam discutiile nu ne casatorim cu persoane de alta religie.

Last edited by aubergine; 13.09.2014 at 19:48:48.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta mixta - care sunt problemele? Ciprian Mustiata Secte si culte 100 04.05.2013 13:31:46
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta cojanete Nunta 3 24.03.2010 11:31:35
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
casatorie mixta, rog raspuns de la preot, daca se poate lumar Nunta 5 13.10.2008 20:29:10