Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 12.05.2014, 18:53:33
CosteaN CosteaN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2014
Mesaje: 20
Talking

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Problema este Mandea. Subiectul topicului ar merita dezbătut, însă cu aroganță, zeflemea și trivialități este, practic, imposibil să ajungi la un rezultat bun.
CristianR, cine te opreste sa abordezi subiectul topicului cu citate din Sfintii Parinti, fara aroganta, zeflemea si trivialitati ... practic admiti ca ai o limita pe care nu o poti depasi in aceasta discutie, interesant ...
  #262  
Vechi 12.05.2014, 18:54:51
CosteaN CosteaN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2014
Mesaje: 20
Talking

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cat de prost sa fii sa crezi ca restul nu iti dau seama ca daca imediat dupa banarea ..... (ma abtin de la a-l caracteriza) apare altul (singurul, de altfel) care ii impartaseste "convingerile" este de fapt tot el?
Prost rau de tot,... mai ales atunci cand sustii ca este singurul care are acele pareri ... ai dreptate.
  #263  
Vechi 12.05.2014, 18:55:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.265
Implicit

Nu-mi plac monologurile. Iar un dialog nu este posibil între noi. Pentru că nu-l dorești.
  #264  
Vechi 12.05.2014, 18:57:23
CosteaN CosteaN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2014
Mesaje: 20
Talking

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu-mi plac monologurile. Iar un dialog nu este posibil între noi. Pentru că nu-l dorești.
Astea-s niste scuze puerile ... sa vedem argumentele, bazate pe invatatura Bisericii Ortodoxe, ca parerile unor anonimi nu au prea mare importanta ...
  #265  
Vechi 12.05.2014, 19:01:56
CosteaN CosteaN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2014
Mesaje: 20
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Trebuie spus dintru început că Dumnezeu a creat toate lucrurile, nu doar pe unele. N-a existat un alt spirit sau alt Creator de mai mică importanță care să fi creat sexualitatea. O astfel de idee păgână este hulitoare atât la adresa lui Dumnezeu, cât și a creației Sale.

Scripturile spun că Dumnezeu a creat sexualitatea omului. El a creat-o sub forma a două sexe complementare, care se împlinesc reciproc dintru început și apoi a numit-o „bună” și chiar „bună foarte” (Fac. 1:27-31). Hristos ne reamintește că Dumnezeu a fost Cel „ce de la început i-a făcut bărbat și femeie”(Mt. 19:5).

Dumnezeu a creat atracția dintre sexe pentru ca omul să-și afle desăvârșirea firii sale nu doar în sine, ci într-o altă persoană. Aceasta este tâlcuirea pasajului „Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el” (Fac. 2:18). Dintru început, Dumnezeu a pregătit această unire a bărbatului cu femeia și a vorbit despre ei numindu-i „un trup” (Fac. 2:24). „Nu există nicio altă relație între oameni atât de intensă ca cea dintre soț și soție. Puterea acestei iubiri este într-adevăr mai intensă decât orice altă pasiune; și alte dorințe pot fi puternice, însă aceasta nu se stinge niciodată.

Dorința bărbatului pentru femeie și a femeii pentru bărbat este, așadar, profund sădită în noi de voința dumnezeiască și nu este rea: „Dorința nu este păcat. Dar atunci când scapă de sub control și este satisfăcută în afara căsătoriei, în văzul lumii, devine adulter, nu datorită dorinței propriu-zise, ci datorită lipsei de măsură"
Pentru mine e foarte clar ce scoate Mandea77 in evidenta prin selectia de mai sus.
Ce anume nu intelegeti sau ce nu va convine ?

Voi stiti de fapt cine a spus acele lucruri sau ati crezut din greseala ca Mandea le-ar fi spus, va intreb si eu, nu ati fost curiosi ?

Eu cred ca voi cu Traditia Ortodoxa aveti o problema de cunoastere ... dar asta nu e o problema asa grava, ca mai aveti timp sa invatati ...

Last edited by CosteaN; 12.05.2014 at 19:06:38.
  #266  
Vechi 12.05.2014, 19:03:07
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Cred ca acest loc a devenit un teren de lupta nu intre doua conceptii (pentru ca, viziunea lui Mandrea 69, este total gresita !) ci intre doi adolescenti pusi pe harta,atotsuficienti,plini de ei,fara simtul masurii si al echilibrului, si total in contradictie cu adevaratul spirit crestin ,pe care ne silim sa-l urmarim pe acest sait !
Desi unul dintre ei are dreptate si altul e in eroare, totusi ,ceva ai face sa se atraga ca un magnet,faptul ca se asemana in putinatate sufleteasca si spirituala,ba chiar si intr-un diletantism bine mascat sub bogate citate de tip "copy-paste ",aceasta ai face in final sa se merite reciproic !!! (ha,ha,ha !!!)
Doctrinarul sec,sententios si fara substanta umana,impreuna cu sincretistul care se crede pe o cale buna desi nu vede ca e un ratacit !!!
Baieti,va multumim pentru spectacolul oferit,dar mai e si cazul sa terminati ! Macar, asa din respect pentru persoanele rezonabile ce mai sunt (din ce in ce mai putin !) pe aici !
  #267  
Vechi 12.05.2014, 19:09:14
CosteaN CosteaN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2014
Mesaje: 20
Talking

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Baieti,va multumim pentru spectacolul oferit,dar mai e si cazul sa terminati ! Macar, asa din respect pentru persoanele rezonabile ce mai sunt (din ce in ce mai putin !) pe aici !
Si unde mai pui ca nici nu dai banii pe bilet, ca la teatru ... ha, ha, ha ...

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
.. total in contradictie cu adevaratul spirit crestin, pe care ne silim sa-l urmarim pe acest sait ...
Credinta ortodoxa nu a silit pe nimeni la nimic, alte secte crestine in schimb, da ...

Pe marginea subiectului, nimic de zis, comentarii la textul de mai sus selectat de Mandea, nimic, e totul clar ?

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Cred ca acest loc a devenit un teren de lupta ...
Eu credeam ca pe acest forum, pe acest teren de lupta, "castiga" (ce anume?) cel care are argumente, nu cel care da mai des cu bata-n balta si care face afirmatii fara acoperire, ca la o autobaza de tractoare din Las-Palmas!

Last edited by CosteaN; 12.05.2014 at 19:16:25.
  #268  
Vechi 12.05.2014, 19:14:05
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Va rog ignorati-l

Se va plictisi sa isi tot dea dreptate lui in accese schizofrenice de manifestare a personalitatii multiple referindu-se la el insusi, dar vorbind la persoana a 3-a.
Multumesc,
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #269  
Vechi 12.05.2014, 19:14:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cat de prost sa fii sa crezi ca restul nu iti dau seama ca daca imediat dupa banarea ..... (ma abtin de la a-l caracteriza) apare altul (singurul, de altfel) care ii impartaseste "convingerile" este de fapt tot el?

Oricum rezultatul va fi acelasi.
Eu sunt curios daca va depasi performanta adventistului nostru care a fost banat de aproape 20 ori daca nu mai bine :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #270  
Vechi 12.05.2014, 19:18:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Intre timp si initiatoarea topicului si-a sters contul.
Mie imi pare rau.
Ar fi avut totusi lucruri folositoare de invatat, parea o persoana inteligenta, dar cred ca si incapatanarea si orgoliul sunt o problema.

Mi-ar place sa cred ca totusi n-a facut-o din cauza "clonatului" de aici, atunci ar fi fost o problema.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis