Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 27.09.2012, 19:55:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu sunt în măsură să stabilesc eu cine se mântuiește. Totuși, ai citit postarea 242 despre prezervativ? Vezi cât de "mult" a fost iubit Onan de Dumenzeu pentru ceea ce facea? Nu e cam același lucru folosirea prezervativului cu ce cee ce facea Oanan?
Nu este acelasi lucru: acolo era vorba de legea leviratului. In cununia crestina nu mai exista aceasta lege. Un barbat era obligat sa se casatoreasca cu vaduva fratelui lui (sau al tatauli, etc), pentru a ii concepe urmasi. Onan refuza acest lucru.
Dimpotriva, pentru ortodocsi este chiar interzis sa te casatoresti cu o cumnata. Si nu facerea copiilor este scopul principal al cununiei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #262  
Vechi 27.09.2012, 20:51:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

N-o fi pricipalul scop, dar e unul din ele.
Cât despre Sfânta Scriptură, cred că te referi la Noul Testament.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #263  
Vechi 27.09.2012, 22:11:38
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Ovidiu, cu permisiunea ta, as dori sa te intreb urmatoarele: care este situatia la tine? Esti casatorit? Daca da, aveti copii? Ma vei ierta ca intreb aceste lucruri, poate ca unii dintre voi, pe acest forum, va cunoasteti personal. Ma intereseaza raspunsul tau ca sa inteleg mai bine pozitiile tale referitoare la nasterea de prunci, si la viata conjugala dintre sot si sotie. Multumesc.

Last edited by andreicosmovici; 28.09.2012 at 02:41:53.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 27.09.2012, 22:28:16
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
fiecare face ce crede de cuviinta sau mai bine spus CEEA CE ESTE CEL MAI BINE PENTRU CUPLUL RESPECTIV. Eu NU sunt medic si NICI preot ca sa recomand ceva
Stefan, in mod normal, daca esti legat de biserica din care faci parte, daca incerci sa fii un bun practicant in interiorul ei, vei incerca sa tii de tot ce spune acea biserica (in sens larg), de textele magisteriului, de enciclici, catehism etc. Daca incepi sa citesti cat de cat, vei gasi un fir rosu, cel putin in ce priveste BC. In BOR, din cate am inteles, intr-adevar duhovnicul este cel care stabileste acest fir rosu. Deci firul rosu nu este comun intregii BOR, ci se termina la poarta chiliei, daca ma pot exprima asa. Daca nu este corect ceea ce spun, va rog sa ma corectati, in spirit de respect si cu blandete, asa cum incerc si eu sa intervin intotdeauna pe acest forum.

Cu alte cuvinte, cand se vorbeste de abstinenta, pentru un catolic lucrurile ar trebui sa fie destul de clare. Pentru un ortodox, inteleg ca este ok sa existe pareri diferite la duhovnici diferiti, pe un acelasi subiect. Personal, as considera asta subiectivism, m-as acomoda greu intr-un astfel de climat. Dumnezeu este unul, mesajul si legea sa este una. Nu am intentia de a deturna atentia de la subiectul principal al acestui topic: ce face un cuplu crestin (ortodox, catolic) atunci cand nu poate sa aiba un copil? Cum ajunge sa nu aiba copil, si cum reuseste acest lucru? Echilibrul familiei se mentine?

Hai sa mai lansez o intrebare: pe cinstite, care a fost perioada cea mai lunga in care cineva de aici s-a abtinut, din motive intemeiate, de la relatiile conjugale? Cum a reusit acel lucru? Multumesc.

Last edited by andreicosmovici; 27.09.2012 at 23:04:56.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 27.09.2012, 22:38:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sau vrei să spui și sub îndrumarea Duhului Sfânt. Sau pentru tine nu are sens? Apropo atitudinea ta este mai mult decât una sectară, protestantă.
iarasi e parerea ta personala



Citat:
Cum respecți punctul lui de vedere? Alegând prezervativul? Cam confuză afirmația ta, dar "treacă meargă"...Apropo crezi că Sf Ioana Gură de Aur și-a spus punctul lui de vedere pentru el sau pentru noi?
si pe al tau il respect cu toate ca nu sunt de acord cu el. O data ce Ioan Hrisostom a scris carti, cu siguranta a scris pentru posteritate



Citat:
Să înțeleg că faci parte din rândul lor?
fac parte din randul lor asa cum faci si tu. Faptul ca nu sunt de acord cu unele traditii NU inseamna ca cochetez cu protestantismul



Citat:
Dar părerea personală a unuia care a fost călăzit de Duhul Sfânt pentru tine nu contează? Aici vorbesc de Sf Ioan Gură de Aur, Sf Maxim Mărturisitorul, Pr Cleopa, Pr Dumitru Stăniloaie și alți sfinți și părinți pe care i-am citat. Te crezi mai în măsură decât ei să tâlcuiești Sfânta Scripură? Vezi tu excluzi Sf Tradiție dar spui că ești ortodox. Dragoș ți-a scris formula "matematică" a unui ortodox.
eu NU am talcuit Biblia si nici nu am ptetins ca as fi bun la asa ceva pentru ca sunt un om pacatos. Am mai zis si o spun din nou: NU exclud Sf. Traditie ci doar unele traditii, care nu stiu cat de "sfinte" sunt. Spre exemplu:vamile vazduhului-trditie care are destiu sustinatori din randul...stii tu la ce ma refer
Citat:
"Și a binecuvântat Dumnezeu pe Noe și pe fiii lui și le-a zis: "Nașteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l stăpâniți!" (Facere 9, 1). Fii atent ce binecuvântează Dumnezeu.

Acum hai să o luăm invers. Tu mi-ai tot cerut argumente biblice, eu nu am facut-o niciodată. Te rog adu-mi și mie argumente biblice în care Dumnezeu binecuvântează plăcerea și desfrânarea. Să văd cum îți tâlcuiești tu Biblia.
la Facere 9:1 ti-am raspuns intr-un mesaj anterior si NU are legatura cu casatoria. In legatura cu placerea fizica dintre doi soti NU exista versete biblice in care sa fie promovata si NICI interzisa. Daca Dumnezeu ar fi vrut sa o interzica cu siguranta ar fi existat versete biblice CLARE in care sa arate ca Dumnezeu interzice una ca asta, asa cum este combatuta desfranarea. Biblia spune CLAR: nu fura, nu desfrana etc, dar in legatura cu placerea fizica intre soti nu zice nimic




Citat:
Ai ales un exemplu cât se poate de nepotrivit. Dumnezeu a sădit în firea omului câteva legi fundamenale numite instincte, cum sunt instinctul conservării vieții și instinctul de perpetuare a vieții. La servici te duci pentru a câștiga bani, chiar dacă nu-ți place, dar cu banii câștigați îți acoperi niște necesități, adică să-ți cumperi de mâncare, haine, să îți poți permite un acoperiș s.a.m.d. Astfel stingi primul instinct.
Plăcerea produsă de împrunarea dintre soți a apărut după căderea omului din Rai. La fel cum și necesitatea de a supraviețui, adică de a munci pentru a mânca, a apărut tot după căderea din Rai. Înainte de cădere, Adam nu a avea aceste griji. Iar plăcerea a apărut în urma neascultării, a gustării din pomul cunoașterii, din pomul binelui și al răului. Iar sub orice plăcere e încolăcit un șarpe. Părinții ne spun să ne ferim de plăceri, nu să trâmbițăm că plăcerea este un drept legitim al omului, așa cum tu insinuezi.
de unde stii ca Adam si Eva nu aveau placeri fizice? Biblia nu ne spune asa ceva. Cine promoveaza o astfel de idee speculeaza

Last edited by stefan florin; 27.09.2012 at 22:43:05.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 27.09.2012, 22:38:59
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că soții își pot trăi frumos relația dacă ascultă de Biserică, nedisprețuind trupul, dar nici supunându-i-se, ci asumându-l și supunându-l sufletului și duhului, căci aceasta îi este poziția firească, neferindu-se de nașterea de prunci dar nici iubindu-se doar cu acest scop.
Hai sa vedem: care este fundamentul iubirii dintre sot si sotie? Fireste, nu vom putea spune ca relatiile conjugale, dar acestea din urma au un rol important in exprimarea iubirii. Avem cazuri de soti care au fost fortati sa stea departe unii de altii, si dupa ani de pribegie, au trait iarasi impreuna, avand chiar copii.

Daca relatia conjugala nu este precum apa, aerul si hrana pentru corp (deci relatia nu moare daca nu ai relatii conjugale), atunci cat de sus sa situam importanta relatiilor conjugale in cadrul cuplului? Fireste, aici ma refer la relatiile pe care le doresti pentru exprimarea iubirii, implicit pentru trairea placerii (altfel cum?...), care pot duce la o sarcină asumată. Eu cred că acest subiect este nediscutat, la modul general, si reprezintă o necunoscută pentru soț si soție. Fiindcă soțul, la modul general, ar dori o frecventa mai mare a relatiilor conjugale, dar se "lovește" de firea feminită, care este implinită prin tot ce se intampla in casa: copii, forfotă, viață, familie etc. Trebuie insistat să se ajungă la o cale de mijloc? Trebuie unul să stea după celălalt? Cine după cine? Trebuie scoase relațiile conjugale pentru exprimarea iubirii de pe agendă, ca să nu fie o apăsare, și să fie trăite doar când îi mai vine pofta soției? Cum trebuie acționat?
Reply With Quote
  #267  
Vechi 27.09.2012, 22:43:12
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
de unde stii ca Adam si Eva nu aveau placeri fizice? Biblia nu ne spune asa ceva. Cine promoveaza o astfel de idee speculeaza
Asta este o intrebare si pentru mine. Porunca referitoare la inmultire a venit inainte de izgonirea din rai. A fost o porunca venita imediat dupa Creatie.

Personal, nu stiu cum sa abordez chestiunea plăcerii. Dacă ai în vedere necesitatea mântuirii, cred că este suficient ca să știi cum să folosești atât plăcerea, cât și durerea în acest scop (al mântuirii). Și-ai rezolvat problema.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 27.09.2012, 22:47:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu este acelasi lucru: acolo era vorba de legea leviratului. In cununia crestina nu mai exista aceasta lege. Un barbat era obligat sa se casatoreasca cu vaduva fratelui lui (sau al tatauli, etc), pentru a ii concepe urmasi. Onan refuza acest lucru.
Dimpotriva, pentru ortodocsi este chiar interzis sa te casatoresti cu o cumnata.
Nu ai înțeles. Eu m-am referit doar la actul în sine și ce finalitate au ambele și cum a fost pedepsit acest act.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si nu facerea copiilor este scopul principal al cununiei.
Dar care este? Hai uimește-mă și tu.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 27.09.2012, 22:50:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Te contrazici. Până acum ai demostrat că Sf Tradiție pentru tine e zero.
iarasi parerea ta personala
Reply With Quote
  #270  
Vechi 27.09.2012, 22:56:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Hai sa mai lansez o intrebare: pe cinstite, care a fost perioada cea mai lunga in care cineva de aici s-a abtinut, din motive intemeiate, de la relatiile conjugale? Cum a reusit acel lucru? Multumesc.
Înrebări care vor naște iarăși controverse. Orice nevoință făcută de un adevărat creștin nu se trâmbițează, și mai ales pe un forum, unde nu știi cu cine ai de face. Mai de folos îi este unui creștin dacă le-ar face în taină.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02