Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 22.12.2009, 07:40:08
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=HiFfPkUwm5Y
Vedeti aci un filmulet cu PF Bartolomeu si totodata cu un manuscris semnat de Mahomed (original) prin aplicarea unei amprente a mainii sale,in care scrie ca Mahomed a garantat crestinilor libertate religioasa.
Da duhurile rele baga inselare sa dezbine oamenii intre ei,si acum sunt musulmanii fundamentalisti inselati de duhuri rele.
Toti musulmanii care zic ca numai prin credinta lor te mantuiesti sunt fundamentalisti.
  #262  
Vechi 22.12.2009, 09:50:41
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Am inteles, multumesc de raspuns, femeia musulmana poate divorta?
  #263  
Vechi 22.12.2009, 13:03:55
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Smile

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Am inteles, multumesc de raspuns, femeia musulmana poate divorta?
Da,dar nu in acelasi mod ca barbatul,ci ea va trebui sa mearga la judecator.Uite,in familia sotului meu este o fata care a initiat divortul,nepoata lui.Pe ce motiv?Sotul ei era steril iar ea vroia copii.Divortul i s-a acceptat si gata.

Sigur ca atat si femeia cat si barbatul vor trebui sa aiba un motiv foarte intemeiat pentru a divorta.Daca sotul o abuzeaza fizic,daca o inseala,daca nu ii asigura tot ce ii trebuie pt traiul zilnic etc..sigur ca si o femeie poate divorta:)

Last edited by laialy; 22.12.2009 at 13:10:14.
  #264  
Vechi 22.12.2009, 13:14:02
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

In cazul divortului unui cuplu musulman, copiii raman la mama?
  #265  
Vechi 22.12.2009, 13:58:45
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
In cazul divortului unui cuplu musulman, copiii raman la mama?
Rugulile d.p.d.v islamic ar fi urmatoarele:
Daca femeia decide sa nu se recasatoreasca,copiii vor ramane la mama pana la varsta pubertatii iar barbatul este obligat sa aiba grija de ei fianciar.
La varsta pubertatii,copiii trec in custodia tatalui iar mama lui va fi cea care va avea grije de ei(bunica copiilor).Daca bunica din partea tatului nu mai traieste,copiii pot sta cu mama,dar daca aceasta s-a recasatorit,custodia ii va revenii bunicii din partea mamei.Totodata,daca tatal vitreg al copiilor accepta sa aiba grija de copii,atunci custodia ii poate reveni direct mamei.
Cam asta ar fi din punct de vedere islamic,daca traiesti totusi in Europa,atunci de cele mai multe ori copiii raman la mama
  #266  
Vechi 22.12.2009, 14:04:37
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

pot sa te corectez laialy? daca imi permiti, e adevarat ce ai scris, dar copiii raman la mama pana la varsta de 7 anishori, iar asa cum ai spus tu, in europa, de cele mai multe ori copii raman cu mama.


Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Rugulile d.p.d.v islamic ar fi urmatoarele:
Daca femeia decide sa nu se recasatoreasca,copiii vor ramane la mama pana la varsta pubertatii iar barbatul este obligat sa aiba grija de ei fianciar.
La varsta pubertatii,copiii trec in custodia tatalui iar mama lui va fi cea care va avea grije de ei(bunica copiilor).Daca bunica din partea tatului nu mai traieste,copiii pot sta cu mama,dar daca aceasta s-a recasatorit,custodia ii va revenii bunicii din partea mamei.Totodata,daca tatal vitreg al copiilor accepta sa aiba grija de copii,atunci custodia ii poate reveni direct mamei.
Cam asta ar fi din punct de vedere islamic,daca traiesti totusi in Europa,atunci de cele mai multe ori copiii raman la mama
  #267  
Vechi 22.12.2009, 14:44:59
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
pot sa te corectez laialy? daca imi permiti, e adevarat ce ai scris, dar copiii raman la mama pana la varsta de 7 anishori, iar asa cum ai spus tu, in europa, de cele mai multe ori copii raman cu mama.
multumesc ca mi-ai atras atentia,ai dreptate,dar numai daca ambii copii sunt baieti.Fata sta cu mama pana la varsta pubertatii,iar baiatul pana in jur de 7 ani.Imi cer scuze ca nu am mentionat dar ma grabeam foarte tare..plus ca pisicuta mea tot umbla pe tastatura(
  #268  
Vechi 22.12.2009, 18:55:20
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Mda, sper sa nu ajunga nimeni niciodata la divort, dar (din pacate) se intampla...
Vad ca nici copiii nu sunt intrebati unde vor sa ramana. Dar am inteles, asa este prevazut probabil, in Coran.

Am vazut femei musulmane literalmente "acoperite" in aur - bratari, cercei, inele - da si altele cu ceva mai putine bijuterii. Dar toate aceste femei aveau aur pe care il purtau. Este un obicei, o trasatura culturala, sau tine de religie?
  #269  
Vechi 22.12.2009, 19:54:41
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Mda, sper sa nu ajunga nimeni niciodata la divort, dar (din pacate) se intampla...
Vad ca nici copiii nu sunt intrebati unde vor sa ramana. Dar am inteles, asa este prevazut probabil, in Coran.

Am vazut femei musulmane literalmente "acoperite" in aur - bratari, cercei, inele - da si altele cu ceva mai putine bijuterii. Dar toate aceste femei aveau aur pe care il purtau. Este un obicei, o trasatura culturala, sau tine de religie?
Asa este,cel mai bine e sa evitam sa ajungem la divort.
Hmm..faptul ca femeile musulmane poarta mult aur nu tine de religie.Sotul se presupune ca trebuie sa ii dea sotiei aur cadou de nunta.Si eu am primit de la sotul meu si pana si acum..de cate ori merge in tara lui,imi aduce cate o bijuterie din aur spunand ca aurul face o femeie mai frumoasa
.Am observat si la sotii prietenelor mele ca sunt foarte atenti ca sotiile lor sa aiba aur..asadar este un mod de a isi rasfata sotiile.
  #270  
Vechi 22.12.2009, 20:15:38
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Ma gandesc ca daca este cadou de nunta, ii ramane ei tot aurul in caz ca, din nefericire, s-ar intampla sa divorteze, nu?
Deci nu este obligatia sotului sa-i cumpere aur, ci o manifestare a dragostei...ce frumos!!! ce frumos...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19