Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 26.06.2011, 22:59:02
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
si toatea astea din cauza ca romanii,nu lucreaza destul ca sa-si produca ceea ce consuma ,fiind nevoiti sa se imprumute !!!

deci, sa zicem si cauzele profunde si adevarate ,nu numai efectele rele, masuri pe care guvernul a fost obligat sa le ieie si din cauza crizei mondiale !
In toata lumea se resimte criza, insa niciun alt guvern nu a diminuat salariile si pensiile cetatenilor.
  #272  
Vechi 26.06.2011, 23:04:24
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit fenomen ingrijorator !

Nu cred ca este o mare mandrie pentru noi,ca romani, sa avem un asa numar mare de imigranti economici, adica de "cersetori", raspanditi ca tiganii prin toate tarile europei,de obicei cele latine !

am inteles ca acesti oameni, care dealtfel nu pot fi condamnati nici individual nici in masa,pentru ca au incercat sa aiba un trai mai bun, sunt in numar ingrijorator de aproape 3 milioane !!!

Fenomenul global al acestui exod economic e ingrijorator,si rusinos totodata !

Tot ceea ce putem spera, e ca acest oameni sa se reintoarca,in tara de origine, pentru a munci toti cot la cot, ca o mare armata,si a crea o tara de care sa fim mandri atat in europa cat si in lume !

Nu putem trena la nesfarsit in situatia unei tari de imigranti ai europei !
  #273  
Vechi 26.06.2011, 23:06:38
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
In toata lumea se resimte criza, insa niciun alt guvern nu a diminuat salariile si pensiile cetatenilor.
da, insa cum se face ca noi consumam mai mult decat producem, unde e hiba ?
ori mancam prea mult si lucram prea putin, ori sunt prea multi oameni asistati social si pensionari...care e explicatia logica ?
  #274  
Vechi 26.06.2011, 23:43:15
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu cred ca este o mare mandrie pentru noi,ca romani, sa avem un asa numar mare de imigranti economici, adica de "cersetori", raspanditi ca tiganii prin toate tarile europei,de obicei cele latine !

am inteles ca acesti oameni, care dealtfel nu pot fi condamnati nici individual nici in masa,pentru ca au incercat sa aiba un trai mai bun, sunt in numar ingrijorator de aproape 3 milioane !!!

Fenomenul global al acestui exod economic e ingrijorator,si rusinos totodata !

Tot ceea ce putem spera, e ca acest oameni sa se reintoarca,in tara de origine, pentru a munci toti cot la cot, ca o mare armata,si a crea o tara de care sa fim mandri atat in europa cat si in lume !

Nu putem trena la nesfarsit in situatia unei tari de imigranti ai europei !
Ar fi de bun simt sa-ti masori cuvintele cu care etichetezi ROMANII din afara Romaniei! Nu-ti mai varsa frustrarile si invidia aici!

RUSINOS este ce se intampla in TARA ASTA , nu faptul c-au plecat romani! Si rusinoasa este atitudinea unora ca tine care dau cu pietre in cei ce au avut CURAJUL sa o ia de la ZERO dincolo de granitele tarii. Si mai este rusinos ceva: faptul ca Guvernul taie tot si ne ingroapa in mizerie si foamete si noi cei din Romania, NU FACEM NIMIC!
  #275  
Vechi 27.06.2011, 00:10:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
da, insa cum se face ca noi consumam mai mult decat producem, unde e hiba ?
ori mancam prea mult si lucram prea putin, ori sunt prea multi oameni asistati social si pensionari...care e explicatia logica ?
Niciunde in lumea asta, nu se castiga(venituri = salarii + alte sporuri si stimulente) mai bine in sectorul bugetar(care consuma) decat in cel privat (care produce), decat in Romania! Aici e hiba!

Last edited by Melissa; 27.06.2011 at 00:15:31.
  #276  
Vechi 27.06.2011, 10:23:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
... desfiintarea spitalelor ... si multe alte "frumuseti".
Presa este manipulata, desfiintarea spitalelor era necesara.
Se transformasera spitalele din mediul rural in case de odihna pentru locuitorii din zona pe banii de la sanatate .
Se ducea cineva de la tara la spital ,hai sa merg si eu ca s-a internat vecina.
Medicii de acolo erau de mult iesiti la pensie ,nu aveau nici macar personal.
Cu o luna in urma am fost la cineva la spital la sectia boli interne .
Saloanele erau goale ,trei ,patru pacienti in fiecare salon.
Acum se poate ,cand s-a pus problema ca cei mai mari consumatori de bani din sistem sunt spitalele.
Incompetenta si incorectitudinea trebuie sa fie eliminata nu numai la varf ci fiecare cetatean trebuie sa inteleaga ca statul nu poate fi pacalit la nesfarsit.
Am auzit ca in Bucuresti unii cu mai mare dare de mana ,ca sa nu angajeze ingrijitor sau sa nu se deranjeze pentru rudele lor in varsta aflate in dificultate le duc la spital ,mai ales in preajma sarbatorilor.
  #277  
Vechi 27.06.2011, 10:38:58
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Sa faci nebun pe cineva este un pacat incomensurabil ! O sa te doara !

Eu cred ca nu intamplator v-a luat Dumnezeu tara ! Nu o meritati ! Pur si simplu asta faceti: defaimati ce v-a dat !
Sunt de parere sa nu mai continuati in acest sens.
Dumnezeu e cel care stie cum e mai bine pentru fiecare.
Unii au plecat din motive economice ,altii pentru ca nu si-ar fi putut realiza visul de a avea de ex. o casa cu piscina in Romania desi o duceau bine si aici ,dar stateau la bloc.
Asa cum d-voastra incercati sa o determinati pe copila sa vina in tara altii trag de cealalta parte convinsi ca ei au dreptate.
Eu as sfatui-o pe Laura sa se apropie de mama ei si sa lupte pentru unitatea familiei.
Daca se simte dezradacinata acolo pentru ce sa mai stea ?
Parintii stiu ca nu trebuie sa le impuna copiilor o anumita facultate ,un anumit partener de viata.
Dar pentru ce isi asuma ei dreptul de a-i lua din mediul lor in care s-au dezvoltat ,prieteni ,bunici ,rude si a-i duce in o tara unde nu se regasesc.
Alta e situatia cand acesti copii sunt micuti si cresc acolo sau ei insisi cer sa plece.
Eu am prietena care a plecat cu fata si sotul in Canada si fata dorea neaparat sa plece ,la 10 ani.
S-a adaptat foarte bine ,a facut studii, ii este bine acolo.
Eu personal n-as putea sa plec dar am avut ,eu si sotul ,permanent un loc de munca.
  #278  
Vechi 27.06.2011, 10:48:41
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sunt de parere sa nu mai continuati in acest sens.
Dumnezeu e cel care stie cum e mai bine pentru fiecare.
Unii au plecat din motive economice ,altii pentru ca nu si-ar fi putut realiza visul de a avea de ex. o casa cu piscina in Romania desi o duceau bine si aici ,dar stateau la bloc.
Asa cum d-voastra incercati sa o determinati pe copila sa vina in tara altii trag de cealalta parte convinsi ca ei au dreptate.
Eu as sfatui-o pe Laura sa se apropie de mama ei si sa lupte pentru unitatea familiei.
Daca se simte dezradacinata acolo pentru ce sa mai stea ?
Parintii stiu ca nu trebuie sa le impuna copiilor o anumita facultate ,un anumit partener de viata.
Dar pentru ce isi asuma ei dreptul de a-i lua din mediul lor in care s-au dezvoltat ,prieteni ,bunici ,rude si a-i duce in o tara unde nu se regasesc.
Alta e situatia cand acesti copii sunt micuti si cresc acolo sau ei insisi cer sa plece.
Eu am prietena care a plecat cu fata si sotul in Canada si fata dorea neaparat sa plece ,la 10 ani.
S-a adaptat foarte bine ,a facut studii, ii este bine acolo.
Eu personal n-as putea sa plec dar am avut ,eu si sotul ,permanent un loc de munca.
Ce simplist le judeci tu pe toate, Anita? Oare de ce cautati voi explicatii dincolo de limitele intelegerii voastre ?

Lasati-o pe Laura sa decida singura cu Dumnezeu alaturi.
  #279  
Vechi 27.06.2011, 11:01:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Ce simplist le judeci tu pe toate, Anita? Oare de ce cautati voi explicatii dincolo de limitele intelegerii voastre ?

Lasati-o pe Laura sa decida singura cu Dumnezeu alaturi.
Daca tu ai inteles mai bine ,te rog sa ne spui ce ai inteles tu ,care sunt misterele pe care noi nu le-am deslusit ?
Copila si-a exprimat punctul de vedere foarte clar ,a scris destul si destule.
Vad ca sunt destui care incearca sa o determine sa ramana desi ea pare ca a luat o hotarare.
Dar modul zeflemist al unora de a -l trata pe IonelS nu mi se pare a fi in armonie cu duhul acestui site.
  #280  
Vechi 27.06.2011, 11:16:31
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Totusi nu inteleg de ce ne agitam atata? Are buletin, e majora. Poate sa faca ce vrea. Chestia cu sfaturile e intotdeauna cu doua taisuri.. adica ceri un sfat ca apoi daca nu-ti merge sa ai pe cine da vina.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07