Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 10.03.2012, 20:06:43
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Subscriu... De fapt Crestinismul nu e cea mai... (ca si cum ar mai fi si altele "bune") ci e singura. Pentru ca numai in Hristos este mantuirea omului.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 10.03.2012, 21:33:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ca să aflați ce a vrut să spună David, trebuie să-l "întrebați" chiar pe el. Iar el, în originalul ebraic spune:

"Înfricoșător [ești], Dumnezeule, în cele sfinte ale Tale"

Dacă nu mă credeți, verificați aici.
Nu am cum sa verific ,dar cel mai bun argument este faptul ca Sfanta Biblie s-a tradus in romana inainte de aparitia sectelor ,deci asta e varianta corecta.
Sectele au scos si psalmul 50 ,asta demonstreaza ca nu face parte din Psalitire ?
Reply With Quote
  #283  
Vechi 10.03.2012, 21:45:24
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sectele au scos si psalmul 50 ,asta demonstreaza ca nu face parte din Psalitire ?
Psalmul 50, psalmul "pocaintei" - un psalm al lui David, nu este scos, este de fapt Psalmul 51 in traducerile masoretice.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 10.03.2012, 22:27:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Psalmul 50, psalmul "pocaintei" - un psalm al lui David, nu este scos, este de fapt Psalmul 51 in traducerile masoretice.
Cum asa ,el trebuie sa se numeasca psalmul 50.
Stiam eu ceva ....
Reply With Quote
  #285  
Vechi 10.03.2012, 22:54:01
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Cum asa ,el trebuie sa se numeasca psalmul 50.
Stiam eu ceva ....
Daca are alt numar nu are si alt inteles.
Apropos` in vremea in care Domnul Iisus citea din scripturi, cartile a ceea ce noi numim acum Vechiul Testament nu impartite pe capitole si pe versete.
Retinem ca in psalmul "pocaintei", Duhul Sfant ne invata prin gura lui David despre indurarea lui Dumnezeu, bunatatea Lui fata de om oferindu-i prin har pocainta. Plansul acesta al pacatului, adanca parere de rau si anume pocainta este un har care, desi este la indemana tuturor, nu toti aleg sa beneficieze de el pentru mantuirea lor.
"Domnul nu intarzie in implinirea fagaduintei Lui, cum cred unii; ci are o indelunga rabdare pentru voi si doreste ca niciunul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta." (2Pet.3:9)
Reply With Quote
  #286  
Vechi 10.03.2012, 23:59:50
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Câte mioare țurcane pe aici, da' cum dispare umbra baciului din dreptul săivanului, cum își leapădă blana, își șterg de pe boturi zâmbetu' viclean și își arată ditamai colții șlefuiți în piatra înșelăciunilor. Nu există creștinism fără Preacurata Născătoare de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 11.03.2012, 00:03:19
Tiresias Tiresias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
care e cea mai buna religie?am intrebat cunoscutii si au raspuns :crestinismul.parerea mea e ca o religia cea mai buna e cea care te ajuta sa evoluezi spiritual,te face sa fii sensibil la nevoile celui in suferinta,nu te jecmaneste de bani,nu defaimeaza celelalte religii,nu spune ca numai religia "x" e calea dreapta.pana acum am fost doar in biserici ortodoxe si catolice.cu intentia de a vizita si altele,reformata sau luterana.dupa parerea voastra care e cea mai buna religie?
De ce toata lumea umbla dupa "cea mai buna religie"? De ce nu il cautati pe Domnul Iisus acolo unde v-ati nascut?Multi oameni isi pierd mantuirea umbland de la o confesiune la alta uitand ca defapt tinta noastra este MANTUIREA! INAPOI LA IISUS HRISTOS CEL RASTIGNIT! Nu aceasta e marea intrebare a vietii - daca tre sa ma botez de vreo 10 ori si sa umblu de la o confesiune la alta!
Reply With Quote
  #288  
Vechi 11.03.2012, 00:33:17
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Câte mioare țurcane pe aici, da' cum dispare umbra baciului din dreptul săivanului, cum își leapădă blana, își șterg de pe boturi zâmbetu' viclean și își arată ditamai colții șlefuiți în piatra înșelăciunilor. Nu există creștinism fără Preacurata Născătoare de Dumnezeu.
Ana ce sa-ntamplat cu tine?Preacurata Nascatoare de Dumnezeu l-a nascut pe Dumnezeu Fiul adica pe Hristos care ne-a mantuit si si-a dat viata pe cruce si sangele ca sa ne ierte si sa te ierte si pe tine si pe toti care vrem,doar nu ne iarta cu forta.A zis cineva altceva?
Reply With Quote
  #289  
Vechi 11.03.2012, 01:25:16
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
Ana ce sa-ntamplat cu tine?Preacurata Nascatoare de Dumnezeu l-a nascut pe Dumnezeu Fiul adica pe Hristos care ne-a mantuit si si-a dat viata pe cruce si sangele ca sa ne ierte si sa te ierte si pe tine si pe toti care vrem,doar nu ne iarta cu forta.A zis cineva altceva?
Repet (că nu strică urechilor damblagite s-audă și un sunet mai apăsat), nu există creștinism fără proslăvirea Preasfintei Măicuțe a Domnului nostru Iisus Hristos. Restu' e îmblănirea crețulie a lupului și trimiterea lui în staul să sugă la oaie.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 11.03.2012, 01:49:42
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

1. O, de mi-ați îngădui puțină neînțelepție! Dar îmi și îngăduiți,
2. Căci vă râvnesc pe voi cu râvna lui Dumnezeu, pentru că v-am logodit unui singur bărbat, ca să vă înfățișez lui Hristos fecioară neprihănită.
3. Dar mă tem ca nu cumva, precum șarpele a amăgit pe Eva în viclenia lui, tot așa să se abată și gândurile voastre de la curăția și nevinovăția cea în Hristos.
4. Căci dacă cel ce vine vă propovăduiește un alt Iisus, pe care nu l-am propovăduit noi, sau luați un alt duh, pe care nu l-ați luat, sau altă evanghelie pe care nu ați primit-o, - voi l-ați îngădui foarte bine. (II, Cor. 11, 2-4)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46