Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 22.04.2017, 16:34:33
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
suslik,
Nu-mi vine sa cred ca astfel de comentarii apartin unui ortodox!
Ete fleosc.
Unui ortodox, da, fie si relativist dogmatic ca mine. Nu unui schismatic, fie si acrivist dogmatic, ca voi.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 22.04.2017, 17:56:34
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Sinteti gretosi. Se vede clar ca cautati o alianta cu descreieratii ailalti, schismaticii vechi-calendaristi, deoarece neandertalianul de Sava le lasa o portita deschisa.

Acrivia voastra este o mizerie fara seaman.
Sincer, prefer unul care merge cu drag si des la Taize sau Assisi, sau Chambessy, decit adunatura asta a voastra fara Dumnezeu.
Sinodul cretan era dubios sau mediocru organizat si exprimat. Corect. (Orice ar zice Alin). Insa, in raport cu federatia voastra de Caliphora sp., Lucillia sp. si neamurile, cred ca va incepe sa imi para asemeni sinodului IV ecumenic. Pe bune!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 22.04.2017, 18:26:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Sinteti gretosi. Se vede clar ca cautati o alianta cu descreieratii ailalti, schismaticii vechi-calendaristi, deoarece neandertalianul de Sava le lasa o portita deschisa.

Acrivia voastra este o mizerie fara seaman.
Sincer, prefer unul care merge cu drag si des la Taize sau Assisi, sau Chambessy, decit adunatura asta a voastra fara Dumnezeu.
Sinodul cretan era dubios sau mediocru organizat si exprimat. Corect. (Orice ar zice Alin). Insa, in raport cu federatia voastra de Caliphora sp., Lucillia sp. si neamurile, cred ca va incepe sa imi para asemeni sinodului IV ecumenic. Pe bune!
Punct de vedere ecumenist! Superficial si un pic indracit! Daca o tii asa, ajungi sa-L negi si pe Dumnezeu maine-poimaine. Vai de mantuirea ta, biet suflet! Nu stii sa alegi binele da rau. Nu o spun ca sa te jignesc. Asta demonstreaza comentariile tale.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 22.04.2017, 18:54:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu sunt doua adevaruri - IPS. Bartolomeu Anania - Despre ecumenism


https://www.youtube.com/watch?v=dpc1...ature=youtu.be
Reply With Quote
  #285  
Vechi 22.04.2017, 19:14:05
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Punct de vedere ecumenist! Superficial si un pic indracit! Daca o tii asa, ajungi sa-L negi si pe Dumnezeu maine-poimaine. Vai de mantuirea ta, biet suflet! Nu stii sa alegi binele da rau. Nu o spun ca sa te jignesc. Asta demonstreaza comentariile tale.
Nu mă consider jignit. Venind de la tine, pot fi considerate complimente. :D
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 22.04.2017, 19:15:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

@antonia:
Dacă am asculta toti de părintele Anania, dar în tot ce a spus, poate că n-am mai fi dezbinati.

De acord să tinem la adevăr si să recunoastem că este unul singur, respectiv că este păstrat în modul cel mai autentic de Biserica Ortodoxă.

Dar să-i avem în vedere si să-i socotim si pe ceilalti frati, să avem deschidere si respect pentru ei, dacă nu chiar dragoste, tot ca părintele Bartolomeu:

L-am pomenti astazi in rugaciunile noastre, asa cum ati ascultat iubitii mei, si am spus arhiereul Ioan Paul al doilea. Catolicii se roaga pentru sufletul papei Ioan Paul al doilea, pe buna dreptate, pentru ca este seful bisericii lor. Noi ne-am rugat si ne rugam pentru arhiereul Ioan Paul al doilea pentru ca este fratele nostru intru Hristos, avand succesiune apostolica intocmai ca orice arhiereu din Biserica Ortodoxa Romana.
[...]
Daca n-am ajuns inca cele doua biserici, catolica si ortodoxa, sa atingem comuniunea euharistica, catre care tindem si care va fi cand va vrea Dumnezeu, am ramas si suntem in comuniune de rugaciune.

Acum nu stiu ce să zic, în privinta autenticitătii citatelor pe care le-am luat, că sunt de pe... saccsiv.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 22.04.2017 at 19:21:09.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 22.04.2017, 19:18:55
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
De Iuliu, habar nu am, dar cred sincer ca este un credincios onest. Nu cred ca e cirtita slatiorista in BOR.
Deci macar pe tine am reusit sa te pacalesc. :)
Reply With Quote
  #288  
Vechi 22.04.2017, 19:21:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul

Acum nu stiu ce să zic, în privinta autenticitătii citatelor pe care le-am luat, că sunt de pe... saccsiv.
Daca sunt de pe saccsiv e clar ca-s la fel de adevarate ca si cand le-ai fi auzit direct din gura IPS. :)
Reply With Quote
  #289  
Vechi 22.04.2017, 19:22:50
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Da, dar pentru Antonia ăsta cred că e echivalentul unui certificat de autenticitate.

Iată si link-ul. E un transcript după o înregistrare audio care a fost stearsă de la adresă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 22.04.2017 at 19:27:30.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 22.04.2017, 19:27:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
@antonia:
Dacă am asculta toti de părintele Anania, dar în tot ce a spus, poate că n-am mai fi dezbinati.

De acord să tinem la adevăr si să recunoastem că este unul singur, respectiv că este păstrat în modul cel mai autentic de Biserica Ortodoxă.

Dar să-i avem în vedere si să-i socotim si pe ceilalti frati, să avem deschidere si respect pentru ei, dacă nu chiar dragoste, tot ca părintele Bartolomeu:

L-am pomenti astazi in rugaciunile noastre, asa cum ati ascultat iubitii mei, si am spus arhiereul Ioan Paul al doilea. Catolicii se roaga pentru sufletul papei Ioan Paul al doilea, pe buna dreptate, pentru ca este seful bisericii lor. Noi ne-am rugat si ne rugam pentru arhiereul Ioan Paul al doilea pentru ca este fratele nostru intru Hristos, avand succesiune apostolica intocmai ca orice arhiereu din Biserica Ortodoxa Romana.
[...]
Daca n-am ajuns inca cele doua biserici, catolica si ortodoxa, sa atingem comuniunea euharistica, catre care tindem si care va fi cand va vrea Dumnezeu, am ramas si suntem in comuniune de rugaciune.

Acum nu stiu ce să zic, în privinta autenticitătii citatelor pe care le-am luat, că sunt de pe... saccsiv.
Ar fi bine sa ne dai un link, totuși. Căci exista oarece discrepante intre citatele tale și documentarul prezentat de mine în care auzim clar cuvintele părintelui.
Reply With Quote
Răspunde