Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.08.2009, 20:57:38
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Pentru ca e nou, de aia :). Asta nu inseamna ca cel Vechi dispare cu totul.

Cel Vechi a fost bun la vremea lui. Dumnezeu da viata oricui si o ia atunci cand crede el de cuviinta, printr-o boala, un cutremur, un razboi, etc. Suferinta este pentru smerenia noastra si pentru ispasirea pacatelor.

Bogdan.
Sint de acord si cu asta dar atunci tradu-mi te rog intelesul ''Cel ce A FOST,ESTE SI VA FI neschimbat in veci'' si nu este nici un dubiu ca acesta ESTE Dumnezeu,priveste-l asa cum este prezentat de ISUS CRISTOS si apoi explica-mi contrastul cu cel din vechiul testament (ucideri,razbunari,etc ) si dupa aceia mai discutam.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.08.2009, 21:44:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Sint de acord si cu asta dar atunci tradu-mi te rog intelesul ''Cel ce A FOST,ESTE SI VA FI neschimbat in veci'' si nu este nici un dubiu ca acesta ESTE Dumnezeu,priveste-l asa cum este prezentat de ISUS CRISTOS si apoi explica-mi contrastul cu cel din vechiul testament (ucideri,razbunari,etc ) si dupa aceia mai discutam.
Dumneata uiti un mic amanunt: oamenii mor dintotdeauna, de cand au aparut pe lumea asta tot mor. Tineri, batrani, copii, saraci, bogati, sclavi si imparati... Tu vrei sa-ti dea tie Dumnezeu socoteala pentru judecatile Sale? Vrei sa-ti explice tie de ce intr-o zi au murit cateva mii de oameni? Pai stii tu cati oameni mor zilnic de cand e lumea si pamantul? Desi nu e arhivata in vreo carte sfanta statistica mortilor si nasterilor oamenilor de la Adam pana in secunda asta, totusi esti constient ca in fiecare zi pe plan global mor foarte multi oameni, nu? Nu pricep de ce te smintesti dumneata ca in VT scrie in clar despre anumite morti care s-au intamplat de-a lungul istoriei si care erau legate de anumite evenimente relatate. Pai Dumnezeu bun este si plin de iubire dintotdeauna. Asta nu e o contradictie cu faptul ca pune capat vietii unora sau altora. Cei rai mor la fel cum mor si dreptii. Pe cei care si-au ratat existenta moartea vine ca o razbunare, iar pentru cei care au ramas in starea de bine moartea este de fapt o trecere tot la viata, la un nou stadiu mai evoluat de existenta.

Si sa stii matale ca in iad chinurile vesnice inseamna de fapt incapacitatea sufletului de a mai raspunde iubirii divine care astfel cade peste ei ca o urgie, chinuindu-i etern intelegerea realitatii pe care au negat-o in timpul vietii pamantesti. Deci asta este razbunarea Lui Dumnezeu pentru criminali, tortionari, violatori, talhari samd: faptul ca aceia vor vedea plata Sfintilor si vor realiza cat de mult s-au indepartat de scopul pentru care au fost creati: sa raspunda cu dragoste la dragostea Lui Hristos, Cel din VT si din NT si din Traditie si de acum si pururea si in vecii vecilor, Acelasi plin de iubire nemarginita.

Pentru mai multe intrebari vei avea sansa de a-L intreba pe Hristos peste putini ani, cand te vei judeca cu El. Ia si noteaza-ti intrebarile sa nu le uiti.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.08.2009, 23:45:10
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dumneata uiti un mic amanunt: oamenii mor dintotdeauna, de cand au aparut pe lumea asta tot mor. Tineri, batrani, copii, saraci, bogati, sclavi si imparati... Tu vrei sa-ti dea tie Dumnezeu socoteala pentru judecatile Sale? Vrei sa-ti explice tie de ce intr-o zi au murit cateva mii de oameni? Pai stii tu cati oameni mor zilnic de cand e lumea si pamantul? Desi nu e arhivata in vreo carte sfanta statistica mortilor si nasterilor oamenilor de la Adam pana in secunda asta, totusi esti constient ca in fiecare zi pe plan global mor foarte multi oameni, nu? Nu pricep de ce te smintesti dumneata ca in VT scrie in clar despre anumite morti care s-au intamplat de-a lungul istoriei si care erau legate de anumite evenimente relatate. Pai Dumnezeu bun este si plin de iubire dintotdeauna. Asta nu e o contradictie cu faptul ca pune capat vietii unora sau altora. Cei rai mor la fel cum mor si dreptii. Pe cei care si-au ratat existenta moartea vine ca o razbunare, iar pentru cei care au ramas in starea de bine moartea este de fapt o trecere tot la viata, la un nou stadiu mai evoluat de existenta.

Si sa stii matale ca in iad chinurile vesnice inseamna de fapt incapacitatea sufletului de a mai raspunde iubirii divine care astfel cade peste ei ca o urgie, chinuindu-i etern intelegerea realitatii pe care au negat-o in timpul vietii pamantesti. Deci asta este razbunarea Lui Dumnezeu pentru criminali, tortionari, violatori, talhari samd: faptul ca aceia vor vedea plata Sfintilor si vor realiza cat de mult s-au indepartat de scopul pentru care au fost creati: sa raspunda cu dragoste la dragostea Lui Hristos, Cel din VT si din NT si din Traditie si de acum si pururea si in vecii vecilor, Acelasi plin de iubire nemarginita.

Pentru mai multe intrebari vei avea sansa de a-L intreba pe Hristos peste putini ani, cand te vei judeca cu El. Ia si noteaza-ti intrebarile sa nu le uiti.
Probabil (in mod sigur)ca nu ati citit Vechiul Testament...Din auzite stie toata lumea.O zi buna.
PS: Odata mi-a explicat,dar dumneata nu poti intelege.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.08.2009, 06:13:58
miki22 miki22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2009
Mesaje: 5
Post despre Sfinta Scriptura

Draga Rightful, esti pe calea cea buna! Din moment ce ai inceput sa-ti pui intrebari, esti pe calea cea buna! Acum mai mult de 10 ani mi-am pus aceeasi intrebare si de atunci nu am incetat sa caut, nu numai raspunsul la aceasta intrebare ci la o sumedenie de alte intrebari. Vezi tu, esti ca un copil care inca nu stie alfabetul(vorba vine! stiu ca stii alfabetul!) si ii intreaba pe altii care sint la scoala de zeci de ani cum se face ca tu nu intelegi ce scrie in abecedar! Iar ceilalti, care au citit deja mii si mii de pagini se ratoiesc indignati, cum adica? inca nu stii literele si vrei sa stii ce scrie..
Va trebui sa citesti ambele Scripturi si Vechiul Testament si Noul, nu te codi, iti va lua ceva timp si abia dupa ce ai citit tot, vei incepe cum adevarat sa-ti pui intrebari, pentru ca pentru sirguinta ta de a le citi, Dumnezeu te va lumina si iti va trimite unele raspunsuri direct in inima ta, inlauntrul tau, uneori dimineata cind te trezesti, alteori noaptea in vis..Vei vedea atunci ce inseamna puterea Dumnezeiasca!
Si eu L-am judecat ca si tine, cum e posibil?- imi spineam- ca un Dumnezeu sa fie asa si pe dincolo?- cum poate fi atit de singeros si razbunator in Vechiul Testament- gindeam eu-si atit de Bun si Ingaduitor si Iertator in Noul Testament?, Oare nu este acelasi?Bine, bine, atunci il chema Iehova si acum Iisus, dar cum de s-a schimbat? Vei vedea o astfel de schimbare si in tine, vei vedea ca vei inceta sa-L mai judeci si sa-L acuzi de omoruri si vei deveni si tu mai iertator si mai intelegator, ba chiar un pic mai intelept!
PS- cum se pun iconitele gen Smile??
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.08.2009, 07:26:50
miki22 miki22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2009
Mesaje: 5
Smile Dumnezeu vrea sa omoram oameni?

Prin a munci in timpul sabatului se intelege ca omul se conduce pe insusi, prin iubirea de sine insusi, a avutiei si a lumii, in loc sa-L lase pe Dumnezeu sa-L conduca.
Sabatul era intratit de sfint atunci incit cei care il respectau erau considerati ca facind parte din biserica, iar ceilalti se excludeau singuri, ca si cum ar fi spus in gura mare: nu respectam sabatul si nu facem parte din comunitatea voastra.
A fin in sabat inseamna a fi intr-o stare in care ne gindim la Dumnezeu si lasam grijile materiale deoparte; cine nu respecta sabatul era deja in stare de moarte spirituala, caci cei ce nu fac parte din Imparatia lui Dumnezeu, sint deja morti in spirit. Vechiul Testament era reprezentativ, deci cum poate fi mai bine reprezentata aceasta violare a sabatului, decit prin moartea omului care culegea lemne?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.08.2009, 07:39:43
miki22 miki22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2009
Mesaje: 5
Smile ''Cel ce A FOST,ESTE SI VA FI neschimbat in veci''

Dumnezeu a Fost, Este si Va Fi Neschimbat in veci, este adevarat, doar perceptia omului se schimba! De fapt vrei sa dai de inteles ca Dumnezeu a fost rau in Vechiul Testament si Bun in Noul Testament, dar de fapt, asa a fost interpretat de catre cei care L-au crucificat pina la urma!! adica de catre evrei. Degeaba a incercat El sa-i indrepte, facindu-le bine si scotindu-i din Egipt, ei tot la vitelul de aur se gindeau(la bogatie) si tot dupa cazanele de carne tinjeau(la burta plina)...Deci, cum se putea face ceva cu asa o rasa de oameni, decit cu strictetea legii..
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.08.2009, 08:43:40
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Cred ca in cartea lui Iov veti gasi raspunsul la aceste intrebari, eu cel putin acolo le-am gasit ! Sunt unele intrebari pe care nu trebuie sa vi le pune-ti, pentru ca oricum nimeni nu stie raspunsurile, doar Domnul le stie !!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.08.2009, 09:54:14
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miki22 Vezi mesajul
Dumnezeu a Fost, Este si Va Fi Neschimbat in veci, este adevarat, doar perceptia omului se schimba! De fapt vrei sa dai de inteles ca Dumnezeu a fost rau in Vechiul Testament si Bun in Noul Testament, dar de fapt, asa a fost interpretat de catre cei care L-au crucificat pina la urma!! adica de catre evrei. Degeaba a incercat El sa-i indrepte, facindu-le bine si scotindu-i din Egipt, ei tot la vitelul de aur se gindeau(la bogatie) si tot dupa cazanele de carne tinjeau(la burta plina)...Deci, cum se putea face ceva cu asa o rasa de oameni, decit cu strictetea legii..
Cred ca aici exista o mare posibilitate sa ai dreptate.Perceptia omeneasca se schimba,sub influenta sentimentului si determina si schimbarea contextului perceput de individul respectiv,ca atare,ratiunea distorsionata a omului,atribuie lul Dumnezeu,insusiri omenesti (razbunare,omor).Dar,istoria ne informeaza astfel :Incepind cu anul zero (ma refer la urcarea lui Isus la cer) si pina in anul 400 dH,nu a fost decit NOUL TESTAMENT ca invatatura pentru crestini de-a lungul celor 400 de ani de DUPA CRISTOS.Odata cu anul 400 dH ,in urma conciliului de la Niceea,autoritatile religioase ale acelor timpuri,au hotarit alaturarea VECHIULUI TESTAMENT.Nimeni ,la ora actuala,nu poate intelege,care au fost determinantii care au influentat o asemenea hotarire adoptata in cadrul acelui conciliu.
Si inca :Eu sint cum sint,fosta sotie desfrineaza,Dumnezeu este ACELASI pentru amindoi,ne iubeste la fel de mult,nu o omoara,nu o trazneste.ACESTA ESTE DUMNZEU.Pot sa ma rog 10 ore pe zi,iar altcineva deloc.Amindoi sintem iubiti LA FEL.Eu nu cistig/obtin ceva special din partea SA.Singura diferenta care poate aparea este ca,daca ma rog,POT SA-L SIMT MAI APROAPE.Apropierea de Dumnezeu = fericire.Departarea de Dumnezeu = suferinta (vezi expresia ''l-a prins pe Dumnezeu de picior'')
Amin.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.08.2009, 20:54:29
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Anul 0 , este considerat anul nasterii lui Hristos , nu inaltarea la Cer . Primul sinod ecumenic a avut loc la Nicea in anul 325 la care au participat 318 episcopi.Din invataturile si scrierile parintilor dinainte de Nicea , se poate observa ca vechiul testament a fost la fel de important ca si cel nou , si parintii s-au folosit de proorociile si scrierile din Vechiul Testament in ajutorul intelegerii Noului Testament.

Trebuie tinut cont cont ca in Vechiul Testament erau alte vremuri , vremuri in care se intelegea mai mult cu sabia.Lumea era tot mai departata de Dumnezeu si s-a stricat mult , sabia se scotea usor , vieti se pierdeau usor , paganii chiar isi dadea copiii mici ca jertfa "dumnezeilor" omorandu-i in foc, altfel erau vremurile , dar Dumnezeu e la fel."Razbunarea" asta de care vorbesti reprezenta dreptatea in chip vazut, ca sa nu fie sminteala intre oameni.Ochi pentru ochi , dinte pentru dine s.a.m.d.Atat de mult s-a departat si spurcat lumea ca Dumnezeu trebuia sa intervina si sa-i pedepseasca spre indreptarea lor.Orice suferinta sau necaz vine ca o consecinta in urma unui lucru.De asemenea astea s-au facut pentru a arata oamenilor ca nu fac bine si a lasa pilda pentru intreg neamul omenesc, ca sa invatam din greselile altora.Dar Dumnezeu tot timpul a fost milos , iertator si iubitor de oameni.Uitate de exemplu cand s-a dus sa piara Sodoma si Gomora , in conversatia pe care a avut-o cu Avraam , Avraam nu a indraznit sa mearga mai jos de 10 drepti.Un singur drept a fost in Sodoma si Gomora... Lot si Dumnezeu nu l-a lasat sa piara l-a scos afara impreuna cu familia lui.Intotdeauna a iertat si s-a indurat si a iubit pe om.Cred ca doar interpretari gresite ne pot duce la concluzia ca Dumnezeu era altul sau altfel in Vechiul Testament , fata de noul.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.08.2009, 22:26:44
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Anul 0 , este considerat anul nasterii lui Hristos , nu inaltarea la Cer . Primul sinod ecumenic a avut loc la Nicea in anul 325 la care au participat 318 episcopi.Din invataturile si scrierile parintilor dinainte de Nicea , se poate observa ca vechiul testament a fost la fel de important ca si cel nou , si parintii s-au folosit de proorociile si scrierile din Vechiul Testament in ajutorul intelegerii Noului Testament.

Trebuie tinut cont cont ca in Vechiul Testament erau alte vremuri , vremuri in care se intelegea mai mult cu sabia.Lumea era tot mai departata de Dumnezeu si s-a stricat mult , sabia se scotea usor , vieti se pierdeau usor , paganii chiar isi dadea copiii mici ca jertfa "dumnezeilor" omorandu-i in foc, altfel erau vremurile , dar Dumnezeu e la fel."Razbunarea" asta de care vorbesti reprezenta dreptatea in chip vazut, ca sa nu fie sminteala intre oameni.Ochi pentru ochi , dinte pentru dine s.a.m.d.Atat de mult s-a departat si spurcat lumea ca Dumnezeu trebuia sa intervina si sa-i pedepseasca spre indreptarea lor.Orice suferinta sau necaz vine ca o consecinta in urma unui lucru.De asemenea astea s-au facut pentru a arata oamenilor ca nu fac bine si a lasa pilda pentru intreg neamul omenesc, ca sa invatam din greselile altora.Dar Dumnezeu tot timpul a fost milos , iertator si iubitor de oameni.Uitate de exemplu cand s-a dus sa piara Sodoma si Gomora , in conversatia pe care a avut-o cu Avraam , Avraam nu a indraznit sa mearga mai jos de 10 drepti.Un singur drept a fost in Sodoma si Gomora... Lot si Dumnezeu nu l-a lasat sa piara l-a scos afara impreuna cu familia lui.Intotdeauna a iertat si s-a indurat si a iubit pe om.Cred ca doar interpretari gresite ne pot duce la concluzia ca Dumnezeu era altul sau altfel in Vechiul Testament , fata de noul.
Cred totusi,ca aveti dreptate.Mintea mea,nu poate intelege,si oricum,nu-mi este de folos,iar ca sa inteleg,nu ma ajuta.Interesul meu strict este sa implinesc,si informatiile necesare sint cele ce ma pot ajuta sa implinesc.Restul de informatii,pentru mine,nu sint importante.Contribuie doar la noi motive de distragere de la aflarea lui Dumnezeu,care este scopul vietii (mele)
O seara placuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Dumnezeu ii iubeste pe oameni? florin.oltean75 Generalitati 3 22.02.2012 20:28:10
Dumnezeu nu vrea suferinta omului caty_deea Despre Biserica Ortodoxa in general 17 07.02.2011 23:14:52
oameni care nu au crezut in Dumnezeu cozia Intamplari adevarate 5 28.07.2008 20:15:06