Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.10.2009, 16:04:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am inteles Costel. Totusi din cate stiu eu, rareori un preot (fie si calugar) locuieste la manastire. Mai ales la maici. Da, se poate ca unii preoti, mai ales la manastirile de calugari, sa locuiasca la manastire, deci sa fie chiar dintre ai lor. Ar fi un motiv asa cum spui tu, dar atunci ar trebui ca fiecare manastire sa aibe preotul ei. Este asa?
Mi se pare ca si la Athos (am vazut la televizor daca nu ma insel asupra zonei) vine preotul cu barca/vaporul la ei.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.11.2009, 10:39:55
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am inteles Costel. Totusi din cate stiu eu, rareori un preot (fie si calugar) locuieste la manastire. Mai ales la maici. Da, se poate ca unii preoti, mai ales la manastirile de calugari, sa locuiasca la manastire, deci sa fie chiar dintre ai lor. Ar fi un motiv asa cum spui tu, dar atunci ar trebui ca fiecare manastire sa aibe preotul ei. Este asa?
Mi se pare ca si la Athos (am vazut la televizor daca nu ma insel asupra zonei) vine preotul cu barca/vaporul la ei.
Preotii calugari locuiesc intotdeauna in manastire. Un calugar(chiar si preot) nu are voie sa paraseasca manastirea decat cu binecuvantarea staretului si aceasta doar in cazuri de necesitate. Si in manastirile de maici preotul calugar care se ingrijeste de viata duhovniceasca a acestora locuieste in cadrul manastirii. Este chiar necesar ca duhovnicul unei manastiri sa locuiasca in cadrul acesteia cu scopul de "a lua pulsul" vietii duhovnicesti din manastire, pentru "a putea face ajustarile" necesare.

De obicei, in cadrul in cadrul unei manastiri(in special cele mari) sunt mai multi preoti calugari. De exemplu, in manastirile mari din Athos, cu numar mare de calugari si pelerini, sunt mai multe locasuri de cult(katolicon - biserica centrala, paraclise, paraclisele si bisericutele din cadrul chiliilor ce apartini de manastirea respectiva ) unde se slujeste concomitent. Necestitaea unui numar mai mare de preoti calugari se datoreaza si programului liturgic "foarte aglomerat" al manastirilor. Astfel calugarii petrec mare parte din zi in biserica rugandu-se in comun. Spre exemplu la Athos, la marile sarbatori slujbele pot sa tina si 12 ore in continuu si, ca urmare, ar fi foarte dificil ca un numar redus de preoti sa faca fata.

La Athos nu exista manastire fara preoti calugari. Exista doar cateva chilii izolate care nu au preoti. Si, ca urmare, vietuitori acestor chilii se deplaseaza la manstirea de care apartine chilia respectiva pentru a participa la Sf. Liturghie si pentru a se impartasi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.11.2009, 17:34:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ciprian nu este chiar asa.
Am vazut la manastire de maici ca isi tin singura slujbele. Numai duminica au preot la Liturghie si poate in sarbatori mari.
Nu cred ca fiecare manastire are preot care locuieste acolo.

@costel -da, asta spuneam si eu: mai intai calugar si apoi si preot. Dar pana la urma esti amandoua in acelasi timp: esti si calugar si preot.
Te referi la mireni care vor sa se spovedeasca in manastire, sau la calugari?
Pai parca si calugarii pot fi duhovnici si sa spovedeasca, nu numai preotii?
Numai la maici este mai greu, ca nu au voie asta si le trebuie preot.

Ma refer si la slujire: adica slujesti lui Dumnezeu intr-un fel ca preot si un altul ca monah? Sau cum?

Iar cu ierarhia nu stiu ce ascultare mai multa este. Apar in schimb mai multe sarcini administrative si de conducere, de reprezentare (ca episcop, mitropolit, patriarh). Deja iesi din manastire la un moment dat in ierarhie.
Dar sunt unii care poate ca asta isi doresc: ierarhie in credinta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.11.2009, 19:22:09
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ciprian nu este chiar asa.
Am vazut la manastire de maici ca isi tin singura slujbele. Numai duminica au preot la Liturghie si poate in sarbatori mari.
Nu cred ca fiecare manastire are preot care locuieste acolo.
Exista slujbe pentru care nu este necesara prezenta unui preot. In schimb, Sf. Liturghie nu poate fi savarsita decat de un preot. Iar in manstirile cu viata duhovniceasca "sanatoasa"
Sf. Liturghie se savarsete zilnic.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pai parca si calugarii pot fi duhovnici si sa spovedeasca, nu numai preotii?
Numai la maici este mai greu, ca nu au voie asta si le trebuie preot.
Nici o persoana care nu a primit hirotonia in preot nu poate savarsi o Sf. Taina indiferent de sexul celui ce se spovedeste(sa ma ierti dar m-a amuzat putin afirmatia :) )! Iar Spovedania este una din cele 7 Taine ale BO. Prin calugarie nu se primeste un har special, calugaria reprezinta un legamant intre om si Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.11.2009, 22:16:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Ciprian - Sf. Liturghie zilnic?
Tu de unde scoti astea totusi?

Acum eu nu stiu multe lucruri.
Mi-am petrecut cateva concedii la manastire (la maici) si stiu ca aveau multe slujbe pe zi, dar daca era Sf. Liturghie zilnic, nu stiu.
Acolo nu locuia preotul. Venea duminica la Sf. Liturghie. In rest isi faceau maicile slujbele.
Eu spun ce am vazut acolo. Poate citeste Zaharia si iar ma judeca...
La biserica de mir in orice caz nu este Sf. Liturghie zilnic. Nu stiu exact programul. In diaspora oricum nu sunt slujbe decat duminicile si in unele sarbatori (cand poate preotul).

Fraza aia care te-a amuzat - cred ca nu ai inteles ce am vrut sa spun.
Tu (si altii) ati afirmat ca un calugar trebuie sa fie in manastire si pe post de preot (adica hirotonisit) ca sa tina slujbele si etc.
La maici nu se poate nici asta, spuneam eu, pentru ca maicile nu se pot hirotonisi. Lor le trebuie oricum un preot din afara.
Poate acum sunt mai clara.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.11.2009, 18:06:41
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Surioara Sophia,

la o manastire de calugari inca din inceputul Monahismului Ortodox (sec.IV) cu Sf.Antonie cel Mare si Sf.Pahomie cel Mare si Sf.Paisie cel Mare (fii atenta, Biserica i-a numit „Mari” pt viata lor Sfanta) existau preoti calugari, dar si aceia numai randuiti de catre stareti si hirotoniti de catre un episcop. In Primul rand Staretul unei Manastiri de calugari TREBUIE sa fie preot dar si duhovnic. El este NUMAI pentru calugarii din obstea pe care o indruma. Pentru ajutorul sau, Pr.Staret impreuna cu obstea randuiesc pe alti cativa calugari ca sa fie Hirotoniti preoti si dar si diaconi pt o mai buna desfasurare a cultului Divin. Nu este nevoie ca cei ce sunt si preoti sa fie si duhovnici, adica sa poate spovedi. Ci numai cei ce ajung la maturitate duhovniceasca si sporire in sfintenie pot fi hirotesiti (nu hirotonit , caci Hirotonia este TAINA - in diacon, preot si episcop - iar Hirotesia este IERURGIE - rugaciuni de Binecuvantare de consacrare a unui cleric intr-o functie administrativa in cadrul acelei manastiri sau parohii) in Duhovnic.

La manstirile de maici este si acolo nevoie de un Preot pt sfintele slujbe, deoarece femeia NU poate fi Hirotonita. De aceea Sf.Parinti prin Sf.Canoane de la Sinoadele Ecumenice au Hotarat ca la manastirile de Maici sa fie TOT CALUGARI ca si SACERDOT al Sf.Altar!!! Un preot de mir are mai multe responsabilitati in parohia sa, deoarece raspunde STRICT numai de parohia sa, de enoriasii sai. El ca mirean nu are de ce sa se amestece in cele ale unei manastiri, deoarece fiecare preot cand este Hirotonit este hirotonit cu JURISDICTIE!!! Numai de atat raspunde, numai de atat are grija!!!
De aceea preotul in manastirea de maici trebuie sa fie tot calugar ca el raspunde numai de maicile care i-au fost incredintate de catre Chiriarhul locului, care este EPISCOPUL EPARHIOT, sau Mitropolitul direct. Deci el nu are alta grija afara de Cultul Divin din Manastirea de maici si de Indrumarea lor duhovniceasca.

Daca o manastire de maici nu are preot, asta nu e vina maicilor, ci ramane treaba Chiriarhului locului sa le randuiasca un Preot (Ieromonah) duhovnic. Chiar de le randuieste un ieromonah care sa nu fie si duhovnic, le randuieste sa vina un Ieromonah duhovnic sa le spovedeasca. Aici aduc marturie un caz in care o manastire de maici nu aveau preot, dar Mitropolitul le trimitea de la Mitropolie un Ieromonah sa le savarseasca Sf.Liturghie, iar pe pr.Teofil Paraian il trimitea sa le spovedeasca. In restul saptamanii maicile NU savarseau Sf.Liturghie ca NU SE POATE FARA PREOT, ci citeau la strana numai cele 7 Sf.laude, dar peste replica preotului sareau, continuand astfel rugaciunea comuna neintrerupta de randuiala si de timpul savarsirii ei.

Deci in Manastire este preot CALUGAR (indiferent de este manastirea de maici sau calugari - aici sunt mai multi preoti) iar in parohii sunt preoti casatoriti.

Fii binecuvantata!!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.11.2009, 19:11:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Geo - asa cum spui si tu am vazut la manastirile de maici. Asa tineau si slujbele fara preot, cum spui tu.
La calugari nu stiu cum este.
Si in rest ai dreptate.Aveam impresia eu ca unii vor ei sa fie mai presus si sa fie si preoti si calugari in acelasi timp, dar inteleg ca decizia de a fi hirotonisiti preoti nu le apartine.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.11.2009, 22:39:52
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Sofia, mie nu mi-e foarte clar ce nu intelegi tu.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. De ce sa vrea un om sa fie si calugar si preot in acelasi timp? Il ridica preotia mai mult deasupra calugariei? Nu slujeste destul ca preot? Este poate cumva mandrie si lacomie si deci...pacat?
Cred ca este gresit sa pui problema in maniera aceasta lumeasca, a mandriei de "care urca mai deasupra". Este gresit si deoarece compari mere cu pere.

Calugarul este un mirean care a depus trei voturi (ca niste promisiuni) de castitate, de saracie si de ascultare (fata de staret). Asta il deosebeste de un mirean.
El nu are nici Harul Dumnezeiesc ce se da preotilor prin hirotonie, nu are puterea de a dezega pacatele (deci nu poate sa spovedeasca pe nimeni), nu are puterea de a savarsi nici o Sfanta Taina (nici Liturghia, nici Maslu, etc), nici nu are puterea de a face nicio ierurgie (Sfintirea Apei, etc).
Calugarul asculta de staretul manastirii. De asemenea, asculta de duhovnic la fel ca si un mirean.
Calugarul poate sa se roage aceleasi rugaciuni ca si un mirean. Poate citi psalmii, etc (posibil ce ai vazut tu ca fac maicutele). Diferenta fata de un mirean este ca se roaga mai mult si intr-o anume randuiala de rugaciune de obste precum si individuala. Iar marea diferenta este ca spre deosebire de mirean, calugarul si-a dedicat intreaga viata spre a se ruga si tine aceste voturi.

In concluzie, ca sa se mantuiasca, calugarul are nevoie de un preot care sa-i fie duhovnic, la care sa se spovedeasca si sa primeasca iertarea pacatelor precum si indrumarea necesara in viata duhovniceasca. Caci numai un preoat are puterea de a dezlega pacatele.
De asemenea, ca sa se mantuiasca, calugarul are nevoie sa sa impartaseasca cu Trupul si Sangele Domnului, deci iar are nevoie de un preot care sa savarseasca Litughia si Sfanta Taina a Euharistiei.
Din punct de vedere "haric" (daca o exista asa ceva) este la fel ca un mirean. In sensul ca nu are harul unui preot si cu atat mai putin al unui episcop. Si mireanul si calugarul se pot mantui numai cu ajutorul unui preot sau episcop.
Practic in toata viata sa calugarul are nevoie de preot.Cand se imbolnavesc, numai preotii pot sa le faca Maslu. numai preotii pot tine slujba inmormantarii, etc.

Biserica a randuit ca din randul lor, cei mai vrednici sa fie hirotoniti preoti, Sfanta Taina prin care primesc de la episcop Harul Lui Dumnezeu:

Citat:
Hirotonia (Preotia) este a cincea sfântă Taină a Bisericii, în care, prin punerea mâinilor si rugăciunea arhiereului, se împărtăseste unor bărbati, ce s-au pregătit pentru aceasta, harul dumnezeiesc, care dă puterea de a propovădui cuvântul lui Dumnezeu, de a săvârsi Sfintele Taine si slujbele bisericesti, si de a conduce pe cei credinciosi la mântuire
Preotii de mir au acelasi Har ca si ieromonahii (preotii calugari) primit prin taina hirotoniei.

Este evident ca preotul de mir are turma lui de pastorit si nu are nici macar timpul fizic sa pastoreasca doua turme. In plus, un ieromonah, fiind el insusi calugar cunoaste mult mai indeaproape exigentele si greutatile vietii monahale decat un preot de mir. De aceea, cu intelepciune, Biserica a randuit ca preotii care slujesc in manastiri sa fie ei insisi din randul calugarilor (adica preoti calugari = ieromonahi).

Deci nu inteleg intrebarea ta: "Il ridica preotia mai mult deasupra calugariei?". Chiar nu inteleg intrebarea.

Dpdv al harului, in mod cert un preot (indiferent ca e de mir sau ieromonar) are cu siguranta mai mult har decat un calugar sau un mirean (care au harul primit la botez), pentru ca preotul a primit acest har la hirotonie.
Dar harul nu este al lui, al preotului, ci al Lui Dumnezeu. Harul preotului nu este spre folosul sau personal ci spre mantuirea credinciosilor. Deci nu poti spune ca un ieromonah este "deasupra" unui calugar in sensul lumesc de mandrie personala, ci din contra, este slujitor Domnului spre folosul credinciosilor (mireni sau calugari).
Preotia implica o responsabilitate uriasa - mantuirea credinciosilor (indiferent ca sint mireni sau calugari) depinde de ei, de preoti (indiferent ca sint de mir sau ieromonahi). Deci trebuie mult curaj ca sa iti asumi o asemenea responsabilitate, asa ca nu vad de ce crezi ca ar fi dovada de mandrie. Din contra, e dovada de curaj.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Preotii calugari pot sa fie astfel in acelasi timp? Pentru mine asta inseamna putin si ascultare de calugar, dar si "sefie" peste calugari. Adica si sef si lucrator in acelasi timp. Nu se bat cap in cap niste lucruri?
Preotii calugari (ieromonahii) fac ascultare fata de staret la fel cum face orice calugar.
Calugarii fac ascultare fata de duhovnic la fel cum fac si ieromonahii.
Ieromonahii fac ascultare fata de duhovnicii lor asa cum face orice calugar. Mirenii fac ascultare fata de duhovnicii lor.
Deci nu exista nici o "sefie" a nimanui fata de nimeni. Nimeni nu e "privilegiat"

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. De ce nu au voie sau nu sunt buni preotii de mir ca sa slujeasca la o biserica de manastire? Sunt mai pacatosi, sau pot sa faca vreun rau calugarilor/maicilor. Pentru maici este de fapt cam acelasi lucru daca preotul este calugar sau de mir, ca tot barbat este. Ba as spune ca un preot insurat ar fi mai putin "periculos" pentru maici.
Nu inteleg exact diferenta si motivele care deosebesc un preot calugar si unul de mir in acest context.
In niciun caz nu sint mai pacatosi.
Dupa cum spuneam, un ieromonah, fiind el insusi calugar cunoaste mult mai indeaproape exigentele si greutatile vietii monahale decat un preot de mir si intelege "mai pe propria-i piele" cum e sa fi calugar, cat de greu este.
Iar un preot de mir nu poate sa fie fizic in acelasi timp in doua locuri (de ex duminica sa savarseasca Liturghia si la biserica din parohia lui si in acelasi timp si la manastire).
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.11.2009, 10:59:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ok !
Daca voturile calugariei sunt cele de castitate, saracie si ascultare, atunci cum ramane cu statutul obligatoriu al Episcopului de a fi si calugar ? Ati vazut cumva Episcop sarac ? Eu, nu !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.11.2009, 13:22:22
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Eu da. Chiar am vazut episcop ortodox sarac. Nu numai sarac dar de o smerenie cum nu am mai intalnit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Exista reguli pentru un preot/calugar in vizita in alta biserica? sophia Biserica Ortodoxa Romana 10 24.07.2012 13:04:20
un preot care dezleaga?! annan Vrajitoria 35 22.11.2011 14:36:01
ce este un preot de mir? ghetsimani Generalitati 6 03.09.2010 19:23:58
preotul calugar hirotonit poate deveni apoi preot mirean? ana1987 Calugarul 103 13.11.2009 22:13:10