Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.06.2007, 22:29:58
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Si mai am de întrebat ceva.Iosif din Arimateea era preot?,si totusi,preascumpul său Trup i-a fost îngăduit a avea grijă de de dânsul..
"Preotul: Iosif cel cu bun chip de pe lemn luând preacurat trupul Tău, cu giulgiu curat înfășurându-l și cu miresme, în mormânt nou îngropându-l, l-a pus."

Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.06.2007, 13:55:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cristalin,aici cred ca i-ai luat cam tare pe bietii oameni,care si-au urat ce-au crezut ei de cuviinta,in virtutea slujirii aceluias Dumnezeu.Atata timp cat cuvintele sunt sincere si scopul curat crezi ca mai conteaza de cine sunt adresate,crezi ca este chiar atat de importanta ierarhia asta cand scopul este inofensiv si benefic???
Acest indemn spre cer formulata de Episcop;"Doamne,Doamne cauta din cer si vezi,cerceteaza via aceasta pe care au sadit-o Dreapta Ta si o desavarseste pe ea!",este transformat cu usurinta intr-unul absolut similar,dar grait de mireni in momente de cainta sau,eu stiu,de neputinta fata de grijile zilnice,a lor si-a semenilor.Este un gest altruist,iar Dumnezeu cunoaste cugetele si tendintele oamenilor.Pana la urma,stapanul trebuie sa stie sa fie si sluga.
Ori in zilele noastre,orice rugaciune este bine primita,atata timp cat mizeaza pe grija si ajutorul fata de semenii nostri si pe pocainta,orice rugaciune trebuie apreciata,mai ales cand persoanele care le savarsesc nu prea stiu cum sta treaba cu rugaciunile specifice preotilor si-a arhiereilor.Deci,ei au spus ce-au simtit din suflet,fara sa cunoasca "teoriile" rugaciunilor,sunt rugaciuni sucinte dar cuprinzatoare,si in mod firesc acestea sunt cel mai la indemana oamenilor.
Stii treaba cu ;"...Doamne nu ma milui!!!"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.06.2007, 15:05:40
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Sau treaba cu "Doamne,nu ma binecuvanta!?" ori"Doamne,nu ii binecuvanta!?"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fiti precum copiii... Marius22 Generalitati 38 03.05.2012 18:12:47
As dori sa-mi fiti frati si sa ma ajutati pea1974 Generalitati 60 04.01.2010 00:15:21