Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.05.2010, 22:57:03
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit Reinventăm dialectica?

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
HoratiuM, sunt sigur ca s-ar gasi persoane care sa te contrazica, care sa aiba o parere diferita de a ta, la care sa fi ajuns intocmai ca tine, prin ceea ce ei sustin ca este rationament clar si curat. Doar pentru ca tu nu poti sa vezi lucrurile altfel nu inseamna ca concluziile tale reprezinta adevarul.

Dawkins popularizeaza ateismul printre cei ce cred, printre asa-zisii moderati. El nu e un ateu pentru atei. Cei care-l citesc si carora li se pare interesant ce are de zis pot sa treaca mai departe la scrieri mai serioase, nu e nevoie sa fie intru-totul de acord cu dansul.

De fapt, cred ca orice persoana educata trebuie sa-si rezerve cel putin odata in viata timp pentru a explora problema divinitatii. Tocmai de-aia exista scriitori ca Dawkins cau C.S. Lewis. Filosofii sunt sigur ca nu duc nici ei lipsa de material, iar a te cobori de pe piedestal ca sa critici scrierile pentru mase e ca si cum savantii din Geneva de la LHC s-ar plange ca Stephen Hawking nu a inclus domonstratii matematice avansate in "O scurta istorie a timpului".
Reciproc, din faptul că alții nu văd lucrurile ca mine, nu rezultă că ei văd adevărul.

În ce-l privește pe Dawkins și popularizarea, una este să popularizezi spunând lucruri coerente și valide, și cu totul altceva este să încerci să combați o serie de idei folosindu-te de sofisme care au fost demascate de multă vreme de către cei care au dezbătut ideile respective de-a lungul istoriei lor.

Comparația lui Dawkins cu Hawking mi se pare complet deplasată. Hawking e fizician expert și expune știința fizicii, la care se pricepe în mod evident - nu se apucă săracul să facă, de pildă, critică literară sau cinematografică. Dawkins, în schimb, e biolog și încearcă să facă filosofie și teologie ca să combată substanța filosofiei și a teologiei - și îi ies numai elucubrații.

În altă ordine de idei, eu nu sunt adeptul specializării în cunoaștere. Îmi plac oamenii care au cunoștințe temeinice din mai multe domenii și mai sunt și capabili să le lege, tot în mod temeinic. Din păcate, Dawkins nu face parte din categorie și, dacă va continua în felul acesta, nici măcar nu se va apropia de așa ceva vreodată.

Vezi dară...

Last edited by HoratiuM; 31.05.2010 at 23:27:34.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.05.2010, 23:44:30
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Mie nu mi se pare deplasat sa promovezi ideea ca Dumnezeu, asa cum e el reprezentat de religiile lumii, nu exista. La urma urmei, fie exista, fie nu exista. Asa ca dezbaterile la care participa atei ca Dawkins si diversi teisti mi se par o idee buna. Sigur, fiecare religie isi portretizeaza diferit zeitatile, cu particularitati, mituri, ritualuri etc. Mai apoi avem dezacordurile din interiorul fiecarei religii, secte etc. Pe tema acestor diferente se poate discuta frumos si se poate ajunge la concluzii.

Problema e ca la cele mai multe astfel de dezbateri la care am asistat se cade in filosofia Dumnezeului filosofilor. Teistii se fac in special vinovati de acest lucru, alegand la un moment dat sa ignore particularitatile despre care vorbeam mai sus si continuand cu generalitati. De la "de ce sa nu fi transformat Iisus apa in vin?" sau "de ce n-ar fi fost Moise in stare sa despice Marea Rosie cu un toiag?" se ajunge aproape invariabil la "dar puteti sa demonstrati ca nu exista o forta suprema?". Definitia zeitatii este modificata din mers, insasi tema disputei e alterata si teistul se face ca uita de multitudinea de particularitati care-i definesc religia, care o fac diferita de celelalte, care-i dau legitimitate, daca putem vorbi despre asa ceva.

Daca ma intrebi pe mine, Dumnezeul crestin, la fel ca si cel musulman sau iudaic sau scientolog sunt cu totii contradictii, constructii imposibile. Dar daca ne apucam sa construim o fiinta suprema de la zero si sa-i conferim calitati din mers, discutia se poate prelungi indefinit. De-aia sunt agnostic fata de un astfel de Dumnezeu si ateu fata de un Dumnezeu al religiilor.

Daca Dawkins este ateu fata de un Dumnezeu-constructie filosofica, cred ca e treaba lui sa dea un raspuns. Eu, insa, il stimez pentru ateismul anti-religios, pentru popularizarea sa in randul maselor. Nu trebuie sa fii filosof ca sa vezi contradictiile mari cat casa din cartile sfinte ale diverselor religii, ca sa observi raul pe care religia organizata l-a produs omenirii sau cum percepte vechi de mii de ani inca tin omenirea in frau in drumul sau catre progres, civilizatie, emancipare. Exact asta constata Dawkins si se bucura de succes.

Nu stiu multe despre competentele filosofice la nivel inalt ale lui Dawkins, mai ales ca in putinele dezbateri serioase in care l-am vazut, atat el cat si partenerul de dezbatere se scaldau la un moment dat intr-o incertitudine din asta fara iesire. A sustine ca stii ca nu exista nici un fel de fiinta suprema, atata timp cat nu ai la dispozitie mijloace pentru a verifica acest lucru, mi se pare o ineptie. La fel cum si reciproca e valabila pentru mine: a sustine ca stii ca Dumnezeu exista, atata timp cat intreaga ta stiinta e de fapt delegata unor clerici, atata timp cat asa-zisele dovezi sunt cel mult experiente personale, subiective, imposibil de testat, e o absurditate.

De-aia, in opinia mea, teistii, la fel ca si ateii strong sunt la fel de absurzi. Ma declar un ateu weak, (a.k.a. ateu agnostic) si un anti-religios. Dawkins poate ca nu ma reprezinta in totalitate, dar in mare avem multe in comun.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.06.2010, 01:23:38
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit Ne plângem mereu cu toții de partea adversă

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Mie nu mi se pare deplasat sa promovezi ideea ca Dumnezeu, asa cum e el reprezentat de religiile lumii, nu exista. La urma urmei, fie exista, fie nu exista. Asa ca dezbaterile la care participa atei ca Dawkins si diversi teisti mi se par o idee buna. Sigur, fiecare religie isi portretizeaza diferit zeitatile, cu particularitati, mituri, ritualuri etc. Mai apoi avem dezacordurile din interiorul fiecarei religii, secte etc. Pe tema acestor diferente se poate discuta frumos si se poate ajunge la concluzii.

Problema e ca la cele mai multe astfel de dezbateri la care am asistat se cade in filosofia Dumnezeului filosofilor. Teistii se fac in special vinovati de acest lucru, alegand la un moment dat sa ignore particularitatile despre care vorbeam mai sus si continuand cu generalitati. De la "de ce sa nu fi transformat Iisus apa in vin?" sau "de ce n-ar fi fost Moise in stare sa despice Marea Rosie cu un toiag?" se ajunge aproape invariabil la "dar puteti sa demonstrati ca nu exista o forta suprema?". Definitia zeitatii este modificata din mers, insasi tema disputei e alterata si teistul se face ca uita de multitudinea de particularitati care-i definesc religia, care o fac diferita de celelalte, care-i dau legitimitate, daca putem vorbi despre asa ceva.

Daca ma intrebi pe mine, Dumnezeul crestin, la fel ca si cel musulman sau iudaic sau scientolog sunt cu totii contradictii, constructii imposibile. Dar daca ne apucam sa construim o fiinta suprema de la zero si sa-i conferim calitati din mers, discutia se poate prelungi indefinit. De-aia sunt agnostic fata de un astfel de Dumnezeu si ateu fata de un Dumnezeu al religiilor.

Daca Dawkins este ateu fata de un Dumnezeu-constructie filosofica, cred ca e treaba lui sa dea un raspuns. Eu, insa, il stimez pentru ateismul anti-religios, pentru popularizarea sa in randul maselor. Nu trebuie sa fii filosof ca sa vezi contradictiile mari cat casa din cartile sfinte ale diverselor religii, ca sa observi raul pe care religia organizata l-a produs omenirii sau cum percepte vechi de mii de ani inca tin omenirea in frau in drumul sau catre progres, civilizatie, emancipare. Exact asta constata Dawkins si se bucura de succes.

Nu stiu multe despre competentele filosofice la nivel inalt ale lui Dawkins, mai ales ca in putinele dezbateri serioase in care l-am vazut, atat el cat si partenerul de dezbatere se scaldau la un moment dat intr-o incertitudine din asta fara iesire. A sustine ca stii ca nu exista nici un fel de fiinta suprema, atata timp cat nu ai la dispozitie mijloace pentru a verifica acest lucru, mi se pare o ineptie. La fel cum si reciproca e valabila pentru mine: a sustine ca stii ca Dumnezeu exista, atata timp cat intreaga ta stiinta e de fapt delegata unor clerici, atata timp cat asa-zisele dovezi sunt cel mult experiente personale, subiective, imposibil de testat, e o absurditate.

De-aia, in opinia mea, teistii, la fel ca si ateii strong sunt la fel de absurzi. Ma declar un ateu weak, (a.k.a. ateu agnostic) si un anti-religios. Dawkins poate ca nu ma reprezinta in totalitate, dar in mare avem multe in comun.
În primul rând, nu există oameni a-religioși. Eliade a spus-o clar: "Sacrul este un element din structura conștiinței, nu o etapă a acestei conștiințe." Psihanaliza o repetă, și ea, în termeni oarecum diferiți: există un inconștient care ține de tot ceea ce în mod absolut ne scapă. În acest inconștient se află un așa-numit "obiect-falic" care orientează dorința noastră, dorință ce nu poate fi niciodată satisfăcută de obiecte determinate. Cu cât încercăm mai mult așa ceva, cu atât ne îmbolnăvim psihic mai tare. (Firește, vulgarizez aici întreaga problemă. Dar o fac pentru a încerca să fiu mai pe înțeles.)

În al doilea rând, ar fi cazul ca ateii să ia puțin seama la pretențiile pe care le au în polemicile lor împotriva religiei. Una dintre cele mai penibile marote este empirismul sau, cum e botezat mai nou via Popper, falsificaționismul. Aici nu cred că filosofi începând cu Platon și terminând cu Hegel au repetat îndeajuns că empirismul nu are ce căuta pe terenul chestionărilor fundamentale. Mai întâi deoarece nu i se poate pretinde întregii cunoașteri să fie legitimată strict prin recurgerea la experiența simțurilor, căci ar trebui, la fiecare propoziție, să facem experiența tuturor fenomenelor - și nu ne prea dă mâna. Al doilea - falsificaționismul nu este, la rândul său, falsifiabil. Cu alte cuvinte, necesitatea și universalitatea empirismului nu pot fi demonstrate sau experimentate empiric, așa cum cere empirismul când se proclamă ca atare. Ci, când o face, cade imediat în petitio principii.

Deci să încetăm odată cu prostiile astea: "Presupozițiile religiei nu pot fi testate științific" sau "Nu există nici o probă experimentală a suprasensibilului sau a existenței lui Dumnezeu". Adică e "genial" cel care-și închipuie că suprasensibilul va deveni, de obicei la comandă, sensibil (adică opusul său) ca să poată fi confirmat de cei care nu văd minciună decât în ceea ce nu țin în mână. De altfel, după Kant și, mai ales, după primul capitol din "Fenomenologia Spiritului" lui Hegel, empirismul trebuia de multă vreme aruncat la groapa de gunoi a epistemologiei. Or, se întâmplă pe dos. A propos de ceea ce suntem condamnați să repetăm dacă nu cunoaștem.

În al treilea rând, ateii ar trebui să-și fi dat seama de multă vreme că, dacă se interoghează asupra fundamentelor, apoi nu vor putea face niciodată chestia asta lăsându-și logica neatinsă. Adică o chestionare și reevaluare a fundamentelor implică destul de evident (nu știu cum de nu văd ateii chestia asta) o reevaluare și chestionare a bazelor logicii: id est - categorii + cele patru principii. Și, bineînțeles, nu în ultimul rând, raportul gândirii și al intuiției cu realitatea și cu Realul (care nu e totuna cu realitatea). Un Parmenide, un Platon, un Aristotel, Plotin, Sf. Părinți, Leibniz, Hegel - toți oamenii ăștia au înțeles că fundamentele logicii nu mai pot fi tratate ca și cum nimic nu s-ar fi schimbat și gândirea ar opera ca și până acum cu principiul identității sau cel al non-contradicției când chestionările devin ireductibile. Ei au înțeles că fundamentul întotdeauna duce la paradox și că nici logica nu mai e atât de logică dacă e luată la bani mărunți. De exemplu, se știe încă de la Platon că în faimosul și banalul principiul al identității A=A stă ascunsă o contradicție deoarece A este întotdeauna dedublat în el însuși ca să fie, apoi, făcut egal lui însuși. Or, dedublarea înseamnă diferență, iar diferența schimbare; deci A=A poate foarte bine să însemne, dacă privim mai bine, A=non-A... ș.a.m.d..

Se poate vedea așa ceva, de pildă, în dialogul "Parmenides", al lui Platon, unde logica formală sau dianoetică e lăsată deoparte și se intră în ceea ce avea să se numească mai târziu logică transcendentală - unde însuși conținutul devine formă a judecății și, reciproc, forma ține deja de conținut... etc. etc. etc.. La fel se poate vedea și la Hegel, în "Știința Logicii" unde problema principiului identității e pusă în termenii identității dintre Ființă și Neant, de pildă.

Așa că toate acele construcții imposibile ale substanței divine sunt imposibile pentru intelectul determinat care are impresia că încă mai poate să opereze și la acest nivel. Căci pentru acest intelect, da, Dumnezeu va fi totdeauna ceva imposibil. De fapt, Dumnezeu este chiar Imposibilul, dar un alt fel de imposibil decât accesează precupețele la piață când bârfa le spune că s-au ieftinit ouăle. Ci Imposibilul apare ca atare numai pentru cel care nu înțelege că o contradicție conceptuală nu e neapărat ceva ce rațiunea trebuie să abhore. Firește, nu orice contradicție conceptuală poate fi luată în discuție, ci numai cele care au o anumită apodicticitate, care se impun, adică, prin firea lucrurilor. Au înțeles asta toți marii filosofi sau reprezentanți de tradiții religioase ori metafizice (ultimul care discută într-un mod temeinic asta și chiar pune în discuție contradicția din formulările dogmaticii creștine - Trinitatea, duofizismul lui Hristos, transsubstanțierea - și elaborează chiar un sistem, este Blaga, cu al său "Eon dogmatic") și Sf. Părinți când au dat curs formulărilor din Sinoadele ecumenice.

Așa că cei care nu sunt atenți ce fac cu propria lor rațiune când judecă astfel de probleme sunt condamnați să-și piardă timpul și să-și prindă degetele într-o menghină suprainteligibilă dând însă vina pe menghină pentru că ei nu știu să-i înțeleagă resorturile. Mă rog, e peste intențiile mele să intru aici într-o expunere filosofică. Am vrut numai să trag câteva semnale de alarmă.

În sfârșit, dar nu în ultimul rând, problema dovezii existenței lui Dumnezeu, dacă tot vrem să ridicăm această chestiune în acești termeni, în lipsa unei experiențe spirituale (nu simțuale!), se poate rezolva numai și numai pe teritoriul rațiunii. Asta nu are nimic a face cu experimentul sau simțurile. Iar din acest punct de vedere, dovada deja s-a dat: e vorba despre argumentul ontologic care, și nu o spun eu, este valid. Dacă nu e judecat de pe spezele logicii formale, evident.

În fine, ce am vrut să spun este că în mai toate disputele pe care le-am urmărit între atei și religioși, ambele tabere excelau într-o unilateralitate oarecare și, nu știu cum, reușeau să ocolească întotdeauna miezul problemelor. După care se plângeau de partea adversă. Ce am vrut să spun aici este că ar fi de apreciat acela care ar încerca să găsească o a treia soluție, ceva transcendent opozițiilor parțiale care s-au epuizat. Or, așa ceva nu se poate găsi nicicum în cărțile lui Dawkins. Iar ateul care vrea mai mult greșește când se rezumă să-l citească. Există atei, dacă nu mai tari, în tot cazul, mai inteligenți decât el.

Last edited by HoratiuM; 01.06.2010 at 01:35:03.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.06.2010, 08:43:47
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Wall of text
Nu vorbeam despre persoane a-religioase, ci despre persoane anti-religioase - diferenta mare. De asemenea, doar pentru ca Eliade a spus ceva, nu inseamna ca asa este. Psihanaliza ar fi fost bine sa moara odata cu Freud si Jung, pentru ca nu are nimic stiintific in ea.

Suprasensibilul, daca exista, intr-adevar, nu are cum sa se coboare in aparatele noastre de masura. La fel se intampla in cazul in care suprasensibilul nu exista. Asta ne lasa in cel mai bun caz intr-o veritabila incertitudine ce poate fi dezbatuta la nesfarsit. Dar restul asertiunilor pe care religiile lumii le fac au nevoie de dovezi, altminteri sunt apa de ploaie si orice om rezonabil are obligatia sa le critice. Vindecarea prin rugaciune sau minunile dumnezeiesti nu sunt totuna cu existenta lui Dumnezeu.

Argumentul ontologic are si el criticii lui, nu e nici pe departe asa solid cum vrei sa-l faci sa para.

Si ca sa termin cu chestiunea dezbaterilor, sunt de acord cu tine intr-o privinta: cei care se implica in ele au tendinta sa repete aceleasi argumente, la care se raspunde de obicei cu aceleasi contra-argumente. Dezbaterile sunt cliseistice, doar ca argumentele sunt din cand in cand imbracate in haine diferite. Asta pentru ca calitatea dezbaterilor (nu cred in cacofonii) este direct proportionala cu inteligenta si pregatirea combatantilor si majoritatea lor sunt organizate pentru public, iar nu pentru avansul filosofiei. Mie mi se pare echitabil: publicul primeste o scurta introducere in argumentele pentru si impotriva existentei lui Dumnezeu, iar cei dornici de mai mult pot oricand sa mearga mai sus, acolo unde lucrurile intra bine de tot pe taramul filosofiei si unde argumentele si contra-argumentele astea sunt demult depasite.

Eu asa il percep pe Dawkins, ca pe un pop-star al ateismului. Asta nu inseamna ca nu exista muzica buna.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.06.2010, 13:13:53
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit A propos de repetiții

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Nu vorbeam despre persoane a-religioase, ci despre persoane anti-religioase - diferenta mare. De asemenea, doar pentru ca Eliade a spus ceva, nu inseamna ca asa este. Psihanaliza ar fi fost bine sa moara odata cu Freud si Jung, pentru ca nu are nimic stiintific in ea.

Suprasensibilul, daca exista, intr-adevar, nu are cum sa se coboare in aparatele noastre de masura. La fel se intampla in cazul in care suprasensibilul nu exista. Asta ne lasa in cel mai bun caz intr-o veritabila incertitudine ce poate fi dezbatuta la nesfarsit. Dar restul asertiunilor pe care religiile lumii le fac au nevoie de dovezi, altminteri sunt apa de ploaie si orice om rezonabil are obligatia sa le critice. Vindecarea prin rugaciune sau minunile dumnezeiesti nu sunt totuna cu existenta lui Dumnezeu.

Argumentul ontologic are si el criticii lui, nu e nici pe departe asa solid cum vrei sa-l faci sa para.

Si ca sa termin cu chestiunea dezbaterilor, sunt de acord cu tine intr-o privinta: cei care se implica in ele au tendinta sa repete aceleasi argumente, la care se raspunde de obicei cu aceleasi contra-argumente. Dezbaterile sunt cliseistice, doar ca argumentele sunt din cand in cand imbracate in haine diferite. Asta pentru ca calitatea dezbaterilor (nu cred in cacofonii) este direct proportionala cu inteligenta si pregatirea combatantilor si majoritatea lor sunt organizate pentru public, iar nu pentru avansul filosofiei. Mie mi se pare echitabil: publicul primeste o scurta introducere in argumentele pentru si impotriva existentei lui Dumnezeu, iar cei dornici de mai mult pot oricand sa mearga mai sus, acolo unde lucrurile intra bine de tot pe taramul filosofiei si unde argumentele si contra-argumentele astea sunt demult depasite.

Eu asa il percep pe Dawkins, ca pe un pop-star al ateismului. Asta nu inseamna ca nu exista muzica buna.
Am remarcat și eu diferența dintre a-religios și anti-religios. Mă întreb numai cum ar putea cineva să fie anti-religios fără să preconizeze, mai devreme sau mai târziu, suprimarea religiozității? Or, tocmai asta subliniam: că suprimarea nu va fi niciodată posibilă. Și aici nu e vorba despre Eliade, Freud, Jung sau Lacan și cine are dreptate. Ci e vorba despre ceea ce ne structurează în mod (din nou...) fundamental. Despre problema dorinței și despre fixația ei asupra unui obiect transcendent sau transcendental. Căci, orice ar spune psihologia evoluționistă și alte găselnițe de același fel, pulsiunea genetică este depășită, dublată și chiar negată în viața umană.

În ce privește chestiunea științificității psihanalizei - psihanaliștii înșiși recunosc și nicidecum pentru a situa psihanaliza într-o stare de inferioritate, că această disciplină nu este știință în sensul clasic, pozitivist al termenului (modelare matematică + experiment). Dar tocmai asta o face să spună adevăruri despre ființa umană (nematematizabilă și prost experimentalizabilă în laborator) pe care cognitivismul, behaviorismul sau neuro-psihiatria nu le vor putea articula niciodată. Și de aceea are atât de mare succes și eficiență clinică peste tot pe unde se practică (mă refer la psihanaliza freudian-lacaniană, nicidecum la cea a primului Freud pe care o practică IPA).

Acum, în privința chestiunii științificității: există știință determinată, pozitivistă, și există știință care se referă la obiecte ce nu pot fi experimentate. Aici revenim la problema filosofiei, la cea a cunoașterii transcendentale despre care, de pildă, idealismul german spunea că este adevărata cunoaștere, care dă adevărata épistéme. Psihanaliza se apropie, așadar, de cea de a doua categorie a cunoașterii, fiind în vecinătate cu filosofia. În ce privește știința pozitivistă, sper că nu trebuie să arăt iarăși că nu există nici un fel de apodicticitate sau universalitate care să impună ca orice cunoaștere să se supună complet, exclusiv sau fie și neapărat parțial metodologiei acestei științe. Am discutat în postarea de mai sus chestiunea empiristă.

În ce privește incertitudinile privitoare la suprasensibil - revin cu precizările de mai anțărț: o bună filosofie poate să tranșeze o bună parte a acestor incertitudini. Nu pe toate, dar pe cele mai importante dintre ele. (O lectură asiduă și studioasă a primelor capitole ale "Fenomenologiei Spiritului", de pildă, poate da astfel de rezultate - ca hint: prima dovadă a suprasensibilului este conștiința care este diferită de naturalitate, fără a fi o substanță determinată, detectabilă. Motiv pentru care neurologia nu va găsi niciodată sufletul la tomograf.)

Dawkins - foarte bine, să fie pop-star al ateismului. N-are decât. Muzică bună, însă, ascultăm atunci când dincolo de sunete se deschide infinitul. Iar colecțiile de cacofonii, precum cărțile "Noului Ateism", nu aduc nici un fel de armonie care să aducă o atare deschidere. Până și muzica atonală are mai multă armonie decât lălăielile acestor muzicanți. Vai de pop-steaua lor!...

Last edited by HoratiuM; 01.06.2010 at 13:17:28.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.06.2010, 13:33:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
pulsiunea genetică este depășită, dublată și chiar negată în viața umană.

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
ființa umană (nematematizabilă și prost experimentalizabilă în laborator)
Ai cumva o demonstratie a faptului ca fiinta umana nu e matematizabila?
Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
cunoașterii transcendentale despre care, de pildă, idealismul german spunea că este adevărata cunoaștere
Iar altii spun ca nu e
Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
conștiința care este diferită de naturalitate, fără a fi o substanță determinată, detectabilă. Motiv pentru care neurologia nu va găsi niciodată sufletul la tomograf.)
Daca constiinta influenteaza lumea materiala inseamna ca e detectabila, nu? Iar daca nu e detectabila inseamna ca nu ne influenteaza, nu? Si daca nu ne influenteaza inseamna ca nu are vreun rost sa il studiem sau sa vorbim despre el, nu?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.06.2010, 18:26:28
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul



Daca constiinta influenteaza lumea materiala inseamna ca e detectabila, nu? Iar daca nu e detectabila inseamna ca nu ne influenteaza, nu? Si daca nu ne influenteaza inseamna ca nu are vreun rost sa il studiem sau sa vorbim despre el, nu?

Voi sunteti constienti ce ineptii scoateti pe gura si în ce hal va faceti de râs?

Chiar nu stii ce e constiinta?

În caz ca într-adevar nu pricepi, îti explic ca la copii (sa nu zic altceva): constiinta nu actioneaza direct asupra lumii materiale ci prin intermediul deciziilor individului uman care o poseda, decizii care se concretizeaza în actiuni.



Hai ca sunteti mai de râs decât Dawkins. Si m-am legat doar de una din multele aberatii emise de trio-ul vostru în ultimele zile.

Nu numai ca nu stiti pe ce lume traiti, dar mai aveti si impresia ca stiti mai multe ca altii. Ateismul produce caricaturi sinistre.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 01.06.2010 at 18:29:16.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.06.2010, 18:26:30
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul


Ai cumva o demonstratie a faptului ca fiinta umana nu e matematizabila?

Iar altii spun ca nu e

Daca constiinta influenteaza lumea materiala inseamna ca e detectabila, nu? Iar daca nu e detectabila inseamna ca nu ne influenteaza, nu? Si daca nu ne influenteaza inseamna ca nu are vreun rost sa il studiem sau sa vorbim despre el, nu?
La faptul că pulsiunea genetică e depășită, dublată sau negată în viața umană: avem cultura împreună cu toate semnificațiile ei și cu religiile ei, avem creațiile umane culturale care nu au nimic de a face cu genetica, ci sunt acte gratuite din punctul de vedere al eficacității lor materiale, avem sacrificiul de sine pentru valori și idei, iar nu pentru perpetuarea speciei, avem suicidul, avem avortul, avem dragostea sexuală fără finalitate biologică, avem inconștientul, avem dorința și chiar și pulsiunile care sunt cu totul altceva decât instinctele de care dispun ființele animale.

Pentru imposibilitatea matematizării ființei umane: avem conceptele, în primul rând, care, atunci când au a face cu logica transcendentală sau cu semnificațiile de orice fel, nu mai pot fi matematizate — înseși noțiunile de bază ale matematicii, cum e, de pildă, o funcție, au nevoie de conceptualizări de bază care nu mai pot fi descrise matematic. Apoi, e întreaga subiectivitate cu toate trăirile ei, adesea amfibolice, confuze, contradictorii, ambivalente etc. etc.. Încearcă să le matematizezi, să vedem dacă poți. Nu putem matematiza, de asemenea, valorile morale, valoarea vieții umane, de pildă, sau moralitatea sau imoralitatea homosexualității etc. etc.. Mai este iubirea, mai este ura, plictisul etc. etc.. Nici măcar conștiința nu este descriptibilă matematic. Abia anumite procese ale creierului angajate conștient sau inconștient ar putea fi descrise matematic în mod coerent, dar nu conștiința. Chiar aveai nevoie de astfel de enumerări cu privire la chestiuni atât de banale și de evidente?

La ultima obiecție: pui problema exact pe dos. De la Kant știm că noi niciodată nu detectăm lucrul-în-sine, Realul așa cum este, ci toate senzațiile pe care le primim sunt prelucrate de către structura noastră de cunoaștere (sistemul neuronal care transformă senzațiile în percepții și apoi mediază transformarea lor în fapte psihice + intuiția pură ale cărei coordonate sunt spațiul și timpul). Prin urmare, în ciuda faptului că noi suntem afectați de anumite forme ale senzațiilor din afara noastră, noi niciodată nu știm cum arată cu adevărat obiectele, cum arată în el însuși acel „ceva” din afara noastră care ne dă senzațiile. De aceea, noi detectăm diverse manifestări, numite fenomene, ale obiectelor, dar niciodată esența lor. Așa că se întâmplă tocmai că noi oamenii putem detecta numai cauze determinate, vizibile senzitiv în raport cu fenomenele; însă niciodată nu putem să le detectăm empiric sursa absolută a manifestării lor, nici cu simțurile, nici cu aparatele de măsură. În ce privește conștiința, putem viziona, simți efectele pe care ea le are în lume, dar nu putem să vedem, să simțim în mod nemijlocit plenar, complet, absolut transparent esența ultimă a ei. Tocmai de aceea ea nu poate fi măsurată. Pentru că orice lucru măsurabil ține de o anumită determinare a lui, prin limitele pe care le are și prin proprietăți.

Conștiința are anumite limite și proprietăți care îi pot fi, în parte, măsurate, în parte, nu îi pot fi, dar, problema este că ea scapă de fiecare dată fiecăreia dintre aceste determinări. De unde știm asta? Păi, tocmai din faptul că această conștiință le știe, le poate identifica. Or, aceasta înseamnă că ea se află, de fiecare dată, dincolo de fiecare dintre aceste determinări, este diferită, distinctă de ele, motiv pentru care le și distinge, le află. Nu poți să vezi decât ceea ce e diferit de tine. La fel și față de ea însăși: conștiința știe despre ea întrucât, paradoxal, diferă de sine și este, simultan, identică sieși. Ceea ce înseamnă că, într-o clipă a conștiinței, partea și întregul coincid. Deci conștiința este un mod al infinitului actual determinat. Or, nu putem detecta și măsura ceva care nu are întreguri și părți în sensul clasic al termenului.

Mai mult, dacă ar fi să punem problema măsurării conștiinței în deplinătatea sensului său, vom vedea că vom cădea imediat în paradox. E vorba despre faptul că o entitate reflexivă se măsoară pe sine. A măsura înseamnă tocmai a face un raport între două determinații. Singura problemă este că cel care măsoară trebuie să fie dincolo de fiecare determinație sau sistem de măsură în parte tocmai pentru a avea acces la ambele determinații. Atunci se vede ușor paradoxul automăsurării conștiinței-de-sine: ea se ia pe sine ca ceva determinat, pentru a se măsura; însă, pentru a avea acces la propriile determinații, ea trebuie să fie altceva decât ele, deci trebuie să nu fie determinație. Mai mult, când o măsurăm, avem două repere: unitatea de măsură și conștiința. Dar conștiința se pune pe sine ca determinată în vreme ce e, simultan, deosebită de ambele determinații pentru a putea măsura; atunci adevărata măsură a conștiinței e tocmai nemăsuratul care îi permite să măsoare — deci ea se va lua pe sine, simultan, ca determinată și nedeterminată și se va măsura pe sine, simultan, prin determinarea care nu-i convine și prin nemăsuratul prin care nu poate să măsoare... Or, singurul mod de a căuta cu tot dinadinsul un rezultat al măsurătorii conștiinței de sine este acela de a nu lua în seamă nedeterminarea ei și de a falsifica implicit, conștient sau inconștient, rezultatul.

Conștiința nu poate fi redusă la chimie și la fizică deoarece toate acestea sunt determinații. Or, conștiința este distinctă de ele întrucât le cunoaște. Altfel, ar fi identică lor și, fie nu ar exista nici o cunoaștere, deoarece nu ar mai exista un punct nedeterminat și pur reflexiv care să se raporteze la sine ca la ceva cert întrucât se are pe sine prin negativ (iar certitudinea vine doar prin travaliul negativului — „de ce așa și nu alt-fel ?”), fie am fi identici atomilor și particulelor subatomice, iar singurul tip de viață la care am avea acces ar fi cel al descărcărilor energetice ale materiei. Adică am dispărea ca subiecți și nu am mai fi aici pe forum ca să purtăm astfel de discuții.

Last edited by HoratiuM; 01.06.2010 at 18:31:31.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.06.2010, 19:22:36
Gigi Yusuf
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

HoratiuM, degeaba te erijezi tu in mare aparator al credintei, din posturile tale nu reiese decat ca esti la fel de eretic precum topcat&co. Un credincios adevarat nu are nevoie de ereziile unor draci precum Kant sau Hegel, lui ii ajung Biblia si scrierile Sfiintilor parinti!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.06.2010, 19:28:00
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
În caz ca într-adevar nu pricepi, îti explic ca la copii (sa nu zic altceva): constiinta nu actioneaza direct asupra lumii materiale ci prin intermediul deciziilor individului uman care o poseda, decizii care se concretizeaza în actiuni.
De ce vrei sa dai impresia ca stii despre ce vorbesti ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
“Richard Wurmbrand” un documentar de Lucia Hossu Longin penticostalul Secte si culte 4 04.10.2012 11:54:17
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Despre creationism, evolutie si design inteligent cu George Coyne si Richard Dawkins scrabble Teologie si Stiinta 179 30.10.2009 10:13:07