Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.09.2012, 23:03:48
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Deacord: Tutunul nu ar trebui cosumat (fumat) de un crestin nici in afara postului (parerea mea) - iar cafeaua si alcoolul, care pot da si ele dependenta, am putea sa le evitam macar in post (sau macar alcoolul - care se stie clar ca afecteaza gandirea, chiar si in cantitati mici --> Daca nu ai voie sa conduci dupa un pahar de bere, ce te face sa crezi ca esti capabil sa te rogi in curatie?)

Legat de miere, nici eu nu inteleg. Eu consider ca este de provenienta animala (ca si laptele si ouale). Eu stiam ca nu se mananca nici un lucru animal sau de provenienta animala (inclusiv fructele de mare - care sunt animale, nu fructe ). In afara de astea: cam tot ce dauneaza sanatatii (fiind, deci, nefolositor supravieturii, ci dimpotriva): tutun, alcool, droguri, dulciuri (zaharul in exces provoaca diabet, cancer, avitaminoze, osteoporoza, etc.). In schimb, banuiesc ca daca inghiti din greseala o musculita nu e pacat si cred ca la asta se refera exceptia cu anumite insecte care pot fi mancate (de exemplu, nu poti evita sa inghiti anumite microorganisme).
Iacata cite lucruri noi apar.
De exemplu alcoolul.
In multe minastiri romasnesti si in toate, toate , minastirile athonite , la fiecare masa se da si vin (rosu , veritabil, identic cu cel de impartasanie) si el este recomandat , sau indicat daca doriti o asemenea exprimare, pelerinilor si celor care fac munci fizice (de obicei pelerinii clasici fac Athosul pe jos iar in minastiri nu exista calugar care sa nu faca munca fizica , deci intelegeti astfel ca tuturor de la masa le este indicat vinul). Pt. vin , pe mese sunt puse cani de inox de 350 ml. in volum (barbatii care au facut armata stiu ca aceste cani despre care va vorbesc sunt identice cu cele din aramata).
Din cauza oboselii fizice si a caliatii deosebite a vinului , rar este om care sa nu bea la masa . Si nu este o practica interzisa chiar daca este post sau nu , si nu este om care sa se ridice de la masa cu mintea afectat indiferent ca a baut o cana, o jumatate sau o gura .
Dupa aceasta masa de seara (vin se da si la prinz) in Athos se intra imediat la slujba pavecernitei. Si lucrurile decurg absolut normal .

Deci cum stam cu consumul de alcool la noi acasa in post si in nepost si mai ales in minastiri ?
Care este regula care da buna rinduiala in ceea ce priveste alcoolul ?

La fel , este vreo regula in ceea ce priveste alcoolurile distilate si fermentate ? Este vreunul prohibit sau altul recomandat ?
Berea, ce fel de alcool este ca nu-i nici distilat si nici ca si vinul ?

Mai spunea cineva, aici pe forum,despre tigara , ca nu poti sa zici Tatal Nostru, sau sa te rogi, cu tigara in coltul gurii ?
Dar cu burta plina de mincare de post, poti ?
Dar dupa ce te dai jos din pat de linga sotia ta ca sa te inchini inainte de a adormi , poti sa zici rugaciunea ?

Cite situatii delicate in care nu sti ce sa faci ...
Deci cum procedam ????? Cine ne invata toate acestea si cum trebuie sa fie ca sa il credem ???
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.09.2012, 23:06:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa lamurim pentru a cata oara , ceea ce este atat de lamurit . Este al N-ulea thread cu nelemuriri la nelamuriri , pentru nelamuriri !
De aceea threadul a luat o turnura relaxant-neserioasa , in capcana cazand si Raul , care nu a inteles sensul celor postate , dar ma rog fiecare este liber in intelegerea sa . Andravenache a mai facut un efort in a te lamuri , dar sunt sigur ca esti tot nelamurita la nelamuriri . . .
Eu te rog sa nu-ti bati joc! Uite ca sunt destui care gresesc!

@andravenache - in ciocolata amaruie NU este lapte. Uite-te te rog pe ambalaj ce scrie!

@N.Priceputu - Tocmai ca nu este clara. Fiecare vine cu idei.
Si mierea contine substante (proteine) de la albine.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.09.2012, 23:07:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cand ne mai vedem, poate iti aduc si tie, asta daca nu mai vrei sa mai slabesti!
Da , cam ar trebui cam 10 kg macar ! In postul NasteriiDomnului slabesc cel mai mult , deobicei , dar acum nu se stie . . .
Poti veni maine La Biserica cand se iese de la Sf. Liturghie ( 12-12.15 ) si ma intampini cu o prajiturica , doua , trei . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.09.2012, 23:07:36
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Doar la catolici !
Si la greci, din ce in ce mai mult; chiar si la preoti, care au si ingaduinta de a putea intra in baruri/taverne ca sa bea o ... apa plata .

Iar acum nu glumesc absolut deloc !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.09.2012, 23:10:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Uite ca sunt destui care gresesc!
Toti gresim , dar cu astea elementare . . . !
Iertare , dar te tulburi aiurea in tramvai , sau poate sunt si aici niste cauze . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.09.2012, 23:11:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Si la greci, din ce in ce mai mult; chiar si la preoti, care au si ingaduinta de a putea intra in baruri/taverne ca sa bea o ... apa plata .

Iar acum nu glumesc absolut deloc !
Da , am auzit si eu ,dar am refuzat sa cred . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.09.2012, 23:16:09
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da , am auzit si eu ,dar am refuzat sa cred . . . !
Bunul Dumnezeu sti ce va mai fi si cu noi ortodocsii pina la urma !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.09.2012, 23:19:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da , am auzit si eu ,dar am refuzat sa cred . . . !
Si eu am auzit, Cristi, de la o persoana crestina, care nu avea niciun scop de a denigra.
La fel cum am auzit pe strada doua femei in Bucuresti vorbind despre post ceva de genul: a, ca nici preotii nostri nu tin tot postul, ca daca ei mananca de dulce, noi de ce sa fim mai breji?
Din pacate, aceste exemple servesc tocmai pentru adormirea constiintei si autoindreptatire.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.09.2012, 23:19:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Iacata cite lucruri noi apar.
De exemplu alcoolul.
In multe minastiri romasnesti si in toate, toate , minastirile athonite , la fiecare masa se da si vin (rosu , veritabil, identic cu cel de impartasanie) si el este recomandat , sau indicat daca doriti o asemenea exprimare, pelerinilor si celor care fac munci fizice (de obicei pelerinii clasici fac Athosul pe jos iar in minastiri nu exista calugar care sa nu faca munca fizica , deci intelegeti astfel ca tuturor de la masa le este indicat vinul). Pt. vin , pe mese sunt puse cani de inox de 350 ml. in volum (barbatii care au facut armata stiu ca aceste cani despre care va vorbesc sunt identice cu cele din aramata).
Din cauza oboselii fizice si a caliatii deosebite a vinului , rar este om care sa nu bea la masa . Si nu este o practica interzisa chiar daca este post sau nu , si nu este om care sa se ridice de la masa cu mintea afectat indiferent ca a baut o cana, o jumatate sau o gura .
Dupa aceasta masa de seara (vin se da si la prinz) in Athos se intra imediat la slujba pavecernitei. Si lucrurile decurg absolut normal .

Deci cum stam cu consumul de alcool la noi acasa in post si in nepost si mai ales in minastiri ?
Care este regula care da buna rinduiala in ceea ce priveste alcoolul ?

La fel , este vreo regula in ceea ce priveste alcoolurile distilate si fermentate ? Este vreunul prohibit sau altul recomandat ?
Berea, ce fel de alcool este ca nu-i nici distilat si nici ca si vinul ?

Mai spunea cineva, aici pe forum,despre tigara , ca nu poti sa zici Tatal Nostru, sau sa te rogi, cu tigara in coltul gurii ?
Dar cu burta plina de mincare de post, poti ?
Dar dupa ce te dai jos din pat de linga sotia ta ca sa te inchini inainte de a adormi , poti sa zici rugaciunea ?

Cite situatii delicate in care nu sti ce sa faci ...
Deci cum procedam ????? Cine ne invata toate acestea si cum trebuie sa fie ca sa il credem ???
Mai in gluma, mai in ironie, mai in serios:
Nu asta este problema, cu tigara in coltul gurii la rugaciune. Este alta explicatie pentru care fumatul este pacat. Probabil pentru ca este nesanatos. Altceva nu stiu.

Si ca sa ma incadrez in ironie - de obicei intai iti faci rugaciunea, pe urma te bagi in pat, cu sot/sotie sau fara.

Sensul postului este altul. Reguli sunt, cineva le-a facut. Si daca ne impiedica o cazeina sau sotul/sotia sa ne rugam si sa fim cu Dumnezeu, mai bine...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.09.2012, 23:22:39
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dar mincatul sanatos poate fi viciu ? Poate fi o capcana , ca si fumatul ?
Dar bautul de 15 ani de Mirinda sau de apa plata , cite 4 litrii pe zi , poate fi viciu ?
Daca tu compari nocivitatea sucului si a apei plate cu tigarile... atunci nu mai zic nimic.

Si stomacul este un mare diavol,si trebuie sa il infruntam! Asa cum este greu sa ne abtinem de la prajituri si ciocolate,asa sa ne ostenim sa ne si rugam cu burta goala! Dupa fapta si rasplata!

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si... si.... mai sunt persoane care mananca in fata calculatorului chiar acum! Ciocolata.
Eu stau cu doza de bere pe birou. Ca si tine,chiar acum

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si ei folosesc si vase sperate si frigidere/dulapuri separate.
Dar asta n-are legatura cu postul nostru.

Legat de spalatul vaselor - trebuie f.bine frecate si curatate, pentru ca raman totusi urme (grasime in porii emailului).
De ex. la noim acasa existau si am preluat regula si eu, vase speciale pentru dulciuri (prajituri, dulceata), si altele pentru mancaruri. Dar asta din alte cauze (de ex. mirosuri).
Si instalatiile in fabrici nu se curata? Parca nu cred, tare m-as duce sa vizitez o fabrica de ciocolata.
Si daca painea se face in vase in care a fost inainte cozonac?
NU in asta consta postul. Cum spunea Mantuitorul: strecurati tantarul si inghititi camila!

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Unii spun ca nici ciocolata amaruie, deci fara lapte, fara unt, fara nimic, nu este totusi de post, ca este o delicatesa, sau ceva in sensul asta.
Probabil ca nici cafeaua.
Dar pentru unii si painea este o mare delicatesa si placere. Si atunci?

Nu vreti sa ne lamurim totusi?
Iti pot da si exemple din Pateric in care monahii mancau cate o coaja uscata si aia stand in picioare,tot ca sa se nevoiasca,sa nu stea asezati comod. Intrebare: ne comparam cu aceia? Daca nu,atunci poti manca linistita ciocolata amaruie.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Doar la catolici !
Nu zau? Noi avem voie sa fumam in afara postului? Ce preot ti-a zis asta?

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De aceea threadul a luat o turnura relaxant-neserioasa , in capcana cazand si Raul , care nu a inteles sensul celor postate , dar ma rog fiecare este liber in intelegerea sa .
Ce anume nu am inteles si in ce capcana am cazut? Nu stiu ce threaduri mai exista,doar pe asta am intrat. Iar initiatoarea topicului vorbea la modul cat se poate de serios.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Produse de igiena Florin-Ionut Postul 104 24.05.2021 11:40:11
Omul-animal, e posibil,oare ???!!! guardian knight Generalitati 8 17.12.2011 20:53:22
produse bio Life-Care arifa Generalitati 5 31.08.2010 18:43:02
Omul cel mai feroce animal de pe Terra elenavioletacocos Generalitati 74 03.12.2009 15:16:48