Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.12.2008, 09:06:30
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 446
Post draga Mihai

Nu sant un om deosebit si totusi am in spate ani multi de casnicie,dar sincer consider acum ca ceea ce spune un sot sau sotie despre faprtul ca il duci in pacatu preacurviei tinand postu si trupeste este un santaj sentimental de proasta calitate de a te duce defapt el in pacat si nu invers,nu exista nu pot,exista doar nu vreau,cu vointa si credinta si rugaciune nimic nu se poate,cere ajutor de la Bunu Dumnezeu si ti-l va da neconditionat,deci totu se poate,nui usor ,ispitele sant mari in post dar cu ajutoru rugaciuni poti merge inainte,roagate tu si pentru ea daca ea nu a gasit inca inlauntru ei acea chemare spre Dumnezeu,
Doamne ajuta!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.12.2008, 09:08:11
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 446
Post rectificare

Cu vointa prin rugaciune si credinta totu se poate
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.12.2008, 22:17:35
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Sexul in casatorie este un pacat?
Se pare ca da... , in psalmul 50 scrie clar:
"6. Că iată întru fărădelegi m-am zămislit și în păcate m-a născut maica mea."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.12.2008, 02:56:36
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit Mare e gradina ta Doamne!

E prima data cand aud ca o femeie nu vrea abstinenta!!!!
e ciudat deobicei barbati sunt cei care nu pot sa isi controleze simtamintele ca sa le numim asa!
Cred ca esti norocos ca ai o asemenea sotie cunosc multe cazuri de durerii de cap, indispozitii, migrene, oboseli excesive si multe altele pentru a evita relatiile intime cu sotul.....
In cazul tau sotia ta e o raritate chiar nu am mai auzit asa ceva!
Sa o stapanesti sanatos!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.12.2008, 18:32:46
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

[SIZE=2]Apostolul Pavel spune: "Sa nu va lipsiti unul de altul, decat cu buna invoiala pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea, si iarasi sa fiti [/SIZE][SIZE=2]impreuna, ca sa nu va ispiteasca satana, din pricina neinfranarii voastre" (1 Cor. 7,5).

Deci e clar ce spune, postul sa fie post, iar in rest sa nu ne lipsim unul de altul, decat cu buna invoiala si doar pt un timp, ca stiind firea pacatoasa a noastra, sa nu care cumva sa cadem in preacurvie, etc.

Daca unul dintre soti nu reuseste sa se tina de cuvant, de post, din neputinte diverse, atunci sotul trebuie mai intai sa-si faca datoria de sot. In timp se va ajunge la postul de comun acord si in fapta. Trebuie inteles celalalt, trebuie ajutat cel slab, de catre cel mai tare.

Doamne ajuta !
[/SIZE]
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.12.2008, 17:15:46
vladsergiu's Avatar
vladsergiu vladsergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 38
Talking chiar asa?

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Cu vointa prin rugaciune si credinta totu se poate
Asa este,dar chiar si un munte se poate muta cu credinta cat un graunte de mustar.Si totusi ,de ce nu mutam muntii,ci preferam sa ii ocolim sau excaladam!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.12.2008, 18:01:01
cdiasimi cdiasimi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2006
Mesaje: 18
Implicit Extreme!?

Dar ce sfat dati acelor femei-sotii (barbati-soti), care -totusi-exagereaza atunci cand e vorba de post sau de relatiile cu partenerul? Nu toate sfaturile duhovnicilor de la manastiri se potrivesc cu lumea "reala" (ca sa spun asa), lumea in care nu mai traiesc de mult.

Eu cred ca trebuie inteleasa si lumea "reala" si lumea "religioasa", dar sa nu se exagereze in nicio parte. S-a ajuns la despartiri, dezbinari de familii din aceasta cauza.

Mie mi se spunea, de multe ori, ca-l "pun la colt" pe sotul in post, sau in zilele de sarbatoare. Adevarul este ca am incercat "sa-l pun la colt" (sa nu-i accept avansurile in aceste perioade), dar nici n-am exagerat. El stie ce fac si, la randul lui, nici el nu exagereaza. Numai ca sunt momente cand "simt" ca nu trebuie sa-l refuz ... (VA ASIGUR, CU MANA PE INIMA CA NICI EL NU EXAGEREAZA SAU PROFITA D SITUATIE).



Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.12.2008, 21:32:15
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[SIZE=3]"Invata sa te infranezi[/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=red]Cat inca ai,[/COLOR]fii cu rabdare[/SIZE]
[SIZE=3]Si-atunci cand ai sa-nfometezi,[/SIZE]
[SIZE=3]N-ai sa-ti vinzi cerul pe-o mancare"[/SIZE]
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.02.2009, 11:15:23
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OvidiuO Vezi mesajul
[SIZE=2]Apostolul Pavel spune: "Sa nu va lipsiti unul de altul, decat cu buna invoiala pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea, si iarasi sa fiti [/SIZE][SIZE=2]impreuna, ca sa nu va ispiteasca satana, din pricina neinfranarii voastre" (1 Cor. 7,5).[/SIZE]

[SIZE=2]Deci e clar ce spune, postul sa fie post, iar in rest sa nu ne lipsim unul de altul, decat cu buna invoiala si doar pt un timp, ca stiind firea pacatoasa a noastra, sa nu care cumva sa cadem in preacurvie, etc.[/SIZE]

[SIZE=2]Daca unul dintre soti nu reuseste sa se tina de cuvant, de post, din neputinte diverse, atunci sotul trebuie mai intai sa-si faca datoria de sot. In timp se va ajunge la postul de comun acord si in fapta. Trebuie inteles celalalt, trebuie ajutat cel slab, de catre cel mai tare.[/SIZE]

[SIZE=2]Doamne ajuta ![/SIZE]
Da Ovidiu, ai dreptate, de acord, cel tare il sprijina pe cel slab, insa cu o singura conditie: ca cel slab sa nu-l traga inapoi pe cel "tare", cum de multe ori s eintimpla in realiatate.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.02.2009, 13:35:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OvidiuO Vezi mesajul
[SIZE=2]Apostolul Pavel spune: "Sa nu va lipsiti unul de altul, decat cu buna invoiala pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea, si iarasi sa fiti [/SIZE][SIZE=2]impreuna, ca sa nu va ispiteasca satana, din pricina neinfranarii voastre" (1 Cor. 7,5).

Deci e clar ce spune, postul sa fie post, iar in rest sa nu ne lipsim unul de altul, decat cu buna invoiala si doar pt un timp, ca stiind firea pacatoasa a noastra, sa nu care cumva sa cadem in preacurvie, etc.

Daca unul dintre soti nu reuseste sa se tina de cuvant, de post, din neputinte diverse, atunci sotul trebuie mai intai sa-si faca datoria de sot. In timp se va ajunge la postul de comun acord si in fapta. Trebuie inteles celalalt, trebuie ajutat cel slab, de catre cel mai tare.

Doamne ajuta !
[/SIZE]
Bine punctat Ovidiu. Nu cred ca exista reteta in cazul acesta.. Cineva a dat un exemplu ca in toate, asa cum Hristos treptat a sustinut firea omeneasca, prin vointa ei, de a se indumnezei fara sa o desparta de cea dumnezeiasca, asa si noi, cand unul dintre parteneri este mai slab, sa fie sustinut de celalat. Totul este greu dar in Hristos este posibil.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile dintre Biserica ortodoxa din Moldova si cea din Transilvania STEPHAN Istoria bisericii 8 16.10.2012 17:40:45
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
Femeia:sotie,mama,profesionista caty_deea Nunta 52 06.01.2011 10:54:57
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Relatiile dintre preoti dorinastoica14 Preotul 12 29.03.2010 13:01:59