Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.01.2008, 09:54:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karmen
Vsovi, ai cea mai mare dreptate. Nici macar nu trebuia sa scriu pe acest forum. De ce am facut-o? Am sa va spun la toti: sa nu va mai plangeti de pacate le voastre, ca sunt mult prea mici fata de ale mele, iar eu sunt cea mai nerusinata femeie de pe lumea asta caci nici nu pot sa renunt la ceea ce fac si mai cred ca e si bine. ganditi-va ca orice faceti, tot e mai bun decat ceea ce fac eu si ca exista oameni mult mai pacatosi decat voi. Va multumesc tuturor, m-am convins ce fel de femeie sunt.
Ai copii si ar trebui sa incerci sa iti indrepti viata ,poate asta e doar inceputul.
Ce scrie la Scriptura ,"Parintii maninca agurida si la copii li se strepezesc dintii" ,nu sunt vorbe in vant ,ia aminte .
Nu spun mai mult ,daca nu crezi vezi ce spune par.Arsenie Boca,in scrierile lui zice si de consecintele pacatelor parintilor asupra copiilor.
Dumnezeu e mare si iubeste pe cei care se pocaiesc si ii fac voia in viata de zi cu zi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.01.2008, 10:10:34
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Draga Karmen, imi spun si eu parerea. Cred ca ai postat acestea tocmai fiindca tu cautai un raspuns la ceea ce de fapt constiinta iti spunea ca nu e tocmai bine ceea ce faci. Lumeste gandind, ai facut mai mult decat un alt lumesc care nici macar nu ar avea curajul de a spune pe un forum ceea ce face. Eu te felicit pentru aceasta. Nu ceea ce ai facut conteaza atat de mult, cat ceea ce vei face de acum incolo. Daca nu ai fi cunoscut pacatul, poate nici la indreptare si la pocainta nu ai fi venit. Poate exact aceasta cale a fost calea ta. Si Sf. Maria Egipteanca a pacatuit chiar mai mult decat tine si s-a pocait. Trebuie sa ne para rau pentru greselile noastre, pacatele noastre...sa le spovedim, sa ne revenim, sa intelegem ca iubirea adevarata fata de membrii familiei este altceva...este sacrificiu, nu este placere personala. Cand mintea noastra se metamorfozeaza, adica atunci cand se produce metanoia, atunci incepe si curatia. Nu faptul ca ai pacatuit este atat de grav, ci faptul daca nu vrei sa te pocaiesti. Domnul a venit pt.pacatele noastre, caci stia firea noastra slaba si plina de pacat. Trebuie sa vedem de ce avem aceasta pofta de sex si cum sa o infranam sau sa o echilibram. Trebuie fiindca noi dorim sa mergem pe Cale. Daca nu dorim, atunci nu trebuie. Atunci fiecare e liber sa faca ce vrea, dar sa nu uitam ca exista anumite limite iar daca nu ne oprim la timp, nu vom mai stii unde ne vom opri. De ce ? Fiindca un rau aduce un altul si tot asa. La fel e si cu binele...pui inceput bun, plangi pt pacatele tale, ca nu esti nici prima nici ultima de ai gresit astfel, dar diferenta trebuie sa stea in POCAINTA. Deci tu alegi. Nu uita ca si tie iti vine vremea cand nu vei mai cunoaste ce este placere trupeasca si atunci ? Deci nu aceasta este esential in viata ci mantuirea sufletului, iar in cazul familiei, mantuirea sufletelor intregii familii. Ai gresit, da...dar te poti ridica si merge pe un drum placut Domnului. Cum vrei tu, bucuria mea.
Domnul sa-ti ajute.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pacat - reloaded IlIegh Generalitati 43 26.05.2009 19:50:22
Despre pacat... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:19:25
despre pacat Karmen Generalitati 74 14.11.2008 00:25:42
despre pacat Karmen Generalitati 12 30.01.2008 19:07:31