Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.04.2009, 20:46:15
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Pt cei ce citesc:
Adventistul de ziua a șaptea: Mariann/Vasinec, a reintat pe forum sub acest nou nume- Litanu. I s-a mai explicat aceste lucruri de multe ori, chestia este că nu are ce face și din cauza faptului că secta sa nu il lasă să creadă in existența constientă a sufletului după moarte, face pe niznaiul si intră pe forum poate face niscaiva adepți.

Biblia face numeroase referiri la pogorârea in Iad a Mântuitorului:
[SIZE=2]
Psalmi 21 13-23 [/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]"[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]13. Deschis-au asupra mea gura lor, ca un leu ce răpește și răcnește. 14. Ca apa m-am vărsat și s-au risipit toate oasele mele. 15. Făcutu-s-a inima mea ca ceara ce se topește în mijlocul pântecelui meu. 16. Uscatu-s-a ca un vas de lut tăria mea, și limba mea s-a lipit de cerul gurii mele și în țărâna morții m-ai coborât. 17. Că m-au înconjurat câini mulți, adunarea celor vicleni m-a împresurat. 18. Străpuns-au mâinile mele și picioarele mele. 19. Numărat-au toate oasele mele, iar ei priveau și se uitau la mine. 20. Împărțit-au hainele mele loruși și pentru cămașa mea au aruncat sorți. 21. Iar Tu, Doamne, nu depărta ajutorul Tău de la mine, spre sprijinul meu ia aminte. 22. Izbăvește de sabie sufletul meu și din gheara câinelui viața mea. 23. Izbăvește-mă din gura leului și din coarnele taurilor smerenia mea[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]"[/SIZE][/SIZE][SIZE=2].
[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]
Ioan 14.30 "[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]vine stăpânitorul acestei lumi și el nu are nimic în Mine;[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]"[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]
[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]Unde are loc confruntarea dintre Hristos-Dumnezeu și stăpânul acestei lumi (Satan)? Nu în iad?
Din acest motiv, pentru că Hristos a fost fără pată (spune "el nu are nimic in Mine" a putut să mântuie omenirea și să o izbăvească din Iad.

1 Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOARE, care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”.
Am încercat să dau citatul complet. Sf. Petru se referă clar la cele trei zile ale Mântuitorului în care a fost mort cu trupul (pentru că spune clar “omorât cu trupul”) și la pogorârea Sa în Iad unde erau duhurile unor oameni care trăiseră demult pentru că face și precizarea „în zilele lui Noe”
Apoi în aceași carte biblică și referindu-se la același episod sf. Petru face precizarea :
1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL. “ În Biblia tradusă de B. Anania scrie “s-a bivestit CHIAR ȘI morților” iar în Biblia Cornilescu: “Ș
[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]I CELOR morți". Adică sensul e clar: pe lângă cei vii cărora le-a propovăduit Mântuitorul în timpul vieții pământești le-a propovăduit ȘI CELOR MORȚI în timpul coborârii în Iad.

[/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.04.2009, 16:54:33
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Biblia face numeroase referiri la pogorârea in Iad a Mântuitorului:
"Mântuitorul S-a coborât la iad ca biruitor asupra morții și a păcatului, pentru a-i elibera pe cei drepți. Prima epistolă a Sf. Apostol Petru constituie singurul loc din Sfânta Scriptură in care găsim această invățătură." (spune cristiboss56).

Hotarati-va, cum stau de fapt lucrurile. Eu cred ca cel care are dreptate este "cristiboss56". Dvs., d-le Ovidiu-s, ati luat niste versete si incercati sa dati niste interpretari trase de par.

Eu am pus doua intrebari legitime. Incercati sa fiti la subiect. Puteti da niste raspunsuri?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.04.2009, 19:15:15
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Biblia face numeroase referiri la pogorârea in Iad a Mântuitorului:
[SIZE=2][COLOR=red]Aceasta e mărturisirea Bisericii:[/COLOR] [/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Psalmi 21 13-23 [/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]"[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]13. Deschis-au asupra mea gura lor, ca un leu ce răpește și răcnește. 14. Ca apa m-am vărsat și s-au risipit toate oasele mele. 15. Făcutu-s-a inima mea ca ceara ce se topește în mijlocul pântecelui meu. 16. Uscatu-s-a ca un vas de lut tăria mea, și limba mea s-a lipit de cerul gurii mele și în țărâna morții m-ai coborât. 17. Că m-au înconjurat câini mulți, adunarea celor vicleni m-a împresurat. 18. Străpuns-au mâinile mele și picioarele mele. 19. Numărat-au toate oasele mele, iar ei priveau și se uitau la mine. 20. Împărțit-au hainele mele loruși și pentru cămașa mea au aruncat sorți. 21. Iar Tu, Doamne, nu depărta ajutorul Tău de la mine, spre sprijinul meu ia aminte. 22. Izbăvește de sabie sufletul meu și din gheara câinelui viața mea. 23. Izbăvește-mă din gura leului și din coarnele taurilor smerenia mea[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]"[/SIZE][/SIZE][SIZE=2].
[/SIZE]Despre Cine e vorba aici?
[SIZE=2][SIZE=2]
Ioan 14.30 [COLOR=red]"[/COLOR][/SIZE][/SIZE][COLOR=red][SIZE=2]vine stăpânitorul acestei lumi și el nu are nimic în Mine;[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]"[/SIZE][/SIZE][/COLOR][SIZE=2]
[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]Unde are loc confruntarea dintre Hristos-Dumnezeu și stăpânul acestei lumi (Satan)? Nu în iad?
Din acest motiv, pentru că Hristos a fost fără pată, fără păcat (spune "el nu are nimic in Mine") a putut să mântuie omenirea și să o izbăvească din Iad.

1 Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOARE, care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”.
Am încercat să dau citatul complet. Sf. Petru se referă clar la cele trei zile ale Mântuitorului în care a fost mort cu trupul (pentru că spune clar “omorât cu trupul”) și la pogorârea Sa în Iad unde erau duhurile unor oameni care trăiseră demult pentru că face și precizarea „în zilele lui Noe”
Apoi în aceași carte biblică și referindu-se la același episod sf. Petru face precizarea :
1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL. “ În Biblia tradusă de B. Anania scrie “s-a bivestit CHIAR ȘI morților” iar în Biblia Cornilescu: “Ș
[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]I CELOR morți". Adică sensul e clar: pe lângă cei vii cărora le-a propovăduit Mântuitorul în timpul vieții pământești le-a propovăduit ȘI CELOR MORȚI în timpul coborârii în Iad.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Să vedem in ce fel sunt trase de păr cum spun adventistii lui Vasinec/Litanu?

[/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.04.2009, 21:21:47
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Biblia face numeroase referiri la pogorârea in Iad a Mântuitorului:
[SIZE=2][COLOR=red]Aceasta e mărturisirea Bisericii:[/COLOR] [/SIZE]

[SIZE=2]Psalmi 21 13-23 [/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]"[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]13. Deschis-au asupra mea gura lor, ca un leu ce răpește și răcnește. 14. Ca apa m-am vărsat și s-au risipit toate oasele mele. 15. Făcutu-s-a inima mea ca ceara ce se topește în mijlocul pântecelui meu. 16. Uscatu-s-a ca un vas de lut tăria mea, și limba mea s-a lipit de cerul gurii mele și în țărâna morții m-ai coborât. 17. Că m-au înconjurat câini mulți, adunarea celor vicleni m-a împresurat. 18. Străpuns-au mâinile mele și picioarele mele. 19. Numărat-au toate oasele mele, iar ei priveau și se uitau la mine. 20. Împărțit-au hainele mele loruși și pentru cămașa mea au aruncat sorți. 21. Iar Tu, Doamne, nu depărta ajutorul Tău de la mine, spre sprijinul meu ia aminte. 22. Izbăvește de sabie sufletul meu și din gheara câinelui viața mea. 23. Izbăvește-mă din gura leului și din coarnele taurilor smerenia mea[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]"[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]. [/SIZE]
Despre Cine e vorba aici?
[SIZE=2]
[/SIZE][SIZE=2].[/SIZE]

[SIZE=2]Să vedem in ce fel sunt trase de păr cum spun adventistii lui Vasinec/Litanu?[/SIZE]
1. In primul rand nu cred ca este bine sa puneti in seama bisericii parerile dvs. Nu cred ca ce spuneti dvs. este o marturisire a bisericii.
2. Faptul ca interpretarea dvs. este trasa de par se vede cu ochiul liber. Ati citat un psalm mesianic al patriarhului David, in care sunt profetite evenimente care urmau sa aiba loc pe dealul Golgotei (strapungerea trupului Domnului fara a-i rupt vreun os, tragerea la sort a camasii Sale-evenimente redate de Evanghelii). Nu este nicicum vorba de pogorarea in iad.

Nu cred ca are rost sa mai reiau si celelalte versete si interpretarile dvs. Sunt in acelasi stil. Macar recunoasteti ca astfel de interpretari va apartin si nu va mai ascundeti in spatele bisericii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.04.2009, 22:05:50
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Nimic din am scris mai sus, nu imi aparține mie ci literaturii patristice. Problema voastra a adventistilor este ca voi nu credeti decat in Ellen White si in prostiile ei.
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Coborarea lui Hristos la iad este un adevar fundamental de credinta, recunoscut din inceput de intreaga Biserica de Rasarit si Apus. El intrase adanc in constiinta Bisericii primare, prin cateheza apostolica. Aluzii la aceasta problema se intalnesc in nenumarate locuri din Vechiul Testament, precum: Psalmii VI,5; XV, 10; XXIX, 3; XLVIII, 16; LXXJII, 24; LXXV, 13; CVI, 16; CXXXVIII, 7; Isaia XXIV, 22; XLIX, 19; Daniel XII, 1-3 ; Osea XIII, 14; Zaharia IX, 11; Maleahi II, 17; III, 13-15 si intelepciunea lui Solomon IX, 15; XVI, 13-14, etc.; iar in Noul Testament se fac aluzii la aceasta idee in: Matei XII, 39-40; XXIV, 52-53; Luca XXIII, 43; XVI, 22-23; Ioan V, 25, 29; Fapte II, 24-25, 31; I Cor. XV 24 s.u. Efes. 1, 21-22; IV, 8-10; Filip. II, 10; Col. I, 18; Evr. XI, 39 s.u.; XII, 23; I Petru III, 18-20 ; IV, 6; Apoc. I, 18, etc.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Literatura patristica s-a ocupat de aceasta problema, pe care Sfintii Parinti si comentatorii vechi si noi au privit-o sub toate aspectele, desi n-au tratat-o in chip special. Acest adevar de credinta a patruns si in simbolurile de credinta si martu­risirile Bisericii Ortodoxe si Romano-Catolice. In vremea marilor erezii, Sfintii Pa­rinti s-au folosit de acest adevar dogmatic al coborarii lui Hristos la iad cu sufletul unit cu Dumnezeirea, sau "cu sufletul indumnezeit", spre a combate si a condamna, cand pe arieni, cand pe apolinaristi, dochetisti si altii, care refuzau sa recunoasca un suflet omenesc in Cuvantul (Logosul) intrupat. "Daca sufletul e corporal - zice Sfantul Atanasie cel Mare catre apolinaristi - de ce nu moare odata cu trupul si pentru ce Petru numind sufletele din inchisoarea iadului "duhuri", a zis: "Hristos a coborat sa vesteasca invierea, duhurilor din inchisoare?".[/SIZE]

Psalmi 21 13-23 [SIZE=2][SIZE=2]"[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]13. Deschis-au asupra mea gura lor, ca un leu ce răpește și răcnește. 14. Ca apa m-am vărsat și s-au risipit toate oasele mele. 15. Făcutu-s-a inima mea ca ceara ce se topește în mijlocul pântecelui meu. 16. Uscatu-s-a ca un vas de lut tăria mea, și limba mea s-a lipit de cerul gurii mele și în țărâna morții m-ai coborât. 17. Că m-au înconjurat câini mulți, adunarea celor vicleni m-a împresurat. 18. Străpuns-au mâinile mele și picioarele mele. 19. Numărat-au toate oasele mele, iar ei priveau și se uitau la mine. 20. Împărțit-au hainele mele loruși și pentru cămașa mea au aruncat sorți. 21. Iar Tu, Doamne, nu depărta ajutorul Tău de la mine, spre sprijinul meu ia aminte. 22. Izbăvește de sabie sufletul meu și din gheara câinelui viața mea. 23. Izbăvește-mă din gura leului și din coarnele taurilor smerenia mea[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]"[/SIZE][/SIZE][SIZE=2].
[/SIZE]Despre Cine e vorba aici?

[SIZE=2][SIZE=2]Ioan 14.30 [COLOR=red]"[/COLOR][/SIZE][/SIZE][COLOR=red][SIZE=2]vine stăpânitorul acestei lumi și el nu are nimic în Mine;[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]"[/SIZE][/SIZE][/COLOR][SIZE=2]
[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]Unde are loc confruntarea dintre Hristos-Dumnezeu și stăpânul acestei lumi (Satan)? Nu în iad?
Din acest motiv, pentru că Hristos a fost fără pată, fără păcat (spune "el nu are nimic in Mine") a putut să mântuie omenirea și să o izbăvească din Iad.
Nu spune Hristos:[/SIZE]
[/SIZE]
[SIZE=2][SIZE=2][/SIZE][/SIZE]
[SIZE=2][SIZE=2]Apoc 1.17 "Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă, Și Cel ce sunt viu. [COLOR=red]Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului[/COLOR]." [/SIZE][/SIZE]
[SIZE=2][SIZE=2]
1 Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOARE, care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”.
Apoi în aceași carte biblică și referindu-se la același episod sf. Petru face precizarea :
1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL
[/SIZE][/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.05.2009, 14:54:40
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai cu ajutorul la ce ne zice parintele Cleopa se intelege cum a stat Domnul nostru Iisus Hristos 3 zile si nopti in iad cu sufletul.

Pentru ca la Crez zicem:
"Si a inviat a treia zi dupa scripturi".
Nu e vorba de trei zile normale si iata de ce:
Domnul nostru Iisus Hristos a murit cand era cu trupul pe cruce si imediat soarele a disparut pentru trei ceasuri.
Si apoi iar a rasarit.
Deci iata o noapte.
Apoi a fost seara de vineri si soarele a apus.Deci o zi si o noapte.
Apoi noapte de vineri spre sambata a fost cea de-a doua noapte si ziua de sambata a fost cea de-a doua zi.
Apoi a apus soarele de ziua sambetei - pana aici au fost doua zile si doua nopti.

Iar duminica cand se lumina de dimineata a inviat.
(noaptea data de ascundere soarelui in ziua de vineri,noaptea de vineri,noapte de sambata spre duminica.)
Adica a stat in mormant 3 nopti si a treia zi a inviat.

Dupa cum zice la Prohodul Domnului nostru Iisus Hristos toti din iad l-au primit pe Domnul nostru Iisus Hristos si toti au fost eliberati din legaturile intunericului.

Mihailt,

Unde ai gasit aceasta explicatie? In ce carte a lui Cleopa?

Hristos a murit dupa cele 3 ceasuri de intuneric si nu inaintea lor, asadar nu pot fi socotite dupa parerea mea:

MATEI 27:45-46
45. Iar de la ceasul al șaselea, s-a făcut întuneric peste tot pământul, până la ceasul al nouălea.
46. Iar în ceasul al nouălea a strigat Iisus cu glas mare, zicând: Eli, Eli, lama sabahtani? adică: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?

Sunt foarte interesat de aceasta problema si nu i-am gasit raspunsul inca. Este adevarat ca Hristos a inviat a treia zi si este o "aparenta" contradictie intre acest sens (invierea in a treia zi) si sensul de inviere dupa trei zile si trei nopti (complete) prezentat la:

MATEI 12:39-40
39. Iar El, răspunzând, le-a zis: Neam viclean și desfrânat cere semn, dar semn nu i se va da, decât semnul lui Iona proorocul.
40. Că precum a fost Iona în pântecele chitului trei zile și trei nopți, așa va fi și Fiul Omului în inima pământului trei zile și trei nopți.

Are cineva o explicatie pentru aceasta "aparenta" contradictie?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.05.2009, 16:56:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei am citit intr-o carte de aceea cu "Ne vorbeste parintele Cleopa".
Da Domnul nostru Iisus Hristos zice ca si-a dat duhul in ceasul al 9 lea adica la ora 15.
Dar nu scrie nicaieri ca soarele a rasarit complet la ora 15.
Pana la ora 15 a fost bezna totala.
Deci rastimpul de la ora 15 pana cand a rasarit soarele poarta numele de o noapte.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.05.2009, 19:47:10
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ei am citit intr-o carte de aceea cu "Ne vorbeste parintele Cleopa".
Da Domnul nostru Iisus Hristos zice ca si-a dat duhul in ceasul al 9 lea adica la ora 15.
Dar nu scrie nicaieri ca soarele a rasarit complet la ora 15.
Pana la ora 15 a fost bezna totala.
Deci rastimpul de la ora 15 pana cand a rasarit soarele poarta numele de o noapte.
Este foarte adevarat ca pana la ora 15 a fost bezna totala si "sa spunem" poti forta intunericul sa depaseasca ora 15.00 ca sa mai iasa o noapte (dar nu iese pentru ca noaptea incepe cu apunerea soarelui), dar oricum trei zile si trei nopti tot nu ies la socoteala. Oricum ai pune problema "a treia zi" este Dumnica si nu se va consuma in totalitate.

Problema este aici unde Matei spune asa:
MATEI 12
39 Iar El, răspunzând, le-a zis: „Neam viclean și desfrânat cere semn, dar semn nu i se va da, în afară de semnul lui Iona profetul.
40 Că precum a fost Iona în pântecele chitului trei zile și trei nopți, tot așa va fi și Fiul Omului în inima pământului trei zile și trei nopți.

El precizeaza CLAR de trei zile si trei nopti in inima pamantului si asemanarea cu Iona.

Dar daca te uiti la Luca vei vedea ca el spune altfel:
LUCA 11
29 Și cum mulțimile creșteau, El a început să grăiască: „Neamul acesta este neam viclean; cere semn, dar semn nu i se va da, în afară de semnul profetului Iona.
30 Că precum a fost Iona semn pentru Niniviteni, tot așa și Fiul Omului va fi pentru neamul acesta.

Este o deosebire. Personal tin sa-i dau mai multa dreptate lui Luca in acuratete (desi nu a fost martor direct cum a fost Matei). Totusi Matei va spune si el in acelasi fel in alta parte:

MATEI 16
3 Iar dimineața ziceți: Cerul e roșu-posomorât, așa că azi va fi furtună. Fățarnicilor, fața cerului știți s'o tălmăciți, dar semnele vremilor a nu puteți.
4 Neam viclean și desfrânat cere semn, și semn nu i se va da, fără numai semnul lui Iona“. Și, lăsându-i, a plecat.

Pana si evreii din vremea aceea ramasesera cu aceeasi idee ca nu e vorba de trei zile si trei nopti complete ci de a treia zi (asa cum stim si noi):
MATEI 27
64 Deci, poruncește ca mormântul să fie ținut sub pază până a treia zi, ca nu cumva, venind ucenicii lui, să-l fure și să spună poporului: s'a sculat din morți; și rătăcirea de pe urmă va fi mai rea decât cea dintâi“.

HA!! Acum vad un comentariu in (http://www.dervent.ro/biblia.php) facut la versetul:
Iona 2:1
Dumnezeu însă i-a poruncit unui chit mare a să-l înghită pe Iona. Și a fost Iona în pântecele chitului trei zile și trei nopți.

Comentariul aici spune asa:
Cele trei zile și trei nopți petrecute de Iona în pântecele chitului vor fi evocate de Iisus ca „semn“ (simbol) al propriei Sale morți și învieri (Mt 12, 40).

Deci trei zile si trei nopti au fost doar un "semn" asa cum spune si Luca si Matei la Cap 16.

Intelegerea adliteram ca trebuiau sa treaca trei zile si trei nopti complete cum au trecut la Iona este o intelegere gresita dupa parerea mea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelicanul, chip al Mantuitorului MoldoveanCo Intrebari utilizatori 2 15.07.2013 20:47:44
Coborarea la iad a Mantuitorului Gotcu Ioan Intrebari utilizatori 1 24.04.2011 21:18:46
Coborarea la iad a Mantuitorului zoridezi Din Noul Testament 37 08.04.2010 11:26:59
PILDELE Mantuitorului catalinabalhui Din Noul Testament 4 18.02.2009 16:44:30