Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.11.2009, 18:24:39
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moment31 Vezi mesajul
Frate De-ti este sufletul zdrobit de cumplitele sarcinii vietii si nimeni nu se apropie de tine,pentru ca sa ti le ridice,intra in biserica Domnului si cere de la El izbavire prin Rugaciune. De-ti simti inima pustiee de orice adevarata bucurie,in mijlocul tuturor inselaciunilor lumei acestei,vino inaintea altarului,cazi in genunchi si te roaga. Esti apucat napraznic de valul deznajduirii din princina rautatii oamenilor,care din toate partile te inconjoara,tu nu sta nici o clipa cu sufletul nelucrator, ci TE Roaga. .. Tot,tot ce te striveste,pacatul tau sau al altora,slabiciunea,ispita,,boala sau saracia,numai cu un suflet puternic luminat prin rugaciune,poate fi inlaturat. DECI TE ROAGA.. Rugaciunea este pentru sufletul tau aceea ce este respirarea pentru trup,aerul si aripile pentru pasari,apa pentru pesti. FARA O RUGACIUNE FERBINTE,SMERITA SI STARUITOARE,NU ESTE CU PUTINTA SA SA TRAIM SI SA BIRUIM DURERILE IN MIJLOCUL LUMII.,ATATA TRAIM CAT NE RUGAM. De aceea ,iubite frate oricate ori treci pasii tai pe dinaintea unei Biserici deschise,nu trece nepasator mai departe si nici nu te multumi numai cu o singura cruce mecanica,facuta pe chipul tau,ci intra inauntrul ei,aprinde o lumanare smerit in fata Altarului si cazi in genunchipentru o clipa in fata indurarii Domnului care locuieste intransul si vei vedea cum pe data te vei ridica Luminat si Mantuit,de ajutorul Celui care este DUMNEZEUL TAU.. ASA FRATE NU UITA CA TOATA INTELEPCIUNEA VIETII STA CUPRINSA TRAINIC IN ACESTE TREi CUVINTE... ROAGA-TE,, ROAGA-TE, ROAGA-TE.Si munceste cu spor si cinstit ori de cate ori vei fii randuit.Noi rugam pe Dumnezeu sa te binecuvanteze cu sanatate trupeasca si sufleteasca cu belsug si pace Munastirea Tismana
ma simt atat de bine aici,intre voi,cei mai multi care studiati temeinic Cuvantul lui Dumnezeu.poate ca nu va supar daca va spun gandurile mele.traiesc fata de Dumnezeu un sentiment unic,pe care nu il pot nutri fata de oameni sau alte cele de pe pamant-il iubesc si ma tem.si in toate lucrurile marunte cu care imi trec zilele,caut sa il pastrez pe Dumnezeu in mine si am mare grija sa nu/l tulbur nici cu ura,nici cu vrajba sau invidie.eu vad soarele si copacii si copii mei si aerul pe care il re4spir si stiu ca toate sunt de la el.de copiii cu care lucrez ma apropii cu blandetea si dragostea pe care El mi le/a dat.si pentru toate si tot Il iubesc si ma tem nesfarsit eu ,pacatosul ca daca il supar si mainia va putea fi pe masura dragostei Lui.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.11.2009, 18:25:34
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Il iubesc si ma tem de el!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.11.2009, 18:29:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...este o obraznica indrazneala!!
Dupa ce CRESTNUL nostru este respingator cu Dumnezeu, are curajul sa ii ceara ajutorul... Cata indrazneala!!! Cata sfidare a Bunatatii lui Dumnezeu... Meritam MILA SA?????????? NU!!!! Daca ar fi dupa DREPTATEA Sa, NICIUN OM NU S-AR MANTUI!!! dar IUBIREA lui intrece toate... si ASTEAPTA... asteapta... Oare cat????
De ce suntem asa de OBRAZNICI fata de TATAL NOSTRU CEL CERESC????
De ce??? Ne imprietenim cu dracu, sarsaila, lucifer, cum vreti sa ii spuneti, apoi cand dam de rautatea lui, ne intoarcem catre Dumnezeu???
Iar cred ca nu ai dreptate..
Si eu stau seara si ma gandesc.. ce sa ma mai rog acum? Ca am facut si aia si ailalta astazi... si lui Dumnezeu o sa-i fie sila si de rugaciunea mea! Si apoi ma rog ca si cum m-as ruga degeaba.
Pai toti suntem obraznici, in fond.. dar oricat pacatuim, tot trebuie sa ne rugam.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.11.2009, 18:33:43
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Il iubesc si ma tem de el!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.11.2009, 19:46:21
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Dumnezeu NU exista, ca aceasta ar preesupune un sfarsit, existenta are sfarsit! Dumnezeu ESTE!!! este un prezent continuu, fara sfarsit, "Dumnezeu aici si pretutindeni"!!! "De ma voi sui in cer, acolo esti, de ma voi cobori in cele mai de jos ale pamantului, acolo esti, de ma voi sui in nori acolo esti"... => omniprezenta lui Dumnezeu!

De ce omul a ajuns sa nu mai "comunice si sa colaboreze" cu Dumnezeu? De ce vrea sa fie independent fata de Creatorul Sau???
Cred ca din cauza banilor, a conditiilor de viata.... ajung sa creada ca au totul..., dar de fapt nu au NIMIC. Siguranta pe care o ofera inselatorul BAN... de ce avem nevoie de atatea? De ce ne trebuie 2 masini, un apartament la oras, o casa la tara si o vila la munte? De ce nu se mai multumeste lumea sa aiba ce manca si unde pune noaptea capul...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.11.2009, 20:45:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Of, sunt unii care nu Il cunosc pe Dumnezeu, Il cauta, desi nu stiu cauta... au de toate si traiesc cu tristete si jind ca le lipseste ceva, dar nu stiu nici ei ce. Acel ceva este Dumnezeu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.11.2009, 21:33:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Of, sunt unii care nu Il cunosc pe Dumnezeu, Il cauta, desi nu stiu cauta... au de toate si traiesc cu tristete si jind ca le lipseste ceva, dar nu stiu nici ei ce. Acel ceva este Dumnezeu.
Cum sa-ti lipseasca ceva ce nu stii ce anume?
Omul matur stie foarte clar ce-i lipseste acum: Timpul! sau banisorii mai multi pentru a nu mai muncii ca apucatul si pentru a te bucura cit de cit de viata de copii de familie sau pur si simplu pentru a te bucura de tine, de ceea ce poti face pentru TINE, sa mai iesi in parc sa respiri, sa pictezi, sa desenezi, sa bei o bere cu prietenii, sa iesi la un gratar
...si in tot acest timp Dumnezeu este mereu cu tine, te uiti in jur si nu ai cum sa-l observi in aproapele tau!
..nu inteleg despre ce jind poetic si abureala pseudoteologica tot vorbesti( ca vai nu-l gasim...), sau tu acum te adresezi pustanilor si tinerilor teologi de pe forum?
Dumnezeu este MEREU PREZENT!
Il vad pe sosea cind cineva are pana de cauciuc, il vad pe cimp cu taranii, il vad SCLIPIND in ochii copiilor, il vad in ambulanta care suiera pe bulevard.

TOTUL este sa fi CURIOS si PREZENT!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.11.2009, 22:09:12
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sint curios ce ati face daca ati accepta ca nu exista Dzeu: ati incepe sa va comportati altfel, ati da in cap la oameni, florile nu vi s-ar mai parea frumoase, nu v-ati mai iubi partenerul sau copilul, nu ati mai admira un cer senin sau unul noros?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.11.2009, 22:18:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cum sa-ti lipseasca ceva ce nu stii ce anume?
Omul matur stie foarte clar ce-i lipseste acum: Timpul! sau banisorii mai multi pentru a nu mai muncii ca apucatul si pentru a te bucura cit de cit de viata de copii de familie sau pur si simplu pentru a te bucura de tine, de ceea ce poti face pentru TINE, sa mai iesi in parc sa respiri, sa pictezi, sa desenezi, sa bei o bere cu prietenii, sa iesi la un gratar
...si in tot acest timp Dumnezeu este mereu cu tine, te uiti in jur si nu ai cum sa-l observi in aproapele tau!
..nu inteleg despre ce jind poetic si abureala pseudoteologica tot vorbesti( ca vai nu-l gasim...), sau tu acum te adresezi pustanilor si tinerilor teologi de pe forum?
Dumnezeu este MEREU PREZENT!
Il vad pe sosea cind cineva are pana de cauciuc, il vad pe cimp cu taranii, il vad SCLIPIND in ochii copiilor, il vad in ambulanta care suiera pe bulevard.

TOTUL este sa fi CURIOS si PREZENT!
ma refer la o anumita persoana pe care o cunosc eu, care nu este pe acest forum si care nu este atat de norocoasa precum voi, care il vedeti pe Dumnezeu la fiecare pas. Nu toti il vad si il cunosc pe Dumnezeu! Sunt unii care Il cauta, desi il au in inima lor. problema este ca ei nu stiu ca il au in inima lor, e un paradox, asa cum este si in: Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.11.2009, 22:28:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sint curios ce ati face daca ati accepta ca nu exista Dzeu: ati incepe sa va comportati altfel, ati da in cap la oameni, florile nu vi s-ar mai parea frumoase, nu v-ati mai iubi partenerul sau copilul, nu ati mai admira un cer senin sau unul noros?
Daca nu ar exista Dumnezeu, fiecare ar face ce vrea.
Cum spunea Dostoievski, totul ar fi permis! Cand am citit Fratii Karamazov eram necredincioasa si fraza aceea m-a uimit si m-am gandit la ea si .. nu am inteles-o! Nici tu nu intelegi!
Si cand am inteles ce a spus Dostoievski (deja credeam in Iisus) am priceput si ca el este cel mai profund scriitor crestin pe care l-am citit (ma refer la scrieri laice).

Daca Dumnezeu nu ar exista (in sensul ca noi l-am ucide in constiinta noastra, asa cum a facut Nietzsche), atunci am defini noi binele si raul dupa propria noastra masura! Si am ajunge in situatia in care am nega pana si dreptul la viata (ceea ce se intampla azi: avorturi, reducerea populatiei planetei prin.. diverse metode).
Si nu, nu ne-am iubi partenerul sau copilul in lipsa lui Dumnezeu! Parerea mea. Ca am vedea in ei doar o metoda de satisfacere a propriilor dorinte egoiste (vezi cat de multe casatorii esueaza! Daca ar fi posibil, cred ca multi parinti s-ar dezice si de rolul de parinte). Ca sa nu mai vorbim de homosexualitate si pedofilie. Vor ajunge "normalitate".
Cu adevarat, orice este posibil fara Dumnezeu. Cine trage limita dintre bine si rau? Noi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ignatie Briancianinov ! Nu se mai poate fara el ! ionion Mari Duhovnici si predicile lor 18 05.01.2014 02:52:55
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
Fuge de lumina, dar nu poate trai fara ea. Ce-i? amatyyy Generalitati 5 20.11.2009 00:34:06
Poate exista biserica fara canoane? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 13 20.11.2009 00:31:57
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09