Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.09.2010, 13:18:33
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Un om poate trece de la o confesiune la alta si sa fie despartit de Hristos. Exista una singura, adevarata, care il are pe Hristos asa cum exista una singura adevarata, calea cea stramta spre mantuire.
Calea este una singura dupa cum bine spuneti, Hristos. "Eu sunt Calea,Adevarul si Viata"

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
A te simti implinit si confortabil nu e totuna cu a fi in adevarata credinta. Credinta nu este ceva care poate fi preferata: eu prefer aici ca uite canta mai frumos, ba eu prefer aici ca uite sunt mai multi, etc, ba aici ca am scapat de canoane, etc...
Da, oamenii trebuie sa traiasca in ascultare de Hristos, dar in ascultare de Hristos cel adevarat, nu de cel fals.
Corect, poti sa fii comfortabil intr-un cult si sa nu fii credincios insa daca va cercetati si dvs vedeti ca va place ortodoxia cu tot ce inseamna ea.
In ceea ce priveste Hristosul adevarat si cel fals care credeti ca sunt poruncile celui fals de considerati ca np asculta de el?
  #22  
Vechi 23.09.2010, 13:22:15
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
.
In ceea ce priveste Hristosul adevarat si cel fals care credeti ca sunt poruncile celui fals de considerati ca np asculta de el?
Una singura: Nu te impartasii cu Iisus!
  #23  
Vechi 23.09.2010, 13:24:28
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Parinte eu v-as intreba altceva, credeti ca biserica lui Hristos este o confesiune(in cazul de fata BO)?
Credeti ca Hristos nu poate lucra si transforma vietile oamenilor si daca apartin altor confesiuni? Ma gandesc la oameni din Africa, din triburile din America de Sud care se pocaiesc prin lucrarea unor misiuni(catolice, np). Credeti ca acei oameni sunt despartiti de Hristos,desi ei s-au pocait?
Cred ca aceasta problema este mai complexa decat o prezinti domnia ta aici si decat poate ea fi dezbatuta aici spre a fi de folos duhovnicesc. Stiu ca daca un lucru nu poate fi zititor de suflet nu trebuie inceput fiindca e pacat. Sunt mai multi factori pe care-i am in vedere cand afirm aceasta referitor la intrebarea domniei tale, printre care si nivelul mediului si deschiderea spre intelegere prin acceptare a unur adevaruri deja fixate ca dogma, a unora din cei cu care "ma conversez". Deci, iarta-ma daca nu ma voi lasa atras spre "certuri de cuvinte".

Spre stiinta domniei tale insa, iti spun ca eu stiu ca Biserica este trupul cel unu (unic) al lui Hristos! Si-ti mai spun, chiar daca ma vei considera subiectiv, ca Biserica ortodoxa este si va fi Biserica. Nu crezi? Ma rog Domnului ca intr-o zi acest adevar sa fie crezut de toti oameni ca sa nu se mai piarda sufletele care vrasmasesc asta! Si-ti mai spun: mantuirea este un dar pe care Domnul hotaraste cui il va face, este doar lucrarea Lui, nu a noastra; eu caut sa fiu la fel ca Hristos Domnul in toate pentru ca el a fagaduit ca pe acestia ii va mantui! Asta nu inseamna ca nu va mantui si pe altii daca va vrea, dar Domnul este un Dumnezeu drept! Eu asa cred.

Last edited by Pr.Gheorghe; 23.09.2010 at 13:32:33.
  #24  
Vechi 23.09.2010, 13:27:03
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Costel, crezi ca daca un om trece de la o confesiune crestina la alta s-a despartit de Hristos?
Poate omul respectiv(vorbesc in general) se simte mai implinit intr-o anumita confesiune. Asta nu inseamna ca s-a despartit de Hristos. Fiecare confesiune are particularitatile ei si din perspectiva asta nu toti oameni sunt la fel, automat unii vor prefera ceva, altii altceva.
Important e ca Hristos sa fie inaltat si oamenii sa traiasca in ascultare de El, indiferent de confesiunea din care fac parte.

Acum depinde si cine este Hristos in confesiunile de care spui. Intr-adevar fiecare confesiune are particularitatile ei, iar daca in acea confesiune Hristos este Arhangelul Mihail sau Gavriil sau nu stiu care profet sau....se schimba radical datele problemei
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
  #25  
Vechi 23.09.2010, 13:30:56
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

[quote=joseph_ben_iacob;291032]

„Voi sunteți păziți de puterea lui Dumnezeu, prin credință, pentru mântuirea gata să fie descoperită în vremurile de apoi! ............



Penticostalulmantuibil?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
  #26  
Vechi 23.09.2010, 13:34:04
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul

„voi sunteți păziți de puterea lui dumnezeu, prin credință, pentru mântuirea gata să fie descoperită în vremurile de apoi! ............

penticostalulmantuibil?
..........................................

  #27  
Vechi 23.09.2010, 13:40:44
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

[quote=floricica;291045]
Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul

„Voi sunteți păziți de puterea lui Dumnezeu, prin credință, pentru mântuirea gata să fie descoperită în vremurile de apoi! ............



Penticostalulmantuibil?
Intrebi daca sunt penticostalul mantuibil?Nu sunt.
  #28  
Vechi 23.09.2010, 13:42:35
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
..........................................



Ma iertati Parinte, eram si eu in trecere pe aici si ma mancau degetele...
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
  #29  
Vechi 23.09.2010, 13:49:01
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Ma iertati Parinte, eram si eu in trecere pe aici si ma mancau degetele...
Nu soro, n-ai de ce sa-ti ceri iertare, fiidca si eu am avut aceiasi "tresarire"; probabil din cauza numelui (iacob)!
  #30  
Vechi 23.09.2010, 13:52:59
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul

Intrebi daca sunt penticostalul mantuibil?Nu sunt.
Cred ca nu esti asa cum spui. Acela era "penticostalulmantuibil"!

Ei, da' n-are nimic! Merge si asa! Bine ai venit pe forum, din partea mea! Iarta-ma ca am uitat sa dau binete mai intai si-am intrat direct in "vorbe"!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
A mai trecut un suflet la Domnul mela me Slujba inmormantarii 76 26.03.2016 19:24:54
Acestea au trecut sau inca nu? Mihai36 Din Vechiul Testament 1 26.06.2011 15:05:21
mesaje din trecut Jamaica Generalitati 4 28.11.2010 01:13:55
A mai trecut o zi... laurschepsis Generalitati 8 19.09.2009 00:28:33