Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.07.2007, 11:57:06
catalin_sem catalin_sem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Crestinul isi cunoaste datoria, el trebuie sa isi faca datoria, sa isi traiasca credinta in asa fel incat sa devina lumina pentru cei din jur. Insa, unii nu iubesc lumina, fug de lumina, sunt cazuri in care nu prea avem ce face. Datoria noastra ramanem sa ne dovedim a fi copii ai lui Dumnezeu, sa se cunoasca in comportamentul nostru, in viata noastra, in cuvintele noastre, in preocuparile noastre ca suntem fii ai Tatalui ceresc.
Asa este ..ai dreptate ..dar nu trebuie sa stam degeaba noi trebuie sa ne gandim si la generatia urmatoare..daca noi stam si ne pastram credinta fara sa incercam sa-i intoarcem pe altii...cand vom murii noi???...trebuie sa incercam sa intoarcem si sa invatam cat mai multi oameni ,tineri si maturi care este calea lui Dumnezeu...pentru ca religia ortodoxa sa se transmita mai departe nu sa devina o poveste..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.07.2007, 13:24:55
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Pai, daca isi face datoria, crestinul va avea grija sa si marturiseasca credinta pe care o are, o marturiseste oriunde este necesar. Marturisirea e o datorie centrala a crestinului, insa marturisirea se face in diferite feluri. Unii cred ca trebuie sa marturiseasca oricum si oriunde...nu este chiar asa!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.07.2007, 15:10:17
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Martirisirea se face respectant adevarul de credinta altfel este contra marturie care este mai grav decat ateismul.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.10.2007, 15:15:38
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel_iordache
Am urmarit un video cu Richard Dawkins pe [link=http://www.youtube.com/watch?v=kTZONIl546c&mode=related&search=] youtube [/size] , unde acesta sustinea ca daca mai credem in Dumnezeu in ziua de azi, cind stiinta ne arata clar ca nu exista (zice el...), inseamna ca nu ne-am maturizat. Omul asta crede in ceea ce spune, e convins ca are dreptate, si e destul de cunoscut (un articol in romaneste despre ultima lui carte, Amagirea numita Dumnezeu, am gasit aici ). Cum se face totusi ca dupa doua mii de ani apele nu s-au limpezit? Cum se mai face ca mai sunt si atei convinsi (ca Dawkins) si ca mai sunt Sfintii Parinti?
daniel
Uite ce spune Arsenie Boca:"Mintea care cugeta ca nu exista Dumnezeu cade in propria sa sentinta, caci a te lupta din toate puterile impotriva a ceea ce nuexista dovedeste nebunia acestei lupte, nonsensul, absurdul si prin urmare si (nebunia) mintii care o conduce"


Cred ca citatul de mai sus i se potriveste si lui Richard Dawkins
Grauntele de credinta este de fapt, grauntele de comuniune in care suntem cu Dumnezeu"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.10.2007, 15:25:42
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Si prin asta putem intelege ca este altcineva care lupta cu toata puterea sa-i faca pe om sa creada ca Dumnezeu nu exista.
Odata ce omul a pierdut credinta In Dumnezeu a pierdut totul.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.10.2007, 09:41:05
legionar legionar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2007
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Uite ce spune Arsenie Boca:[i]"Mintea care cugeta ca nu exista Dumnezeu cade in propria sa sentinta, caci a te lupta din toate puterile impotriva a ceea ce nuexista dovedeste nebunia acestei lupte, nonsensul, absurdul si prin urmare si (nebunia) mintii care o conduce"
Foarte Tare Frate !! :D:D:D:cool::cool::D;):)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.10.2007, 23:10:01
xyz xyz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2005
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Nu cred ca exista vreo discrepanta intre stiinta si credinta. Prin stiinta se studiaza ceea ce a creat Dumnezeu. Si este uimitor sa vezi proprietatile creatiei de la microcosmos pana la macrocosmos. In toate se vede mana iubitoare a lui Dumnezeu, care pe toate le-a creat din marea Lui dragoste pentru noi.
Cei care spun ca esti imatur daca crezi nu au reusit niciodata sa patrunda in profunzimea revelatiei crestine. Au mers doar la suprafata; au luat poate contact doar cu culte protestante si neoprotestante, care prin ceea ce propaga nu reusesc sa implineasca fiinta umana. Ei nu au luat contact viu cu ortodoxia, cu oameni purtatori de Duh Sfant si sufletul lor nu a fost atins de har.
Un sincretism religios, care sa impace pe toata lumea, este o religie a lui Antihrist, spre care se tinde in momentul de fata. Crestinul adevarat nu a provocat niciodata razboaie sau varsari de sange. Acestea au fost aprinse de raul din noi, de patimile pe care le lucram cu buna stiinta si carora vrem sa le dam un pretext bun, cum ar fi cel religios.
Cea mai buna marturisire a credintei se face prin viata pe care o duci.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.10.2007, 23:34:00
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Bravo laurentiu foarte tare frate:
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.10.2007, 08:29:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pentru fiecare crestin, la inceput, cred ca este valabil pariul lui Pascal. Pe scurt: "Daca Dumnezeu nu exista si eu am crezut nu am pierdut nimic, dar daca Dumnezeu exista si eu nu am crezut am pierdut totul".
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.10.2007, 10:50:29
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

In primul rand daca vorbesc doar de universul material trebuie sa spun ca nu exista nici o dovada ca astazi, stiinta a detectat toate obiectele si fenomenele din Univers. Campul de perceptie al organelor de simt este limitat si tot limitat este evantaiul detectarilor posibile cu senzorii artificiali inventati. Asa cum pana de curand razele ultraviolete, infrarosii sau cosmice erau ignorate, asa cum majoritatea particulelor subatomice nu erau cunoscute, tot asa mai pot exista clase de obiecte sau de manifestari care, desi prezente, sa scape investigatiei stiintifice.
In al doilea rand, daca plec in cautarea lui Dumnezeu cu aceasta privire netransfigurata, nu-L voi vedea, ma voi afla in starea in care se aflau cei doi ucenici - Luca si Cleopa, care in timp ce se indreptau spre Emaus, vorbesc cu Hristos, dar i se adreseaza Acestuia ca unui strain, nu-L recunosc.
Se invoca adesea ceea ce spunea Emil Cioran - gestul primordial al lui Adam, de a manca din marul oprit, este gestul cel mai semnificativ pentru conditia umana. Omul a optat pentru cunoasterea cosmosului, pentru decriptarea misterelor naturii sacrificand pentru aceasta fericirea si linistea paradisiaca. Poate intalni omul adevarata cunoastere atunci cand este despartit de Adevar? Sigur nu. Pentru ca nu sunt de acord cu acesta viziune a lui Cioran, voi aminti de cuvintele din Eclesiast: "Unde este multa stiinta este si multa amaraciune; cel ce isi inmulteste stiinta isi sporeste suferinta".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce credem in Dumnezeu? alibaba Despre Biserica Ortodoxa in general 62 09.05.2012 22:50:15
Suntem deficitari iosif Despre Sfanta Scriptura 22 24.04.2012 00:55:22
Suntem singuri? s_snape Umanitare 17 26.11.2008 08:36:51
De ce spunem ca suntem "robii" lui Dumnezeu? s_snape Generalitati 49 01.09.2008 22:26:14
Noi toti suntem fiii lui Dumnezeu danyel Generalitati 9 04.01.2007 15:16:42