Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.02.2010, 12:57:14
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Vorbiti si voi asa....probabil ca aveti 20-30 de ani. Ceea ce stiu este ca mama mea chiar ar vrea sa se mareasca varsta de pensionare. Fiindca le vede pe colegele ei care s-au pensionat si la toate le pare foarte rau. Practic cultura romaneasca este de asa natura incat daca esti pensionar deja parca urmatorul pas care il mai astepti este inmormantarea.

Si apoi cred ca depinde de persoana si de meserie. Munca intelectuala poate fi facuta cu succes si eficienta si peste 65 de ani. Ca unii beau si isi bat joc de viata lor in asa fel incat la 60 de ani sunt ramoliti, asta-i alta treaba.
Pai in loc sa marim varsta de pensionare pentru a micsora spaima pensionabililor romani, n-ar fi mai firesc sa incercam o “re-educare” a acestora? Lumea trebuie sa inteleaga ca iesirea la pensie nu echivaleaza cu o condamnare la plictis si sentimente de inutilitate. Ma uit la oamenii de varsta a 3 a, nu au hobby-uri, pasiuni, nimic… In conditiile astea e firesc sa te-nspaimante perspectiva de-a nu mai avea un loc de munca, insa aceasta atitudine nu este deloc sanatoasa. Asa ajung tinerii sa nu mai aiba loc de pensionabilii care sunt in stare de orice ca sa-si pastreze locul de munca (desi daca stam sa ne gandim, motivatia acestora din urma e un moft in comparatie cu motivatia unui tanar care are familie de intretinut, copii de trimis la scoala, experienta de acumulat, etc.)
Fenomenul mi-e foarte cunoscut din invatamantul romanesc, asa cum spune si Andrusca. Cancelaria era plina de oameni de 62, 64, 65, 67, 69 de ani. Iar posturile nu se scoteau la titularizare, ca deh, nu putem sa-i dam afara pe colegii nostri care predau aici de cand se scria pe tablite de lut. Imi pare rau daca sunt sarcastica insa asta reprezinta cu adevarat o problema a societatii romanesti. Mentalitatea oamenilor trebuie sa se schimbe, ei trebuie sa realizeze ca si aproapele are nevoi, ca trebuintele personale pot fi mofturi in comparatie cu nevoia reala a unora.

Doamne-ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.02.2010, 13:01:14
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Da` la 65 oare ce randament mai da? :)

Offtopic: Cum pun emoticonuri?
Asta nu stiu, dar am asa un vag sentiment ca nici la 65 de fapt( in opinia mea)...desi asta chiar depinde de fiecare persoana in parte, si mai ales daca ii permite si conditia fizica, zic si eu!

Emoticonuri ai sa ai daca te duci in profil->Optiunile Utilizatorului...Modifica Optiuni...si jos de tot la Optiuni Doverse, selectezi ENHANCED INTERFACE-....FULL EDITING!Succes!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.02.2010, 13:08:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Asta nu stiu, dar am asa un vag sentiment ca nici la 65 de fapt( in opinia mea)...desi asta chiar depinde de fiecare persoana in parte, si mai ales daca ii permite si conditia fizica, zic si eu!

Emoticonuri ai sa ai daca te duci in profil->Optiunile Utilizatorului...Modifica Optiuni...si jos de tot la Optiuni Doverse, selectezi ENHANCED INTERFACE-....FULL EDITING!Succes!
Merge, mersi

Daca face sport si mananca sanatos se poate sa mai faca fata si pe schele la 65 ancorat de sfori mai mult sau mai putin
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.02.2010, 13:15:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Pai in loc sa marim varsta de pensionare pentru a micsora spaima pensionabililor romani, n-ar fi mai firesc sa incercam o “re-educare” a acestora? Lumea trebuie sa inteleaga ca iesirea la pensie nu echivaleaza cu o condamnare la plictis si sentimente de inutilitate. Ma uit la oamenii de varsta a 3 a, nu au hobby-uri, pasiuni, nimic… In conditiile astea e firesc sa te-nspaimante perspectiva de-a nu mai avea un loc de munca, insa aceasta atitudine nu este deloc sanatoasa. Asa ajung tinerii sa nu mai aiba loc de pensionabilii care sunt in stare de orice ca sa-si pastreze locul de munca (desi daca stam sa ne gandim, motivatia acestora din urma e un moft in comparatie cu motivatia unui tanar care are familie de intretinut, copii de trimis la scoala, experienta de acumulat, etc.)
Fenomenul mi-e foarte cunoscut din invatamantul romanesc, asa cum spune si Andrusca. Cancelaria era plina de oameni de 62, 64, 65, 67, 69 de ani. Iar posturile nu se scoteau la titularizare, ca deh, nu putem sa-i dam afara pe colegii nostri care predau aici de cand se scria pe tablite de lut. Imi pare rau daca sunt sarcastica insa asta reprezinta cu adevarat o problema a societatii romanesti. Mentalitatea oamenilor trebuie sa se schimbe, ei trebuie sa realizeze ca si aproapele are nevoi, ca trebuintele personale pot fi mofturi in comparatie cu nevoia reala a unora.

Doamne-ajuta!
Cine stie acum, poate ca si-ar face si ei rost de hobby-uri, pasiuni, activitati, concedii, excursii...daca ar avea si cu ce, dar eu cred ca in momentul in care viata lor ajunge sa atarne de cele cateva retete compensate si singura lor grija e aceea de a mai gasi cele ' nspe feluri de pastile, de a plati intretinerea, gazul si lumina, pentru a nu muri pe picioare...lucrurile nu se prea pot schimba!

Acum na, am cunoscut si potentiali pensionari care desi aveau casa, gradina si nepoti de crescut...tot nu le suradea ideea, pentru ca mai iesea un ban...ma refer aici la cadre didactice, intr-adevar!

Nu stiu de ce, dar cred ca inainte erau mult mai multe locuri de munca...si era totusi loc pentru toata lumea, acum insa e mai mult care pe care...si asta pentru ca asa s-a ajuns!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.02.2010, 13:19:21
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Merge, mersi

Daca face sport si mananca sanatos se poate sa mai faca fata si pe schele la 65 ancorat de sfori mai mult sau mai putin
Cu placere!

Mananca sanatos, inghite praf, bea apa...si face sport
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.02.2010, 13:39:34
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cu placere!

Mananca sanatos, inghite praf, bea apa...si face sport
Daca mai inghite si praf Doamne fereste mai si crapa pe acolo.

Cred ca sunt doua motive pentru care unii oameni isi doresc o amanare a pensionarii: unu pensia mica si doi monotonia batranetii.Cauza in ambele cazuri in mare parte sunt banii.Pensiile sunt mici nu ajung, nu satisfac decat strictul necesar(abia si pe ala) si de aia mai bine mai lucreaza inca cativa anishori "ocupandu-si timpul" pe bani cu care cat de cat mai pot face ceva decat sa stea pe niste bani cu care abia isi plateste cheltuielile.A doua cauza a monotoniei dupa pensionare si a gandului ca dupa pensie vine moartea si plictiseala cred ca e datorata tot de bani.Ca de ar fi pensiile bune si frumoase sau macar jumate decat au unii parlamentari si unii bugetari nu ar mai gandi asa.Uita-te la aia ce bine le place si le merge in pensie.Sau la unii politisti sau oameni care pe vremuri au mai lucrat pe la vami, isi fac case, isi deschid firme, merg in vacante, se relaxeaza, etc , etc.Cred ca in mare parte omul de rand este cel care traieste cu gandul asta monoton si omu care s-a obisnuit cu lucrul si a lucrat toata viata si care nu prea are posibilitati sa traiasca o viata frumoasa de pensionare din pensia ce urmeaza sa o primeasca.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.02.2010, 13:55:39
smaranta smaranta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Exact asta am spus si eu...din ce am vazut eu, cel putin in scoala unde am predat, nimeni nu tragea spre pensionare...ba chiar toti voiau prelungiri, sau se bucurau de numa numa cand mai erau solicitati sa tina orele celor care plecau in concedii...deci lumea cand ajunge in situatia respectiva, prefera sa se ia cu munca...decat sa aiba impresia ca s-a incheiat rostul lor pe pamant!

Oricum, eu cred ca e si o schimbare destul de brusca...de la munca zi de zi (si aici depinde si de job-ul fiecaruia) la stat acasa fara nici un program.

Inca un aspect, cand privesti de la 20-30 de ani spre 65, ai impresia ca toti la vremea aia se fonfaie cu bastoanele pe trecerile de pietoni, si cu un picior in urma...insa rudele mele care au atins acest prag sunt foarte active ( sa le dea Dumnezeu sanatate in continuare!!!)...si nu le dau varsta pur si simplu, parca nu pot face legatura intre varsta ( in perceptia mea) si omul pe care il vad.
Ai dreptate,dar nu toti suntem profesori sau functionari,si nu suntem la fel nici din punct de vedere fizic,si ce te faci cand ai vrea sa muncesti si n-ai unde,cand atatia tineri iau calea pribegiei ca sa poata trai caci in propria tara mor de foame.Accentul ar trebui sa fie pe crearea locurilor de munca si apoi sa prelungeasca durata anilor de munca.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.02.2010, 14:03:17
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de smaranta Vezi mesajul
Ai dreptate,dar nu toti suntem profesori sau functionari,si nu suntem la fel nici din punct de vedere fizic,si ce te faci cand ai vrea sa muncesti si n-ai unde,cand atatia tineri iau calea pribegiei ca sa poata trai caci in propria tara mor de foame.Accentul ar trebui sa fie pe crearea locurilor de munca si apoi sa prelungeasca durata anilor de munca.
Cu siguranta asta ar fi solutia, de aceea am si spus ca nu stiu de ce, dar am impresia ca inainte erau locuri de munca pentru toata lumea...ori acum exista o foarte mare tensiune din punctul asta de vedere!

Problema e ca nu ma gandisem la aspectul asta, si anume acela in care nici nu poti sa iesi la cerere la pensie ca ramai cu una infima...si iarasi daca iesi in somaj cu cativa ani mai devreme, poate chiar si unul, aceeasi situatie. Deci practic varsta ca varsta, dar poate ca oamenii or ajunge sa se roage sa ajunga la pensie, si nu vor mai putea...la modul in care se disponibilizeaza acum! Aici cred eu ca e bataia de joc...se va munci toata viata pentru o pensie care va deveni o pasare rara poate, in conditiile in care te pot da afara oricand si...ea ramane doar un vis!

Da, intr-adevar suntem si diferiti si chiar nimeni nu stie daca mai prinde anii aia, sau cum ii va prinde...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.02.2010, 14:10:09
smaranta smaranta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cu siguranta asta ar fi solutia, de aceea am si spus ca nu stiu de ce, dar am impresia ca inainte erau locuri de munca pentru toata lumea...ori acum exista o foarte mare tensiune din punctul asta de vedere!

Problema e ca nu ma gandisem la aspectul asta, si anume acela in care nici nu poti sa iesi la cerere la pensie ca ramai cu una infima...si iarasi daca iesi in somaj cu cativa ani mai devreme, poate chiar si unul, aceeasi situatie. Deci practic varsta ca varsta, dar poate ca oamenii or ajunge sa se roage sa ajunga la pensie, si nu vor mai putea...la modul in care se disponibilizeaza acum! Aici cred eu ca e bataia de joc...se va munci toata viata pentru o pensie care va deveni o pasare rara poate, in conditiile in care te pot da afara oricand si...ea ramane doar un vis!

Da, intr-adevar suntem si diferiti si chiar nimeni nu stie daca mai prinde anii aia, sau cum ii va prinde...
Ei,si chestia e ca nu neaparat o sa-ti faci un targhet din a ajunge pensia dar ce te faci daca cumva ramai fara un loc de munca la varsta de ,sa zicem,54 ,cine te va angaja.Pe mine asta ma roade.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.02.2010, 14:11:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Daca mai inghite si praf Doamne fereste mai si crapa pe acolo.

Cred ca sunt doua motive pentru care unii oameni isi doresc o amanare a pensionarii: unu pensia mica si doi monotonia batranetii.Cauza in ambele cazuri in mare parte sunt banii.Pensiile sunt mici nu ajung, nu satisfac decat strictul necesar(abia si pe ala) si de aia mai bine mai lucreaza inca cativa anishori "ocupandu-si timpul" pe bani cu care cat de cat mai pot face ceva decat sa stea pe niste bani cu care abia isi plateste cheltuielile.A doua cauza a monotoniei dupa pensionare si a gandului ca dupa pensie vine moartea si plictiseala cred ca e datorata tot de bani.Ca de ar fi pensiile bune si frumoase sau macar jumate decat au unii parlamentari si unii bugetari nu ar mai gandi asa.Uita-te la aia ce bine le place si le merge in pensie.Sau la unii politisti sau oameni care pe vremuri au mai lucrat pe la vami, isi fac case, isi deschid firme, merg in vacante, se relaxeaza, etc , etc.Cred ca in mare parte omul de rand este cel care traieste cu gandul asta monoton si omu care s-a obisnuit cu lucrul si a lucrat toata viata si care nu prea are posibilitati sa traiasca o viata frumoasa de pensionare din pensia ce urmeaza sa o primeasca.
Pai cred ca e inevitabil sa intervina monotonia, tristetea in momentul in care singurele ganduri care populeaza cu preponderenta mintea pensionarilor in general sunt retetele compensate, intretinerea, gazul, lumina...si daca s-a mai scumpit painea si cu cat...ca aproape ca nu mai e timp si pentru alte activitati, si nici capital.

De-a lungul timpului tot s-a intamplat sa vad autocare cu pensionari excursionisti straini, dar diferenta e de la cer la pamant intre starea batranilor nostri si ai lor...ai nostri asa cum sunt, si doamnele in varsta de alte nationalitati...coafate, si desi abia merg in cadru sau sustinute de brat, foarte elegante, respectate, protejate ...si ma gandesc ca asta si implicit datorita situatiei financiare care le permite totusi sa ajunga asa....

Ai nostri cu retetele si cu plasa de rafie, iar ai lor in autocare...zambind, putand avea si alte preocupari si vizitand ce le-ai mai ramas de vizitat din lume!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? Rodica50 Generalitati 49 02.08.2013 17:24:38
Cam ce parere aveti? cred_cu_adevarat Generalitati 8 12.06.2012 03:44:36
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 22:23:41
Ce parere aveti ? Darkanian Generalitati 7 03.02.2010 23:08:26
Ce parere aveti? AlinNNN Generalitati 1 30.01.2010 19:48:13