Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.03.2011, 16:00:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ieri la ora de religie profesoara , nu mai stiu cum a venit vorba de dezastrul din Japonia , cica Dumnezeu le -a dat dezastrul asta , fiindca japonezii se inchina la Buddha ,vorbele astea fiind spuse de profesoara mea de religie .Nu stiu cum a putut sa spuna o asa mare prostie .Deci din ce a spus reiese ca Dumnezeu i-a pedepsit doar pentru ca nu sunt crestini ca se inchina la Buddha .
Mai vad la stiri cati oameni sufera de pe urma dezastrului ,oameni care plang, ramasi cu nimic , cum sa nu ti fie mila ?
Ar trebui sa nu ne pese doar pentru ca nu sunt crestini ?, cred ca acelasi Dumnezeu ne a creat pe toti , pana la urma asta inseamna sa fii crestin , sa ti ajuti aproapele , sa traiesti in iubire cu semenii tai .
Detest oamenii care cred ca daca nu esti ortodox esti sortit pieirii, sunt niste fanatici religiosi , pana la urma toti suntem creati de un singur Dumnezeu .
Mda...bine ca iti ocupi timpul deschizand un topic legat de o aberatie...concluzionand cu un alt tip de discriminare " Detest oamenii care cred ca daca......"

Fiecare are dreptul la opinie, si apoi nu se stie pe unde e adevarul de fapt, chiar daca fiecare are increde in perceptia sa asupra diferitelor aspecte ale vietii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.03.2011, 16:08:40
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Mda...bine ca iti ocupi timpul deschizand un topic legat de o aberatie...concluzionand cu un alt tip de discriminare " Detest oamenii care cred ca daca......"

Fiecare are dreptul la opinie, si apoi nu se stie pe unde e adevarul de fapt, chiar daca fiecare are increde in perceptia sa asupra diferitelor aspecte ale vietii.
Da. Fiecare are dreptul la opinie la fel ca si colegul nostru templier. Cat despre acel "detest" ,
el e destul de tanar, e elev si nu se compara cu afirmatiile acelei profesoare.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.03.2011, 16:12:08
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cocorel zicea mai sus sa nu generalizam.
dar tu duci totul in extrema.
Eu am descris in primul rand experienta mea.
Si situatiile prin care am trecut ma conduc la afirmatiile postate aici.

Exemplu trait de mine, acum cativa ani: o d-na profesoara, pensionara, participa la o slujba de sfestanie in casa unei rude.
La urma, preotul a mai ramas de vorba cu cei de fatza. La un moment dat, profesoara zice ca "Biserica (ortodoxa, se subintelege) ar trebui sa schimbe dogmele, pentru ca sunt invechite, depasite".
La care preotul o intreaba daca stie ce este o dogma bisericeasca si care sunt aceste dogme care sunt de schimbat.
Raspuns: Biserica sa nu mai respinga reincarnarea.
Preotul a intrebat-o daca ea crede ca mai este ortodoxa daca crede in reincarnare; la care d-na: sigur ca da, ca doar fac parastase pentru parintii mei, imi fac cruce, mai intru prin cate o biserica, manastire etc. !

Iata la ce se poate reduce pentru unii ortodoxia !

Alta: un domn profesor zice ca "Biserica e dogmatica, de aceea trebuie respinsa".
Si la intrebarea daca stie ce e o dogma bisericeasca si in ce constau aceste dogme, el zice: "dogma Bisericii (pentru el, exista una singura) este: crede si nu cerceta" !
Ce sa-i mai spui unuia ca acesta ?

Ca dogma nr. 1 a Bisericii este: Dumnezeu exista ? Prea putin. El vrea o demonstratie matematica, experimente fizice si chimice care sa demonstreze ca Dumnezeu exista...
Ca alta dogma a Bisericii este ca Dumnezeu e o fiinta unica dar intreita in ipostas ? Va zice ca e o absurditate, fiindca intotdeauna si fara de indoiala 1+1+1 = 3, iar 1 nu e egal cu 3.
Nu conteaza pentru el ca cele ce la oameni sunt cu neputinta (inclusiv la matematicieni si alti savanti), la Dumnezeu sunt cu putinta.
Daca ii mai zici si de dogma Intruparii lui Dumnezeu-Fiul, atunci va spune ca esti in lumea basmelor...


Ignorantza e un pacat; in schimb, cultura nu face rau nimanui... inclusiv cultura religiei pe care si-o afiseaza omul : ortodox.

Last edited by AdrianAamz; 18.03.2011 at 16:17:34.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.03.2011, 16:25:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Eu am descris in primul rand experienta mea.
Si situatiile prin care am trecut ma conduc la afirmatiile postate aici.

Exemplu trait de mine, acum cativa ani: o d-na profesoara, pensionara, participa la o slujba de sfestanie in casa unei rude.
La urma, preotul a mai ramas de vorba cu cei de fatza. La un moment dat, profesoara zice ca "Biserica (ortodoxa, se subintelege) ar trebui sa schimbe dogmele, pentru ca sunt invechite, depasite".
La care preotul o intreaba daca stie ce este o dogma bisericeasca si care sunt aceste dogme care sunt de schimbat.
Raspuns: Biserica sa nu mai respinga reincarnarea.
Preotul a intrebat-o daca ea crede ca mai este ortodoxa daca crede in reincarnare; la care d-na: sigur ca da, ca doar fac parastase pentru parintii mei, imi fac cruce, mai intru prin cate o biserica, manastire etc. !

Iata la ce se poate reduce pentru unii ortodoxia !

Alta: un domn profesor zice ca "Biserica e dogmatica, de aceea trebuie respinsa".
Si la intrebarea daca stie ce e o dogma bisericeasca si in ce constau aceste dogme, el zice: "dogma Bisericii (pentru el, exista una singura) este: crede si nu cerceta" !
Ce sa-i mai spui unuia ca acesta ?

Ca dogma nr. 1 a Bisericii este: Dumnezeu exista ? Prea putin. El vrea o demonstratie matematica, experimente fizice si chimice care sa demonstreze ca Dumnezeu exista...
Ca alta dogma a Bisericii este ca Dumnezeu e o fiinta unica dar intreita in ipostas ? Va zice ca e o absurditate, fiindca intotdeauna si fara de indoiala 1+1+1 = 3, iar 1 nu e egal cu 3.
Nu conteaza pentru el ca cele ce la oameni sunt cu neputinta (inclusiv la matematicieni si alti savanti), la Dumnezeu sunt cu putinta.
Daca ii mai zici si de dogma Intruparii lui Dumnezeu-Fiul, atunci va spune ca esti in lumea basmelor...


Ignorantza e un pacat; in schimb, cultura nu face rau nimanui... inclusiv cultura religiei pe care si-o afiseaza omul : ortodox.
afisarea neostentativa a credintei este o forma buna de propovaduire.
dar repet: daca tot se tin (eu nu sunt de acord cu ele) orele de religie ar trebui sa-i invete pe copii dragostea, nu ura fata de acei de alte confesiuni.
poate cazul este o exceptie, dar asta inseamna ca nu trebuie discutat?
nu am inteles niciodata indarjirea BOR de a nu face curat in propria gradina.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.03.2011, 16:34:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Da. Fiecare are dreptul la opinie la fel ca si colegul nostru templier. Cat despre acel "detest" ,
el e destul de tanar, e elev si nu se compara cu afirmatiile acelei profesoare.
Ei nah...halal tineri care deschid topice cu aberatiile auzite...si ma intreb in acelasi timp daca tot sunt atat de profunzi in gandire, ar deschide topice si cu spune fiecare profesor folositor?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.03.2011, 16:40:49
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ei nah...halal tineri care deschid topice cu aberatiile auzite...si ma intreb in acelasi timp daca tot sunt atat de profunzi in gandire, ar deschide topice si cu spune fiecare profesor folositor?
E de apreciat ca e interesat de religie oricat de copilaresti ar fi intrebarile lui. Dar deh! Aici se poarta discutii numai la nivel academic.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.03.2011, 16:59:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
E de apreciat ca e interesat de religie oricat de copilaresti ar fi intrebarile lui. Dar deh! Aici se poarta discutii numai la nivel academic.
aha, numai teologi si asceti gasesti aici
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.03.2011, 17:16:04
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ei nah...halal tineri care deschid topice cu aberatiile auzite...si ma intreb in acelasi timp daca tot sunt atat de profunzi in gandire, ar deschide topice si cu spune fiecare profesor folositor?
Bine ca erai tu mai breaza la varsta lui. Vine acuma Onorata Instanta sa ne judece pe toti, mai ales pe cei mici si prosti, ca Onorata Instanta s-a nascut cu aceasta gandire extraordinara, deloc n-a muncit la ea.
Il critici? Te critic si eu. Cum asa, ca nu te cunosc. Nu conteaza, eu am dreptul asta. Pe mine nu prea ma duce mintea, asa ca imi aplec urechea la tot ce zic adultii...
Daca intr-adevar te ducea mintea, nu-ti aplecai urechea la ce spuneau unii 'halal tineri'. In final, nu pot sa ajung decat la o concluzie: intre tine si Templier exista o mare diferenta: iti este mult superior tie, iar eu, bineinteles, mult inferior tie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.03.2011, 18:18:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
daca tot se tin (eu nu sunt de acord cu ele) orele de religie ar trebui sa-i invete pe copii dragostea, nu ura fata de acei de alte confesiuni.
Asa este si din pacate nu se va reusi acest lucru decat atunci cand omul va trai iubirea lui Dumnezeu. Pana atunci ce poate impartasi? O dragoste care nu poate sa-i cuprinda pe toti.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.03.2011, 19:05:58
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Chiar asa ? Mare prostie ? Demonstreaza ca nu Dumnezeu le-a dat dezastrul asta.


Ei dute .. da demonstreaza tu ca Dumnezeu le a dat acest necaz ,tu chiar crezi ca Dumnezeu ne vrea raul ?
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
Despre discriminare lrina Georgeta Generalitati 19 27.03.2011 14:11:11
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Este posibila cununia religioasa fara nasi? Samarineanca Nunta 6 05.09.2010 12:07:08
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42