Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.08.2010, 06:25:57
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
cel mai grav este sa ucizi,si asta o stie si un copil dupa prima ora de religie.Si nu se iarta,sau nu ar trebui sa se ierte.
Se iarta! Cel mai mare pacat este sinuciderea!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.08.2010, 10:06:40
Criss_77 Criss_77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.08.2010
Mesaje: 5
Implicit pacatul......

pacatul este la tot pasul, important e sa facem tot posibilul sa nu-l mai facem, dar din punctul meu de vedere de multe ori este inevitabil sa nu-l repet, ori din nesimtire, ori din rea vointa, ori cu stiinta sau chiar fara sa vreau, dar spre rusinea mea il fac de foarte multe ori intentionat... de multe ori imi spun gata, trebuie sa ma opresc, si ma rog la Dumnezeu, asa cum stiu eu, sa ma ajute sa fiu mai buna, sa fiu mai intelegatoare..... dar se pare ca nu prea am vointa... din puctul meu de vedere pacatul in sine e cel mai grav, pt ca daca nu te spovedesti el tot pacat ramine si vei raspunde si pt cel mai usor pacat sa zicem...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.08.2010, 10:45:58
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Pacatul cel mai grav?....sa UITAM ce inseamna iubirea si aici ma refer doar la sensul spiritual ,acel sentiment lasat de Dumnezeu care ne ajuta sa ajungem la El. Dumnezeu este iubire……nu are limite….noi oameni impartim totul, delimitam totul cu multa usurinta…..Dumnezeu este infinit……el ne iubeste vesnic, nu are limite…….in momentul in care nu vrem sa primim sau sa dam iubirea ….asta-I pacatul cel mai grav……de aici pleaca toate relele……

“Iubirea este, dupa calitatea ei, asemanare cu Dumnezeu pe cat e cu putinta muritorilor; dupa lucrarea ei, e o betie a sufletului; dupa efectul ei, este izvor de credinta, abis al indelungii rabdari, ocean al smereniei” – Sfantul Ioan Scararul
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.08.2010, 12:10:55
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Pacatul impotriva Duhului Sfant este cel mai mare.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.08.2010, 12:23:23
Beatrice Beatrice is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2010
Mesaje: 5
Implicit Pacatul cel mai grav

Sa nu ai dragostea . (... - Pavel " Corinteni " , 13 )
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.08.2010, 13:31:44
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Daca privim personal intrebarea atunci putem gasi diverse ierahizari
ale pacatului, dar daca ne referim la ceea ce a spus Mantuitorul atunci
raspunsul e cel dat de Mantuitorul Insusi: pacatul impotriva Sfantului
Duh. Dintre acestea eu m-as opri la doua care mi se par deosebit de
grave si care au contribuit chiar la rastignirea Celui ce ne iubeste pe
toti. Ma refer la pacatul de a fi calauza oarba si la cel de-a inchide
Cerul altora. Sigur, e vorba de farisei si carturari, cei ce se pretindeau
a fi invatatori si calauze altora, dar orbi fiind, ii conduceau direct in
prapastie si la cei ce inchideau calea spre Cer altora pe motiv ca nu
se inchina corect si nu respecta litera Legii. Este pacat impotriva
Duhului pentru ca doar Duhul e calauza in tot Adevarul si tot Duhul
e cel ce ne deschide Cerul prin sfintirea noastra. Iar Duhul si Adevarul
locuiesc in Iubire. In afara Iubirii nu exista Duh si nu exista Adevar.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.08.2010, 09:06:53
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Arsenie Boca
Cel mai greu păcat, veșnic fără iertare este starea omului împotriva adevărului.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.08.2010, 16:28:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu consider ca pacatele nemarturisite sunt cele mai grave, indiferent daca sunt mari sau mici. Chiar si pacatele mici, finute, daca sunt multe, pot deveni grave, caci ne conduc incet si sigur intr-o directie gresita. Mantuitorul S-a rastignit pentru pacatosi, deci, daca exista dorinta sincera de indreptare si smerenie, oricare ar fi pacatul cu care ne luptam pana la urma Dumnezeu ne ajuta. Multi Sfinti Parinti cred ca mandria e pe primul loc. Pentru ca ea naste repede pui care de care mai periculosi. Orbit de mandrie, omul poate ajunge si la pacate impotriva Duhului Sfant.

Mandria nu doare. Pentru o gandire lumeasca, mandria e o calitate. Aici e intervine alegerea noastra. Vrem sa ne asemanam lumii sau lui Dumnezeu? Pentru o gandire duhovniceasca, mandria este un defect. Desfranarea, furtul si necinstirea parintilor sunt sanctionate oarecum chiar si de catre lume.

Mandria e boala mileniului. Lumea boleste de mandrie draceasca. Si Il rastignim prin pacatele noastre din nou pe Mantuitorul nostru, mai rau decat cei din vechime. Si eu si tu si altii ca noi. Doamne, ajuta sa pun inceput bun pocaintei mele!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.08.2010, 16:33:35
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Deja incepem toti sa filozofam. Cel mai mare pacat este sinuciderea,am mai spus. Ma poate contrazice cineva? Daca da rog sa se aduca argumente.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.08.2010, 16:41:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Beatrice Vezi mesajul
Sa nu ai dragostea . (... - Pavel " Corinteni " , 13 )
si pentru @ Raoul
Acesta este cel mai grav, are dreptate Beatrice!
Impietrirea inimii, adormirea, lipsa trezviei, a constientei, lipsa simtirii celui apropiat de linga tine, lipsa simtirii pentru ORICE, este cel mai grav, daunator, devastator pacat al fiintei umane, prin care se imputineaza sufletul, ajungind pina la adormire totala, totul devenid mecanic iar omul o masina, si acest lucru se vede din ce in ce mai evident in noi si MAI ales in copiii nostri.
Este de-a dreptul inspaimintator!.. vorbind de semnele sfirsitului nostru...acesta este CEL mai sinistru SEMN care poate fi vazut de noi toti pe tot pamintul:

IMPUTINAREA IUBIRII!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este pacatul? Definitia ortodoxa vs. romano-catolica si protestanta Eugen7 Dogmatica 80 08.02.2013 09:24:46
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce este pacatul? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 13:11:18
Ce este pacatul? iosif Generalitati 77 24.03.2007 03:24:51