Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.03.2007, 15:42:40
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

odin
Daca tu asa vrei sa-i spui n-ai decat...pt ca de fapt e diferenta de termeni,de nuanta nu de inteles...cu alte cuvinte tot aia e.
In rest de fel sunt linistita...am invatat sa-mi menajez neuronii,nu de alta dar tin sa nu imbatranesc prea repede. :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.03.2007, 16:18:44
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Tu te faci ca nu pricepi?? Asta spuneam si eu... nu are rost sa cauti nod in papura, mai ales cand e vorba de nuante, sensuri apropiate etc... Am dat insa un exemplu despre cum se pot si lua altii de tine, nu numai tu de altii.
Sunt satul de absolventi (sau inca nu) de teologie care dupa ce s-au tarat prin facultate cu 5 si 6 si care daca au citit Liturgica lui Braniste si dogmatica lui Zagrean au impresia ca stapanesc chintesenta teologiei si mai mult decat atat. Daca aduci vorba de Staniloaie, iti raspund cu Cleopa etc. Ignoranti care nu au puterea sa vada dincolo de lungimea fustei sau de cea a barbei, caruia daca ii pui un volum de Voltaire in mana incepe si isi face cruce sau pe care daca il intrebi ceva in engleza iti raspunde ca Paisie nu mai stia engleza si uite ce sfant mare a fost.
... de persoane care vehiculeaza forumuri doar doar s-o alege cu vreo noua idila `frateasca` si duhovnici obscuri...
Nu generalizez in nici un caz si nici macar nu ma refer la tine (foarte probabil ca tu faci parte din randul studentelor care chiar au inteles ce inseamna teologie si imi poti da lectii de franceza...respect), insa observ o tendinta... atunci cand anumite persoane se simt incoltite fac referire la cultura teologica a interlocutorului (mai citeste...etc) si ma deranjeaza.. Astfel de persoane daca le scuturi un pic nu au auzit de Mircea Eliade sau de Jung, nu stiu sa faca deosebire intre `crearea omului` si `creatia omului` etc.
Nimeni nu este un om cu o cultura perfecta, insa hai sa incercam sa nu ne mai comportam precum profesorul cu invatacelul, fiindca de alde asa-zisi `culturisti` sunt satul...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.03.2007, 16:43:20
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Tu te faci ca nu pricepi?? Asta spuneam si eu... nu are rost sa cauti nod in papura, mai ales cand e vorba de nuante, sensuri apropiate etc... Am dat insa un exemplu despre cum se pot si lua altii de tine, nu numai tu de altii.
Sunt satul de absolventi (sau inca nu) de teologie care dupa ce s-au tarat prin facultate cu 5 si 6 si care daca au citit Liturgica lui Braniste si dogmatica lui Zagrean au impresia ca stapanesc chintesenta teologiei si mai mult decat atat. Daca aduci vorba de Staniloaie, iti raspund cu Cleopa etc. Ignoranti care nu au puterea sa vada dincolo de lungimea fustei sau de cea a barbei, caruia daca ii pui un volum de Voltaire in mana incepe si isi face cruce sau pe care daca il intrebi ceva in engleza iti raspunde ca Paisie nu mai stia engleza si uite ce sfant mare a fost.
... de persoane care vehiculeaza forumuri doar doar s-o alege cu vreo noua idila `frateasca` si duhovnici obscuri...
Nu generalizez in nici un caz si nici macar nu ma refer la tine (foarte probabil ca tu faci parte din randul studentelor care chiar au inteles ce inseamna teologie si imi poti da lectii de franceza...respect), insa observ o tendinta... atunci cand anumite persoane se simt incoltite fac referire la cultura teologica a interlocutorului (mai citeste...etc) si ma deranjeaza.. Astfel de persoane daca le scuturi un pic nu au auzit de Mircea Eliade sau de Jung, nu stiu sa faca deosebire intre `crearea omului` si `creatia omului` etc.
Nimeni nu este un om cu o cultura perfecta, insa hai sa incercam sa nu ne mai comportam precum profesorul cu invatacelul, fiindca de alde asa-zisi `culturisti` sunt satul...
Absolut corect si intr-u totul de acord cu tine...motiv pt care trebuie sa-mi prezint scuzele de rigoare si sa-ti marturisesc ca nu am gandit nici o secunda ca discut cu un invatacel...am prostul obicei ca si pe elevii mei sa-i tratez cam de la egal la egal ,cu atat mai mult o persoana cu care in definitiv s-a vrut doar o completare la o informatie...ideea este ca desi suntem pe un forum crestin,nu toata lumea este informata in domeniul teologic cu precizie...de aceea am considerat sa te indrum spre liturgica, pt a vedea de unde am luat eu termenul respectiv nicidecum pt ca m-am simtit incoltita.

Iar referitor la persoana mea poate mi-as mai dori sa fiu in anii studentiei,si asta pt ca eram cu ceva ani mai tanara si tare fain mai era...desi nu ma las eu cu una cu doua nici acum...si uite ce bucurie mi-ai facut constatand ca nu sunt singura "satula" pe acest forum :))))
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.03.2007, 17:01:20
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Sper ca nu te-am suparat... mai ales acum de ziua femeii... La multi ani!:D
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.03.2007, 17:11:13
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Sper ca nu te-am suparat... mai ales acum de ziua femeii... La multi ani!:D
Nici vorba...din contra,ti-am spus ca mi-ai facut o mare bucurie ;) :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.06.2007, 10:49:37
suzana suzana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2007
Mesaje: 1
Implicit

Sunt impreuna cu prietenul meu de 5 ani si am vrea sa ne logodim dar am avea nevoie de niste informatii,de exemplu de ce am avea nevoie si cam cat ar costa slujba?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.06.2007, 11:39:31
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suzana
Sunt impreuna cu prietenul meu de 5 ani si am vrea sa ne logodim dar am avea nevoie de niste informatii,de exemplu de ce am avea nevoie si cam cat ar costa slujba?
Draga Suzana,

Bine ai venit printre noi!

O sa-ti spun ce am mai scris pe un topic despre semnificatia logodnei. Logodna simbolizeaza, prin punerea verighetelor pe degetele mirilor, legatura duhovniceasca si fireasca intre cei doi tineri, uniti in fata lui Hristos pe toata viata. Dar aceasta legatura este binecuvantata de Dumnezeu si se desavarseste NUMAI prin punerea cununiilor pe capetele mirilor, in cadrul slujbei cununiei. Deci logodna nu are decat valoare de atestare a legaturii, dar nu exista binecuvantare pentru a convietui impreuna. Numai Taina Casatoriei, prin punerea cununiilor da binecuvantarea unei vieti impreuna.

De aceea, ca sa se evite neintelegerile, Biserica Ortodoxa a hotarat ca slujba logodnei sa se faca impreuna cu slujba cununiei. Sunt rare cazurile in care se da binecuvantarea sa se faca in momente diferite si trebuie bine motivate. In general, aceste cazuri sunt pentru cei care chiar pot si inteleg ca desi sunt logoditi, vor trai in curatenie si infranare pana la cununia religioasa. Am cunoscut un astfel de caz, cand cununia civila si logodna au fost facute in strainatate, iar cununia religioasa in tara, ca sa participe si parintii si rudele. Dar acesti oameni in decursul celor doua luni care au separat logodna de cununie au trait numai pe langa biserica, impartasindu-se aproape saptamanal ca sa-I intareasca Dumnezeu sa nu cada in pacate trupesti. Au avut chiar canon sa fie pregatiti oricand sa se impartaseasca in intervalul acesta.

Deci daca vreti sa aveti binecuvantarea lui Dumnezeu, mergeti amandoi sa vorbiti cu un preot si sa faceti logodna si cununia impreuna. O sa va mai spuna si alte aspecte pe care nu le evoc acum decat daca doresti sa le afli. Ati putea sa luati carte Pr. Arsenie Boca despre casatorie - cale spre mantuire ca sa aflati mai multe.

"Cat costa slujba?" O slujba NU COSTA! Daca omul doreste sa dea ceva e un dar pentru biserica si pentru preot. Preotii au un salariu modic, extrem de mic, considerandu-se ca diferenta pana la un salariu normal o pot lua din ce mai dau oamenii. Deci dand ceva la biserica ii ajuti si familia preotului, si pe cei saraci (o parte din bani merg spre ei) si biserica in sine. S-a ajuns in unele locuri sa se puna o anumita taxa fiindca oamenii veneau la slujbe, nu aveau nicio contributie financiara, iar preotii ar fi trebuit sa sustina financiar din salariul de cateva milioane de lei (vechi) existenta bisericii (reparatii, electricitate, curatenie, etc), ceea ce era imposibil.

Domnul sa va lumineze calea!

Elena

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
inelul de logodna madalinutza Nunta 25 09.10.2017 15:39:55
Logodna Valitza Nunta 35 31.03.2014 22:21:21
Logodna-urgent ioana26 Nunta 15 12.09.2010 17:27:17
logodna yulik_4_u Nunta 22 27.12.2008 02:15:20
Logodna misherban Nunta 23 15.02.2008 12:51:36