Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.07.2012, 10:58:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nici cu tine nu-s de acord, dar nu contează prea mult...
În fond, la ce ai scris tu în postarea ta, se poate face trimitere la purtarea de fiecare a crucii sale.
Gata, am terminat, scuze pentru prostiile pe care le-am debitat pe aici.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.07.2012, 11:36:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Florin, daca ne uitam cu atentie la noi vedem ca sunt anumite lucruri pe care le putem face usor si altele pe care nu le putem face nici daca ne-am darui ani, nu doar luni. Noi ajungem sa ne credem a fi altii, adica buni si la altele si de aici problemele. Daca mana nu va putea tine niciodata locul ochilor, nici noi nu vom putea face lucruri pentru care nu am fost inzestrati.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.07.2012, 11:57:54
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Si eu am.simtit de mai multe ori ca locul meu era altul... Incercam sa fac un anumit lucru dar drumul se schimba constant (ca pe gps... ma redirectiona). Asa am ajuns sa lucrez in gradinita. Eu am vrut sa fac ASE-ul... Deci imaginati-va pentru ce ma pregateam eu si unde sunt acum. "Intampator" am fost la examenul de admitere la Colegiul Universitar de institutori. Am dat examenul si am intrat la buget. Nici nu m.am mai dus sa incerc la ASE. Initial am vrut sa predau la I-IV dar drumul meu m.a dus catre gradinita. Nu imi doresc altceva. Este cea mai frumoasa profesie in sufletul meu. Este varsta la care copiii sunt puri, sinceri... Daca ati sti cat este de frumos cand imi spun "te iubesc doamna!" sau cand vin.cu o mica floricica pe care o rup in drum spre scoala... E minunat :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.07.2012, 14:05:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Initial am vrut sa predau la I-IV dar drumul meu m.a dus catre gradinita. Nu imi doresc altceva. Este cea mai frumoasa profesie in sufletul meu. Este varsta la care copiii sunt puri, sinceri... Daca ati sti cat este de frumos cand imi spun "te iubesc doamna!" sau cand vin.cu o mica floricica pe care o rup in drum spre scoala... E minunat :)
Sa-i multumesti lui Dumnezeu pentru acest lucru si sa-ti implinesti profesia ca si cand ai lucra pentru Dumnezeu, dupa cum spunea un parinte.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.07.2012, 14:41:53
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am avut și eu o perioadă în care îmi căutam cu ardoare menirea... Și l-am întrebat pe părintele duhovnic, care mi-a răspuns "să stau sub ascultare"!
Nu tu sacrificii, familie, doctorate, carieră sau mai știu eu ce ar fi putut să-mi treacă mie prin minte, în căutarea unei vocații...
Dar e tare bine să ai de cine să asculți :-)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.08.2012, 16:27:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Am avut și eu o perioadă în care îmi căutam cu ardoare menirea... Și l-am întrebat pe părintele duhovnic, care mi-a răspuns "să stau sub ascultare"!
Dumnezeu a asezat in noi niste daruri. Cel mai sigur mod de a afla care sunt acelea e sa fim in legatura cu Cel ce le-a asezat.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.08.2012, 19:12:41
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Si eu mi-as dori sa stiu care imi e menirea.Nu ma simt bine nicaieri ,nici acasa,nici la serviciu.Muncesc de 20 de ani si nu am acumulat nimic material.Am avut mereu salariu mic si am trait de azi pe maine.Ma intrebam , eu spre ce ma indrept?Acum 7 ani am plecat din tara ,dupa o perioada in care credeam ca viata mea are un sens aici ,ma intorc la acelasi intrebare"Eu spre ce ma indrept?"Parintii mi-au murit ,casatorita nu sunt,copii nu am ,locuiesc cu chirie ...cu teama zilei de maine si de singuratate.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.08.2012, 22:48:19
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Si eu mi-as dori sa stiu care imi e menirea.Nu ma simt bine nicaieri ,nici acasa,nici la serviciu.Muncesc de 20 de ani si nu am acumulat nimic material.Am avut mereu salariu mic si am trait de azi pe maine.Ma intrebam , eu spre ce ma indrept?Acum 7 ani am plecat din tara ,dupa o perioada in care credeam ca viata mea are un sens aici ,ma intorc la acelasi intrebare"Eu spre ce ma indrept?"Parintii mi-au murit ,casatorita nu sunt,copii nu am ,locuiesc cu chirie ...cu teama zilei de maine si de singuratate.
Deocamdata, bine ca ne-ai spus si noua aceasta... Iata, acum nu mai esti singura, esti printre forumisti. Ca urmare, cineva chiar de aici, de pe pamant, sigur se gandeste la tine! ...:)

Curaj!
Mai scrie, te rog. Sunt multi care te vor sustine, cand voiesti sa primesti.
Iar singura nu esti, nicidecum. Sentimentul de singuratate e doar un nor trecator.
Scrie-ne, asadar!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.08.2012, 20:03:51
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Si eu mi-as dori sa stiu care imi e menirea.Nu ma simt bine nicaieri ,nici acasa,nici la serviciu.Muncesc de 20 de ani si nu am acumulat nimic material.Am avut mereu salariu mic si am trait de azi pe maine.Ma intrebam , eu spre ce ma indrept?Acum 7 ani am plecat din tara ,dupa o perioada in care credeam ca viata mea are un sens aici ,ma intorc la acelasi intrebare"Eu spre ce ma indrept?"Parintii mi-au murit ,casatorita nu sunt,copii nu am ,locuiesc cu chirie ...cu teama zilei de maine si de singuratate.
Anișoara, are dreptate Ioan Cezar, nu ești singură, încearcă să nu te lași copleșită de tristețe. Fiecare avem o cruce de dus, dar Dumnezeu ne iubește pe fiecare dintre noi și nu ne lasă la greu... Pe mine mă ajută foarte mult mersul la biserică și faptul că pot să mă spovedesc și să îi împărtășesc părintelui duhovnic frământările mele.
Mai scrie-ne, poți afla idei bune pe aici...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.08.2012, 21:31:24
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa-i multumesti lui Dumnezeu pentru acest lucru si sa-ti implinesti profesia ca si cand ai lucra pentru Dumnezeu, dupa cum spunea un parinte.
Cu siguranta asta fac. Domnul sa ne lumineze pe toti!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este menirea omului pe pamant? sophia Din Vechiul Testament 29 22.11.2009 10:17:57
Ce inseamna sa nu iti gasesti menirea Mihailescu_Daniel Generalitati 16 20.02.2009 16:55:36