Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.06.2016, 23:22:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare ca unii preoti chiar s-au conformat si au inceput sa tina predici ecumeniste in toata legea. Stiam ca filozofia trece prin stomac. Dar acum vad ca si religia... Trist.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.06.2016, 23:39:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Se pare ca unii preoti chiar s-au conformat si au inceput sa tina predici ecumeniste in toata legea. Stiam ca filozofia trece prin stomac. Dar acum vad ca si religia... Trist.
Eu unul nu m-as lasa pe mana ta sa explici ce is alea "predici ecumeniste".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.06.2016, 08:34:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu unul nu m-as lasa pe mana ta sa explici ce is alea "predici ecumeniste".
Provocare! Am intrat intr-o biserica la care nu merg de obicei, in timpul predicii. Si spiunea parintele ca nu conteaza daca ne inchinam de la dreapta la stanga sau de la stanga la dreapta si ca unitatea in diversitate e de preferat. Accentua apoi nevoia de ascultare... Importanta e pacea. A cui pace?

Am inteles de la alte persoane ca unii preoti au mers cu zelul si mai departe condamnandu-l pe Sfantul Nicolae, pentru ca i-a tras o scatoalca lui Arie...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.06.2016, 08:56:43
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Se pare ca unii preoti chiar s-au conformat si au inceput sa tina predici ecumeniste in toata legea. Stiam ca filozofia trece prin stomac. Dar acum vad ca si religia... Trist.
Care sunt aia?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.06.2016, 08:57:25
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Provocare! Am intrat intr-o biserica la care nu merg de obicei, in timpul predicii. Si spiunea parintele ca nu conteaza daca ne inchinam de la dreapta la stanga sau de la stanga la dreapta si ca unitatea in diversitate e de preferat. Accentua apoi nevoia de ascultare... Importanta e pacea. A cui pace?

Am inteles de la alte persoane ca unii preoti au mers cu zelul si mai departe condamnandu-l pe Sfantul Nicolae, pentru ca i-a tras o scatoalca lui Arie...
Telefonul fara fir iti spune ceva?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.06.2016, 09:45:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi... I-a zis deja, părinte. Eu am auzit că cică și Sf. Spiridon a exagerat când a strâns cărămida aia-n pumn. Auzi la el! Să exemplifice el (da' cin' s-a crezut?) Trinitatea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.06.2016, 11:05:10
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi... I-a zis deja, părinte. Eu am auzit că cică și Sf. Spiridon a exagerat când a strâns cărămida aia-n pumn. Auzi la el! Să exemplifice el (da' cin' s-a crezut?) Trinitatea.
Problema e ca ne incredem in spuse de genul asta: ”am inteles de la alte persoane”, ”mi-as pus cutare care a auzit de la cutare” si asa jucam un ”telefonul fara fir” de toata frumusetea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.06.2016, 11:24:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi dacă duhul bârfei e mai "tare" decât al ascultării...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.06.2016, 12:01:33
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Antonia, tu esti egala cu un preot? In miinile tale are loc Prefacerea? Nu? Atunci stai cuminte si spovedeste pacatul judecarii aproapelui.
Nu e mai putin valabil ca daca cineva ar zice cu adevarat , de fata cu tine, nu, cum bine zice sfintia sa, "telefonul fara fir", daca ar zice ca Sf. Nicolae sau Sf. Spiridon au exagerat, acela, fie el si episcop, trebuie indreptat cu respect si blindete, nu in duh de isterie si birfa.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.06.2016, 13:27:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Provocare! Am intrat intr-o biserica la care nu merg de obicei, in timpul predicii. Si spiunea parintele ca nu conteaza daca ne inchinam de la dreapta la stanga sau de la stanga la dreapta si ca unitatea in diversitate e de preferat. Accentua apoi nevoia de ascultare... Importanta e pacea. A cui pace?
Pana aici doar o nelamurire, se pare.

Citat:
Am inteles de la alte persoane ca unii preoti au mers cu zelul si mai departe condamnandu-l pe Sfantul Nicolae, pentru ca i-a tras o scatoalca lui Arie...
Deci pana la urma "ai inteleg". Adica ti s-a spus. Si tu ai crezut. Si dai barfa mai departe.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde