Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.09.2009, 17:40:29
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu nu inteleg un lucru. Daca cineva isi iubeste atat de tare neamul incat inima ii bate mai tare cand vorbeste de MIhai Viteazul si ceilalti -- de ce mai sta pe teritoriu strain. In mod logic ar trebui sa ia primul avion spre Romania, cu orice risc, si sa inceapa o viata in Romania. Ce placere poate sa fie intr-o continua dorinta de a fi in alta parte, dorinta care nu este infaptuita?
Vad ca nu citesti ce am mai scris! Eu vreau sa ma intorc acasa dar acum nu e posibil!

Citat:
Parerea mea, si este o parere nu chiar neavizata, am trait aproape un sfert din viata mea in afara Romaniei, este ca NICIODATA nu poti sa fii fericit in afara Romaniei daca nu inveti sa lasi mai la o parte romanismele, daca nu incerci sa imbratisezi cultura in care te afli cu toata dragostea si intelegerea.
Deci, la liceu sa las romanismele si sa vorbesc italieneste. Ca asa imi zic profesorii.
<<Antonio vorbeste italiana nu romaneste pentru ca esti in Italia.>>

Cand sunt in preajma unui italian cu cativa romani tre' sa vorbesc italieneste ca de nu ala nu intelege?!?

Cand sunt in tramvai sa vorbesc italieneste ca daca vorbest romaneste nu este educat, nu?

Si daca as face asa "every day" vezi cum ajunge Antonio un "italianissimo"...

Nu, acest lucru nu se va intampla niciodata!

Credinta, Limba, Cultura! Tre' sa le pastrez! Si acum le-am scris in ordine!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.09.2009, 18:30:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul


Deci, la liceu sa las romanismele si sa vorbesc italieneste. Ca asa imi zic profesorii.
<<Antonio vorbeste italiana nu romaneste pentru ca esti in Italia.>>

Cand sunt in preajma unui italian cu cativa romani tre' sa vorbesc italieneste ca de nu ala nu intelege?!?

Cand sunt in tramvai sa vorbesc italieneste ca daca vorbest romaneste nu este educat, nu?

Si daca as face asa "every day" vezi cum ajunge Antonio un "italianissimo"...

Nu, acest lucru nu se va intampla niciodata!

Credinta, Limba, Cultura! Tre' sa le pastrez! Si acum le-am scris in ordine!
Nu ai inteles ce a vrut sa-ti spuna Noesissa. Imbratisarea culturii italiene este cu totul altceva decit iti imaginezi tu. Nu are nici o legatura cu faptul ca turui in romaneste peste tot. Poti sa o faci linistit asa cum o fac si evreii rusi in rusa in Izrael si romanii in America si Canada, ca nici o grija , nu impresionezi pe nimeni si nu se simte nimeni ofensat!
Imbratisarea unei CULTURI noi( mai ales a celei italiene) sau a Culturii in general este un hap inaccesibil tuturor.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.09.2009, 18:37:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
In mod logic ar trebui sa ia primul avion spre Romania, cu orice risc, si sa inceapa o viata in Romania.
Problema consta in faptul ca te sui in avion sa te intorci acasa insa acel acasa idealizat in capul tau este asa de schimbat si modificat ca este de nerecunoscut si te ingrozesti si te scirbesti in acelasi timp incepind cu excrocii de la aeroport(auzi tu 50$ ca sa mergi 15 minute cu taxiul...de cind nu s-or fi spovedit acesti indivizi?:)) si continuind cu multe altele, pretutindeni unde incerci sa revezi ceva ce facea parte din acel A C A S A
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.09.2009, 19:02:24
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu ai inteles ce a vrut sa-ti spuna Noesissa. Imbratisarea culturii italiene este cu totul altceva decit iti imaginezi tu. Nu are nici o legatura cu faptul ca turui in romaneste peste tot. Poti sa o faci linistit asa cum o fac si evreii rusi in rusa in Izrael si romanii in America si Canada, ca nici o grija , nu impresionezi pe nimeni si nu se simte nimeni ofensat!
Imbratisarea unei CULTURI noi( mai ales a celei italiene) sau a Culturii in general este un hap inaccesibil tuturor.
Invat cultura italieneasca. Invat despre Bocaccio, Dante, San Francesco, Macchiavelli, Petrarca. Invat si istoria.

E bine sa invatam!

Studiem o cultura dar nu tre' s'o integram si sa facem un mix cu propria!


Sunt italieni care se simt ofensati!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.09.2009, 19:12:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Sunt italieni care se simt ofensati!
hmmmmm, ia sa ne gindim, oare de ce?...poate ca pentru ca tot vad romani la stiri, sau care fug pe strazi cu portofelele lor?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.09.2009, 19:15:10
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
hmmmmm, ia sa ne gindim, oare de ce?...poate ca pentru ca tot vad romani la stiri, sau care fug pe strazi cu portofelele lor?
Spiritul romanesc tot trebuie sa'l mentinem viu! Oriunde, oricand!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.09.2009, 21:34:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Spiritul romanesc tot trebuie sa'l mentinem viu! Oriunde, oricand!
Asa este insa sa nu uitam sa-l imbogatim culegind din "nectarul" culturilor pe unde trecem
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.09.2009, 21:37:22
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asa este insa sa nu uitam sa-l imbogatim culegind din "nectarul" culturilor pe unde trecem
Se poate si fara acel "nectar"!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.09.2009, 01:08:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Se poate si fara acel "nectar"!
Toate culturile au cules din nectarul altroa. Fara asta ar fi murit. O cultura inchisa se cloceste.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.09.2009, 01:13:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Deci, la liceu sa las romanismele si sa vorbesc italieneste. Ca asa imi zic profesorii.
<<Antonio vorbeste italiana nu romaneste pentru ca esti in Italia.>>
Pai daca vorbesti romanesta la scoala italiana, cine te intelege?

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Cand sunt in preajma unui italian cu cativa romani tre' sa vorbesc italieneste ca de nu ala nu intelege?!?
Da!! - daca este din grupul vostru, bieninteles.
Mi se pare ca asta tine de un minim de politete si respect! Tu cum te-ai simti in Romania iuntr-un grup de chinezi care ar vorbi chineza intre ei, ignorandu-te cu nonsalanta?

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Cand sunt in tramvai sa vorbesc italieneste ca daca vorbest romaneste nu este educat, nu?
Nu, asta nu cred ca e nevoie ;-)

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
[/b]Credinta, Limba, Cultura! Tre' sa le pastrez! Si acum le-am scris in ordine!
Bravo! ;-) Vezi sa le pui asa si in inima. Nu prea sunt sigura; deocamdata, ca e chiar asa, dupa cum scrii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Ordine laicale" în România și în lume Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 3 03.11.2015 12:28:33
Nelamuriri din citate - "nu esti de-al Nostru" sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 61 15.12.2012 20:09:01
"Acesta este canonul pentru voi, cei ce va aflati in lume" Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 1 10.10.2012 12:15:13
Budism: "Iesirea din Lume" - "Aducerile in dar" florin.oltean75 Alte Religii 12 04.10.2012 19:29:51
Cine a citit "Vanga" de Krasimira Stoianova? Adriana Cluj Generalitati 10 19.10.2010 14:43:59