Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.11.2012, 13:36:00
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Vorbesc acum de lumea reala si chiar va invit sa-mi spuneti cati dintre voi cunoasteti astfel de barbati, care se lauda in stanga si in dreapta cu virginitatea lor si sa aiba mai mult de 20 de ani.
Ar trebui ca aceasta atitudine de sfidare si de batjocorire a valorilor ortodoxe, pe care o afiseaza userul "Andra_07" sa fie cumva stopata.
Acesta este un spatiu crestin ortodox in care se afirma valorile religiei noastre stramosesti. A presupune in mod tendentios ca nu exista niciun ortodox care sa practice valorile morale ortodoxe cum ar fi abstinenta sexuala inainte de casatorie, nu denota altceva decat dispret cu privire la Biserica Ortodoxa.

As dori ca tinerii ortodocsi care citesc acest forum sa stie ca fecioria pana la casatorie nu este optionala sau nu este apanajul celor foarte spirituali, ci este o cerinta expresa pentru toti ! cine nu indeplineste aceasta porunca a lui Dumnezeu, comite un pacat capital.
De asemenea, a acredita ideea conform careia nu exista barbati credinciosi in Ortodoxie, care sa tina poruncile sfinte, sau numarul acestora este extrem de mic ("rara avis") incat nu se prea mai intalnesc, constituie hula si blamare a Ortodoxiei.

Sa nu mai vina tot felul de sectanti si rau-voitori care sa afirme ca Ortodoxia nu are preoti morali, ca nu are duhovnici buni si ca nu exista credinciosi practicanti, ilustrand o imagine de religie moarta pentru biserica noastra !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.11.2012, 15:04:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Ar trebui ca aceasta atitudine de sfidare si de batjocorire a valorilor ortodoxe, pe care o afiseaza userul "Andra_07" sa fie cumva stopata.
Acesta este un spatiu crestin ortodox in care se afirma valorile religiei noastre stramosesti. A presupune in mod tendentios ca nu exista niciun ortodox care sa practice valorile morale ortodoxe cum ar fi abstinenta sexuala inainte de casatorie, nu denota altceva decat dispret cu privire la Biserica Ortodoxa.

As dori ca tinerii ortodocsi care citesc acest forum sa stie ca fecioria pana la casatorie nu este optionala sau nu este apanajul celor foarte spirituali, ci este o cerinta expresa pentru toti ! cine nu indeplineste aceasta porunca a lui Dumnezeu, comite un pacat capital.
De asemenea, a acredita ideea conform careia nu exista barbati credinciosi in Ortodoxie, care sa tina poruncile sfinte, sau numarul acestora este extrem de mic ("rara avis") incat nu se prea mai intalnesc, constituie hula si blamare a Ortodoxiei.

Sa nu mai vina tot felul de sectanti si rau-voitori care sa afirme ca Ortodoxia nu are preoti morali, ca nu are duhovnici buni si ca nu exista credinciosi practicanti, ilustrand o imagine de religie moarta pentru biserica noastra !

Daca vrei ca "cineva" sa stopeze atitudinea userului , nu stiu care , in primul rind nu o baga tu in seama si nu ii mai tine isonul ! Fi tu primul dintre acestia !
Acesta este un spatiu public si oricine are voie sa activeze aici fara a fi nevoie de o politie ortodoxa suplimentara !
Fiecare are dreptul la opinia sa indiferent ca este ortodox doar din botez ori din convingerile sale .
Daca tu si eu si altii toti ca noi nu ii va raspunde nici o data , atunci va mai face 1-3 postazi si cind o vedea ca vorbeste singura se va potoli .
Dar daca exista ORTODOCSI care ii tin isonul si ii cultiva fronda , atunci si acest fir de discutie , in scurt timp, va numara ca si cel cu abstinenta in casatorie, 200 de pagini in mai putin de o luna !

Da-ti in primul rind sfaturi tie si fi tu primul smerit si ostoit si apoi toti ceilalti din jurul tau vor fi asemenea (este o parafrazare a cunoscutului indemn al Sf. Serafim de Sarov).
Dar daca tu nu poti fi virtuos , atunci nu o mai cere de la nimeni .
Nu este important sa cultivam politia ortodoxa a siteului ci sa participam doar la ce este ziditor si sa ne unim doar cu cei care trebuie !

Chiar daca te supara interventia mea , este mult mai potrivit si mai smerit sa incepem taierea raului cu noi insine ... ca altii vazind faptele noastre sa procedeze la fel sau sa ne lase in pace (din nou o parafrazare , dar de data aceasta a gheronului Cleopa )

Cind exista useri ce traiesc sub slava frondei este dificil sa purtam discutii cu ei . Dupa ce-si vor reveni , 'om mai vedea !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 10.11.2012 at 15:11:12.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.11.2012, 15:09:01
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Oricine isi poate face aici cont si sa se mandreasca ca este virgin/a, ca este crestin/a, ca apara invataturile Domnului, ca traieste numai dupa reguli crestine etc. Dar de fapt sa se intample asa doar pentru ca in viata reala nu vrea/nu poate sa fie omul din viata virtuala. Toti ne dorim sa parem de multe ori ceea ce nu suntem si pe internet este singurul loc unde ne poate iesi pana la capat. Deci, sincer, pentru mine este total irelevant ce spunem despre noi insine. Da, putem discuta de valori si principii, dar asta nu inseamna ca le si avem sau ca nu le avem.
Multi tineri sunt dominati de pofta trupeasca. E o realitate. Ce-ar trebui sa le spun acestora? Sa-si împlineasca poftele trupesti sau sa recurga la masturbare? În nici un caz. Când e vorba de pacat si înca unul capital, ca cel al trupului, nu poti face rabat de la învatatura morala. Daca la mijloc este necredinta, o repet si într-un alt articol, nu am prea multe sa le spun. Mântuirea, zice Sfântul Grigorie de Nazianz, este pentru cei ce o doresc. Mai mult chiar, Dostoievski gândindu-se parca la lipsa ratiunii pentru care un necredincios ar alege mai repede efortul ascetic, despatimirea decât placerea care îi e mai la îndemâna, ne atentioneaza: "Daca Dumnezeu nu exista, totul este permis". Poate numai din pricina bolii sau a fricii de boala, a rusinii cumplite , cel necredincios n-ar pacatui trupeste daca are ocazia, într-un fel sau în altul… E clar ca atunci când ti-e mintea plina de patima nu esti într-o stare virtuoasa, dar zadarnicirea ocaziilor spre pacat este cu siguranta lucrare a Duhului Sfânt. Mai aproape de Dumnezeu se afla cel care a pacatuit trupeste, dar a plâns si s-a îndreptat, decât virginul plin de pofta, hamesit si plin de frustrari care n-a avut înca ocazia sa pacatuiasca, dar când o va avea n-o va rata. http://www.sfaturiortodoxe.ro/dragoste.htm

Andra, te rog din suflet citeste Acatistului Sfintilor Ciprian si Iustina, mergi la masluri lunea la Sfantul Mina si rugaciunile tale vor primi raspunsul peste asteptari!!! vei depasi prin mila lui Dumnezeu etapa aceasta!! Curaj!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.11.2012, 16:08:08
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
Multi tineri sunt dominati de pofta trupeasca. E o realitate. Ce-ar trebui sa le spun acestora? Sa-si împlineasca poftele trupesti sau sa recurga la masturbare? În nici un caz. Când e vorba de pacat si înca unul capital, ca cel al trupului, nu poti face rabat de la învatatura morala. Daca la mijloc este necredinta, o repet si într-un alt articol, nu am prea multe sa le spun. Mântuirea, zice Sfântul Grigorie de Nazianz, este pentru cei ce o doresc. Mai mult chiar, Dostoievski gândindu-se parca la lipsa ratiunii pentru care un necredincios ar alege mai repede efortul ascetic, despatimirea decât placerea care îi e mai la îndemâna, ne atentioneaza: "Daca Dumnezeu nu exista, totul este permis". Poate numai din pricina bolii sau a fricii de boala, a rusinii cumplite , cel necredincios n-ar pacatui trupeste daca are ocazia, într-un fel sau în altul… E clar ca atunci când ti-e mintea plina de patima nu esti într-o stare virtuoasa, dar zadarnicirea ocaziilor spre pacat este cu siguranta lucrare a Duhului Sfânt. Mai aproape de Dumnezeu se afla cel care a pacatuit trupeste, dar a plâns si s-a îndreptat, decât virginul plin de pofta, hamesit si plin de frustrari care n-a avut înca ocazia sa pacatuiasca, dar când o va avea n-o va rata. http://www.sfaturiortodoxe.ro/dragoste.htm

Andra, te rog din suflet citeste Acatistului Sfintilor Ciprian si Iustina, mergi la masluri lunea la Sfantul Mina si rugaciunile tale vor primi raspunsul peste asteptari!!! vei depasi prin mila lui Dumnezeu etapa aceasta!! Curaj!!
un mesaj excelent !!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.11.2012, 16:18:05
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dar daca tu nu poti fi virtuos , atunci nu o mai cere de la nimeni .
Domnule, eu nu cer nimic decat ca Biserica Ortodoxa sa nu fie insultata.

Nu admit ca cineva sa afirme ca suntem o biserica de curvari !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.11.2012, 16:35:01
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Domnule, eu nu cer nimic decat ca Biserica Ortodoxa sa nu fie insultata.

Nu admit ca cineva sa afirme ca suntem o biserica de curvari !

Nu admiteti... !

Nu ati aflat pina acum ca suntem o biserica de curvari , de betivi, de fumatori, de desfrinati, de idolatrii, de mindrii, de nesupusi , de miniosi, de ucigasi, de arghirofili, de mincinosi , de neirtatori, de etc ... dar care ne-am pocait si care cautam mintuirea ?
Pt. noi a venit Hristos si nu pt. cei drepti !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 10.11.2012 at 16:38:47.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.11.2012, 16:57:15
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Nici mie nu mi-o placut cum Andra o pus problema.

Adica...cum vine asta? sa ne intrebam fiecare daca stim pe vreun barbat care si-a pastrat virginitatea pana la casatorie? si ce concluzie zice doamna ca trebuie sa tragem? ca nu e niciunul printre cunoscuti ?!??!!!!

cum...asa?

Eu stiu multi tineri care au si duhovnic si care traiesc in curatie ! si baieti si fete.

Andra, tu cum de nu cunosti???
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.11.2012, 16:59:21
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu ati aflat pina acum ca suntem o biserica de curvari , de betivi, de fumatori, de desfrinati, de idolatrii, de mindrii, de nesupusi , de miniosi, de ucigasi, de arghirofili, de mincinosi , de neirtatori, de etc ... dar care ne-am pocait si care cautam mintuirea ?
!
Dar nu va ganditi ca sunt crestini ortodocsi care nu au gustat, ca sa zic asa, pacatul?

chiar toti sunt pacatosi care au venit la pocainta ulterior ???

No, permiteti-mi sa nu fiu de acord cu ce spuneti, si nu asta e realitatea in ortodoxie !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.11.2012, 17:10:13
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
No, permiteti-mi sa nu fiu de acord
Iaca de fapt sunteti postbizantina :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.11.2012, 17:36:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
Dar nu va ganditi ca sunt crestini ortodocsi care nu au gustat, ca sa zic asa, pacatul?

chiar toti sunt pacatosi care au venit la pocainta ulterior ???

No, permiteti-mi sa nu fiu de acord cu ce spuneti, si nu asta e realitatea in ortodoxie !
No, nu fiti de acord ! Si ce, este vreo problema ?!

Dar asta nu insemneaza ca aveti si dreptate !
Mi-o spus mie apostolul Pavel, intr-o epistola, ca omul chiar de ar trai un ceas si tot nu ar fi fara de pacat !
Asa ca ori mai cititi , ori mai reflectati fiind atenta la predicile si evangheliile pe care le auziti in slujbele bisericilor !

Sigur, avem in Biserica Ortodoxa si cuviosi , si drepti si chair si sfinti dar acestia au ajuns asa decit numai si numai dupa ce s-au pocait , pt. ca pina la pocainta sincera functioneaza, cu absolut toti crestinii, ceea ce a spus Pavel apostolul: care nu curveste minte , se mindreste, birfeste/cleveteste, se lacomeste, se miniaza, nu iarta degraba si il prinde multe seri adormind cu multe miini si neiertari in suflet , nu face milostenie dupa puteri ...s.a.m.d !
Iar care nu se minie poate curveste , minte, nu iarta ... si tot asa astfel incit nu este nimeni, nimeni fara de pacat .

Va mirati de ceea ce scriu eu si nu credeti , adica aveti alte pareri, pt. ca nu credeti cu adevarat in Dumnezeu, profund, cu tarie multa !
Daca ati crede , ati si crede ca nu este om fara de pacat afara de unul singur : Hristos !

Daca ati ajuns in situatia in care sa va credeti sau sa credeti pe oricine deopotriva cu Hristos , nu este bine ! Asta conduce tot la necredinta !

Chiar daca v-ar supara parerea mea eu as fi bucuros totusi ca asa suparata cum va las sa si incepeti din seara aceasta sa cititi din ce in ce mai mult si mai bine si sa nu mai cadeti lesne in pacate usurele !

Este o parere, dvs. faceti cum credeti de cuviinta !


Pe mine ma gasiti aici pe forum mereu si va spun ca va astept de acum si pina in ultima zi a mea ca sa imi spuneti cind ati vazut primul om fara de pacat ! Cu toate ca ramin , la rindu-mi, surprins ca inca nu stiti din ce biserica face parte !

No, la buna vedere si auzire !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 10.11.2012 at 17:38:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lamuriri despre teologie si stiinta VladCat Teologie si Stiinta 12 11.04.2011 00:24:14
Ce va manifestati frustrarile? Melissa Generalitati 9 05.02.2011 23:26:40
Udatul fetelor in a doua zi de Pasti patinina34 Generalitati 8 25.04.2009 13:57:51
Cateva lamuriri achimovjan Impartasania (Taina Euharistiei) 6 18.07.2008 13:04:35
lamuriri maslinul Rugaciuni 0 29.07.2007 23:29:17