Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.05.2010, 20:52:25
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Bine ma la anu de paste facem un test io dau cu benzina pe tine si iti dau foc cu lumina sfanta si vedem ce se intampla.Ar trebui ca nici tu si nici benzina sa nu arda nu?:)))
Credinta in dumnezu o inteleg,unii oameni au nevoie de ea pentru a trece peste obstacole,pentru a se simti in siguranta etc. dar ce nu pot sa inteleg e credinta asta oarba in toate porcariile.Daca stati putin sa va ganditi va dati si voi seama ca sunt porcarii dar tot continuati sa credeti in ele:|(ma refer la asa zisele minuni)
Oricum in urmatorii 50-maxim 100 de ani majoritatea populatiei planetei o sa fie atee asa ca degeaba va chinuiti.
Prietene, exact care sunt nelamuririle tale?

Noi, ortodocsii spune ca exista creator al Cerului si al Pamantului; il numim Dumnezeu si spunem ca Dumnezeu inseamna Trei Persoane.
Credem in Dumnezeu deoarece El vorbeste DIRECT cu noi; dar direct, fata catre fata.
Credinta noastra nu este intr-o entitate abstracta, intr-o carte de 2000 de ani sau in altceva.
Este in Dumnezeu si in Hristos, care este Dumnezeu si om in acelasi timp.

Hristos se arata oamenilor fata catre fata. Ca sa fiu si mai clar, asa cum eu vad un prieten de al meu, la fel si Hristos se arata oamenilor.

Aceasta este o marturie reala; sunt zeci si sute si mii de oameni care Il vad pe Hristos; nu in vise, nu in imaginatia lor si nu in alt fel de jocuri de cuvinte sau inchipuri ale lor.
Ci real, in realitate.

Nu sunt nebuni, nici schizofrenici; sunt copii, care nu prea au obiceiul sa minta si nici nu prea inteleg ce se intampla; sunt tineri, sunt varstnici; oameni de toate varstele, de toate conditiile; nu numai ortodocsi ci si musulmani, evrei si altii.

Asta este o marturie importanta despre Hristos.

Altele sunt: sunt preoti ortodocsi cu putere mare, care se roaga si lumea se vindeca, care cunosc totul despre tine, despre ce vei face si cam tot ce se va intampla cu tine - adica au multe daruri de la Dumnezeu - si numai preotii ortodocsi fac asta.

Sunt si vrajitori care fac lucruri asemanatoare, dar acestia sunt usor de vazut ca lucreaza cu satana.

Nu crezi in puterea lui Dumnezeu?
Atunci vezi si tu experimental care este puterea rugaciunii - citeste si tu Psaltirea la miezul noptii o ora, sau 2 sau 3. Citeste cateva seri la rand si ai sa vezi si draci si necaz si ispita.


Sau ca sa te invat prostii si mai mari, ia zi tu de 10 ori ca dracul e prost, tampit, injura-l, zii ca e nimic. Si fa asta mai des, sa vezi si tu EXPERIMENTAL, care este rezultatul actiunii tale.
Daca nu crezi in draci atunci injura-i si fa-i prosti si bate-ti joc de ei - pana nu mai poti, o zi intreaga....
Ai curaj ??? Te provoc, daca ai credinta puternica in neexistenta lui Dumnezeu sau a demonilor. In fond daca nu exista nu iti va face rau; si doar tu esti sigur pe tine, nu? Sau te indoiesti si tu putin de ce afirmi.

Sunt curios tare care va fi postul tau pe forum dupa ce vei face asta pentru ca nu te va lasa diavolul nepedepsit pentru ca iti bati joc de el.

Eu as zice sa te documentezi sa vezi ce zic vrajitorii, ce fac ei, si cine ii ajuta.


Parerea mea este ca nu ai absolut deloc cunostinte despre ce se intampla cu vrajitorii si cu preotii, ce fac, ce se intampla in Biserica. E usor sa vorbesti pe forum despre asta. Iti recomand sa te si documentezi putin pe tema de mai sus.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.05.2010, 21:00:19
pwnureface
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mda am citit doar punctul 1 ca restu sunt convins ca sunt la fel de lipsite de sens.
Deci profetiile din vechiul testament s-au implinit in noul testament?ahahahahahaha:))
Nu cumva aia care au scris noul testament au citit mai intati vechiul testament si s-au conformat?E asa de greu sa-ti dai seama?

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sau ca sa te invat prostii si mai mari, ia zi tu de 10 ori ca dracul e prost, tampit, injura-l, zii ca e nimic. Si fa asta mai des, sa vezi si tu EXPERIMENTAL, care este rezultatul actiunii tale.
Daca nu crezi in draci atunci injura-i si fa-i prosti si bate-ti joc de ei - pana nu mai poti, o zi intreaga....
Ai curaj ??? Te provoc, daca ai credinta puternica in neexistenta lui Dumnezeu sau a demonilor. In fond daca nu exista nu iti va face rau; si doar tu esti sigur pe tine, nu? Sau te indoiesti si tu putin de ce afirmi.

Sunt curios tare care va fi postul tau pe forum dupa ce vei face asta pentru ca nu te va lasa diavolul nepedepsit pentru ca iti bati joc de el.
Tu chiar vorbesti serios sau incerci sa fi comic?:))
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.05.2010, 21:00:24
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Prietene, exact care sunt nelamuririle tale?

Noi, ortodocsii spune ca exista creator al Cerului si al Pamantului; il numim Dumnezeu si spunem ca Dumnezeu inseamna Trei Persoane.
Credem in Dumnezeu deoarece El vorbeste DIRECT cu noi; dar direct, fata catre fata.
Credinta noastra nu este intr-o entitate abstracta, intr-o carte de 2000 de ani sau in altceva.
Este in Dumnezeu si in Hristos, care este Dumnezeu si om in acelasi timp.

Hristos se arata oamenilor fata catre fata. Ca sa fiu si mai clar, asa cum eu vad un prieten de al meu, la fel si Hristos se arata oamenilor.

Aceasta este o marturie reala; sunt zeci si sute si mii de oameni care Il vad pe Hristos; nu in vise, nu in imaginatia lor si nu in alt fel de jocuri de cuvinte sau inchipuri ale lor.
Ci real, in realitate.

Nu sunt nebuni, nici schizofrenici; sunt copii, care nu prea au obiceiul sa minta si nici nu prea inteleg ce se intampla; sunt tineri, sunt varstnici; oameni de toate varstele, de toate conditiile; nu numai ortodocsi ci si musulmani, evrei si altii.

Asta este o marturie importanta despre Hristos.

Altele sunt: sunt preoti ortodocsi cu putere mare, care se roaga si lumea se vindeca, care cunosc totul despre tine, despre ce vei face si cam tot ce se va intampla cu tine - adica au multe daruri de la Dumnezeu - si numai preotii ortodocsi fac asta.

Sunt si vrajitori care fac lucruri asemanatoare, dar acestia sunt usor de vazut ca lucreaza cu satana.

Nu crezi in puterea lui Dumnezeu?
Atunci vezi si tu experimental care este puterea rugaciunii - citeste si tu Psaltirea la miezul noptii o ora, sau 2 sau 3. Citeste cateva seri la rand si ai sa vezi si draci si necaz si ispita.


Sau ca sa te invat prostii si mai mari, ia zi tu de 10 ori ca dracul e prost, tampit, injura-l, zii ca e nimic. Si fa asta mai des, sa vezi si tu EXPERIMENTAL, care este rezultatul actiunii tale.
Daca nu crezi in draci atunci injura-i si fa-i prosti si bate-ti joc de ei - pana nu mai poti, o zi intreaga....
Ai curaj ??? Te provoc, daca ai credinta puternica in neexistenta lui Dumnezeu sau a demonilor. In fond daca nu exista nu iti va face rau; si doar tu esti sigur pe tine, nu? Sau te indoiesti si tu putin de ce afirmi.

Sunt curios tare care va fi postul tau pe forum dupa ce vei face asta pentru ca nu te va lasa diavolul nepedepsit pentru ca iti bati joc de el.

Eu as zice sa te documentezi sa vezi ce zic vrajitorii, ce fac ei, si cine ii ajuta.


Parerea mea este ca nu ai absolut deloc cunostinte despre ce se intampla cu vrajitorii si cu preotii, ce fac, ce se intampla in Biserica. E usor sa vorbesti pe forum despre asta. Iti recomand sa te si documentezi putin pe tema de mai sus.
Vai vai, un post atat de dulce incat trebuie sa-l salvez pe calculator :)

Asta cu Psaltirea o noapte intreaga am mai auzit ca cica a doua zi persoana respectiva ar fi avut mari probleme, certuri, necazuri si ispite, caci Psalmii sunt rugaciuni pure, foarte puternice, si na satan a vrut razbunare.

Dar cu toate acestea, chiar daca dracii se vor razbuna, este placut Domnului atunci cand facem o psaltire intreaga? Aici parerile sunt impartite. Ca trebuie binecuvantare de la duhovnic, ca nu trebuie.

Imi aminteste de o vorba: "Tinerii din ziua de azi vor senzatii tari. Daca vor sa simta niste senzatii tari duhovnicesti, atunci sa faca psaltirea intre orele 12 si 5 noaptea."
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.05.2010, 21:01:06
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Mda am citit doar punctul 1 ca restu sunt convins ca sunt la fel de lipsite de sens.
Deci profetiile din vechiul testament s-au implinit in noul testament?ahahahahahaha:))
Nu cumva aia care au scris noul testament au citit mai intati vechiul testament si s-au conformat?E asa de greu sa-ti dau seama?


Tu chiar vorbesti serios sau incerci sa fi comic?:))
Ce... ti-e frica? Ti s-o facut pielea de gaina cand ai auzit ca s-ar putea sa ti se intample si tie ceva... pe viu ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.05.2010, 21:31:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Mda am citit doar punctul 1 ca restu sunt convins ca sunt la fel de lipsite de sens.
Deci profetiile din vechiul testament s-au implinit in noul testament?ahahahahahaha:))
Nu cumva aia care au scris noul testament au citit mai intati vechiul testament si s-au conformat?E asa de greu sa-ti dai seama?


Tu chiar vorbesti serios sau incerci sa fi comic?:))
Valorea ta este exact a argumentelor din postul tau. Si nimic mai mult.

Si valoarea unui om sta in seriozitate, corectitudine, capacitatea de a discerne intre bine si rau si mai sunt si altele.

Acum masoara-te si tu pe tine. Scrie si tu un post care sa aiba o valoare.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.05.2010, 21:36:03
pwnureface
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ok sa va intreb ceva.Voi va certati cu un perete?Va e frica sa ii injurati,ca s-ar putea sa vi se intample ceva?Nu pentru ca ar fi foarte stupid n-ar avea nici un sens si peretele ala nu e o fiinta vie ca sa poata sa va inteleaga si sa raspunda.De ce mi-ar fi frica de o fiinta imaginara?Si dupa parerea mea nu vad de ce diavolu ar fi ala rau.Atunci cand ti se prezinta doar o parte a povestii poti sa iti faci o parere gresita despre realitate.
Si parca ati fi copii daia de gradinta care striga toti in cor:n-ai tupeu,n-ai tupeu:)))
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.05.2010, 21:48:51
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Ok sa va intreb ceva.Voi va certati cu un perete?
Va e frica sa ii injurati,ca s-ar putea sa vi se intample ceva?
Nu pentru ca ar fi foarte stupid n-ar avea nici un sens si peretele ala nu e o fiinta vie ca sa poata sa va inteleaga si sa raspunda.

De ce mi-ar fi frica de o fiinta imaginara?Si dupa parerea mea nu vad de ce diavolu ar fi ala rau.
Atunci cand ti se prezinta doar o parte a povestii poti sa iti faci o parere gresita despre realitate.
Si parca ati fi copii daia de gradinta care striga toti in cor:n-ai tupeu,n-ai tupeu:)))

De crezut pe cuvant nu prea ne crezi.
Daca incercam sa-ti dam niste linii in care sa avem niste argumente nu le citesti si ne iei in ras.
Daca iti zicem sa faci niste experiente prin care sa te incredintezi tu ca ce spunem noi este adevarat ne iei din nou in ras.

Realitatea e ca nu prea te intereseaza subiectul si nu ai o atitudine serioasa fata de subiect - daca ai fi putin serios in abordare ai citi complet si nu pe diagonala ce scrim noi in posturi si ai depune putin efort sa raspunzi punctual la afirmatiile noastre - in felul asta ai vedea si tu ca nu sunt chiar povesti ci sunt chestii pe care nu le cunosti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.05.2010, 21:59:06
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Ok sa va intreb ceva.Voi va certati cu un perete?Va e frica sa ii injurati,ca s-ar putea sa vi se intample ceva?Nu pentru ca ar fi foarte stupid n-ar avea nici un sens si peretele ala nu e o fiinta vie ca sa poata sa va inteleaga si sa raspunda.De ce mi-ar fi frica de o fiinta imaginara?Si dupa parerea mea nu vad de ce diavolu ar fi ala rau.Atunci cand ti se prezinta doar o parte a povestii poti sa iti faci o parere gresita despre realitate.
Si parca ati fi copii daia de gradinta care striga toti in cor:n-ai tupeu,n-ai tupeu:)))
Mai prietene, cat crezi tu ca ai sa mai stai in ignoranta ? A ? Poate pana o sa pui mainile pe piept, si, atunci ai sa cersesti inca o zi, numa ca sa nu fie prea tarziu...S'acu vezi ca "gaselnita" asta cu fiinta imaginara, ii tot isprava lu domn' satana, ti-a dat cu ceata'n ochi...ori sta prea aproape de ochii lu' matale si nu-l poti zari...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.05.2010, 22:18:06
pwnureface
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca dati argumente cu magie n-am cum sa nu va iau in ras
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.05.2010, 22:22:07
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
daca dati argumente cu magie n-am cum sa nu va iau in ras
Dar cine a spus ca e magie? Dom'le, asta-i experimentul propus. Ori il accepti, ori nu. Dar daca nu-l accepti, inseamna ca nu esti dispus ori ca pur si simplu nu vrei sa afli adevarul.

Omul, care cu adevarat cauta adevarul este dispus sa faca orice pentru a-l gasi. Deci ori faci ori nu, dar daca nu, inseamna ca palavragesti degeaba, si ne mai retii si pe noi.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum explicati? (II) silverstar Generalitati 5 09.01.2007 12:13:23
Cum explicati? silverstar Generalitati 82 04.01.2007 17:00:25