Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.05.2009, 12:33:06
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
De ce nu ne-a dat Dumnezeu capacitatea intelectuala sa intelegem taina Sfintei Treimi, tinand cont ca suntem creati dupa chipul si asemanarea Lui ? De ce unele aspecte ale Sfintei Treimi sunt antinomice ratiunii noastre, tinand cont ca avem si noi ratiune dupa chipul Ratiunii care ne-a inzestrat cu ea ? Intrebarea e valabila si pentru alte antinomii pe care nu le putem intelege.
Pai taina Sfintei Treimi este iubirea,care in lumea noastra ( si nu numai ) este o Cruce,pe care nu o poti intelege intelectual...ci traind-o,asumind-o.
Adica avem noi ratiune dupa chipul Ratiunii,dar nu avem viata Ratiunii( asemanarea ),adica Duhul Sfint...pe care-L agonisim prin implinirea poruncilor lui Iisus Hristos Dumnezeu ( Cuvintul sau Ratiunea intrupata)

Spune-mi si mie,cum ai intelege tu rational durerile nasterii unei femei ? Sau bucuria nasterii unui copil ? Sau iubirea fara cuvinte din privirile a 2 indragostiti ? Sau rabdarea sfintilor ? Sau iubirea vrajmasilor ?...

Adica la Ratiunea lui Dumnezeu ( Iisus Hristos ) ajungem prin viata lui Dumnezeu ( Duh Sfint,sfintenia,curatenia,smerenia,gingasia ...) care ilumineaza ratiunea noastra cu sensurile si tainele acestei lumi si a celor care au fost si vor veni,iar traindu-L pe Dumnezeu,incet-incet incepem sa-L si cunoastem ( chiar ca Sfinta Treime )...cum am citit la Sfintul Siluan,ca-i spunea Tatalui Ceresc...Tata...adica in Duh si Adevar!

Nu stiu daca se intelege ceva din ce am scris,am incercat si eu sa le potrivesc dupa mintea mea si din cele citite prin carti...uneori ma mai dumireste doctor Watson, care a fost de mai multe ori la parintele Sofronie de la Essex.

.....

hey top_cat,

Daca-l intilnesti pe evolution,sa-i spui asa,de la parintele Arsenie Boca:

1.Cred ca cea mai deformata fiinta in capul oamenilor este Dumnezeu.

2.Pe cind dreptul cunoaste un Dumnezeu personal,plin de iubire si apropiat oamenilor,pacatosul simte un Dumnezeu aspru,ascuns,amenintator,atotputernic si tare departe.

...dar vezi sa nu ma dai de gol,ramine intre noi.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.05.2009, 13:04:20
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
hey top_cat,

Daca-l intilnesti pe evolution,sa-i spui asa,de la parintele Arsenie Boca:

1.Cred ca cea mai deformata fiinta in capul oamenilor este Dumnezeu.

2.Pe cind dreptul cunoaste un Dumnezeu personal,plin de iubire si apropiat oamenilor,pacatosul simte un Dumnezeu aspru,ascuns,amenintator,atotputernic si tare departe.

...dar vezi sa nu ma dai de gol,ramine intre noi.
Dumnezeu - fiinta?
Si care ar fi iubirea pentru un bebelus care a murit (botezat sau nu)? Dar pentru mama acestuia? Cit de apropiat este de acestia doi?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.05.2009, 13:53:50
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dumnezeu - fiinta?
Si care ar fi iubirea pentru un bebelus care a murit (botezat sau nu)? Dar pentru mama acestuia? Cit de apropiat este de acestia doi?
Foarte apropiat! Un bebelus botezat care a murit ( vorba vine ) devine precum ingerii...iar pentru mama lui,daca este dreapta si cu credinta...dar stai sa mai pun odata:

"Pe cind dreptul cunoaste un Dumnezeu personal,plin de iubire si apropiat oamenilor,pacatosul simte un Dumnezeu aspru,ascuns,amenintator,atotputernic si tare departe. "

Sa stii ca si fata de tine Dumnezeu este f apropiat,nu pot sa-ti ascund aceasta mare taina...care pentru mine este de neinteles.Si fata de mine este f apropiat,taina si mai mare....si la fel de neinteles.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.05.2009, 14:03:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Foarte apropiat! Un bebelus botezat care a murit ( vorba vine ) devine precum ingerii...iar pentru mama lui,daca este dreapta si cu credinta...dar stai sa mai pun odata:

"Pe cind dreptul cunoaste un Dumnezeu personal,plin de iubire si apropiat oamenilor,pacatosul simte un Dumnezeu aspru,ascuns,amenintator,atotputernic si tare departe. "
Si unul nebotezat?

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Sa stii ca si fata de tine Dumnezeu este f apropiat,nu pot sa-ti ascund aceasta mare taina...care pentru mine este de neinteles.Si fata de mine este f apropiat,taina si mai mare....si la fel de neinteles.
In general, am impresia ca e mult mai apropiat de atei decit de credinciosi :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.05.2009, 22:26:15
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu poti pricepe treimea rational pentru ca este un concept irational
Simplu
La fel de irational e si conceptul de infinit. Totusi, faci un efort intelectual si il accepti. Cind insa e vorba de Treime obosesti subit...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.05.2009, 22:30:53
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Altii au reusit. Sint cel putin cei care au inventat notiunea.

Deci, se poate
"Notiunea" nu a fost inventata!

Noi nu avem nevoie sa inventam nimic pentru ca Adevarul S-a relevat.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.05.2009, 22:49:57
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/sfanta-...noul-testament
[SIZE=1]Cel mai vechi simbol de credinta crestina despre Sfanta Treime este Simbolul Apostolic.[/SIZE]
[SIZE=2][SIZE=1]Formularea definitiva despre Sfanta Treime , pe baza Sfintei Scripturi si a Sfintei Traditii, a avut loc la Sinoadele I si II ecumenice.[/SIZE]
[/SIZE]

[SIZE=2]a inventa=a nascoci ceva nou care nu a existat pina atunci, cf.dex[/SIZE]
??? Dumnezeu S-a relevat. Exact asa incepe articolul l-a care faci trimitere.

Daca cumva incerci sa sugerezi ca Treimea a aparut ca si concept doar ca rezultat al primelor Sinoade Ecumenice, te inseli profund.

Cine M-a vazut pe Mine, a vazut pe Tatal
...Eu sint in Tatal, si Tatal este in Mine? (Ioan 14)

Iti recomand sa lasi "Biblia Vesela" deoparte si sa te apuci de studiu serios daca tot te-ai apucat sa "combati" pe un site crestin, si-atunci poate ca si lumea o sa te priveasca cu mai multa seriozitate.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.05.2009, 22:51:33
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

...Eu sint in Tatal, si Tatal este in Mine (Ioan 14)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.05.2009, 22:58:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Cum poti spune ca Dzeu nu este ceva cind totodata spui ca el este tot?
Hindusii il identifica pe Dumnezeu cu creatia. Sunt panteisti.

Ortodocsii cred ca toata creatia exista in Dumnezeu, mentinuta de pronia Sa, fara sa se confunde cu El. Insa Dumnezeu nu e in toate, ci numai in Sfintii Lui purtatori de Duh Sfant.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.05.2009, 23:13:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu ca ar avea vreo legatura, personal consider ca treimea e un concept inventat, exista si in fizica un chestie asemanatoare.
Se numeste cuanta, care nu e nici particula, nici unda, e amindoua la un loc si niciodata nu pot fi puse in vedere ambele caracteristici deodata.
In fizica a devenit un concept normal si a devenit tot atit de normal ca si cel de particula.
Icoana Treimii in materie si in antimaterie este reprezentata la nivel subtil de catre cei trei quarci din care sunt alcatuiti protonii si neutronii. Ei sunt mereu trei si nu pot fi separati in vreun fel. Existenta lor este demonstrata stiintific, nu e vorba doar de un concept teoretic ca si stringurile.

Si iata cata viata se ascunde in fiecare atom adus la existenta:

"Legati impreuna de forte puternice, nucleonii navalesc violent in toate directiile. In fiecare proton si in fiecare neutron, un alt dans: trei quarci, intotdeauna trei, sunt agitati in miscari extrem de rapide. In timpul ciocnirilor violente, se intampla ca energia acestor quarci se transforma in materie; o noua pereche de particule ia nastere: un quarc si un antiquarc. Pe de alta parte, cand un quarc intalneste un antiquarc, ei se anihileaza reciproc si se transforma in energie. Si asa mai departe: quarcii si antiquarcii apar, se intalnesc si dispar in cursul acestor catastrofe tranzitorii care se repeta instantaneu. In mod curios, o ordine certa domneste in acest haos grotesc: ca efect, intotdeauna, in fiecare proton, raman trei quarci mai mult decat antiquarci..."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ratiune si Credinta tara tara vrem ostas Generalitati 31 05.08.2011 22:06:42
Dincolo de ratiune OmuBun Teologie si Stiinta 51 01.08.2010 23:52:48