Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.08.2011, 12:57:16
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, e edificator. Cred că e ceva în neregulă la Timișoara. Să fie din cauza apropierii de Medjugorje, încât oamenii sunt infestați de rătăcirile de acolo ?
Te rog spune-mi si mie despre ce rataciri e vorba in cazul Medjugorje? Mai bine zis, ce e cu Medjugorje? Intreb pentru ca nu stiu, nu ca as afirma sau contesta ceva. Multumesc.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.08.2011, 13:36:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din câte am înțeles, în Bisericile ortodoxe canoanele se aplică, de la caz la caz, în două feluri: 1) cu acribie sau 2) cu iconomie. Maestrul Cătălin ne-a explicat pe larg cum cei care sunt botezați (uneori și hirotoniți) în Biserica Catolică sunt uneori creștini (respectiv preoți), pe când alteori nu sunt, în funcție de aceste două modalități de aplicare a canoanelor.
În acest caz al preotului Cecan, se pare că s-au aplicat cu iconomie.
De acord cu doua precizari: maestru e doar cel ce scrie cartea sau articolele, eu doar le citez.
Iconomia sau pogoramantul nu e doar in BO, era si in Biserica din primul mileniu, chair din primul sinod ecumenic. Acum cateva zile cautand un raspuns pentru paradosis citeam ca uneori si episcopii erau primiti prin iconomie, pusi direct episcopi. Si ce e cel mai important, doar celor ce vin sau revin in ortodoxie, pentru ca se subliniaza ca in afara ei Biserica nu recunoaste alte Taine.

In cazul preotului Cecan, cred ca e vorba chiar de problemele cu Mitropolitul Corneanu. Se pare ca problema era ca mitropolitul schimba deciziile sinodului mitropolitan (pentru asta i se retrasese dreptul de semnatura) si am marea banuiala ca e vorba chiar de acest caz. Sinodul Mitropoliei Banatului a hotarat sanctionarea preotului Cecan si probabil mitropolitul a revocat decizia.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.08.2011, 15:47:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Te rog spune-mi si mie despre ce rataciri e vorba in cazul Medjugorje? Mai bine zis, ce e cu Medjugorje? Intreb pentru ca nu stiu, nu ca as afirma sau contesta ceva. Multumesc.
Problema e foarte complicată și stufoasă. Pe scurt, Medjugorje e un fel de Maglavit în variantă catolică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.08.2011, 18:21:37
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Problema e foarte complicată și stufoasă. Pe scurt, Medjugorje e un fel de Maglavit în variantă catolică.
Perfect de acord! E vb de un soi de "halucinatii colective", ca nu le pot denumi altfel! E greu teribil de urcat acolo si pt ce de fapt? Sa fim seriosi, aparitiile mariane nu sunt conditionate de anumite locuri!Dar mai trebuie sa se faca si turism, nu? Numai bine!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.08.2011, 20:33:32
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Din cite se pare aparitiile mariane si minunile diverse au loc in marea lor majoritate in lumea catolica dar apritiile mariane doar in lumea catolica -indiferent daca la ele sint prezente si persoane din alte culte , aparitiile sint de doua feluri , unele clare vazute doar de citeva persoane iar altele vazute de toata lumea prezenta.
Intradevar domeniul este unul destul de complex.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.08.2011, 00:34:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intre timp lui Nicolae Corneanu i s-a ridicat dreptul de semnatura, pe motiv de boala si batranete.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.08.2011, 01:56:00
cz4000 cz4000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din câte am înțeles, în Bisericile ortodoxe canoanele se aplică, de la caz la caz, în două feluri: 1) cu acribie sau 2) cu iconomie. Maestrul Cătălin ne-a explicat pe larg cum cei care sunt botezați (uneori și hirotoniți) în Biserica Catolică sunt uneori creștini (respectiv preoți), pe când alteori nu sunt, în funcție de aceste două modalități de aplicare a canoanelor.
În acest caz al preotului Cecan, se pare că s-au aplicat cu iconomie.
Glumiti? Ce i s-a aplicat, acrivia sau iconomia in “pierderea dreptului pentru totdeauna pentru sase luni de a savirsi vreo lucrare sacra”?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.08.2011, 11:57:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Glumiti? Ce i s-a aplicat, acrivia sau iconomia in “pierderea dreptului pentru totdeauna pentru sase luni de a savirsi vreo lucrare sacra”?
Vezi mesajul meu pe care cred ca l-ai sarit: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...1&postcount=22
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.08.2011, 12:58:51
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Problema e foarte complicată și stufoasă. Pe scurt, Medjugorje e un fel de Maglavit în variantă catolică.
Am inteles perfect. Foarte expresiva comparatia. Multumesc.

Am tot auzit, sora mea a fost chiar pe acolo, dar nu am intrebat (adica tras de limba) pe nimeni sa-mi spuna mai mult.
Ce au zis aceia am auzit si cu atat am ramas.
Oricum am realizat ca nu stiu suficient, insa nu a fost o preocupare pentru mine sa aflu mai mult.
Aceleasi persoane imi vorbeau despre un soi de pelerinaj undeva prin judetul Mures, Seuca, unde era o femeie (calugarita ?? oarba) careia i se arata Maica Sfanta si intr-un alt loc undeva prin judetul Salaj, la o biserica? manastire? nu stiu exact, parca la Nusfalau.
Ceva, cam asa cum ai zis, un fel de Petrica Lupu si Maglavit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Moscovei si Papa Erethorn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 41 29.10.2010 15:20:47
Cuvantarea PF Bartolomeu patriarhul ecumenic la sedinta Sfantului Sinod al BOR mihailt Generalitati 1 28.10.2010 23:47:48
Patriarhul ecumenic daruieste un coran andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 18 09.02.2010 12:21:12
Pastorala de Nasterea Domnului a PF Bartolomeu patriarhul ecumenic mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.02.2009 05:37:36
Intilnirea dintre papa si patriarhul ecumenic mardum Biserica Ortodoxa si Massmedia 5 22.02.2007 11:27:43