Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.02.2010, 19:05:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfanta Biserica Sfanta Sofia avea o inaltime de 55m.
Aceasta la o latime de 73m a Sfintei Biserici Sfanta Sofia.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hagia_Sophia

La cum se doreste sa fie facuta noua catedrala pentru Bucuresti este 120m inaltime la 70m latime.
""Cât privește dimensiunile și capacitatea noii catedrale, prin tema de proiectare s-a prevăzut ca dimensiunile să fie următoarele: 120 m lungime, 70 m lățime, 120 m înălțime, iar la slujbele religioase din interiorul catedralei vor putea participa 5 000 de persoane, fiind ca suprafață de 10 ori mai mică decât clădirea Parlamentului din vecinătate."
http://www.ziarullumina.ro/articole;...ri-simbol.html
Asa ca mai frate Mihail c nu cred ca se poate o comparatie intre cum s-a propus sa fie aceasta biserica (noua catedrala patriarhala) care e stil catolic cu Sfanta Sofia.E jignitor pentru Sfanta Sofia si pentru arhitectii de au facut-o atunci.

Apoi eu nu stiu nici arhitectura nici constructii dar asa putin cat lumineaza preabunul Dumnezeu Iisus Hristos pe un pacatos rau si necurat ca mine inteleg ca pentru a incape mai multi credinciosi intr-o Sfanta Biserica e nevoie sa fie mai lata si mai lunga, ca ei mai mult pe latime si lungime stau mai mult iar pe inaltime mai mult de sa zicem maximum 2.50m nu ocupa.
Om mai inalt de 2.50m nu s-a vazut pana acum.

Last edited by mihailt; 18.02.2010 at 19:15:02.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.02.2010, 19:15:16
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit cathedrale in sufletul oamenilor

Degeaba ,fratilor, construim pereti inalti, pe care punem caramida si tencuiala,peste care punem turle inalte, cat mai mari, si totul la o scara grandioasa intr-o tara in care prezenta caritabila a bisericii, fata de oamenii sarmani, lasa mult de dorit !
Mie mi se pare mai degraba un proiect al ambitiilor si grandomaniei omenesti,acolo unde biserica ,uneori esueaza in a construi impunatoare catedrale de credinta in sufletele oamenilor!
Eu cred ca biserica ar trebui cladita in sufletul omului,ca edificiu tare, de granit,pe care fortele intunericului sa nu-l darame sau fisureze prin cutremurele existentiale ce le provaca uneori !
Care e rolul bisericii ortodoxe,ca institutie aici?
A facut oare destul,ca sa cladeasca biserica in spiritul omului ?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.02.2010, 19:20:51
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Catedrala aceasta este gandita sa fie in primul rand SIMBOL. Deci este important si numarul de oameni care vor putea incapea dar este mai importanta insasi simbolistica acesteia! Si este foarte important pt scopul ei si cum arata din exterior. Parerea mea. Iar daca o faci sa arate a depozit cu laturi de 300m si inaltime de 10m nu cred ca ar mai sluji nimanui. Cel putin nu in scopul in care e construita. Ca neam de romani geniali ce suntem tindem sa cracnim continuu, totul nu e suficient de bun pt noi...
Si asa Bucurestiul nu are cine stie ce arhitectura per ansamblu. Poate se mai adauga o cladire care sa fie diferita de cladirile de "biznis" si cartierele-dormitoare! Sa aratam si noi lumii ca nu doar de o halca de carne si acoperis unde sa ne adapostim avem nevoie!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.02.2010, 19:26:18
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Catedrala aceasta este gandita sa fie in primul rand SIMBOL. Deci este important si numarul de oameni care vor putea incapea dar este mai importanta insasi simbolistica acesteia! Si este foarte important pt scopul ei si cum arata din exterior. Parerea mea. Iar daca o faci sa arate a depozit cu laturi de 300m si inaltime de 10m nu cred ca ar mai sluji nimanui. Cel putin nu in scopul in care e construita. Ca neam de romani geniali ce suntem tindem sa cracnim continuu, totul nu e suficient de bun pt noi...
Si asa Bucurestiul nu are cine stie ce arhitectura per ansamblu. Poate se mai adauga o cladire care sa fie diferita de cladirile de "biznis" si cartierele-dormitoare! Sa aratam si noi lumii ca nu doar de o halca de carne si acoperis unde sa ne adapostim avem nevoie!
ce ati facut voi oare bucuresteni,cand ceausescu v-a daramat bisericile, cati oare ati murit acolo sub senilele buldozerelor ?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.02.2010, 19:36:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Catedrala aceasta este gandita sa fie in primul rand SIMBOL. Deci este important si numarul de oameni care vor putea incapea dar este mai importanta insasi simbolistica acesteia! Si este foarte important pt scopul ei si cum arata din exterior. Parerea mea. Iar daca o faci sa arate a depozit cu laturi de 300m si inaltime de 10m nu cred ca ar mai sluji nimanui. Cel putin nu in scopul in care e construita. Ca neam de romani geniali ce suntem tindem sa cracnim continuu, totul nu e suficient de bun pt noi...
Si asa Bucurestiul nu are cine stie ce arhitectura per ansamblu. Poate se mai adauga o cladire care sa fie diferita de cladirile de "biznis" si cartierele-dormitoare! Sa aratam si noi lumii ca nu doar de o halca de carne si acoperis unde sa ne adapostim avem nevoie!
Da, ne-ai vorbit de simbolistica. Dar care e aia?
Si care e scopul?

Si asta cu arhitectura, asta da argument "ortodox".
400 milioane de milioane de euro din banii Bisericii si nu numai, pentru a imbunatati (cat?? oare??) arhitectura Bucurestiului.

Da, aratam ca pe langa acoperis si halca de carne avem nevoie si de turnul din Babel.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.02.2010, 19:39:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
ce ati facut voi oare bucuresteni,cand ceausescu v-a daramat bisericile, cati oare ati murit acolo sub senilele buldozerelor ?
Ce puteam noi singuri sa facem fara un conducator de la Patriarhie care sa ne inspire?
Am plins linga Sf Vineri si am luat din ea cite-o caramida, drept amintire ( mai mult ce sa faci, sa mori ca prostul calcat cu buldozerul de nea Cimpoaca din Bolentinu in timp ce marii prelati stateau prin birourile patriarhale si ne atrageau atentia cu o fata din aia prelunga si importanta cit de urit este sa te impotrivesti lui Ceausescu facind cu degetul catre noi.

Din pacate astia suntem noi, fatalisti , nu luptatori uniti si mai NE-smeriti ca polonezii din timpul Solidaritatii
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.02.2010, 19:49:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce puteam noi singuri sa facem fara un conducator de la Patriarhie care sa ne inspire?
Am plins linga Sf Vineri si am luat din ea cite-o caramida, drept amintire ( mai mult ce sa faci, sa mori ca prostul calcat cu buldozerul de nea Cimpoaca din Bolentinu in timp ce marii prelati stateau prin birourile patriarhale si ne atrageau atentia cu o fata din aia prelunga si importanta cit de urit este sa te impotrivesti lui Ceausescu facind cu degetul catre noi.

Din pacate astia suntem noi, fatalisti , nu luptatori uniti si mai NE-smeriti ca polonezii din timpul Solidaritatii
Pai cred ca asta se si astepta, o revolta de sus in jos, ca sa se demonstreze cat de periculoasa este religia pentru statul democratic de drept si binele comun.

Si in loc de o biserica s-ar fi daramat mii.

Pentru ceea ce unii viteji-dupa-razboi (nu toti, dar nu inseamna ca judeca neaparat drept!) o privesc ca pe un compromis rusinos, bisericile au ramas deschise, preotii au putut sluji in continuare, manastirile au ramas in picioare, si cui i-a fost de lucrat mantuirea a avut unde sa si-o lucreze..
Da, au fost chiar si asa pierderi dar mai important este ca n-a ramas turma de izbeliste ca in deriva oricum a fost si mai este..

Eu zic sa o lasi mai moale cu acuzatiile si in special cu pasarea responsabilitatii pentru ca este sub deminatatea unui crestin si mai ales nu uita de vorba "cine se scuza, se acuza".
Ar fi fost poate mai bine sa nu raspunzi la provocarea lui Radu32, oricum nu are legatura cu topicul.
Insa asa stiu unii sa scoata la suprafata lucrurile nu tocmai bune din ceilalti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.02.2010, 20:04:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Crestinii ortodocsi pot sa isi exprime pozitia lor fata de ierarhi in mod civilizat cand acestia vin pe la Sfanta Biserica a lor,dupa ce se termina Sfanta Slujba.
Sa zica:
PS sau PF parinte da de ce trebuie sa se faca catedrala de 120m inaltime?
Daca ierarhii vor auzi pe mai multi zicand asa poate se schimba planul.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.02.2010, 20:04:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Patriarhia construieste , nu demoleaza cladiri simbol ! ! !

http://www.basilica.ro/ro/stiri/patr...ri_simbol.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.02.2010, 20:08:14
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, ne-ai vorbit de simbolistica. Dar care e aia?
Si care e scopul?

Si asta cu arhitectura, asta da argument "ortodox".
400 milioane de milioane de euro din banii Bisericii si nu numai, pentru a imbunatati (cat?? oare??) arhitectura Bucurestiului.

Da, aratam ca pe langa acoperis si halca de carne avem nevoie si de turnul din Babel.
Simbolul poate sa-l inteleaga oricine e bine intentionat: facem si noi o catedrala frumoasa pt a ne arata iubirea fata de Dumnezeu!
Inainte sa incepi cu idealisme si "cladeste templul Domnului in sufletul tau", intreaba-te cate inchinaciuni pana la pamant ai facut ieri? Dar alaltaieri? Si posturile le tii asa cum se cuvine? Fara ulei si vin? Si cand ai ajutat un strain ultima oara? Cati bani ai donat in ultimul an pentru o cauza buna?
Aha... Banuiam eu!
Deci tocmai pentru ca omul este failibil in comportament si credinta, oamenii mai fac si asemenea gesturi ca de la copii la parinti, pt a-si arata dragostea si a cere iertare. Dragoste pentru Parintele nostru si iertare pentru greseli. E un fel de ...."mami uite ce desen frumos ti-am desenat!" (desi ieri am spart vaza care-ti placea atat de tare)... Evident tu nu ai cum intelege un asemenea comportament pt simplul motiv ca nu gresesti niciodata si nu ai cum sa ai sentimente de vinovatie...

Referitor la aspectul arhitectonic fac o predictie: daca se va construi conform proiectului, aceasta catedrala va fi nu frumoasa, foarte frumoasa!
M-am uitat atent la proiect, imi place arhitectura frumoasa in general (si ma cam pricep), si pot sa te asigur ca va fi un succes!

Referitor la turnul Babel, mai cititi si voi Scriptura si dati exemple care sa se potriveasca cu tema in discutie! Nu exista nici o legatura intre tema catedralei si acel turn, din orice punct ai privi: simbol, idee etc.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce? Robertworld Generalitati 320 02.11.2011 22:22:26
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 16:46:46
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41