Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.01.2016, 13:39:24
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Le suporti pentru ca acum nu ai parte de ele, dar cand ai sa ai parte de ele (cele ale unei judecati pripite si superficiale, in general) n-ai sa le mai suporti cu atata veselie.

Sau poate cine stie, sa-ti aduci aminte de vorbele de acum, poate au sa te inveseleasca si atunci.
Aici am vorbit strict o posibila relatie de rudenie cu acestia ... Pana la urma fiecare alege pentru el ce vrea.
Dar pana una alta, tanarul nu ne-a spus ce fel de relatie doreste.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.01.2016, 13:40:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Aici am vorbit strict o posibila relatie de rudenie cu acestia ... Pana la urma fiecare alege pentru el ce vrea.
Dar pana una alta, tanarul nu ne-a spus ce fel de relatie doreste.
Tot judecata pripita este.

Asa cum cineva te poate judeca gresit pe tine dupa cum te imbraci, ce inaltime ai, daca le place sau nu de fatza ta, cum iti sta parul, dimensiunea "accesoriilor", ce masina au (sau nu) parintii, ce meserie ai, ce venit lunar, o vorba aruncata in graba.... si lista poate continua pana in josul paginii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.01.2016, 13:41:29
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
:) e doar parerea mea, n-am dat cu parul! Dar nici o problema, sa vina toata satra la usa lor ... (sau a dvs daca le tineti partea ...). Prefer sa fiu judecata superficial sau rasista cand e vorba de specia asta si sa suport consecintele :))
Nu uita să-i mărturisești atitudinea asta duhovnicului la spovedanie. După canoanele vechi, vreo doi ani ar trebui să asculți slujba din tinda bisericii și din Hristos să mai guști la împărtășanie abia când începi să te vindeci de egotismul tău extrem.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 27.01.2016 at 15:06:00.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.01.2016, 13:45:07
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tot judecata priptia este.

Asa cum cineva te poate judeca pe tine dupa cum te imbraci, ce inaltime ai, daca le place sau nu de fatza ta, cum iti sta parul, dimensiunea "accesoriilor", etc.
N-au decat sa ma judece.
Cat depre judecata pripita in prinvinta strict a subiectului discutat, eu nu inteleg care e problema, vreti sa judecam toti in acelasi mod? Omul a venit sa intrebe, fiecare si-a spus o parere. Eu mi-am spus-o pe a mea. Ramane ca el sa hotarasca cu mintea lui.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.01.2016, 13:51:57
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu uita să-i mărturisești atitudinea asta duhovnicului la spovedanie. După canoanele vechi, vreo doi ani ar trebui să asculți slujba din tinda bisericii și din Hristos să mai guști la împărtășanie abia când începi să te vindeci de egotimul tău extrem.
No comment.
Mie imi place lucrurilor sa le spun pe nume, asta deranjeaza azi, iar ipocrizia niciodata nu mi-a placut.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.01.2016, 13:54:42
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.211
Implicit

Că ne judecă ceilalți pe noi ca persoane, nu-i mare tragedie, în cea mai mare parte o merităm, dar când te dai creștin-ortodox "practicant", cu frecventarea obligațiilor religioase la zi, ocara cade asupra lui Hristos.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 27.01.2016 at 14:35:36.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.01.2016, 14:50:20
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Particularitati ale vietii de cuplu in Romania:
http://www.trilulilu.ro/doar-in-roma...ref=home_small
haha..era sa ma inec cu cafeaua, urmarind linkul tau...Unde ti-e ochiul de indragostit, domnule pterodactil?
Stii cum se spune.."beauty lies in the eyes in the beholder"...cineva asa ca mine a vazut dragoste si grija cand biata femeia il cara cu roaba pe sotiorul in stare de ebrietate.L-a cules de pe jos si-l ducea acasa...asta da romantism :)
Cate cupluri se pot lauda cu asa romantism dupa atatia ani de mariaj, chiar cand conditiile de viata sunt grele,mai intervine si alcoolul...:)
Ma intreb daca la ei s-au opus parintii....:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.01.2016, 14:56:42
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.211
Implicit

Iată o altă perspectivă a problemei....

https://www.youtube.com/watch?v=N8awtNaOGRM
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 27.01.2016 at 14:59:21.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.01.2016, 15:00:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Cate cupluri se pot lauda cu asa romantism dupa atatia ani de mariaj, chiar cand conditiile de viata sunt grele,mai intervine si alcoolul...:)
Ma intreb daca la ei s-au opus parintii....:)
Mai nasol cand se trezeste din betie si urmeaza bataia.. :)
Ala da romantism daca n-ar fi co-dependenta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.01.2016, 15:02:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
No comment.
Mie imi place lucrurilor sa le spun pe nume, asta deranjeaza azi, iar ipocrizia niciodata nu mi-a placut.
Nu-ti place ipocriza (un cuvant care de fapt ascunde o judecata pripita si gura sloboda) dar iti place judecata superficiala si dispretul in baza ei.

Ipocrizie inseamna mai degraba sa-ti ascunzi un defect de caracter in spatele unor aparente valori (lipsa ipocriziei).

Problema e ca chestiuni duhovnicesti nu e valabila aia cu "gusturile nu se discuta", normele morale sunt aceleasi pentru toti.

Ok, poti sa spui "am o judecata pripita si o gura sloboda mi-e foarte greu sa ma abtin dar incerc" - la asta se poate spune cu adevarat "lipsa de ipocrizie" (presupunand ca incerci totusi).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde