Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.06.2010, 20:08:00
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Acum 6 ani, sau poate 5, cand a mai fost un val de inundatii, atitudinea maghiarilor din Harghita m-a impresionat cu adevarat. In fata apei, nu s-au vaitat, nu au srtigat, ci au iesit toti sa ajute militarii la diguirea cu saci a marginilor satelor. Fara sa comenteze, fara sa spuna ca este responsabilitatea altora.

Ai perfecta dreptate! Imi amintesc cum se bateau acum 3 ani cei de la Nanesti (Vrancea) pe ajutoare. Cum cei mari furau de la cei mici. Iar cei mici cautau sa construiasca si copiilor case din ajutoare.Cum militarii le scoteau malul din casa iar barbatii casei stateau la baut si tipau la ei ca nu au grija de cele ce le ramasesera. Doamne iarta-ma, poate ii judec in adancul inimii, desi cred ca va scriu acestea cu durere in inima. Oare de ce nu suntem solidari? Unde a disparut poporul? Cand Doamne, i-a luat locul populatia?..
Doamne iarta-ma si pazeste-ma..Cine stie daca eu as fi in locul lor cum m-as comporta. Off...Doamne iarta-ma!

De aceea spun si aici prin forum ca a sta in scaun si a da sfaturi e f.simplu..dar a trece tu prin acea situatie..e cu totul altceva. Poate ca de aceea spune parintele Petroniu Tanase asa: Nu da niciodata un sfat inainte de al urma tu intai..

Last edited by eduardd; 30.06.2010 at 20:10:26.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.06.2010, 20:10:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laraG Vezi mesajul
Un atentat la Creatie,Dumnezeu nu-l lasa nepedepsit!
Ce se mai amuza Dumnezeu citind ce-ai scris!

Cind vom ajunge complet despaduriti cu orasele din cutii de carton ale saracilor ca-n Calcutta vom justifica ca Dumnezeu permite aceste lucruri "cu un scop"..cunoscut NUMAI DE El iar de la noi, vrea NUMAI sa stam cu miinile-n sin si sa nu cumva sa intrerupem rugaciunea in schimbul faptelor...o optica cu adevarat "interesanta

Una peste alta, ca om mic si crescut cu mentalitati balcanice , nu se poate face nimic!

Schimbarea vine numai de la virf!..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.06.2010, 22:15:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Situația se agravează !

Până în acest moment sunt 23 de morți și 10.000 evacuați . Veștile nu sunt bune nici în continuare :http://www.realitatea.net/hidrololog...et_721203.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.06.2010, 23:12:15
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Ai perfecta dreptate! Imi amintesc cum se bateau acum 3 ani cei de la Nanesti (Vrancea) pe ajutoare. Cum cei mari furau de la cei mici. Iar cei mici cautau sa construiasca si copiilor case din ajutoare.Cum militarii le scoteau malul din casa iar barbatii casei stateau la baut si tipau la ei ca nu au grija de cele ce le ramasesera. Doamne iarta-ma, poate ii judec in adancul inimii, desi cred ca va scriu acestea cu durere in inima. Oare de ce nu suntem solidari? Unde a disparut poporul? Cand Doamne, i-a luat locul populatia?..
Doamne iarta-ma si pazeste-ma..Cine stie daca eu as fi in locul lor cum m-as comporta. Off...Doamne iarta-ma!

De aceea spun si aici prin forum ca a sta in scaun si a da sfaturi e f.simplu..dar a trece tu prin acea situatie..e cu totul altceva. Poate ca de aceea spune parintele Petroniu Tanase asa: Nu da niciodata un sfat inainte de al urma tu intai..
Cand a disparut poporul ? De cand cu "civilizatia" lu' vestu', da, da, de atunci...De cand tot impostoru', oportunistu', derbedeu' face politica, de cand "ungurii" separatisti si sovini guverneaza republica, de cand toate tv-urile "urla" de tiganime si curvasareala, "cultivand" tinerii si otravind adultii "plictisiti" de viata...de cand "popi" in sutana, fara de Dumnezeu, se "tavalesc" in placerea lu' trupu', de cand noi, toti, am uitat de Dumnezeu si l-am imbratisat pe uzurpator...de cand talantu' a devenit scop in viata, ori chiar mai mult, a devenit "dumnezeul" multora dintre noi, da, da, de atunci...de cand roman vinde pe roman, pentru o mana de arginti, de cand trecem pe langa un seaman cazut si, vajnici, in loc sa-i oferim un sprijin spre ridicare, ii oferim cativa bocanci in fata, asa, spre a nu se mai chinui, ca de, agonia lunga moarte sigura ii...de cand otrava intunericului s-a scurs pe nesimtite in sufletele noastre, da, de atunci...de cand "civilizati" fiind, in europa intrati, am uitat sa traim, am uitat sa iubim, am uitat sa vietuim, am uitat ca avem chip si asemanare Dumnezeiasca, am uitat de noi insine...am uitat cine suntem, am uitat de unde venim, am uitat unde trebuie sa ajungem...si, ar mai fi multe de zis, dar suna a jelire, si tocmai de asta nu avem noi nevoie acum, asa ca, TREZIREA mai, da-ti cu capul de perete pana cand va vine mintea la cap...hai, ca chiar daca doare, face bine intr-un tarziu !
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.07.2010, 08:24:32
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"de cand "civilizati" fiind, in europa intrati, am uitat sa traim, am uitat sa iubim, am uitat sa vietuim, am uitat ca avem chip si asemanare Dumnezeiasca, am uitat de noi insine...am uitat cine suntem, am uitat de unde venim, am uitat unde trebuie sa ajungem...si, ar mai fi multe de zis, dar suna a jelire, si tocmai de asta nu avem noi nevoie acum, asa ca, TREZIREA mai, da-ti cu capul de perete pana cand va vine mintea la cap...hai, ca chiar daca doare, face bine intr-un tarziu !"

Nu vrei sa candidezi la Presedintie? M-as oferi sa fiu purtatoarea ta de cuvant si crede-ma as face-o gratis!!

Mereu m-am intrebat, ce mai e de facut acum pentru tarisoara asta? De sfaturi, vorbe, etc....e plina media.
Avem nevoie de rugaciune! Imi amintesc de un cuvant citit intr-o carte. Un parinte a intalnit in drumul tau un cersetor. Acesta i-a cerut un ban.. Intamplator sau nu, omul nu avea dar s-a gandit sa dea macar mana cu el si sa-l mangaie cu un cuvant bland. Cersetorul a spus atunci, nimeni, niciodata nu a mai dat vreodata mana cu mine. Dumnezeu sa-ti rasplateasca, bunatatea!

Cum crezi tu eodoare ca m-am simtit cand fratele Laurentiu m-a sunat si mi-a cerut ajutorul si eu nu am putut sa-l ajut pentru ca resursele mele se duc stie Stapana pe unde. M-am framantat si am tot intrebat Constiinta, Jenico,ce-i de facut acum? ca Domnul va cere socoteala ptr fratele ce sta cu mana intinsa. Gestul lui Laurentiu reprezinta Poporul! Nu avem ce da, sa dam Rugaciune! Restul pune Stapana!!

Daca ar fi sa-mi raspunda Andrei ar spune asa; fapta este importanta cand omul e flamand..Da, e drept!
dar ca sa ajungi la fapta trebuie intai rugaciune..fara ea nu te folosesti nici tu nici cel ce primeste!

Last edited by eduardd; 01.07.2010 at 08:31:07.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.07.2010, 08:49:38
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 446
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, primeste smerita noastra rugaciune si nu ne pierde pe noi, nevrednicii, intru mania Ta, cu revarsarea ploilor necontenite si cu rascoala mare de ape. Ci porunceste norilor sa se imprastie, si razelor soarelui sa straluceasca pe pamant, spre inmultirea si adunarea roadelor acestuia, si spre pacea a toata faptura, ca avand noi indestularea si paza milei Tale, sa facem indreptare vietii noastre si sa proslavim preasfant numele Tau: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.07.2010, 12:43:38
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit Asta se intampla cand majoritatea poporului e ortodox doar cu numele!

Doamne ajuta!

In fapt majoritatea poporului roman este ortodox doar cu numele, apartinand Bisericii Ortodoxe Romane despre care fratele Danion Vasile a afirmat ca este parte a unui trup anti-Ortodox (Consiliul Mondial al Bisericilor). Iar Domnul isi revarsa mania Sa asupra tuturor schismaticilor si ereticilor care sunt uraciuni inaintea Lui prin acest adevarat potop.
Biserici Ortodoxe mai exista in Romania cu sediul la Mitropolia Slatioara (care nu este nici aceasta 100% ortodoxa) si cea cu sediul la Episcopia Movilita (jud. Vrancea), avandu-l ca Intaistatator pe PS Gherontie si aflata in comuniune cu Sinodul Mateit din Grecia al IPS Mitropolit Kirykos (Kirik in lb. greaca) de Mesogaia (Mediterana) si Lavreotikis.

Personal indraznesc sa afirm (chiar de multi imi vor deveni dusmani din aceasta pricina) ca BOR se gaseste in schisma din 1 octombrie 1924 ('prietenii' stiu ce s-a intamplat incepand cu aceasta data in BOR), iar incepand cu 1926 (an in care a serbat Sfintele Pasti alaturi de catolici, dupa pascalia gregoriana anatemizata alaturi de schimbarea calendarului de Parintii Sinoadelor Pan-Ortodoxe de la 1583, 1587, 1593, 1848 de la Constantinopol si de Patriarhia Ecumenica de Constantinopol in mod individual in 1756) se gaseste in mod evident in erezie, indiferent de afirmatiile (dovedite cu ce anume ?!) ale celor de stil nou ca inca mai exista har in BOR iar Duhul Sfant n-a parasit-o.

Chiar notiunea de Ortodoxie de stil nou este un non-sens, asta insemnand Ortodoxie practicata dupa ritul romano-catolic, adica Ortodoxie subordonata 'vicarului lui Hristos' de la Vatican, papei.

Cu drag, Razvan
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.07.2010, 12:58:16
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Draga prietene,nu esti binevenit pe aici cu astfel de teorii.Noi ne tinem de Biserica noastra,care au dat pe sfintii din inchisori ,pe parintele Cleopa,Arsenie Boca si altii.Erau si ei in ratacire,sau nestiutori?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.07.2010, 14:35:55
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit Va propun

Sa mutam discutia despre cauzele si efectele inundatiilor, si mai ales despre cum aceste nenorociri pun in lumina latura buna si (prea des) latura rea a semenilor nostrii, pe acest topic, pe care l-am facut ca sa-mi vars naduful:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9974

Iar acest topic sa il lasam pentru rugaciuni.

Doamne Iisuse Hristoase, da-ne puterea sa acceptam voia Ta !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.07.2010, 20:24:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cod Roșu intrat în vigoare la ora 16 ! ! !

"Ne rugăm ție Preasfântă Născătoare de Dumnezeu și purururea Fecioară Maria , Cea ce ești cu totul lăudată, Stăpână a lumii , să ne izbăvești pe noi din primejdiile noastre, precum ai izbăvit din surparea casei pe pruncul femeii celei ce te cinstea pe tine . Amin ! " - Cod Roșu intrat în vigoare în urmă cu câtetva ore :http://www.realitatea.net/cod-rosu-d...et_721391.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel la rugaciune silvia55 Umanitare 3 27.01.2012 00:02:51
Va rog frumos o rugaciune pt tatal meu care se stinge! Patrice Generalitati 41 21.04.2011 19:03:46
Apel la rugaciune BursucGabrielaIonela Umanitare 77 16.10.2010 01:33:16
Apel de rugaciune sunsray Generalitati 4 01.07.2010 16:34:38
apel la rugaciune c.ovi Umanitare 2 04.06.2007 19:28:05