Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.07.2008, 12:37:02
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Iezechiel 1 este o descriere a ceea ce unii pot considera o nava...

Eu dau doar urmatorul pasaj:
Iezechiel 1
16. Aceste roti, dupa infatisarea lor, parca erau de crisolit, iar dupa faptura toate aveau aceeasi infatisare. si dupa alcatuirea si dupa faptura lor ele parca erau varate una in alta.
17. Ele inaintau in toate cele patru parti, si in timpul mersului nu se intorceau.
18. Obezile lor formau un cerc larg si de o inaltime infricosatoare si aceste obezi la toate patru erau pline de ochi de jur imprejur.
19. Cand mergeau fiarele, mergeau si rotile de langa ele, si cand se ridicau fiarele de la pamant, se ridicau si rotile.
wow super nu stiam de aceste versete.nu stiu despre ce este vorba dar cu siguranta este vreo masinarie de-a timpului nostru.este ceva care zboara si cu roti.ce sa fie oare???iar despre fiinte chiar nu am habar.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.07.2008, 12:43:22
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Iezechiel 1
4. Eu priveam si iata venea dinspre miazanoapte un vant vijelios, un nor mare si un val de foc, care raspandea in toate partile raze stralucitoare; iar in mijlocul focului stralucea ca un metal in vapaie.
5. Si in mijloc am vazut ceva ca patru fiare, a caror infatisare semana cu chipul omenesc.
6. Fiecare din ele avea patru fete si fiecare din ele avea patru aripi.
. Fiecare din ele avea patru fețe și fiecare din ele avea patru aripi.
7. Picioarele lor erau drepte, iar copitele picioarelor lor erau cum sunt copitele picioarelor de vitel si scanteiau ca arama stralucitoare, iar aripile lor erau sprintene.
8. De cele patru parti ele aveau sub aripi maini de om si toate patru isi aveau fetele lor si aripile lor.

Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.07.2008, 12:55:44
dux dux is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 10
Implicit

daca totusi ar exista forma de viata in afara celei de pe Pamant, de ce obligatoriu ar fi mai inteligenti si mai avansati decat noi? perceptia nostra cred ca e rodul filmelor SF, de duzina, din care rezulta asa o mare siguranta in aprecierea infatisarii alienilor si a navei lor de zbor.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.07.2008, 12:57:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Iezechiel 1 este o descriere a ceea ce unii pot considera o nava...

Eu dau doar urmatorul pasaj:
Iezechiel 1
16. Aceste roti, dupa infatisarea lor, parca erau de crisolit, iar dupa faptura toate aveau aceeasi infatisare. si dupa alcatuirea si dupa faptura lor ele parca erau varate una in alta.
17. Ele inaintau in toate cele patru parti, si in timpul mersului nu se intorceau.
18. Obezile lor formau un cerc larg si de o inaltime infricosatoare si aceste obezi la toate patru erau pline de ochi de jur imprejur.
19. Cand mergeau fiarele, mergeau si rotile de langa ele, si cand se ridicau fiarele de la pamant, se ridicau si rotile.
wow super nu stiam de aceste versete.nu stiu despre ce este vorba dar cu siguranta este vreo masinarie de-a timpului nostru.este ceva care zboara si cu roti.ce sa fie oare???iar despre fiinte chiar nu am habar.
Daca vei citi Despre ierarhia cereasca- de Dionisie Areopagitul vei intelege ca acest text se refera la diversitatea lumii nevazute, a inegrilor. (Heruvimi, Serafimi, Scaune, .....)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.07.2008, 13:09:18
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

pai heruvimi dar ce sunt cu rotile care se ridica odata cu ei?

"19. Cand mergeau fiarele, mergeau si rotile de langa ele, si cand se ridicau fiarele de la pamant, se ridicau si rotile. "
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.07.2008, 16:45:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
pai heruvimi dar ce sunt cu rotile care se ridica odata cu ei?

"19. Cand mergeau fiarele, mergeau si rotile de langa ele, si cand se ridicau fiarele de la pamant, se ridicau si rotile. "
Daca privesti cu atentie pictura bisericeasca din turla Bisericii, unde Hristos-Pantocratorul este inconjurat de ingeri vei observa ca Tronurile (Scaunele )sunt reprezentate sub forma unor cercuri de foc cu aripi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.07.2008, 17:13:11
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Iezechiel 1 este o descriere a ceea ce unii pot considera o nava...

Eu dau doar urmatorul pasaj:
Iezechiel 1
16. Aceste roti, dupa infatisarea lor, parca erau de crisolit, iar dupa faptura toate aveau aceeasi infatisare. si dupa alcatuirea si dupa faptura lor ele parca erau varate una in alta.
17. Ele inaintau in toate cele patru parti, si in timpul mersului nu se intorceau.
18. Obezile lor formau un cerc larg si de o inaltime infricosatoare si aceste obezi la toate patru erau pline de ochi de jur imprejur.
19. Cand mergeau fiarele, mergeau si rotile de langa ele, si cand se ridicau fiarele de la pamant, se ridicau si rotile.
wow super nu stiam de aceste versete.nu stiu despre ce este vorba dar cu siguranta este vreo masinarie de-a timpului nostru.este ceva care zboara si cu roti.ce sa fie oare???iar despre fiinte chiar nu am habar.
Alexandra, nu uita ca Iezechiel era prooroc!
Deci, nu vorbea aici de ceva ce vedea in realitate ci de ceva ce avea sa fie!
Siinta actuala...!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.07.2008, 17:13:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pasajele din Iezechiel au fost vazut de acest Sfant Prooroc cand i-a rapit Duhul Sfant mintea.
El descrie cu cuvinte omenesti vedeniile avut acolo (metaforic) dar ce a vazut dansul acolo nu se poate descrie exact.
Nu cred ca ingerii au aripi - aceasta e o reprezentare metaforica a lor.
Pana la urma sunt duhuri imateriale.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.07.2008, 17:21:07
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Fiinta vie este dupa Chipul lui Dumnezeu, îngeri si oameni.

Dumnezeu a creat îngerii, apoi oamenii ca ei sa fie un singur trup, asa cum Sf. Treime este una. Domnul spune "Eu întru ei și Tu întru Mine, ca ei să fie desăvârșiți întru unime, și să cunoască lumea că Tu M-ai trimis și că i-ai iubit pe ei, precum M-ai iubit pe Mine."

Cei care cred în extraterestri sunt intoxiacti de isteria lumii contemporane pentru aceste fiinte imaginare iar daca sunt din rânddul credinciosilor sunt naivi, ei cred ca Dumnezeu a creat universul cu alt scop decât pentru oameni. Asa cum la Dumnezeu nu exista dimensiune temporala, nu exista nici dimensiune spatiala. Spatiul metric este o iluzie a simturilor noastre.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.07.2008, 17:51:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Pasajele din Iezechiel au fost vazut de acest Sfant Prooroc cand i-a rapit Duhul Sfant mintea.
El descrie cu cuvinte omenesti vedeniile avut acolo (metaforic) dar ce a vazut dansul acolo nu se poate descrie exact.
Nu cred ca ingerii au aripi - aceasta e o reprezentare metaforica a lor.
Pana la urma sunt duhuri imateriale.
Reprezentarile ingerilor au la baza experienta, sau aratarea lor unor persoane. Spre exemplu Moise de ce a mai reprezentat Ingerii cu aripile deschise deasupra Chivotului legii? Sau in cantarile bisericesti de ce mai intalnim expresii de genul: "Heruvimii cei cu ochi multi si Serafimii cei cu cate sase aripi" ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EXTRA ECCLESIA NULA SALUS SINEQVANON Generalitati 8 07.04.2008 18:26:39