Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.05.2011, 12:38:25
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

1. Confuzia seculară în mintea unora e evidentă: ei consideră că pot pune stăpânire pe sângele și pe trupul Domnului, pe Har, pe Voia Domnului, pe Dreptatea și Mare Mila Lui, susținând că numai și numai în BISERICA creștin ORTODOXĂ este El prezent, crezând ei și fiind siguri că numai acolo se dăruie și se arată și se învață despre Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu și în alte părți nu cu siguranță, deci ei pretind că alți creștini din start sunt departe de Dumnezeu doar pentru faptul că nu fac parte din ce știu eu care Biserică Ortodoxă.

2. Și această confuzie absurdă are drept consecință apoi nebunia de a crede tot aceiași sau ceilalți că defapt toate căile sunt valabile și că toate bisericile te fac să ajungi un sfânt pe calea respectivă pe care o pun ei înainte, oricare ar fi ea, și ei negând astfel faptul că doar Calea creștin Ortodoxă e Calea cea Bună, calea cea strâmtă, calea cea dreaptă, aia care ar avea ca finalitate adevărata Împărtășire cu Dumnezeu fiindcă ea a fost dăruită de Cel ce a mers pe ea de la un capăt la celălat și înapoi în Cer întru Tatăl de unde se coborâse.

Deci Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu am impresia că susține altceva decât tradiția lăudăroșeniei de sine a ortodoxiei sau a altor biserici, și anume am impresia că Domnul ne-a învățat și direct dar și în pilde că:

oricine, și oriunde s-ar afla, orice haină ar purta, dacă face Voia Tatălui pentru Carele a fost trimis Domnul la oameni și merge fără șovăială pe Calea cea strâmtă a Credinței atent la fiecare pas ca să aibă povață din sfinți, Duhovnicească și îndreptățire scripturistică, adică ascultă de păstorul cel Bun pus peste turmă de Dumnezeu, deci ține predaniile lăsate prin sfinți fiind următori ai Domnului în toată vremea asemenea păstorului, abea atunci poate să fie sigur că se poate aștepta ca Domnul să îl primească la nuntă împărtășindu-l cu sfintele Sale Taine și Bucate Curate și Alese, și care nu sunt ale omului care crede că a pus el stăpânire pe ele sau vre-o biserică fie ea ortodoxă după nume.

Așa că nu vă mai erijați la a pune voi stăpânire pe Darul și Harul Domnului crezând că ceilalți creștini nu sunt ai Tatălui și ai Lui Hristos ci voi puneți mai degrabă stăpânire bună pe Calea Ortodoxă urmând-o, căci numai aceea duce la pășune, la Viață Veșnică.

Deci nu biserica te mântuie că e ortodoxă ci Calea e ortodoxă și dacă mergi pe ea ajungi la mântuire, și aceasta face ca și credinciosul să fie sigur că poate să ajungă cândva la adevărata ortodoxie Carele nu este alta decât numai Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu împreună cu toți sfinții Lui care cu toții au mers pe Cale, și au intrat pe Poartă, căci portarul i-a lăsat ca să intre la Nuntă fiindcă erau bine pregătiți.

Dacă nu ai haină de nuntă și cămășuță albă și nepătată, credința și toate virtuțile sfinte ale ascultării, poți să vii din ce biserică vrei, ortodoxă sau îngerească sau care vrei dumneata căci vei fi scos afară de slujitori, după ce ai să fii legat de mâini și de picioare ca la final să fii aruncat în întunericul cel mai din afară, acolo unde este frigool și scrâșnirea dinților poftei adulterochiululhulului superstițios și plin de păcăleli răutăcioase care s-a prefăcut mereu și a sărit gărduțul crezând că nu-l vede nimeni și i se cuvine numai lui câte o curiozitate abstractă.

Last edited by vsovivi; 25.05.2011 at 13:14:59.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.05.2011, 13:06:58
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Deci nu biserica te mântuie că e ortodoxă ci Calea e ortodoxă și dacă mergi pe ea ajungi la mântuire, și aceasta face ca și credinciosul să fie sigur că poate să ajungă cândva la adevărata ortodoxie Carele nu este alta decât numai Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu împreună cu toți sfinții Lui care cu toții au mers pe Cale, și au intrat pe Poartă, căci portarul i-a lăsat ca să intre la Nuntă fiindcă erau bine pregătiți.

Dacă nu ai haină de nuntă, credința și toate virtuțile sfinte ale ascultării, poți să vii din ce biserică vrei, ortodoxă sau îngerească sau care vrei dumneata căci vei fi scos afară de slujitori, după ce ai să fii legat de mâini și de picioare ca la final să fii aruncat în întunericul cel mai din afară, acolo unde este frigool și scrâșnirea dinților poftei adulterochiululhulului superstițios și plin de păcăleli răutăcioase care s-a prefăcut mereu și a sărit gărduțul.
Pot să zic că ai dreptate?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.05.2011, 14:01:20
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Pot să zic că ai dreptate?
Păi de unde să am eu dreptate? Cine să-mi dea și mie dacă eu nu merg pe calea dreptății ci sunt un biet păcătos?.. dar eu vorbeam mai sus din auzite și presupuneri, în sensul că parcă mi se părea că Domnul ne-a învățat altceva decât au unii sau alții pretenția, adică tocmai asta susțineam că nu poți să ai Dreptatea cu tine atâta vreme cât nu mergi pe Calea ei.

Deci eu nu am dreptatea ci mila Domnului. Trist e că uneori îmi vine să-mi bat joc până și de ea... mofturi și acuzații deșarte, de om prost și leneș, pentru tot felul de plăceri mai vechi sau mai noi, pentru femei frumoase care mă inspiră că cică voi putea profita că ispisikaa nu-i acasă și că toți șoarecii pot juca pe masă... tantaroiul, că ce să joace? Poker pe dezbrăcatelea?

Last edited by vsovivi; 25.05.2011 at 14:04:39.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.05.2011, 20:06:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Mitropolitul Nicolae Corneanu este o prima victima a luptei ce se va duce in interiorul BO, dar nu numai in BO ci in toate Bisericile se va duce aceasta batalie, intre corectitudine si bunatate. Vor urma si alte victime pentru ca lupta va fi castigata de corectitudine. Bunatatea nu poate castiga aceasta batalie, nu are nici cea mai mica sansa, pentru ca ea prin firea lucrurilor pierde asa cum a pierdut si Mantuitorul acum 2000 de ani. Fariseii si carturarii se vor impune caci asa cum a fost la prima venire a Mantuitorului, asa va fi si la cea de-a doua venire a Sa. Iar locul lui Ioan Botezatorul de la prima venire va fi luat de doi sfinti, probabil Ilie si Enoh, ce vor propovadui in sac si cenusa apropierea celei de-a doua veniri si care vor fi batjocoriti de catre cei mai sus mentionati si ucisi de catre antihrist. Istoria se repeta caci omul tinde sa se inalte mai presus decat ii ingaduie Dumnezeu, sa se faca el judecator in locul Judecatorului si vataf peste Har, dintr-o mandrie luciferica, mandrie de-a dreapta de data aceasta. Dumnezeu, insa, in marea Sa Bunatate si Iubire stie sa intoarca in bine chiar si multa noastra rautate.
Har, smerenie si jertfa de sine.
MariS, tot ceea ce ai scris este exact invers si se datoreaza neintelegerilor tale. O sa fiu mai direct.
In primul rand ceea ce scrii e doar conceptia ta, mai plastic vorbind dai citate din tine. Ortodoxia nu se bazeaza deloc pe parerile tale sau pe interpretarile unora in legatura cu Sfanta Scriptura. Nu exista un conflict intre corectitudine si bunatate.
Ii numesti farisei pe cei care nu au opinia ta si nu pun accent doar pe interpretarile pesonale. Dar daca o sa urmaresti atent o sa observi ca parerea ta nu e impartasita de nimeni in ortodoxie. E doar parerea ta vs. ortodoxie (bineinteles, mai au si altii aceeasi parere).
Sunt unii preoti sau chiar ierarhi (cum ar fi parintele Teofil sau IPS Corneanu) care cred ca si catolicii (si probabil monofizitii) ar fi apropiati de ortodoxie. Dar, cel putin parintele Teofil dar si toti preotii nu considera ca si neoprotestantii intra in aceasta categorie. Aceasta e doar parerea ta.

Astfel tu de fapt ii numesti farisei pe toti ortodocsii. Dar nu intelegi nici cine erau fariseii. Fariseii erau cei care schimbasera invatatura Scripturii cu una lumeasca, adaptata de ei. Observi acum ca e chiar invers? Tu de fapt propui o noua invatatura, dupa cum ai inteles tu. De asemenea, fariseu e descris si cel ce se crede mai bun decat ceilalti, uite tu spui ca unii sunt buni si te incluzi in acea categorie, dispretuindu-i pe altii care in conceptia ta sunt rai.
Nu in ultimul rand, de fapt se scrie ca cei care vor pregati si il vor primi pe antihrist sunt cei caldicei, cei care au o conceptia din asta globala despre religie, care vor o biserica mondiala. Acestia ii vor prigoni pe cei ce nu vor sa fie ca ei, sa accepte toate religiile, in special pe ortodocsi. Asadar, atentie ca ai incurcat partile.

Ceea ce scrii tine mai mult de umanismul secular. Am scris cate ceva aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12823
Umanismul secular este opus crestinismului, de fapt din el s-a nascut ateismul.
Despre ce spune catehismul ortodox si duhovnicii am dezbatut aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=4689&page=114
Citeste te rog ce spune catehismul marii duhovnici romani si sfintii.
Asadar, incearca sa revii al invatatura ortodoxa si a Bisericii, nu crea tu o invatatura bazata pe conceptiile tale. Daca nu o intelegi sau vrei sa ai opiniile tale diferite de cele ortodoxe, totusi nu incerca sa-i inveti si pe altii, ca nu stii daca nu cumva faci rau.
Uite, de exemplu daca e asa cum spune ortodoxia si nu cum spui tu si prin conceptiile tale smintesti pe cineva si se converteste la alt cult sau cineva care ar fi vrut sa afle de ortodoxie intelege ca si cultul lui e la fel de bun, nu o sa fii intrebat la judecata despre acel suflet, de ce s-a pierdut?

Cine nu intelege adevarul are si o falsa iubire si o falsa smerenie. Pentru ca daca adevarul e cel din ortodoxie, de fapt cel ce iubeste oamenii chiar si din alte religii le spune adevarul, ca se pot mantui doar in ortodoxie, pentru ca le vrea binele ca ei sa nu se piarda.
Dar cel care invata altceva nu cunoaste nici adevarul, nici binele si nu stie nici ca prin aceasta face si rau acelor oameni, nespunandu-le adevarul.
Eu cred ca esti un om bun, cauta adevarul si nu considera ca tu il stii pentru ca nu ai primit o revelatie. reperul ca ai aflat adevarul e cand acesta corespunde cu cel din ortodoxie. Citeste vietile sfintilor, se gasesc pe net aici: http://paginiortodoxe.tripod.com/vieti.html
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.05.2011, 20:21:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

S-au deconspirat toate dosarele ierarhilor. De obicei greco-catolicii si catolici ii acuza fara motiv pe ierarhii ortodocsi ca ar fi colaborat cu securitatea, dar il apreciaza pe IPS Corneanu. Desi sunt 3-4 ierarhi care au semnat doar o colaborare, fara sa aiba o activitate atat de prolifica.
Nu am mai amintit de bisericile date, pentru ca nu era una din marile greseli. Dar nici macar biserica greco-catolica nu are pretentia de a lua toate bisericile avute inaitne de 1948. Simplul motiv e ca peste 90% din acea biserica a ramas la ortodoxie dupa 1990, si mai putin de 10% au redevenit greco-catolici. IPS Corneanu nu a fost acuzat pentru retrocedarea tuturor bisericilor, desi a primit critici atunci. A fost chemat de Sfantul Sinod pentru impartasirea la catolici, pentru ca tarile ortodoxe au cerut solutionarea cazului. BO a Rusiei a cerut clarificarea intamplarii.
Sinodul BOR a reafirmat atunci ca niciun ortodox nu se poate impartasi in afara ortodoxiei, de data asta spunand si sanctiunile.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.05.2011, 00:12:35
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Mitropolitul Nicolae Corneanu este o prima victima a luptei ce se va duce in interiorul BO, dar nu numai in BO ci in toate Bisericile se va duce aceasta batalie, intre corectitudine si bunatate. Vor urma si alte victime pentru ca lupta va fi castigata de corectitudine. Bunatatea nu poate castiga aceasta batalie, nu are nici cea mai mica sansa, pentru ca ea prin firea lucrurilor pierde asa cum a pierdut si Mantuitorul acum 2000 de ani. Fariseii si carturarii se vor impune caci asa cum a fost la prima venire a Mantuitorului, asa va fi si la cea de-a doua venire a Sa. Iar locul lui Ioan Botezatorul de la prima venire va fi luat de doi sfinti, probabil Ilie si Enoh, ce vor propovadui in sac si cenusa apropierea celei de-a doua veniri si care vor fi batjocoriti de catre cei mai sus mentionati si ucisi de catre antihrist. Istoria se repeta caci omul tinde sa se inalte mai presus decat ii ingaduie Dumnezeu, sa se faca el judecator in locul Judecatorului si vataf peste Har, dintr-o mandrie luciferica, mandrie de-a dreapta de data aceasta. Dumnezeu, insa, in marea Sa Bunatate si Iubire stie sa intoarca in bine chiar si multa noastra rautate.
Har, smerenie si jertfa de sine.

M-am citat tot pe mine ca sa aiba dreptate si catalin2, ca zicea ca ma citez singur.
Fariseii au patruns in Biserica Primara prin "poarta" iudaica a crestinismului, ca poarta cealalta, a neamurilor, era bine pazita de catre Pavel, cel ce provenea dintre ei si cunostea foarte bine mentalitatea fariseica. Cu aceasta mentalitate a lor au reusit sa provoace si prima disputa in interiorul Bisericii, cea intre Petru si Pavel pe tema taierii imprejur si interdictiei la anumite mancaruri. Sigur, Pavel a avut castig de cauza atunci, reusind sa stopeze acea actiune sau macar sa obtina un compromis rezonabil, dar mentalitatea fariseica a reusit sa puna la conservare o particica din aluat. Mai tarziu, au reusit acelasi lucru si carturarii. Totusi, adevaratii crestini erau cei din categoria slujitorilor, adica cei care se dedicau trup si suflet aproapelui. Si ei constituiau majoritatea covarsitoare a primilor crestini. Ei puneau toata averea lor in comun si se dedicau slujirii tuturor asa cum au avut pilda vie pe Mantuitorul, Cel ce a spus ca n-a venit sa I se slujeasca, ci ca sa slujeasca El tuturor. Aceasta slujire a aproapelui, aceasta comuniune EFECTIVA, REALA, se petrecea zi de zi si ceas de ceas. Studiul Scripturii si partea de inchinare faceau si ele parte din programul zilnic dar erau la rang egal cu slujirea aproapelui. In felul acesta se imbina armonios iubirea de Dumnezeu cu iubirea de aproapele, cele doua legi ale iubirii sau legea Duhului. Din pacate, pe masura ce Biserica crestea cantitativ, se dilua calitativ, adica se renunta treptat la partea de comuniune efectiva si slujire a aproapelui prin punerea in comun a averilor, impunandu-se incet, incet individualismul, separatismul. Sau altfel spus, s-a impus "comuniunea duminicala", in rest fiecare cu ale lui. In schimb a inceput sa se puna tot mai mare accent pe partea de inchinare si pe cea de cunoastere. Astazi, prin corectitudine inteleg acea atitudine care pune accent foarte mare pe respectarea tipicoanelor de inchinare si a dogmelor din doctrina, iar prin bunatate inteleg acea atitudine care pune accent puternic pe slujirea aproapelui. Or, din ce in ce mai mult slujirea aproapelui e sacrificata pe altarul inchinarii si al cunoasterii, adica bunatatea e sacrificata pe altarul corectitudinii.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.05.2011, 00:41:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu credeam să ajung vreodată în postura incredibilă de a-i ține partea lui catalin, dar se pare că aveți un mod propriu de a interpreta istoria Bisericii începând chiar cu primii ei pași, aceia din Biblie. Disputa iudeocreștină nu are nici cea mai mică legătură cu o presupusă antinomie "bunătate-corectitudine", ci era o dispută teologică: "mai este sau nu mai este activ Vechiul Legământ ?". V-am mai spus că sunteți iubirist, dar ați sărit ca ars. Opoziția asta între bunătate și corectitudine este numai în imaginația dv. Problema fariseilor nu era aceea că nu erau buni, ci aceia că nu erau corecți. Iar acum, în prezent, problema nu mai e că oamenii s-au înrăit respectând prea mult canoanele și tipicul, ci că s-au și înrăit, și nici nu le respectă. Despre iubirism am scris pe blogul meu, aici: http://regnabit.wordpress.com/2010/0...le-ale-sale-i/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.05.2011, 00:48:51
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb iubirism ...

Citind termenul, am tresarit. Ce bogata este limba romana si ce plina de seva semantica! Ma gandeam cum sa traduc cuvantul in franceza si nu gasesc decat o perifraza, sau mai clar pentru spiritul rational excesiv al francezilor, o nota de subsol bogata in explicatii semantice. Pe cand in limba romana - un singur cuvant.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.05.2011, 09:44:11
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Voi nu apărați și nu susțineți ortodoxia ci sunteți suporteri pătimași ai lui Dinamo pentru că vă place să înjurați la meciuri și să vă etalați ținutele spălăcite comentând cu tot felul de argumente despre adulter, despre trădări, dar neștiind voi nimic despre ce înseamnă trădare, învârtoșare, dezbinare și care sunt acelea păcatele capitale, ci voi studiați legi, canoane, și vreți ca alții să le ție iar voi să lucrați la SRI pentru „sfințișorii” de la Dinamo, pentru că ei pot să bată, pot să mituiască, pot să ucidă prin beciuri și subsoluri, pot să vândă și să cumpere meciurile după care să acopere totul printr-un sofism foarte sofisticat și superstițios de natură jignidolicească prin care se arată pe ei înșiși singurii înfailibili de pe gLume și care emit ei verdictul cel mai corect după ce l-au cusut bine cu ață albă ca să pară drept, l-au cusut de crucea pe care l-au răstignit a câta oară pe Iisus Hristos, arătându-se prin asta foarte fideli.

Păi cui sunt ei fideli? Puterii fără credință? Cui?

Voi credeți ca fraierii că există oameni care slujesc Domnului... și dacă prin mila Domnului totuși mai există unii cu adevăart sfinți voi credeți că ei se laudă cu faptele lor? Le fac ei ca să fie văzuți de oameni? Ca să li se laude lor fidelitatea de către oameni?

Ce știți voi ce e ăla un canon? Ce știți voi despre dreptate? Voi nu vedeți că nu mai există aceste noțiuni ci sunt invocate doar spre a fi folosite pentru tot felul de viclenii?

Nu vă dați seama că nu există nici o biserică ortodoxă? Nu vă dați seama că nu există nici o biserică? Toate sunt la pământ și dacă Domnul nu și-ar fi pus deoparte pentru Sine, pe unul, doi, câțiva micuți, neștiuți de nimeni afară de El, n-ar mai fi avut deloc biserică Cerească pe Pământ, n-ar mai fi rămas cu nimic.

Voi nu pricepeți ce e aia biserică ortodoxă, cale ortodoxă, ortodoxie creștină, ci voi sunteți doar niște suporteri pătimași ai lui Dinamo, crezând că gata, e suficient să participi și va fi bine, păi cum să fie bine dacă participi învârtoșat și trăiești învârtoșat? Ce poate să fie bine? Superstiția?

Puteți fi sigur că nu bate Dinamo! Oricâte superstiții veți împlinii la modul cel mai serios și perfecționist. Dinamo v-a pierde! Căci este scris ca Domnul să biruiască și va birui.

Oare L-au putut închide fariseii și saducheii în biserică? Oare L-au putut izola în mormânt? Oare au putut pune stăpânire pe El ucenicii în foișor? Oare poate cineva să afirme că Domnul este proprietatea lui personală și face Domnul ce vrea el? Adică poate cineva să-i poruncească Domnului ca să mântuiască numai și musai de la el din bătătură?

Prea sunteți superstițioși și pătimași ca niște suporteri, ca și niște hipopotani ieșiți pe mal la halit dar care speriați de niște găini venite și ele să prânzească o luați la goană în baltă printre frații crocodili.

Nu sunt vinovați nici hipopotanii și nici crocodilii, ci e vorba că voi vă faceți avere din argumentele altora, fără să vă însușiți rostul lor.

Last edited by vsovivi; 26.05.2011 at 09:48:28.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.05.2011, 10:21:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Nu vă dați seama că nu există nici o biserică ortodoxă?
Stim, exista doar Noul Ierusalim si cea mai importanta localitate din Romania, Pucioasa. Mentioneaza te rog ca opinia ta e diferita de cea ortodoxa.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
corneanu, mitropolitul, nicoale



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce au cu mitropolitul Corneanu ??? guardian knight Biserica Ortodoxa Romana 1 20.06.2011 20:34:00
Mitropolitul Nicolae si ecumenismul Grigorie Biserica Ortodoxa Romana 115 22.11.2008 02:40:27
IPS Corneanu a fost iertat de Sf. Sinod partenie Stiri, actualitati, anunturi 169 22.07.2008 19:47:59
Asa zisul blog al lui Corneanu grecu Biserica Ortodoxa Romana 5 12.06.2008 23:26:53
MITROPOLITUL CORNEANU S-A IMPARTASIT CU CATOLICII orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 3 28.05.2008 15:37:58