Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.12.2010, 22:45:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
Mai copile.. capul ce se pleca sabia nu-l taie.. smereste-te si iubeste smerenia.. uraste mandria! cu toata fiinta ta!
In context religios aceasta expresie este de-a dreptul sinistra si care ar face pe toti oamenii sa se tina cit mai departe de acesti mici dictatori ai bisericii.
Ce inseamna la tine smereste-te?...oare de ce suna cu taci, nici pis nu sufla in front!
In biserica NUMAI EU VORBESC?
Omule vremurile analfabetismului INTENTIONAT pentru a indobitoci lumea sunt demult depasite.
Nu vezi ca s-a cascat o mare prapastie intre stiinta si religia prost inteleasa, sau mai bine zis crestinismul prost inteles.
Orice afirmatie logica, clara si simpla de bun simt din Scripturi ca de exemplu fringerea piinii si bautul vinului in amintirea lui Hristos pentru tine este o hula si o erezie si trebuie musai sa fie ca tine desi este clar o aberatie si un pasaj aiurea inteles.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.12.2010, 23:28:19
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Orice afirmatie logica, clara si simpla de bun simt din Scripturi ca de exemplu fringerea piinii si bautul vinului in amintirea lui Hristos pentru tine este o hula si o erezie si trebuie musai sa fie ca tine desi este clar o aberatie si un pasaj aiurea inteles.
Și tu crezi că înțelegi bine acel pasaj?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.12.2010, 00:46:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Și tu crezi că înțelegi bine acel pasaj?
Eu macar il iau asa cum se prezinta el clar curat in Scriptura, fara sa dau in inchipuiri si imaginatie sau sa-l consider simbolic.

Pescarii si muncitorii, oameni cu neveste si copii, oratanii prin gradina, acei ucenicii de linga Hristos erau oameni simplii analfabeti, cu care nu tinea sa-i tii in metafore, simboluri si alegorii alambicate. Ei erau genul care scuipau in palme si plecau la MUNCA, la pescuit, nu la conferinte teologice si scoli inalte unde se studiaza MULT si "in profunzime" cum spune Rodica
Totul este foarte simplu!
cu alte cuvinte: "Nu uitati impactul pe care l-am avut asupra voastra cu aceste invataturi pe care vi le-am adus de la Tatal Meu , Dumnezeu din Cer"
Atit si nimic mai mult.
Impreuna cu porunca iubirii aproapelui...........restul sunt inventii manipulatoare.
Priveste ce s-a intimplat si cu ceilalti Apostoli care au ramas in Ierusalim. Nu au continuat cu nici o Impartasire ci cu IMITATIA sau URMASII LUI HRISTOS!

Eu sunt ortodox si accept aceasta explicatie care stiu ca suna protestanta, dar nu-mi pasa
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
exista extraterestri? robertt Teologie si Stiinta 308 18.02.2024 18:55:11
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
zeii-extraterestri?:( robertt Teologie si Stiinta 28 16.11.2010 16:02:14
Catolicii au inceput dialogul cu extraterestri Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 18 08.06.2008 23:25:17
Extraterestri? Basileus Generalitati 58 15.12.2006 20:41:23