Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.07.2011, 15:58:50
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius.b. Vezi mesajul
ai dreptate AlinB,dar nu trebuie sa-i judecam noi,are cine sa-i judece...
Trebuie sa facem diferenta intre a observa/constata si a judeca!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.07.2011, 16:02:56
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Eu personal nu cred ca ai 17 ani!
Eu personal nu cred ca tu cauti Adevarul. Cred ca tu deja crezi ca l-ai gasit sau ceva in genul.
Cred ca ai venit aici pe forum ca lupul in piele de oaie si o faci pe necunoscatorul. Scopul tau nu este cel declarat. Cauti sa bagi strambe despre ortodoxie si ca sa-ti treaca schema ai venit prefacut, subversiv.

Faci afirmatii care arata clar ca nu esti ortodox si nici nu prea ai fost la slujbe ortodoxe. La fiecare Liturghie la un moment dat preotul spune o predica in limba credinciosilor si pe intelesul tuturor. Da, in biserica ortodoxa se canta la orice slujba. Aceasta este o taina. Stiai ca cantecul si cantatul este legat de Dumnezeire? Din ce stiu cei posedati nu pot canta, li se rupe acea legatura cu Dumnezeu si nu mai sunt capabili de armonie. Cand canta Blessthefall (traducere: binecuvantata fie caderea) cumva reusesti sa intelegi cuvintele dar la biserica nu reusesti??

Cel mai important este modul in care ai venit si modul prin care iti propagi mesajul. Aceasta spune totul despre tine si pe cine reprezinti.

Exemplele date de tine sunt niste aberatii, am un coleg sectar si mai intunecat si rau om nu am vazut in viata mea! (Slava Domnului!)
Crezi ce vrei.Iti inteleg scepticismul.Oricum eu m-am hotarat sa ascult de anumite sfaturi si sa ma apuc sa citesc Evangheliile inainte ca sa nu mai am dificultati in intelegere,iar in privinta bisericii nu o sa imi mai pun atat de multe intrebari.Iisus este Adevarul si nu biserica.Pana la urma stiu ca erau doi talhari care au fost rastigniti odata cu Iisus.Unul dintre ei s-a mantui doar pentru ca i-a parut rau de viata pe care a dus-o din inima.Va multumesc celor care mi-ati dat sfaturi.
Bless the fall ascultam la 14 ani,cand toti cei de varsta mea erau fascinati de curentul emo,iar melodia mea preferata era Higinia iar contul asta il am de multa vreme.Iti dai seama ca doar un adolescent poate asculta bless the fall.Asta e publicul tinta formatiilor post-hardcore.Oricum formatia asta chiar daca e greu de crezut are si melodi cu mesaj crestin,numai ca au alta maniera de a transmite mesajul.Si nu,intelegeam vag versurile lor,dar ideea este ca de fiecare data cand ascultam o melodie dadeam search pe google si cautam versurile.

Inca ceva..am in clasa o fata adventista,un baiat baptist si unul penticostal insa crede-ma ca sunt niste oameni foarte de treaba.Fiecare gradina are uscaturile ei..sa nu generalizam.Asta nu imi place mie si m-am confruntat multa vreme sa inteleg.Daca Dumnezeu e iubire..de ce ne batem in culte?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.07.2011, 16:06:00
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Moldoveanu a fost foarte la obiect.

Eu nu inteleg de ce ateii trebuie mereu sa fie nesinceri, sa se dea drept cine nu sunt pentru a-si expune problemele.

Avem atei care chiar si asa ingusti la minte si pisalogi (unii) sunt macar ei insisi, ceea ce cred ca e de apreciat spre deosebire de cei care sunt azi fete de 17 ani, maine barbati inselati de neveste, prostituate in curs de pocaire, tati cu fete posedate in cautare de exorcizatori, etc.

Si mi se pare amuzant cum majoritatea se pare ca au ceva in comun: traiesc la tara.

Dar desigur, au Internet si tot ce au putut afla cu Internetul despre credinta se rezuma la biserica din sat, preot si amicul penticostal.

Dar in schimb au gasit formul.

Amuzant.
A fost rautacios ce ai spus si foarte dar foarte crestinesc.Felicitari!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.07.2011, 16:06:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
Daca Dumnezeu e iubire..de ce ne batem in culte?
Pentru ca nu toate cultele sunt expresia iubirii lui Dumnezeu :)

Dar cultele sunt una..oamenii sunt alta.

Si te rog, fara vesnicile comparatii, cel botezat ortodox dar necredincios cu cel care a fost botezat neoprotestant dar foarte simpatic si de treaba si etc.

Sa compari oameni ca sa tragi concluzii despre culte e ca si cand ai compara cai sa tragi concluzii despre cine a facut seaua.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.07.2011, 16:09:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
A fost rautacios ce ai spus si foarte dar foarte crestinesc.Felicitari!
Sa inteleg ca asta exprima ideile preconcepute care le ai despre crestinism?

Sa inteleg ca mi-ai urmat sfatul si ai urmat recomandarea de a lasa masca de crestina deoparte si iti intri in rolul adevarat de ateu? :)

Sinceritatea este un mare pas spre Dumnezeu, mult succes cu urmatorul!

Last edited by AlinB; 29.07.2011 at 16:14:43.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.07.2011, 16:17:35
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca nu toate cultele sunt expresia iubirii lui Dumnezeu :)

Dar cultele sunt una..oamenii sunt alta.

Si te rog, fara vesnicile comparatii, cel botezat ortodox dar necredincios cu cel care a fost botezat neoprotestant dar foarte simpatic si de treaba si etc.

Sa compari oameni ca sa tragi concluzii despre culte e ca si cand ai compara cai sa tragi concluzii despre cine a facut seaua.
Oricum de cateva spatamani tot caut raspunsuri.Si cred ca azi am inteles.Oamenii au impresia ca Dumnezeu nu se uita la inima omului ci se uita la cat de bine respecta o religie.Si o sa raman probabil asa pribeaga,cum am fost si pana acum fara sa respect invatatura vreunei dogme.Ce credeti ca doar o anumita religie se poate mantui?Era un citat imi amintesc ca "unde sunt mai multi in numele Meu acolo sunt si Eu".Si m-am convins si de ce exista mai multe culte..deoarece fiecare a inteles altfel insa fiecare simte prezenta lui Dumnezeu in biserica respectiva.Fiecare simte iubirea lui Dumnezeu si cum le calauzeste viata.
Facand o paranteza,este a 4 oara cand postez pe acest forum cand ceream lamuriri(topicurile sunt diferite si nu au neaparat legatura) si de trei ori oamenii mi-au sarit in cap si s-a iscat o cearta...astfel am renuntat sa mai postez,desi eu speram sa gasesc aici intelegere si raspunsuri ca ma gandeam..doar e site crestin.Asa foarte bine puteam sa pun intrebarea respectiva pe orice alt site...daca vroiam sa fiu judecata si sa fiu tratata cu vorbe rautacioase.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.07.2011, 16:18:19
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa inteleg ca asta exprima ideile preconcepute care le ai despre crestinism?

Sa inteleg ca mi-ai urmat sfatul si ai urmat recomandarea de a lasa masca de crestina deoparte si iti intri in rolul adevarat de ateu? :)

Sinceritatea este un mare pas spre Dumnezeu, mult succes cu urmatorul!
Cearta-te singur,eu nu mai am nimic de spus.Cel putin nu tie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.07.2011, 16:24:47
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Trebuie sa facem diferenta intre a observa/constata si a judeca!
Frumoasa ironie!Si chiar...ar trebui sa sti sa faci diferenta intre ce inseamna a constata si ce inseamna a judeca.Mai sus eu am fost judecata ca sunt ateu,ca habar nu am de lume eu care stau la sat si mai descopar din cand in cand un forum.Urat!Urat din partea voastra
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.07.2011, 16:25:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
Oricum de cateva spatamani tot caut raspunsuri.Si cred ca azi am inteles.Oamenii au impresia ca Dumnezeu nu se uita la inima omului ci se uita la cat de bine respecta o religie.Si o sa raman probabil asa pribeaga,cum am fost si pana acum fara sa respect invatatura vreunei dogme.Ce credeti ca doar o anumita religie se poate mantui?Era un citat imi amintesc ca "unde sunt mai multi in numele Meu acolo sunt si Eu".Si m-am convins si de ce exista mai multe culte..deoarece fiecare a inteles altfel insa fiecare simte prezenta lui Dumnezeu in biserica respectiva.Fiecare simte iubirea lui Dumnezeu si cum le calauzeste viata.
Facand o paranteza,este a 4 oara cand postez pe acest forum cand ceream lamuriri(topicurile sunt diferite si nu au neaparat legatura) si de trei ori oamenii mi-au sarit in cap si s-a iscat o cearta...astfel am renuntat sa mai postez,desi eu speram sa gasesc aici intelegere si raspunsuri ca ma gandeam..doar e site crestin.Asa foarte bine puteam sa pun intrebarea respectiva pe orice alt site...daca vroiam sa fiu judecata si sa fiu tratata cu vorbe rautacioase.
Impresiile tale despre Dumnezeu nu schimba realitatea spirituala.
Daca esti fan al subiectivismului religios si vrei sa-ti faci religia ta, nu-i bai, nu ai sa fii nici prima nici ultima.

Ma amuza insa cum ai tupeul sa critici pe altii ca au perspectiva lor asupra lui Dumnezeu dintr-o alta perspectiva care este mult mai personala si in mod categoric subiectiva, avand in vedere ca "bisericuta" asta a ta numara deocamdata un singur membru.

In ceea ce priveste raspunsurile care zici ca le cauti, se pare ca mai mult ai venit cu idei preconcepute si cu afirmatii decat cu intrebari iar unii oameni au cam obosit sa lamureasca pe cei care intra mai degraba din amuzament decat pentru a invata ceva.

Asadar, incearca sa-i intelegi si tu pe altii inainte de a pretinde intelegere.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.07.2011, 16:26:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
Frumoasa ironie!Si chiar...ar trebui sa sti sa faci diferenta intre ce inseamna a constata si ce inseamna a judeca.Mai sus eu am fost judecata ca sunt ateu,ca habar nu am de lume eu care stau la sat si mai descopar din cand in cand un forum.Urat!Urat din partea voastra
Serios.
Dar cum se face ca n-ai descoperit pana acum nici un articol despre crestinism, n-ai descoperit nimic despre Liturghie care vrei tu sa ne zici ca ai buna intentie sa o urmaresti dar nu intelegi nimic, cum se face ca tot ce "studiezi" sunt aparente contradictii din VT dar nici o explicatie sau nimic meritoriu de remarcat, nici macar in Noul Testament?

Cum se face ca nu esti pe un forum penticostal sa ceri lamuriri daca te atrag asa de mult?

Si chiar nu inteleg de ce te atrag asa mult ca religie din moment ce au aceeasi atitudine fata de Vechiul Testament care contravine cu parerile tale subiective?

Cum se face ca tot ce descoperi pe Internet..sunt forumuri?

Ca sa nu mai vorbesc ca modul in care este pusa problema "oscilez intre ortodocsi si penticostali" nu arata o problematica interioara reala ci mai degraba dorinta de a introduce o opozitie si a urmari consecintele ei printre forumisti.

Si mai sunt si alte aspecte care ma face sa cred ca e aceeasi persoana care a mai bantuit forumul sub forma a catorva nick -uri, cu un blog de doi bani si care se pricepe teribil de putin sa minta si sa se prefaca.

Si stii de ce?
Pentru ca e teribil de goala prin interior, atat de goala incat nici macar sa se prefaca cum trebuie nu reuseste suficient de bine.

Last edited by AlinB; 29.07.2011 at 16:32:35.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Adevarul? florin.oltean75 Generalitati 11 08.05.2011 19:03:10
Adevarul georgeval Generalitati 7 07.09.2009 22:17:16
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Frica de adevarul din noi! iosif Pocainta 35 04.10.2007 16:57:07