Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.07.2010, 00:25:41
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laura_84 Vezi mesajul
Buna ziua as dori si eu putin ajutor pentru cei care doresc sa imi dea un sfat deoarece am de sustinut un examen foarte important pentru mine la inceputul lunii septembrie si daca stie cineva un post anume care se tine pentru examene celor care raspund le multumesc anticipat
Doamne ajuta

draga laura

nu mai repet si eu ce s-a zis pana acum, vreau doar sa subliniez ca exista acest acatist la icoana Maicii Domnului numita sporirea si luminarea mintii (intelepciunii) special pentru cei care invata, au de dat examene sau au de rezolvat dileme dificile.

uite aici acatistul. gasesti si o varianta a acestei icoane rusesti facatoare de minuni. ti-o poti descarca, lista si infolia ca sa o ai in fata nu pe ecran.

http://www.crestinortodox.ro/acatist...tii-67106.html

iar aici ai cateva detalii despre icoana

http://www.stiri.lacasuriortodoxe.ro...-dificile.html

poti cere si duhovnicului tau sa-ti citeasca rugaciuni din Molitvelnic special pentru asta, si sa te pomeneasca la Liturghie in ziua examenului.

daca nu ai inca, du-te la Catedrala si vorbeste cu parintele Teofil sau Cobzaru sau Simeon ori la parintele Ciprian de la Biserica studenteasca din Hasdeu.

si inca ceva: pune-te si invata materia de examen.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.07.2010, 00:34:29
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Eu sfatuiesc sa studiez, nu sa-ti pui toate sperantele in Dumnezeu, caci pe el nu-i ca-l intereseaza mult examenul tau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.07.2010, 20:37:04
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Eu sfatuiesc sa studiez, nu sa-ti pui toate sperantele in Dumnezeu, caci pe el nu-i ca-l intereseaza mult examenul tau.
Cum poti sa spui asa ceva?! Poti invata cat vrei si sa stii la perfectie iar la examen sa uiti totul, nu se poate sa ne incredem in fortele proprii, tot la Dumnezeu este puterea de a invata si tinerea de minte!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.07.2010, 05:53:05
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit nimic nu se poate face fara ajutorul lui Dumnezeu, adesea trimis prin Sfintii Sai

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cum poti sa spui asa ceva?! Poti invata cat vrei si sa stii la perfectie iar la examen sa uiti totul, nu se poate sa ne incredem in fortele proprii, tot la Dumnezeu este puterea de a invata si tinerea de minte!
'11. Într-o seară a venit la Sfânta Mitropolie o doamnă de 35 de ani, foarte agitată, emoționată până la lacrimi. Plângea și se închina la toate icoanele, dar mai ales la Cuvioasa Paraschiva. După ce s-a mai liniștit am întrebat-o ce are. Și a zis că e foarte fericită și a venit să-i mulțumească lui Dumnezeu și Sfintei Paraschiva. Mi-a povestit: "Sunt funcționară în Galați și m-am hotărât să fac facultatea de germană, dar nu mă simțeam așa bine pregătită, am vrut sa-mi încerc șansa, venind în drum spre Iași la examenul de admitere, m-am întâlnit pe tren cu o domnișoară care era în aceeași situație ca și mine. Când am ajuns la Iași, eu i-am propus domnișoarei să mergem amândouă la Sfânta Paraschiva să-i cerem ajutorul. Domnișoara, foarte mândră, mi-a răspuns �că ea n-are nevoie de ajutorul nimănui, că este pregătită bine�. Eu totuși am venit la Sfânta Paraschiva și i-am cerut ajutorul și mi l-a dat. La examen cea bine pregătită a picat și eu am reușit, iar acum am venit să-i mulțumesc Cuvioasei".'

'23. O fată voia să dea la medicină. Vine la Sfânta Mitropolie foarte necăjită că toată vara nu s-a pregătit așa cum trebuie și îi e frică că nu va putea intra, căci din ce a învățat nu poate ține minte decât structura splinei. Eu o sfătuiesc să se ducă la racla Sfintei Paraschiva să se roage cum știe și ea îi va ajuta.

Tânăra, stând în genunchi în fața sfintei racle, spune: "Sfântă Paraschivo, nu sunt pregătită, știu bine numai splina".

La examen intră trei candidați. Li se dă cutia cu bilețele, trag primii doi bilețelele și la urmă trage și ea cu strângere de inimă, și mare-i fu mirarea că-i vine pe bilețel splina. A știut perfect și a luat zece.

A doua zi a venit la Sfânta Mitropolie să-i mulțumească Cuvioasei Paraschiva. De la ușă a început să plângă și să strige: "Cuvioasă, tu ai luat zece, tu ai știut, tu ești studentă..., nu eu...". Și de atunci era nedespărțită de la Sfânta Mitropolie la toate slujbele. A terminat cu bine facultatea de medicină și acum e medic în Iași.'
http://www.sfantaparascheva.com/minuni.php
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.07.2010, 09:20:20
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
'11. Într-o seară a venit la Sfânta Mitropolie o doamnă de 35 de ani, foarte agitată, emoționată până la lacrimi. Plângea și se închina la toate icoanele, dar mai ales la Cuvioasa Paraschiva. După ce s-a mai liniștit am întrebat-o ce are. Și a zis că e foarte fericită și a venit să-i mulțumească lui Dumnezeu și Sfintei Paraschiva. Mi-a povestit: "Sunt funcționară în Galați și m-am hotărât să fac facultatea de germană, dar nu mă simțeam așa bine pregătită, am vrut sa-mi încerc șansa, venind în drum spre Iași la examenul de admitere, m-am întâlnit pe tren cu o domnișoară care era în aceeași situație ca și mine. Când am ajuns la Iași, eu i-am propus domnișoarei să mergem amândouă la Sfânta Paraschiva să-i cerem ajutorul. Domnișoara, foarte mândră, mi-a răspuns �că ea n-are nevoie de ajutorul nimănui, că este pregătită bine�. Eu totuși am venit la Sfânta Paraschiva și i-am cerut ajutorul și mi l-a dat. La examen cea bine pregătită a picat și eu am reușit, iar acum am venit să-i mulțumesc Cuvioasei".'

'23. O fată voia să dea la medicină. Vine la Sfânta Mitropolie foarte necăjită că toată vara nu s-a pregătit așa cum trebuie și îi e frică că nu va putea intra, căci din ce a învățat nu poate ține minte decât structura splinei. Eu o sfătuiesc să se ducă la racla Sfintei Paraschiva să se roage cum știe și ea îi va ajuta.

Tânăra, stând în genunchi în fața sfintei racle, spune: "Sfântă Paraschivo, nu sunt pregătită, știu bine numai splina".

La examen intră trei candidați. Li se dă cutia cu bilețele, trag primii doi bilețelele și la urmă trage și ea cu strângere de inimă, și mare-i fu mirarea că-i vine pe bilețel splina. A știut perfect și a luat zece.

A doua zi a venit la Sfânta Mitropolie să-i mulțumească Cuvioasei Paraschiva. De la ușă a început să plângă și să strige: "Cuvioasă, tu ai luat zece, tu ai știut, tu ești studentă..., nu eu...". Și de atunci era nedespărțită de la Sfânta Mitropolie la toate slujbele. A terminat cu bine facultatea de medicină și acum e medic în Iași.'
http://www.sfantaparascheva.com/minuni.php

Despre aceste fapte, trebuie să vorbiți mai des și cât mai multe. Sunt exemplificări (dar și argumente) ale marii îndurări a lui Dumnezeu Cel în Treime Slăvit față de noi, prin sfinții săi. Trebuie să le arătăm tuturor celorlalți minunile zilelor noastre. Mi s-a întâmplat și mie, adeseori, să simt puterea Celui de Sus în viața mea, ajutorul Maicii Domnului și a Domnului Iisus Hristos. E greu de povestit bucuria, iubirea și nădejdea pe care le simți în biserică (Biserica Ortodoxă) sau stând la rugăciune.

O minune (sau un fapt care ar trebui perceput ca minune) este și aceea când Dumnezeu își arată îndurarea către noi și ne dă încercări și suferințe pe care să le trecem fără cârtire. E ușor să te plângi și să te vaieți. E la îndemâna oricăruia. E mult mai greu să stai drept și să-ți îndeplinești îndatoririle de elev / student, părinte, fiu, fiică, soț, soție, prieten etc. cu onoare și mulțumind lui Dumnezeu.
Eram student și banii erau puțini și ca pentru majoritatea elevilor / studenților, nu toate disciplinele studiate aveau același interes pentru mine. Dar am simțit ajutorul Maicii Domnului în viața mea: am avut bursă constant de la începutul până la sfârșitul facultății.
Văd o minune în faptul că unii pot să-și întrețină familia (copii), să facă încă școli postuniversitare (care costă), să plătească rate la bănci (nu una, ci două). Și toate acestea, dintr-un salariu de bugetar și un ajutor de șomaj! Dar ancorați puternic în credința în Dumnezeu și Biserica noastră! Și aceea familie nu disperă! O poveste simplă de viață în care minunile lui Dumnezeu se arată tot timpul. Doar trebuie să le vezi.

P.S. Primii încrezători în minuni ar trebui să fie, paradoxal, intelectualii! Au o putere rațională de pătrundere în esența ființei psiho - sociale a omului ceva mai mare decât a omului "simplu". Dar, mulți, spre a lor sminteală, preferă, spre exemplu, să vadă în tot soiul de creaturi cinematografice ființe extraterestre (ba, chiar să creadă în ele) decât prezența iadului în viața lor.
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mancare de post pentru bufet ioana.ctin Generalitati 10 26.04.2022 14:56:58
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Rugaciune pentru post iosif Pocainta 57 16.12.2008 20:25:21
Sfaturi pentru post Juli Pocainta 2 21.02.2007 13:14:57