Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.06.2008, 19:08:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Citat:
În prealabil postat de ancah
Sf. Apostol Petru ne spune ce avem de facut pentru mantuirea noastra in II Petru 1:

3. Dumnezeiasca Lui putere ne-a dăruit toate cele ce sunt spre viată si spre bună cucernicie, făcându-ne să cunoastem pe Cel ce ne-a chemat prin slava Sa si prin puterea Sa,
4. Prin care El ne-a hărăzit mari si pretioase făgăduinte,
ca prin ele să vă faceti părtasi dumnezeiestii firi, scăpând de stricăciunea poftei celei din lume.
5. Pentru aceasta, puneti si din partea voastră toată sârguinta si adăugati la credința voastră: fapta bună, iar la fapta bună: cunostinta,
6. La cunostintă: înfrânarea; la înfrânare: răbdarea; la răbdare: evlavia;
7. La evlavie: iubirea frătească, iar la iubirea frătească: dragostea.
8. Căci dacă aceste lucruri sunt în voi si tot sporesc, ele nu vă vor lăsa nici trândavi, nici fără roade în cunoasterea Domnului nostru Iisus Hristos.
9. Iar cel ce nu are acestea este slab văzător si orb si a uitat de curătirea păcatelor lui de demult.
Ce cuvinte vredinice de primit!

" 7. La evlavie: iubirea frătească, iar la iubirea frătească: dragostea. "

Ce va sa zica prin expresia :" iubirea frateasca " ?
Interesanta intrebare, caci ma gandisem sa deschid un topic pe tema "Iubirea frateasca si dragostea", pentru a le defini impreuna.
S,l-ati deschis ? Totusi mie nu mi-ati rarpuns, in ciuda faptului ca intrebarea este interesanta in ochii dvs.
Speram sa gasim raspunsul impreuna. E foarte usor a pune intrebari; mai greu de gasit raspunsul cel mai bun. Si cum zice si costel, fiecaruia i se potriveste un alt aspect al problemei puse. De aceea sper ca cu efort comun sa gasim raspunsul cel mai bun.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.06.2008, 14:14:32
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

"... si pe aproapele tau ca pe tine insuti."

Care este aproapele dvs. ? Just, sincer, concret, ?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.06.2008, 14:18:02
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Am deschis un topic cu acest subiect.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.06.2008, 15:10:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
"... si pe aproapele tau ca pe tine insuti."

Care este aproapele dvs. ? Just, sincer, concret, ?
necredinciosul milostiv, samariteanul ce l-a cules pe nenorocit dintre talhari, l-a ingrijit, l-a odihnit shi a platit pentru el dar a shi promis ca se va intoarce ca sa se intereseze de starea lui, caci ala a facut canonul milei de la Dumnezeu shi care, prin ceea ce a facut shi prin ceea ce a crezut, defapt este mult mai credincios shi mai ortodox decat cum incercam noi sa ne impunem parerea foarte buna despre sine.

Iar aproapele shi fratele tau a zis Hristos: "cine sunt mama mea shi fratzii mei? sunt cei ce fac voile lui Dumnezeu" ... credintza, nadejdea, shi dragostea in rabdare indelunga shi in staruintza shi curatzie spre desavarshirea din smerita smerenie intru Hristos...

caci aproape de Hristos au stat shi fariseii shi invatzatorii legii shi Iuda Scarioteanul shi multzi credincioshi care s-au lepadat de el pentru lacerea ispitelor din lume, dar planul lui Dumnezeu se face cu cei ce cred shi asculta caci daca nu ai credintza, nu vrei, nu ai dor sfant, sfiala sfanta, nu-l iubeshti pe Hristos atunci pleaca shi macar nu incurca caci cu credincioshii shi cu fidelii Sai va duce la Bun sfarshit planul Sau caci altfel, daca ne impotrivim shi ne intarim la cerbicie shi necredintza shi indaratnicie shi batjocura shi potrivnicie cu Hristos ne va da focului pe totzi.... ???:(:(
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.06.2008, 15:33:58
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
....
"- Avem cele 10 porunci de pazit. "
Care ?
Intelepteste gandit. Vad in cuvintele dvs. o arta in ce priveste cunostinta si un o minte ascutita in a le alcatui .
Sanatate !
Adica vezi mandrie in raspunsul meu? E posibil. Credeam ca iti e de ajutor. Am schitat raspunsul la intrebarile tale.
Insa partea cu erezia, printre pacatele cele mai mari, nu cred ca ti-a picat prea bine. Am luat randurile acelea dintr-o carte de rugaciuni si sfaturi ortodoxe.
Da, sunt aceleasi porunci pe care trebuie sa le pazeasca si cei care-si spun doar crestini, fara cuvantul "ortodox".
Imi spunea cineva odata ca religia crestina e o religie a moralei. Adica faci faptele bune si speri la mantuire. Eu n-as miza doar pe asta. Dar, e problema fiecaruia.
Consider ca dogmele sunt neimportante doar pentru cei care nu le stiu.
Chiar nu stii cele 10 porunci?
Dar, "Crezul" stii?
Poate ne vorbesti putin despre tine.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.06.2008, 13:46:10
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
....
"- Avem cele 10 porunci de pazit. "
Care ?
Intelepteste gandit. Vad in cuvintele dvs. o arta in ce priveste cunostinta si un o minte ascutita in a le alcatui .
Sanatate !
Adica vezi mandrie in raspunsul meu? E posibil. Credeam ca iti e de ajutor. Am schitat raspunsul la intrebarile tale.
Insa partea cu erezia, printre pacatele cele mai mari, nu cred ca ti-a picat prea bine. Am luat randurile acelea dintr-o carte de rugaciuni si sfaturi ortodoxe.
Da, sunt aceleasi porunci pe care trebuie sa le pazeasca si cei care-si spun doar crestini, fara cuvantul "ortodox".
Imi spunea cineva odata ca religia crestina e o religie a moralei. Adica faci faptele bune si speri la mantuire. Eu n-as miza doar pe asta. Dar, e problema fiecaruia.
Consider ca dogmele sunt neimportante doar pentru cei care nu le stiu.
Chiar nu stii cele 10 porunci?
Dar, "Crezul" stii?
Poate ne vorbesti putin despre tine.
In nici un caz! Nici vorba de asa ceva ! Am apreciat felul dumitale de a gandi
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.06.2008, 15:02:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

EMI, nu am afirmat ca daca nu impartasesti aceeasi credinta cu mine, trebuie sa te urasc. Caci cel ce a ajuns sa iubeasca cu adevarat, nu mai poate uri. Insa, privirea spre cel de o alta credinta ma asigura ca este si el un chip al lui Dumnezeu, dar e in afara de mine; comunicarea cu el ma asigura ca persoana respectiva e pe drum spre mine si eu spre ea; iar impartasirea cu Hristos in ortodoxie, e semnul unirii depline, nu doar a mea cu el, ci a noastra cu Hristos.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.06.2008, 21:27:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
"... si pe aproapele tau ca pe tine insuti."

Care este aproapele dvs. ? Just, sincer, concret, ?
toti semenii,inclusiv dusmanii ,adica cei care se indoiesc de ADEVARUL exprimat de credinta ortodoxa ;iar iubirea fata de acestia inseamna a incerca dupa puterile noastre a le deschide atentia ca sint pe cai gresite in drumul de mintuire a sufletelor lor.Aceasta essta adevarata dragoste ,IN ADEVAR si nu ocolind sau cedind ceva de dragul asazisei fratietati caci iubirea nu e iubire decit IN ADEVAR ,iar nu prin ocolirea marturisirii lui.Ortodoxia are multi marturisitori martiri ,care au aparat platind cu viata lor ,ADEVARUL mintuitor al bisericii ortodoxe.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.06.2008, 01:36:04
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

As vrea, v-as ruga mult, sa revenim la intrebarile topic-ului.
Multumesc


Vreau mult ma multe pareri.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.06.2008, 01:48:53
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
As vrea, v-as ruga mult, sa revenim la intrebarile topic-ului.
Multumesc


Vreau mult ma multe pareri.
Asta este tot cea ce dvs. credeti si practicati ?
Tot ceea ce ati expus pana acum, este tot cea ce stiti si practicati ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Care sunt fobiile voastre? Bast-et Intrebari utilizatori 69 27.03.2017 20:23:33
Care sunt sarbatorile imparatesti? sophia Sfanta Liturghie 8 21.04.2012 10:14:44