Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.02.2009, 13:55:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Chiar daca nu cere ajutor ,eu nu cred ca ar refuza un ajutor.
Daca vrei poti sa pui adresa ta ,poate se mai gasesc oameni care sa poata ajuta.
Iar tu sa le duci banii.
Intr-adevar copiii trebuie ajutati.
Si chiar daca nu primeste bani ,poate le cumperi mancare.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.02.2009, 14:08:59
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai avem si alti galateni pe forum. Poate faceti o actiune comuna, iar noi va putem trimite cate ceva...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.02.2009, 14:11:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar oare pe mama copiilor nu o putem gasi pe undeva?!?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.02.2009, 17:05:02
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mama lor a plecat acum cativa ani (3-4 ani cam asa)Era denaturata.tot ce primea de pomana de imbracat pentru copii nu le mai spala ,le arunca la gunoi.Fura,insela,cersea imbracata in negru zicand ca i-a murit copilul ,s.a.,A fost prinsa in cele din urma si e in inchisoare .pe drumul asta pe care a umblat ratacind atitia ani,a mai nascut un copil care e cu ea .Si culmea:l-a chemat pe barbatu-su la tribunal sa treaca copilul pe numele lui.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.02.2009, 17:20:27
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar tatal cum se comporta cu ce primeste de la oameni? Da banii primiti pe bautura sau ii foloseste cu chibzuinta spre binele familiei?

Eu nu m-as grabi sa donez ceva, cel putin nu pana nu se primesc asigurari ca acest om face ce trebuie pentru copiii sai, pentru care nu a facut nimic pana acum.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.02.2009, 17:45:09
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In incercarea mea de a face ceva,am aflat ca nici tatal nu ii asa chibzuit cum ar trebui.
Se lipseste de unele lucruri,pentru bautura, refuza ajutorul zacand ca nu ii trebuie.,dar realitatea e una cumplita si groaznica ;saracia si mizeria in care traiesc.Ce am mai aflat astazi de la cineva este ca a zis ca daca vine protectia copilului si ii ia copiii ,el se spanzura.Cred ca am ajuns intr-o mare dilema...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.02.2009, 18:10:20
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa ce ca e sarac, mai e si mandru. Iar lui Dumnezeu nu-i plac oamenii mandri. Se vede treaba ca trebuie ajutat si tatal, caci fara sotia lui langa el, nu se descurca. Asta nu inseamna ca trebuie sa abandonam copiii. Ii e frica ca-i vor fi luati copiii; e de inteles acest lucru. Totusi nu cred ca ar respinge un ajutor. In cazul acesta sa ne axam pe mancare si imbracaminte pentru copii. Eventual alte obiecte de uz casnic, care ii lipsesc. Poate prinde curaj si isi revine. Cu siguranta bea, ca nu mai suporta situatia. Oricum are de ales intre a-si reveni, primind ceva ajutor, si a pierde copiii.
Poate ca nici celui care se inneaca nu-i convine sa fie luat de par si tras la mal; dar altfel nu se poate.
E nevoie de putin simt organizatoric! Faceti o lista cu cele necesare si fiecare dintre noi, care doreste, sa contribuie cu ce poate. Daca se strang bani, cu banii se poate plati chiria, apa, curentul, etc. Nu i se vor da in mana daca tatal e iresponsabil in acest moment.
Neaparat trebuie gasita mama prin bisericile si asociatiile de romani din strainatate.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.02.2009, 18:12:03
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iertare, acum am citi despre mama copiilor. Vai de copilasi!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.02.2009, 18:32:12
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Vai de ine, ce situatie teribila!
Mama e acolo, ea are de mancare cel putin, chiar daca e asa cum e... si-a lasat copiii pentru a face ceva si mai grav...Tatal pe de alta parte bea...pai bietii copilasi, vai de ei sarmanii!!!
Copii pot sa ia deprinderi de la tata, pot uri ceea ce face tatal si la fel pentru mama.
Eu cred ca cu toata durerea tatalui ar trebui incercat cu asistenta sociala.
Pentru binele copiilor, tatal nu cred ca este destul de responsabil in cazul prezentat aici.
Aici nu este nimeni in afara de Dumnezeu care sa aiba grija de acesti bieti copilasi.
Oricum, eu cred ca cel putin cu preotul locului respectiv s-ar putea totusi vorbi, sa se vada ce se poate face. Nimeni nu cunoaste situtatia mai bine decit el.

Am avut in vecini o familie asa cu 5 copii, tatal era bautor mare. Imi amintesc cum fugea ea de acasa, ca el o batea si pe ea si pe copii, si venea de multe ori la noi pentru o noapte pina cind el se linistea si incepea sa o caute prin vecini...

Mama acolo insa a fost serioasa, si o mama buna.
Toti cei 5 copii au terminat o facultate si nici nul dentre ei nu pune alcool in gura. Cind tatal a imbatranit si nu mai era in putere, baietii ( 3 dintre ei erau baieti) l-au batut cind a mai ridicat mana s-o bata pe mama lor, asa a fost o lectie buna pentru tatal lor, nu a mai facut scandal niciodata, insa a baut pina cind a murit. De atunci el doar bea, nu mai striga, nu mai facea scandal.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.02.2009, 21:52:15
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Cind tatal a imbatranit si nu mai era in putere, baietii ( 3 dintre ei erau baieti) l-au batut ...

Vai de ei, sarmanii, s-au sinucis. Nu aveau nici un drept sa ridice mana asupra tatalui, indiferent de situatie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un sfat, o mana de ajutor... dancapitan65 Intrebari utilizatori 18 04.11.2010 17:47:33
Femeia cu inima pe masura Facatorului ei costel Generalitati 2 02.07.2009 07:34:50
sistemul de masura biblica padrevicentiu Generalitati 4 26.08.2007 15:31:26