Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.03.2008, 14:24:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pentru a inlatura orice interpretare gresita, voi reda cuvintele parintelui Staniloae:"Cununa e semnul maririi si al cinstei, o spune preotul indata dupa incununare: "Doamne, Dumnezeul nostru, cu marire si cu cinste incununeaza-i pe dansii". Marirea e legata de cinste si invers. Marirea si cinstea lor e vazuta de Dumnezeu si de oameni. Ea consta in fidelitatea si in iubirea dintre cei doi, in jertfelnicia unuia pentru altul, in exercitiul raspunderii unuia fata de altul, in asumarea straduintelor necesare vietii de familie. In implinirea tuturor acestora consta realizarea unei perechi fericite, atata cat e cu putinta pe pamant. Creatia intreaga castiga de la armonia acestei perechi pe drumul ei spre armonizarea voita de Dumnezeu.

Cununa este in acelasi timp o coroana, semn al cinstei si al demnitatii. Coroana o poarta imparatul; imparat este si Hristos si arhiereul. Ea e semnul unei seriozitati, al unei maturitati si al unei raspunderi ce se incredinteaza cuiva pentru apararea, ocrotirea si calauzirea celorlalti. Prin incoronare se arata ca cei doi au iesit de sub grija parintilor, au primit raspunderea pentru propria lor viata, raspunderea unuia pentru altul, raspunderea comuna pentru familia lor si pentru copiii lor viitori, ca cetate a lor. Omul nu e intreg pana ce nu a ajuns apt sa primeasca aceasta raspundere pentru sine si pentru altii. Daca omul a fost adus la existenta de Dumnezeu ca "imparat al creatiei", el isi realizeaza aceasta demnitate, care-i o demnitate de raspundere, in mod special si concret prin asumarea responsabilitatilor legate de viata de familie, in care sunt implicate si responsabilitati pentru viata sociala si pentru viata lumii in general.

"Sfantul Ioan Gura de Aur vede in cununa simbolul ascezei conjugale, pentru a atinge castitatea, integritatea fiintei". Cununile se dau de fapt mucenicilor pentru rabdarea lor in credinta. Sotii au de rabdat si ei asaltul multor ispite in viata conjugala; trebuie sa rabde multe greutati, ca sa ia cununa iubirii depline. Marirea ce o da cununa este impreunata si cu suportarea unei asceze, a unei infranari si rabdari si cu implinirea plina de eforturi a unor responsabilitati. De aceea se face cu cununa semnul crucii pe fata celor pe al caror cap e asezata."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.03.2008, 18:51:03
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Multumesc Costel pentru completare :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.03.2008, 06:39:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
ok am priceput dar din cate stiam cuvinte de genu asta nu fac parte din vocabularul obisnuit al unui crestin ortodox,poate ca tre sa spui de cateva ori in functie de situatie...dar ...sa nu-i chemam numele prea des...ca pana la urma prinde drag de noi...
f. bine zis, quasar. ptr cine are urechi de auzit, sa auda!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.03.2008, 09:27:30
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de quasar
ok am priceput dar din cate stiam cuvinte de genu asta nu fac parte din vocabularul obisnuit al unui crestin ortodox,poate ca tre sa spui de cateva ori in functie de situatie...dar ...sa nu-i chemam numele prea des...ca pana la urma prinde drag de noi...
f. bine zis, quasar. ptr cine are urechi de auzit, sa auda!
Ce deranjeaza tonul sau faptul ca nu ati fost mirese fecioare?;):D:D
Astept sa vad cat de relevant va fi raspunsul :cool::p
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.03.2008, 21:41:50
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bridezilla
Ai mare dreptate, am incercat dupa puterile mele sa fie asa... Dar mi-e jena sa pun astfel de intrebari parintelui care ne va cununa, desi e un preot cum rar am vazut si ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a dus spre acea biserica, pentru ca asa am intalnit un preot si un om de mare valoare... Poate ca din respect mi-e jena sa-l intreb, nu stiu...
Cu atat mai mult sa-l intrebi pe el...ca daca el care e un om asa de bun nu-ti va raspunde cu bunatate,atunci cine orae o sa-o faca?

"Cine vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.03.2008, 21:50:15
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de quasar
ok am priceput dar din cate stiam cuvinte de genu asta nu fac parte din vocabularul obisnuit al unui crestin ortodox,poate ca tre sa spui de cateva ori in functie de situatie...dar ...sa nu-i chemam numele prea des...ca pana la urma prinde drag de noi...
f. bine zis, quasar. ptr cine are urechi de auzit, sa auda!
Ce deranjeaza tonul sau faptul ca nu ati fost mirese fecioare?;):D:D
Astept sa vad cat de relevant va fi raspunsul :cool::p
Pai nu are cum sa ma deranjeze pt ca inca nu am fost mireasa...abia astept...cat despre a te lua asa de oricine...nu stiu care ti-e folosul...am mai spus o data...chiar daca stim fapte concrete despre cineva...nu e bine sa vb despre el pt ca NU E TREABA NOASTRA...chiar nu stiu daca te-ai gandit putin cand ai facut remarca de mai sus...DECI nu m-a deranjat insinuarea.tot ce voiam sa spun este ca nu cred ca cineva ,daca vb cu tine,fata crestin ORTODOXA si te aude cu.. si...ramane frumos impresionat...putina grija...de multe ori tonul vehement nu ne ajuta in a fi mai intelesi...ci...din contra...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.03.2008, 21:53:27
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

cat despre ingerii cazuti...nici nu stii cand is lipiti de tine...si mai baga un....(beep)nu am vrut sa pronunt vbele tale...:) si tu spui ca le rostesti din proprie initiativa...dar de fapt....altul e autorul...mare mare grija cum vbim...
sa nu te superi...nici eu nu m-am suparat pe nimik din ce ai zis...m-as bucura sa fii mai linistita si in vbe...:):)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.03.2008, 16:17:44
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

quasar, mirela cred ca am sarit nitel calul cu postarea mea. Imi cer scuze:)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.03.2008, 16:52:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Alynnna, asa cum o apa maloasa nu se limpezeste daca o tulburi mereu, la fel nu poti ajunge la adevarul dumnezeiesc daca nu te feresti de pomenirea celui rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.03.2008, 09:11:34
makedoank makedoank is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2007
Mesaje: 4
Implicit

da voalul trebuie sa existe si trebuie sa fie pe fata pentru ca femeia nu are voie sa intre cu capul descoperit in Biserica. Piscotul si vinul reprezinta painea si vinul (Trupul si Sangele Domnului) pentru k in momentul cand le da piscot de fapt ii impartaseste preotul. si ink o precizare atunci cand preotul ii amageste cu piscotul savarseste un pacat pentru ca e pacat sa profanezi o Sf. Taina.
sper sa fii multumita de raspuns
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Mănăstirea Lainici - mireasa din defileu NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 1 19.01.2011 17:47:07
Cine vrea sa devina Mireasa a lui Hristos aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 64 25.09.2010 11:36:04
rochie de mireasa Anisia2007 Stiri, actualitati, anunturi 0 31.05.2010 16:47:44