Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.01.2011, 22:39:52
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Ateu, fanatic religios si acum și cârcotaș. Problema mea nu e moartea ca pedeapsă. De fapt, eu vreau să știu cum e Dumnezeu cel adevărat. Că nu am dubii că există. Mă îndoiesc uneori dacă e cel din Biblie. Ori e pedepsitor, ori e dragoste. Că și Iisus oscilează între două atitudini: când amenință că unii riscă să fie dați în întunericul cel mai de afară si pedepsește un smochin pentru faptul că nu are smochine chiar dacă poate nu era sezonul lor, când spune că oricine va crede și va face voia Tatălui se va mântui.
Dar dacă Dumnezeu e dragoste, de ce sa te pedepsească pe vecie dacă nu ai crezut, dar totuși ai iubit omul și fapta cea bună? Oare un părinte care din orice motiv nu a putut să-și vadă copilul până când acesta a împlinit 20 de ani si brusc apare în viața acestuia cu pretenția de a-i fi tată/mamă s-ar supăra dacă copilul ar vrea să facă un test ADN?
intrebarile tale sunt ale unui ateu dupa cu ti-e si numele lucemfere de la lucsiferius tatal minciunii,hai si mai usureaza cu intrebarile-ti ateie.vrei sa cunosti mai mult citeste scriptura si roaga-te la Dumnezeu sa iti dea intelepciune sa poti pricepe ce citesti.dar pe tine si pe templierul te preocupa intrebari incuietoare de atei ca asta e si templierul un ateu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.01.2011, 23:31:47
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Dumnezeu mai si omoara,in VT mai ales,dar intotdeauna cu un scop.Nimeni nu poate sa se judece cu Dzeu ,ca tot El este cel care da viata intregii lumi,El este cel care tine lumea in pace,si El face roadele campului sa incolteasca
Si oricum chiar daca ar muri de moarte naturala,fara Imparatia lui Dumnezeu,moartea tot nu valoreaza nimic .
Asa ca sa ne rugam sa fim placuti lui Dumnezeu,si sa nu ne smintim daca Dumnezeu se foloseste cum vrea de cele ale Sale.
Dumnezeu e cel ce a omorat pe tot intaiul nascut din Egipt,dar tot El a dat mortii pe Fiul.El a inecat oastea lui Faraon,dar tot El a lasat oastea de mucenici pe pamant,ingeri in chip de om.
Nimeni sa nu se judece cu Dumnezeu,caci nimeni nu poate pricepe caile Sale .
Oare ciobul va zice olarului:<<pentru ce mai facut?>>
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.01.2011, 00:51:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dumnezeu mai si omoara,in VT mai ales,dar intotdeauna cu un scop.Nimeni nu poate sa se judece cu Dzeu ,ca tot El este cel care da viata intregii lumi,El este cel care tine lumea in pace,si El face roadele campului sa incolteasca
Si oricum chiar daca ar muri de moarte naturala,fara Imparatia lui Dumnezeu,moartea tot nu valoreaza nimic .
Asa ca sa ne rugam sa fim placuti lui Dumnezeu,si sa nu ne smintim daca Dumnezeu se foloseste cum vrea de cele ale Sale.
Dumnezeu e cel ce a omorat pe tot intaiul nascut din Egipt,dar tot El a dat mortii pe Fiul.El a inecat oastea lui Faraon,dar tot El a lasat oastea de mucenici pe pamant,ingeri in chip de om.
Nimeni sa nu se judece cu Dumnezeu,caci nimeni nu poate pricepe caile Sale .
Oare ciobul va zice olarului:<<pentru ce mai facut?>>
Chiar mă superi ! Cum poți să-L cobori pe Dumnezeu la mintea ta ? Cum ? ? ? Dumnezeu omoară ? Ucide ? ? ? Are acest drept ? Of, Iustine, multă minte îți mai trebuie ! Iertare, dar așa-i ! Moartea este atributul Dumnezeirii ? El este egal Viața însăși , iar de ea pe cineva la El , nu-i egal cu moartea gândită de tine . Vrând să justifici ceva, mai rău ai făcut frate ! Dumnezeu NU UCIDE ! El dă, El ea , El redă totul în veșnicie , fie în Împărăția Lui , fie în afară ! Unde au ajuns acei prunci "uciși" de. . . , ? Gândește frate înainte să vorbești, gândeșteee . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.01.2011, 01:18:12
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cum poți să-L cobori pe Dumnezeu la mintea ta ? Cum ? ? ? Dumnezeu omoară ? Ucide ? ? ? Moartea este atributul Dumnezeirii ? El este egal Viața însăși , iar de ea pe cineva la El , nu-i egal cu moartea gândită de tine . Dumnezeu NU UCIDE ! El dă, El ea , El redă totul în veșnicie , fie în Împărăția Lui , fie în afară !
Foarte frumos a-ti cuprins adevarul in cateva cuvinte!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.01.2011, 02:48:14
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

De ce ar ucide Dumnezeu?
Fiind atotputernic daca vrea sa impiedice pe cineva sa faca ceva poate sa o faca in alte nesfarsite moduri,nu e nevoie sa il ucida.
Daca Dumnezeu doreste sa mustre pe cineva poate sa mustre in alte nesfarsite moduri,in afara de a ucide.
Dumnezeu Iisus Hristos noua ne-a zis : "Sa nu ucizi" ne-a zis noua Dumnezeu ceva si Dansul face altceva?
Dumnezeu a ingaduit ca dupa ce Adam a fost inselat sa cada in pacat sa moara,dar abia dupa 900 si ceva de ani.

Da Dumnezeu are tot dreptul sa ucida pe cineva si poate sa si faca asta dar asta nu inseamna ca si face asa ceva,Dumnezeu e bun fara sfarsit,milos fara sfarsit etc.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.01.2011, 07:02:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Dumnezeu nu ucide, El ia viata, are acest drept pentru ca tot El a dat-o.
Exact. Unii au impresia ca Dumnezeu e un om care locuieste in Ceruri si din cand in cand se manifesta intr-un fel sau altul.

Dumnezeu zice clar: "din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!"

A fost intentia Lui ca omul sa moara? Nicidecum. Moartea a venit in lume din cauza neascultarii omului. Din cauza ca pacatul s-a interpus intre om si Dumnezeu, El a gasit solutia mortii si a invierii omului, pentru a avea sansa sa revina la conditia dintai, aproape de El. Si asta cu o Jertfa infinita din partea Lui Dumnezeu, care iarasi este data uitarii in discutiile astea ateo-crestine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.01.2011, 11:04:14
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Dumnezeu nu se poate contrazice pe Sine. Un dumnezeu care se contrazice
nu e dumnezeu, e un simplu zeu. Zeii se contraziceau si se purtau ca oamenii,
ba uneori chiar mai rau. Dar Dumnezeu nu poate face asta. Dumnezeu ne-a
creat liberi si ne respecta libertatea. Nu da buzna in intimitatea noastra, ci sta
sfios la usa si asteapta ca noi sa-I deschidem. Nu ne invata una si El sa faca
cu totul altceva. Hristos ne este modelul, El cel care S-a jertfit pentru cel mai
mare pacatos. Si acela sunt eu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.01.2011, 11:15:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

După Cădere, moartea a intrat în lume. Toți oamenii sunt supuși legii morții. Cum nimic nu se petrece fără știința lui Dumnezeu, nici chiar mișcarea unui fir de păr din cap, în mod evident ziua și ceasul în care vom muri sunt hotărâte de Dumnezeu. A spune că nu Dumnezeu ia viața, ca și a spune că Dumnezeu nu pedepsește, ori că ar fi făcut asemenea lucruri în Vechiul Testament, pe când în Noul Testament nu mai face, se încadrează într-un complex de erori încadrabile ereziei moderniste, care e principala erezie a timpurilor noastre.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.01.2011, 13:58:54
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Ignorati acest mesaj. Multumesc.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 05.01.2011 at 14:00:55.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.01.2011, 14:27:45
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit


Matei, 5:
43. Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
45. Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.
46. Căci dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veți avea? Au nu fac și vameșii același lucru?
47. Și dacă îmbrățișați numai pe frații voștri, ce faceți mai mult? Au nu fac și neamurile același lucru?
48. Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este.


"Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este."
Daca Domnul Hristos ne-ar fi spus: mai omorati si voi cate-un ateu, ori un pacatos,
ori, macar, vreun eretic din ala modernist, ca sa fiti asemenea Tatalui Meu care si El
omoara, atunci as mai intelege, dar cum Mantuitorul ne spune ca Tatal Sau si al
nostru desavarsit este... Eu inteleg ca acum cateva sute de ani, unii, care pretindeau
ca se asemanau Tatalui, se incalzeau aprinzand ruguri si prajind eretici, dar nu sunt
sigur daca nu cumva se asemanau altuia care e responsabil cu focul si e chiar Fochist
Sef prin zona.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
uitatul la televizor-ucide sufletul! GheronIosifIsihastul Generalitati 41 25.01.2011 09:48:06
si folosirea prea multa a calculatorului ucide sufletul zriyac Generalitati 20 20.10.2010 23:44:12
Un fel de egoism care ucide! achimovjan Generalitati 10 22.08.2008 08:14:38