Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.07.2012, 22:46:42
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rușinea femeilor din ziua de astăzi...și vinovații lor!

"Despre femei ce să mai spun? Nu au în minte altceva decât cum să se împodobească. Se întrec una pe alta în veșminte. Ce să spun și despre îmbrăcămintea necuviincioasă pe care le îndeamnă să o poarte născocitorul răutății, diavolul. Vai și amar! Cum de nu le e rușine femeilor creștine? Țigăncile și musulmanele se îmbracă decent, pentru a nu-i sminti pe bărbați, pe când femeile creștine, care au tradiție de la Hristos, de la apostoli, de la Sfinții Părinți să se îmbrace decent, au ajuns la nebunie desăvârșită prin felul în care se îmbracă! Tații și mamele să fie pilde bune și să nu-și lase copiii - povățuindu-i cu iubire de Dumnezeu - să se îmbrace necuvios. Iar bărbații să le ferească pe femeile lor de îmbrăcămintea indecentă, căci vor da socoteală în ziua Judecății. Femeile care intră în biserica lui Dumnezeu îmbrăcate necuviincios și fără de rușine, fac voia diavolului. Mai bine să nu calce pe la biserică, fiindcă în afară de faptul că nu au nici un folos din asta, îi vatămă și îi smintesc și pe ceilalți credincioși din biserică.

Îmi pare rău că sunt nevoit să cercetez și să mustru. Nu vreau acest lucru, și poate că-i întristez pe cei răspunzători de asta. Dacă nu v-aș iubi, nu v-aș cerceta. Îndreptați-vă și atunci voi înceta și eu să cercetez. Vai mie dacă voi tăcea, văzând asemenea fărădelegi!

Într-o carte veche pe care am găsit-o cu mulți ani în urmă, am citit printre altele că, atunci când ucenicii L-au întrebat pe Domnul nostru Iisus Hristos când se vor întâmpla în lume semnele înfricoșătoare ale celei de-a Doua Veniri, când dragostea multora se va răci și credința va pieri, Domnul le-a spus, printre altele: "atunci când femeile vor deveni bărbați și bărbații femei".

Și Sfântul Ioan Gură de Aur, atunci când niște creștini l-au întrebat când va fi a Doua Venire, le-a răspuns: "Când rușinea femeilor va dispărea, atunci ziua Judecății va fi aproape". Aceste profeții ale Domnului nostru Iisus Hristos și ale Sfântului Ioan Gură de Aur și ale altor prooroci, apostoli, Sfinți Părinți, despre care am vorbit mai devreme, se împlinesc astăzi cu precizie.

Ca părinte duhovnicesc, am îndatorirea și responsabilitatea să-i povățuiesc pe fiii mei. Te povățuiesc deci ca de aici încolo să încetezi a-ți mai vopsi buzele, unghiile și fața și să rămâi cum te-a zidit Dumnezeu. Nu-ți dori să devii mai presus de Dumnezeu; fiindcă, atunci când te vopsești cu culori roșii, Îl hulești pe Dumnezeu. E ca și cum ai spune: "Dumnezeu n-a știut sau n-a putut să mă facă cu buze sau unghii roșii; și ceea ce n-a putut să facă Dumnezeu, o voi face eu, ca să par mai frumoasă să mă admire și prețuiască bărbații și femeile fără minte și să-mi spună că sunt <<femeie fermecătoare>>, modernă, nu înapoiată". Însă în felul acesta îl întristezi pe Dumnezeu și pe mine, părintele tău duhovnicesc, și pe toți oamenii cuminți și cu frică de Dumnezeu, și-l bucuri pe diavol și pe oamenii neînțelepți, bărbați și femei.

Așadar, dacă Îl iubești pe Dumnezeu și ți-e frică de Dânsul, dacă mă respecți și pe mine, părintele tău duhovnicesc, din clipa aceasta în care primești scrisoarea mea, să încetezi a te mai vopsi. Și să-ți împodobești de aici încolo sufletul cu smerenie, cuvioșenie și virtuți. Atunci se va bucura și Dumnezeu, și îngerii, și Maica Domnului, și sfinții, și te vor ocroti și învrednici să intri în Împărăția Cerurilor.

Însă dacă vei urma moda și te vei lua după femeile moderne, ca acuma, când le imiți vopsindu-te, le vei imita și la fumat, și la jucat cărți și la altele, care sunt scârboase chiar și când le amintește cineva"

"Nu vreau sa mai vad uratenia lumii, necinstea, indecenta, nerusinarea, nesimtirea femeilor lipsite de minte, care sfideaza orice buna-cuviinta, orice curatie, orice fapta de omenie; fiind ca niste diavoli intrupati, cutreiera cu nerusinare pietele, drumurile, intrand pana si in biserici si manastiri, desantate, fardate, cu tigara in gura sau in mana, spre a strica sufletele curate si nevinovate, spre a le tara in mlastina depravarii si pierzaniei, aratandu-si goliciunea sufletului lor, lipsit de orice fapta buna sau virtute.

De aceasta stare deplorabila in care se afla multime de femei sunt vinovati si responsabili majoritatea parintilor si sotilor, care in loc sa le faca sa se schimbe sau sa-si struneasca in vreun fel fiicele, sotiile, surorile, le indeamna tocmai ei la aceste necuratii, privindu-le cu mandrie si bucurandu-se sa le vada astfel impopotonate, boite, rujate.Vinovat este si regele si ceilalti responsabili, ministri, puterea, toti care sunt randuiti dupa voia lui Dumnezeu spre grija si pazirea societatii de toate relele, care dauneaza atat tarii cat si Bisericii. Si cea mai vinovata este Biserica care le ingaduie sa vina la sfintele slujbe si nu le interzice sa intre intr-o astfel de imbracaminte scandaloasa, sau rujate sa sarute icoanele sau sa se impartaseasca."

Sursa: "Ne vorbește Părintele Filothei Zervakos", Ed. Cartea Ortodoxa-Egumenita, 2007, cap. "Îmbrăcăminte"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.07.2012, 00:43:29
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Epilarea trupurilor – consecință a indecenței

Tratarea unui astfel de subiect pe un site creștin-ortodox ridică imediat în mințile noastre întrebarea: „E păcat să te epilezi?”.

Abordarea doar din punct de vedere medical și din perspectiva moralități societății în care trăim ne va duce la concluzia că epilarea nu este un păcat, la fel cum nici machiajul, parfumatul sau alte tehnici de înfrumusețare nu sunt.

Totuși noi, creștinii, prin tot ceea ce facem ne raportăm mai întâi la dreptatea lui Dumnezeu și abia apoi la ceea ce societate consideră că e moral sau imoral.

Epilarea, sau îndepărtarea părului de pe diferite zone ale trupului, este strâns legată de felul în care ne îmbrăcăm, îmbrăcăminte care depinde la rândul ei de cultura și religia în care trăim.

O scurtă privire asupra istoriei hainelor purtate de oameni de-a lungul vremii scoate în evidență ceva foarte important: femeile până la jumătatea secolului al XX-lea au purtat mereu haine care le-au acoperit aproape tot trupul, lăsându-le descoperite fața, capul și mâinile de la cot în jos. Începând cu anul 1925 au început să apară fustele scurte până la genunchi și din acest punct hainele femeilor au dezgolit din ce în ce mai multe părți ale trupului. În 1946 au fost inventați bikini iar 1965 se inventează mini-jupul. De atunci și până astăzi indecența a evoluat îngrijorător și s-a răspândit în multe țări ale lumii prin intermediul mass-mediei.
Aici puteți vedea o istorie a costumelor Braun și Schneider în 1861.

Astfel, din istoria de aproximativ 7500 de ani a lumii, femeile au purtat rochii, fuste și bluze lungi aproape tot timpul, mai puțin ultimii 50 de ani când sexualitatea a explodat, modificând radical felul de a ne îmbrăca.

Fiecare cultură a societății umane a creat norme de socializare în legătură cu prezența sau absența părului de pe trup, norme care s-au schimbat de-a lungul timpului. Standardele de prezență a părului pe corp diferă între bărbați și femei. Oamenii care au mai mult păr decât standardul estetic al societății pot experimenta probleme reale de acceptare în grupul lor.

De exemplu, pentru femeile din majoritatea societăților occidentale, expunerea în public a părului de pe trup, altul decât cel din cap, sprâncene și pleoape este considerată neestetică, nedorită și rușinoasă.

Astfel, cu cât hainele au început să dezgolească mai multe părți ale trupului, cu atât s-a amplificat "problema" părului nedorit expus în public.

De aceea astăzi femeile se confruntă cu o problemă pe care mamele și bunicile lor nu o aveau: epilarea părului de pe picioare, de pe mâini, de sub braț sau din zonele pubiene.

Indecența și sexualitatea promovată în exces aduce cu sine și efecte colaterale. Astăzi femeile neepliate, nemachiate și neparfumate se simt excluse de societate sau trăiesc sentimente de complexitate. Excluderea aceasta este parte reală dar și parte închipuită, și să vă spun de ce.

Mama mea nu se epilează, nu se machează, nu se vopsește și nu se parfumează și totuși, la vârsta ei de 48 de ani, este o femeie frumoasă și foarte bine acceptată în familie și în societate. Dar mai presus de toate nu se simte în niciun fel complexată.
Totuși n-aș vrea să înțelegeți că mama este o femeie neîngrijită. Nu, în niciun caz. Serviciul ei, care o expune la întâlniri zilnice cu clienții, îi impune o ținută adecvată.

Tenul mamei este unul fin și neîmbătrânit, la aceasta contribuind decisiv și nefolosirea machiajelor, și a fondurilor de ten. Neepilându-se niciodată, picioarele și mâinile mamei sunt foarte fine, având cel mult puțin puf (păr alb) aproape insesizabil.

De ce se epilează fetele astăzi? Pentru că poartă fuste și pantaloni scurți, bluze și maiouri decoltate care expun foarte multe părți ale trupului. Dacă ar purta fuste peste genunchi și bluze mai largi cu mânecile peste cot atunci complexele părului în exces afișat în public ar dispărea.

V-ați pus vreodată problema că Dumnezeu a creat femeia în mod special în acest fel, ca apariția părului pe anumite zone s-o îndemne să și le acopere, pentru a se feri astfel de indecență, de stârnirea poftelor bărbaților.

V-ați gândit vreodată că trupul femeii ar trebui văzut în totalitate doar de bărbatul ei? Astăzi lucrurile stau altfel, multe femei își expun „formele” la vedere tuturor bărbaților, ca și cum ar fi un bun public.

Astfel, cu păr în exces sau fără, pe picoare sau pe mâine, fetele ar trebuie să se îmbrace decent și doar viitorii lor soți ar trebuie să vadă acest lucru.

Și totuși femeile se epilează. Epilarea costă bani și este dureroasă. Nu după mult timp părul crește iarăși mai mare și mai aspru decât înainte. Vor trebui să se epileze din nou, dar mai des, pentru că acum părțile trupului acoperite de păr arată mult mai rău decât prima oară când au decis îndepărtarea lui.

Epilarea poate fi văzută și ca o corecția a trupului nostru primit de la Dumnezeu. Femeile nu se mulțumesc cu ce înfățișare au primit de la Creator și încearcă să se înfrumusețeze, numai că în timp acest proces de înfrumusețare te urâțește și mai mult.

Poate unii vor spune: „cu ce este mai păcat a-mi epila părul de pe mâini decât a-mi tunde părul din cap?”. Tunderea părului din cap nu este dureroasă și nu urâțește firul de păr. Pe când epilarea pe termen lung are efecte nocive atât la nivel fizic cât și la nivel psihologic, creând complexe și mai mari decât înainte de epilare.

Unii au venit cu soluția: epilarea definitivă cu ajutorului tehnicii laser. Epilarea definitivă durează mult, și este mult mai costisitoare, de ordinul sutelor și miilor de euro, și bineînțeles nu este efectivă 100%, părul putând crește iarăși după o anumită perioadă.

Eu cred că epilarea aproape totală a trupurilor, atât la femei cât și bărbați are în primul rând conotații sexuale, în special la [COLOR=#227D1F]tineri[/COLOR]. Femeile expuse ca modele la televizor, în reviste, ziare, internet sau pe toate reclamele care ne învadează viață nu au riduri, nu au păr, nu au celulită, nu au burtă, nu sunt grase sau plinuțe, ci toate sunt alese și aranajate prin machiaj pentru a arăta cât mai bine. Restul muncii o face Photpshopul care te poate întineri și înfrumuseța cu câteva clickuri.

Nu mai este cazul să vorbim de epilarea bărbaților, care a început să se răspândească destul de mult. Părul pe trupul bărbaților este un semn al puterii și al dominației, pe când lipsa părului în mod natural de pe trupul femeilor este semn al gingășiei și al maternității.

Epilarea intră în sfera păcatelor din cauza importanței excesive acordată trupului, accentuând și mai mult cercul acest vicios al indecenței în care trăim cu toții.

(Claudiu)
* Completare pentru a înlătura anumite nelămuriri: fac excepție de la acest articol cazurile în care epilarea din anumite zone se impune din motive medicale (control medical ginecologic, naștere, operații sau alte motive medicale impuse de cadrele medicale)
sursa:http://ortodoxiatinerilor.ro/tinerii...ndecentei.html

pe aceeași temă: Frumusețea trupească și frumusețea duhovnicească
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.07.2012, 00:55:52
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Tratarea unui astfel de subiect pe un site creștin-ortodox ridică imediat în mințile noastre întrebarea: „E păcat să te epilezi?”.

Abordarea doar din punct de vedere medical și din perspectiva moralități societății în care trăim ne va duce la concluzia că epilarea nu este un păcat, la fel cum nici machiajul, parfumatul sau alte tehnici de înfrumusețare nu sunt.

Totuși noi, creștinii, prin tot ceea ce facem ne raportăm mai întâi la dreptatea lui Dumnezeu și abia apoi la ceea ce societate consideră că e moral sau imoral.

Epilarea, sau îndepărtarea părului de pe diferite zone ale trupului, este strâns legată de felul în care ne îmbrăcăm, îmbrăcăminte care depinde la rândul ei de cultura și religia în care trăim.

O scurtă privire asupra istoriei hainelor purtate de oameni de-a lungul vremii scoate în evidență ceva foarte important: femeile până la jumătatea secolului al XX-lea au purtat mereu haine care le-au acoperit aproape tot trupul, lăsându-le descoperite fața, capul și mâinile de la cot în jos. Începând cu anul 1925 au început să apară fustele scurte până la genunchi și din acest punct hainele femeilor au dezgolit din ce în ce mai multe părți ale trupului. În 1946 au fost inventați bikini iar 1965 se inventează mini-jupul. De atunci și până astăzi indecența a evoluat îngrijorător și s-a răspândit în multe țări ale lumii prin intermediul mass-mediei.
Aici puteți vedea o istorie a costumelor Braun și Schneider în 1861.

Astfel, din istoria de aproximativ 7500 de ani a lumii, femeile au purtat rochii, fuste și bluze lungi aproape tot timpul, mai puțin ultimii 50 de ani când sexualitatea a explodat, modificând radical felul de a ne îmbrăca.

Fiecare cultură a societății umane a creat norme de socializare în legătură cu prezența sau absența părului de pe trup, norme care s-au schimbat de-a lungul timpului. Standardele de prezență a părului pe corp diferă între bărbați și femei. Oamenii care au mai mult păr decât standardul estetic al societății pot experimenta probleme reale de acceptare în grupul lor.

De exemplu, pentru femeile din majoritatea societăților occidentale, expunerea în public a părului de pe trup, altul decât cel din cap, sprâncene și pleoape este considerată neestetică, nedorită și rușinoasă.

Astfel, cu cât hainele au început să dezgolească mai multe părți ale trupului, cu atât s-a amplificat "problema" părului nedorit expus în public.

De aceea astăzi femeile se confruntă cu o problemă pe care mamele și bunicile lor nu o aveau: epilarea părului de pe picioare, de pe mâini, de sub braț sau din zonele pubiene.

Indecența și sexualitatea promovată în exces aduce cu sine și efecte colaterale. Astăzi femeile neepliate, nemachiate și neparfumate se simt excluse de societate sau trăiesc sentimente de complexitate. Excluderea aceasta este parte reală dar și parte închipuită, și să vă spun de ce.

Mama mea nu se epilează, nu se machează, nu se vopsește și nu se parfumează și totuși, la vârsta ei de 48 de ani, este o femeie frumoasă și foarte bine acceptată în familie și în societate. Dar mai presus de toate nu se simte în niciun fel complexată.
Totuși n-aș vrea să înțelegeți că mama este o femeie neîngrijită. Nu, în niciun caz. Serviciul ei, care o expune la întâlniri zilnice cu clienții, îi impune o ținută adecvată.

Tenul mamei este unul fin și neîmbătrânit, la aceasta contribuind decisiv și nefolosirea machiajelor, și a fondurilor de ten. Neepilându-se niciodată, picioarele și mâinile mamei sunt foarte fine, având cel mult puțin puf (păr alb) aproape insesizabil.

De ce se epilează fetele astăzi? Pentru că poartă fuste și pantaloni scurți, bluze și maiouri decoltate care expun foarte multe părți ale trupului. Dacă ar purta fuste peste genunchi și bluze mai largi cu mânecile peste cot atunci complexele părului în exces afișat în public ar dispărea.

V-ați pus vreodată problema că Dumnezeu a creat femeia în mod special în acest fel, ca apariția părului pe anumite zone s-o îndemne să și le acopere, pentru a se feri astfel de indecență, de stârnirea poftelor bărbaților.

V-ați gândit vreodată că trupul femeii ar trebui văzut în totalitate doar de bărbatul ei? Astăzi lucrurile stau altfel, multe femei își expun „formele” la vedere tuturor bărbaților, ca și cum ar fi un bun public.

Astfel, cu păr în exces sau fără, pe picoare sau pe mâine, fetele ar trebuie să se îmbrace decent și doar viitorii lor soți ar trebuie să vadă acest lucru.

Și totuși femeile se epilează. Epilarea costă bani și este dureroasă. Nu după mult timp părul crește iarăși mai mare și mai aspru decât înainte. Vor trebui să se epileze din nou, dar mai des, pentru că acum părțile trupului acoperite de păr arată mult mai rău decât prima oară când au decis îndepărtarea lui.

Epilarea poate fi văzută și ca o corecția a trupului nostru primit de la Dumnezeu. Femeile nu se mulțumesc cu ce înfățișare au primit de la Creator și încearcă să se înfrumusețeze, numai că în timp acest proces de înfrumusețare te urâțește și mai mult.

Poate unii vor spune: „cu ce este mai păcat a-mi epila părul de pe mâini decât a-mi tunde părul din cap?”. Tunderea părului din cap nu este dureroasă și nu urâțește firul de păr. Pe când epilarea pe termen lung are efecte nocive atât la nivel fizic cât și la nivel psihologic, creând complexe și mai mari decât înainte de epilare.

Unii au venit cu soluția: epilarea definitivă cu ajutorului tehnicii laser. Epilarea definitivă durează mult, și este mult mai costisitoare, de ordinul sutelor și miilor de euro, și bineînțeles nu este efectivă 100%, părul putând crește iarăși după o anumită perioadă.

Eu cred că epilarea aproape totală a trupurilor, atât la femei cât și bărbați are în primul rând conotații sexuale, în special la [COLOR=#227D1F]tineri[/COLOR]. Femeile expuse ca modele la televizor, în reviste, ziare, internet sau pe toate reclamele care ne învadează viață nu au riduri, nu au păr, nu au celulită, nu au burtă, nu sunt grase sau plinuțe, ci toate sunt alese și aranajate prin machiaj pentru a arăta cât mai bine. Restul muncii o face Photpshopul care te poate întineri și înfrumuseța cu câteva clickuri.

Nu mai este cazul să vorbim de epilarea bărbaților, care a început să se răspândească destul de mult. Părul pe trupul bărbaților este un semn al puterii și al dominației, pe când lipsa părului în mod natural de pe trupul femeilor este semn al gingășiei și al maternității.

Epilarea intră în sfera păcatelor din cauza importanței excesive acordată trupului, accentuând și mai mult cercul acest vicios al indecenței în care trăim cu toții.

(Claudiu)
* Completare pentru a înlătura anumite nelămuriri: fac excepție de la acest articol cazurile în care epilarea din anumite zone se impune din motive medicale (control medical ginecologic, naștere, operații sau alte motive medicale impuse de cadrele medicale)
sursa:http://ortodoxiatinerilor.ro/tinerii...ndecentei.html

pe aceeași temă: Frumusețea trupească și frumusețea duhovnicească
să înțeleg că dacă-mi hidratez pielea cu o cremă hidratantă, m-ar duce spre un păcat...!!!

mai bine tac...!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.07.2012, 01:17:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
să înțeleg că dacă-mi hidratez pielea cu o cremă hidratantă, m-ar duce spre un păcat...!!!

mai bine tac...!!!
esti asa de simpatic myself .......da cu ulei de masline+ miere+ galbenus de ou, dar nu iesi pe strada decat dupa ce te speli
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.07.2012, 01:21:43
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
esti asa de simpatic myself .......da cu ulei de masline+ miere+ galbenus de ou, dar nu iesi pe strada decat dupa ce te speli
exceptând posturile...!!! în posturi doar cu gel spumant...!!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.07.2012, 01:47:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Tratarea unui astfel de subiect pe un site creștin-ortodox ridică imediat în mințile noastre întrebarea: „E păcat să te epilezi?”.

Abordarea doar din punct de vedere medical și din perspectiva moralități societății în care trăim ne va duce la concluzia că epilarea nu este un păcat, la fel cum nici machiajul, parfumatul sau alte tehnici de înfrumusețare nu sunt.

Totuși noi, creștinii, prin tot ceea ce facem ne raportăm mai întâi la dreptatea lui Dumnezeu și abia apoi la ceea ce societate consideră că e moral sau imoral.

Epilarea, sau îndepărtarea părului de pe diferite zone ale trupului, este strâns legată de felul în care ne îmbrăcăm, îmbrăcăminte care depinde la rândul ei de cultura și religia în care trăim.

Oamenii care au mai mult păr decât standardul estetic al societății pot experimenta probleme reale de acceptare în grupul lor.

De aceea astăzi femeile se confruntă cu o problemă pe care mamele și bunicile lor nu o aveau: epilarea părului de pe picioare, de pe mâini, de sub braț sau din zonele pubiene.

V-ați pus vreodată problema că Dumnezeu a creat femeia în mod special în acest fel, ca apariția părului pe anumite zone s-o îndemne să și le acopere, pentru a se feri astfel de indecență, de stârnirea poftelor bărbaților.

V-ați gândit vreodată că trupul femeii ar trebui văzut în totalitate doar de bărbatul ei? Astăzi lucrurile stau altfel, multe femei își expun „formele” la vedere tuturor bărbaților, ca și cum ar fi un bun public.

Astfel, cu păr în exces sau fără, pe picoare sau pe mâine, fetele ar trebuie să se îmbrace decent și doar viitorii lor soți ar trebuie să vadă acest lucru.

Și totuși femeile se epilează. Epilarea costă bani și este dureroasă. Nu după mult timp părul crește iarăși mai mare și mai aspru decât înainte. Vor trebui să se epileze din nou, dar mai des, pentru că acum părțile trupului acoperite de păr arată mult mai rău decât prima oară când au decis îndepărtarea lui.

Poate unii vor spune: „cu ce este mai păcat a-mi epila părul de pe mâini decât a-mi tunde părul din cap?”. Tunderea părului din cap nu este dureroasă și nu urâțește firul de păr. Pe când epilarea pe termen lung are efecte nocive atât la nivel fizic cât și la nivel psihologic, creând complexe și mai mari decât înainte de epilare.
Binevenit mesajul postat de tine Laura, sunt multe lucruri interesante si adevarate cuprinse in el. Personal cred ca in aceasta problema delicata, epilatul, conteaza mult scopul cu care faci acest lucru. De exemplu daca te epilezi pentru a arata ca X sau Y, asa zise vedete, sau daca motivul este ca sa ai un trup atragator si dorit de barbati, este pacat. Daca insa purtand o fusta putin peste genunchi sau pana la genunchi, recurgi la epilat pentru a nu atrage atentia (nu cred ca este o solutie sa dai nastere la comentarii sau la intrebari nepotrivite) este cu totul altceva. Scopul cu care faci o fapta o fac sa fie pacat sau nu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.07.2012, 01:55:24
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

totul tine de educatia si sfaturile pe care le primeste copilul,tanarul, sau tanara in cadrul familiei !

de la familie pleaca totul,atat aspectul moral, cat si reflectarea lui in societate prin cel vestimentar !!!

din pacate,in multe familii educatia o face zeul-televizor,ca educatie informala,evident, insa cu atat mai mult mai insidioasa,mai agresiva si mai otravitoare !!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.07.2012, 19:42:51
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit @Laura19

Eu nu ma epilez pentru a-mi expune acele zone (axila, abdomenul, zona inghinala). Dimpotriva, le acopar pe toate si totusi..... indepartez parul de pe ele imediat ce acesta poate fi indepartat, chiar si iarna cand le acopar uneori si cu 3 randuri de haine (chiloti, ciorapi, blugi - de exemplu).
Pentru mine epilatul este o chestiune care tine de igiena. Daca am par sub brat si transpir ma simt ingrozitor (mai ales acum vara). Nu mai vorbesc de mersul la toaleta si urina care, la noi fetele, are sanse foarte mari sa ramana pe parul pubian (care nu poate fi sters cu hartia igienica la fel de usor ca si pielea epilata). Pe abdomen ma epilez tocmai pentru ca il acopar excesiv: de exemplu, iarna abdomenul meu poate fi acoperit de: maieul, peste care vin ciorapii, peste care vin blugii, peste care vine pulovarul, etc. (este locul de intersectie al hainelor mele decente, caci nu umblu cu buricul gol).
Eu simt ca ma irit daca nu ma epilez. Prin urmare, nu cred ca este pacat sa fac asta. In plus, o femeie maritata, chiar daca atunci cand iese in lume trebuie sa fie acoperita (sa fie decenta, nu invizibila), acasa, in dormitor, cand se dezbraca in fata sotului, trebuie sa aiba o piele fina si frumoasa, hidratata, epilata s.a.m.d.
Sunt deacord ca trebuie decenta si simplitate in imbracaminte, dar sa nu exageram. Mai avem putin si o sa spunem ca e pacat sa ne spalam, ca doar o facem tot pentru a mirosi frumos si a fi atragatoare (cum ar putea o fata nespalata sa ademeneasca barbatii?). Sa nu exageram! Mai degraba, daca e sa vorbim de smerenie, poate ar trebui sa ne punem problema purtarii bijuteriilor....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.07.2012, 20:27:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Intre a "sti ce nu este recomandat" si a "nu face" aceste lucruri este diferenta ca de la cer la pamint .
Si diavolul stie ca nu este "recomandat" sa nu se supuna lui Dumnezeu , dar nu face nimic pt, asta, justificindu-se , in schimb, in tot felul . Ba mai mult, mai sminteste si pe altii .
Asadar unii dintre noi crestinii, au credinta diavolului , adica stiu ce nu este bine dar nu voiesc sa faca nimic ... afara de justificarile cu care se mint singuri . Altii insa au cuvintul lui Dumnezeu scris in inima, si nu in minte ,incercind sa traiasca dupa poruncile Domnului.
In timp ce unii se aseamana dracilor , ceilalti incearca mult sa ii copieze pe ingeri .
Oricum , putem sa ne veselim si sa ne bucuram mult , deoarece de la Hristos incoace nici mintuirea nu este obligatorie si nici inselarea (proprie dar si a altora !) interzisa !
Fiecare face cum crede de cuvinta !
Si mai avem inca o mare bucurie : femeia "obiect de consum" este pe galantare , indiferent ca ea voieste sa recunoasca aceasta sau nu ! Oferta parca este mai bogata ca niciodata !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 08.07.2012 at 20:30:03.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.07.2012, 20:30:25
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Intre a "sti ce nu este recomandat" si a "nu face" aceste lucruri este diferenta ca de la cer la pamint .
Si diavolul stie ca nu este "recomandat" sa nu se supuna lui Dumnezeu , dar nu face nimic pt, asta, justificindu-se , in schimb, in tot felul . Ba mai mult, mai sminteste si pe altii .
Asadar unii dintre noi crestinii, au credinta diavolului , adica stiu ce nu este bine dar nu voiesc sa faca nimic ... afara de justificarile cu care se mint singuri . Altii insa au cuvintul lui Dumnezeu scris in inima, si nu in minte ,incercind sa traiasca dupa poruncile Domnului.
In timp ce unii se aseamana dracilor , ceilalti incearca mult sa ii copieze pe ingeri .
Oricum , putem sa ne veselim si sa ne bucuram mult , deoarece de la Hristos incoace nici mintuirea nu este obligatorie si nici inselarea (proprie dar si a altora !) interzisa !
Fiecare face cum crede de cuvinta !
Si mai avem inca o mare bucurie : femeia "obiect de consum" este pe galantare , indiferent ca ea voieste sa recunoasca aceasta sau nu ! Oferta parca este mai bogata ca niciodata !
you should go for a stroll...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Portret de femeie Pelerin spre Rasarit Despre Sfanta Scriptura 7 03.10.2014 10:39:39
Femeie in moarte clinica alt_inceput Generalitati 18 04.01.2011 16:22:35
Despre femeie in Biserica claudelina Tinuta in Biserica 34 13.09.2010 23:43:36
femeie insarcinata in post ginabadea Postul 26 24.03.2010 10:59:50
Omul , bărbat și femeie cristiboss56 Din Vechiul Testament 5 24.04.2009 17:46:29