Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.01.2011, 19:03:46
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum sa deprindem ascultarea

,,Si, pentru astfel de suflete dreptslavitoare (ortodoxe), nu numai din punct de vedere fizic, ci si rational-cugetator, nu se ingaduie implinirea acestui plan (al raului).
Aceste suflete sunt smerite si blande; naintrerupt se roaga lui Dumnezeu; nu stiu sa se manie; nu se jicnesc; pe toate le iarta.
Noi ii ocaram, ne suparam pe ei, ii lovim, iar ei nu se manie.
Iata, din pricina unora ca acestia si a copiiilor nevinovati,
Soarele straluceste si Domnul ne Binecuvanteaza!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.01.2011, 19:11:36
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum sa deprindem ascultarea

,,Trebuie sa ne smerim, caci smerenia este desavarsirea vietii Crestine...!"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.01.2011, 19:25:43
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum sa deprindem ascultarea

,,Dumnezeu este o taina pentru toata zidirea;
Dumnezeu este si in noi si, de aceea, suntem taine pentru noi insine."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.01.2011, 19:40:17
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum sa deprindem ascultarea

,,Fiecare om are rostul sau si numai el poate sa implineasca acest rost."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.01.2011, 20:31:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit A iubi insamna a ierta - Savatie Bastovoi ( 1 )

Cum putem iubi pe cineva care permanent vrea sa ne faca rau ? Cum am putea depasi acea bariera care ne impiedica sa-l iubim si pe acel ultim om pe care am vrea sa-l vedem aproapele nostru ? : Tot cu gandul la Hristos . Toate sa se faca cu mintea indrepotata spre Hristos . Sa ne intrebam cum il vede Hristos pe acest om rau din fata noastra ? Pentru ca eu il vad asa cum il vad . Si cum il vede Hristos ? Nu stim cum il vede , dar a murit pentru el . Sa ne aducem aminte , atunci cand suntem chinuiti de ganduri rele asupra aproapelui , ca si pentru acesta a murit Hristos . Acesta este gandul pe care ni-l propune Apostolul Pavel atunci cand vrea sa ne izbaveasca de judecata . " Cine esti tu - zice Apostolul Pavel - ca sa judeci sluga altuia ? " Sau " Ia seama sa nu smintesti pe fratele tau mai mic pentru care a murit Hristos ! " . Acelasi Apostol Pavel ne invita sa meditam si asupra faptului ca Hristos a murit pentru noi pe cand noi eram inca pacatosi . Adu-ti aminte ca a fost vrema cand tu nu L-ai cunoscut pe Hristos , pentru ca desi am crescut intr-o familie credincioasa , fiecare dintre noi , uitandu-se in urma , vede cate neajunsuri , cate confuzii a avut mintea sa in mintea sa in drumul catre perceperea dreapta a lui Dumnezeu . Si cu toate acestea , tu il iubeai pe Dumnezeu , veneai inaintea Lui , te rugai , plangeai , primeai iertare , te bucurai si-ti parea ca ai tot ce-ti trebuie . Dar de la o vreme descoperim cat de nedesavarsiti eram noi : credeam tot felul de ciudatenii: " A , eu credeam ca Maica Domnuluic s-a nascut prin coasta . . . " sau " eu credeam cutare sau cutare lucru . . . " Si cu toate acestea Dumnezeu cauta spre tine . Faceai o gramada de fapte pacatoase despre care credeai ca sunt bune , si Dumnezeu te ierta . Asa sa vezi si pe aproapele tau : ca daca savarseste vreo greseala , o face din nestiinta si ca Dumnezeu il judeca in aceasta nestiinta , si ca vede ceea ce tu nu vezi . - ( VA URMA )*
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.01.2011, 14:37:59
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum sa deprindem ascultarea

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cum putem iubi pe cineva care permanent vrea sa ne faca rau ? Cum am putea depasi acea bariera care ne impiedica sa-l iubim si pe acel ultim om pe care am vrea sa-l vedem aproapele nostru ? : Tot cu gandul la Hristos . Toate sa se faca cu mintea indrepotata spre Hristos . Sa ne intrebam cum il vede Hristos pe acest om rau din fata noastra ? Pentru ca eu il vad asa cum il vad . Si cum il vede Hristos ? Nu stim cum il vede , dar a murit pentru el . Sa ne aducem aminte , atunci cand suntem chinuiti de ganduri rele asupra aproapelui , ca si pentru acesta a murit Hristos . Acesta este gandul pe care ni-l propune Apostolul Pavel atunci cand vrea sa ne izbaveasca de judecata . " Cine esti tu - zice Apostolul Pavel - ca sa judeci sluga altuia ? " Sau " Ia seama sa nu smintesti pe fratele tau mai mic pentru care a murit Hristos ! " . Acelasi Apostol Pavel ne invita sa meditam si asupra faptului ca Hristos a murit pentru noi pe cand noi eram inca pacatosi . Adu-ti aminte ca a fost vrema cand tu nu L-ai cunoscut pe Hristos , pentru ca desi am crescut intr-o familie credincioasa , fiecare dintre noi , uitandu-se in urma , vede cate neajunsuri , cate confuzii a avut mintea sa in mintea sa in drumul catre perceperea dreapta a lui Dumnezeu . Si cu toate acestea , tu il iubeai pe Dumnezeu , veneai inaintea Lui , te rugai , plangeai , primeai iertare , te bucurai si-ti parea ca ai tot ce-ti trebuie . Dar de la o vreme descoperim cat de nedesavarsiti eram noi : credeam tot felul de ciudatenii: " A , eu credeam ca Maica Domnuluic s-a nascut prin coasta . . . " sau " eu credeam cutare sau cutare lucru . . . " Si cu toate acestea Dumnezeu cauta spre tine . Faceai o gramada de fapte pacatoase despre care credeai ca sunt bune , si Dumnezeu te ierta . Asa sa vezi si pe aproapele tau : ca daca savarseste vreo greseala , o face din nestiinta si ca Dumnezeu il judeca in aceasta nestiinta , si ca vede ceea ce tu nu vezi . - ( VA URMA )*
,,Si daca in fiecare institutie, in fiecare gospodarie ar fi macar o persoana care sa slujeasca cu credinciosie lui Dumnezeu, ce intelegere ar fi atunci in lume!...."
Mai bine inceteaza sa te mai razboiesti, nu te mai lupta cu ei!"
,,Dar eu nu ma razboiesc cu nimeni"
,,Da" i-am raspuns, nu te razboiesti fizic, ci in cuget - si aceasta este acelasi razboi.
Nu esti multumita cu situatia in care te afli."
,,Dar nimeni nu poate sa rabde asta!", spunea ea.
,,Da, de unul singur nu se poate - dar, cu ajutorul lui Dumnezeu, vei putea.
Nimeni nu stie daca tu te rogi sau nu - aceasta este lucrul launtric al fiecarui suflet.
Cand te jicnesc, tu sa nu-i jicnesti, sa nu le intorci jicnirea - nu numai cu cuvinte, ci sa te ostenesti ca nici in ganduri sa nu-i vatami!
Roaga-te la Domnul sa le dea inger bun si ca nici pe tine sa nu te uite Domnul."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.01.2011, 21:43:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit ( 2 )

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cum putem iubi pe cineva care permanent vrea sa ne faca rau ? Cum am putea depasi acea bariera care ne impiedica sa-l iubim si pe acel ultim om pe care am vrea sa-l vedem aproapele nostru ? : Tot cu gandul la Hristos . Toate sa se faca cu mintea indrepotata spre Hristos . Sa ne intrebam cum il vede Hristos pe acest om rau din fata noastra ? Pentru ca eu il vad asa cum il vad . Si cum il vede Hristos ? Nu stim cum il vede , dar a murit pentru el . Sa ne aducem aminte , atunci cand suntem chinuiti de ganduri rele asupra aproapelui , ca si pentru acesta a murit Hristos . Acesta este gandul pe care ni-l propune Apostolul Pavel atunci cand vrea sa ne izbaveasca de judecata . " Cine esti tu - zice Apostolul Pavel - ca sa judeci sluga altuia ? " Sau " Ia seama sa nu smintesti pe fratele tau mai mic pentru care a murit Hristos ! " . Acelasi Apostol Pavel ne invita sa meditam si asupra faptului ca Hristos a murit pentru noi pe cand noi eram inca pacatosi . Adu-ti aminte ca a fost vrema cand tu nu L-ai cunoscut pe Hristos , pentru ca desi am crescut intr-o familie credincioasa , fiecare dintre noi , uitandu-se in urma , vede cate neajunsuri , cate confuzii a avut mintea sa in mintea sa in drumul catre perceperea dreapta a lui Dumnezeu . Si cu toate acestea , tu il iubeai pe Dumnezeu , veneai inaintea Lui , te rugai , plangeai , primeai iertare , te bucurai si-ti parea ca ai tot ce-ti trebuie . Dar de la o vreme descoperim cat de nedesavarsiti eram noi : credeam tot felul de ciudatenii: " A , eu credeam ca Maica Domnuluic s-a nascut prin coasta . . . " sau " eu credeam cutare sau cutare lucru . . . " Si cu toate acestea Dumnezeu cauta spre tine . Faceai o gramada de fapte pacatoase despre care credeai ca sunt bune , si Dumnezeu te ierta . Asa sa vezi si pe aproapele tau : ca daca savarseste vreo greseala , o face din nestiinta si ca Dumnezeu il judeca in aceasta nestiinta , si ca vede ceea ce tu nu vezi . - ( VA URMA )*
Si asa cum te vedeai pe tine cand aveai lipsuri - dar daca te-ai fi vazut da-a lungul vremii iesind din labirinturile nestiintei , te-ai fi osandit - , asa sa judeci si pe aproapele . Asadar , sa nu uitam ca Dumnezeu il iubeste pe fiecare in starea care este si cunoaste despre fiecare dintre noi lucrurile pe care noi nu le stim , pentru ca noi judecam la aratare , iar Dumnezeu judeca cele de taina , vede si pocainta viitoare pe care noi nu o vedem . In acest fel sa ne apropiem de oamenii din fata noastra , de oamenii care nu ne plac , care ne irita , ne tulbura , ne nemultumesc : intrebandu-ne intotdeauna ce gandeste Hristos despre acest om si spunandu-ne ca Hristos a murit pentru el si prin aceasta si-a aratat desavarsita dragoste pe care o are si pentru tine , si pentru el . ( Fragment din cartea :" A iubi inseamna a ierta "-Savatie Bastovoi - Editura " Cathisma "- pag.43-45 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.01.2011, 19:53:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit D . Tsatsi - " Invatatura Batranilor Duhovnici " - capitolul : Rugaciunea ca pedagog

Parintele Epifanie spunea parintilor despre educatia copiilor :Sa Ii vorbiti mai mult lui Dumnezeu despre copiii vostri fata decat le vorbiti copiilor vostri despre Dumnezeu . Sufletul adolescentului se afla intr-o explozie de libertate , de aceea accepta greu anumite sfaturi . Deci , in loc sa-i tot sfatuiesti si sa-i dojenesti putin cate putin , pune-I mai bine aceasta problema Mantuitorului Hristos , a Maicii Domnului si Sfintilor . Cheama-i in rugaciune ca sa-i faca aceia pe copii sa inteleaga si comportati-va cu ei ca si cu magarusii , uneori strangand hatul ,alteori lasandu-i lejer . Cand magarusul loveste , iar hatul este strans , atunci trebuie sa lasam usor mai lejer pentru ca altfel se va rupe . Dimpotriva , daca el este calm , putem atunci trage de hat si sa-l ducem oriunde vrem . . . . Parintii trebuie sa-si iubeasca copiii ca pe copiii lor , nu ca pe idolii lor , adica pe copilul lor sa-l iubeasca asa cum este el nu cum ar vrea ei sa fie , semanandu-le . . . . *( din cartea " Invataturile Batranilor Duhovnici - D . Tsatsi - pag .141 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.01.2011, 18:49:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Parintele Epifanie - " Garantiile vietii "

Cu parintii care se plangeau in mod plictisitor pentru nedesavarsirile sau micile abateri copilaresti ale copiilor lor , parintele era asapru : << Sa fiti multumiti si sa Il slaviti pe Dumnezeu ca v-a dat astfel de copii , in genunchi si cu lacrimi de recunostinta . Sa nu vi se intample acelea pe care nu vi le imaginati , ca atunci sa vedeti ! >> Daca un parinte oarecare se plangea de copiii lui ca sunt dificili si irascibili , ii zicea : <<Stii vreun copil astazi care sa fie usor de crescut si supus ? De ce vrei ca ai tai sa fie o exceptie ? >> . Daca tatal respectiv insista cu plangerea , atunci se afla in fata unui canon amenintator si cumintitor al parintelui : << Daca mai continui sa te plangi , iti voi pune canon sa faci 200 de metanii pe zi , pentru ca plangerea aceasta ajunge deja la limitele nerecunostintei >> . Cu aceasta ocazie sa ne referim aici la felul cum ii intampina matusa Alexandra pe parintii care aveau anumite plangeri neinsemnate : << Ce voiati adica ? Sa nasteti ingeri ? Copii ati nascut ! >> ( din cartea : " Garantiile vietii " - Parintele Epifanie - pag.172 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.01.2011, 16:57:25
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Puterea gandurilor bune

,,Numai prin rugaciunea catre Dumnezeu, putem lupta impotriva acestui razboi (al gandurilor).
Domnul este luptator, ostas pentru noi.
Cand ne incredintam Lui - iata mantuirea noastra!"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Tadei, staretul Manastirii Vitovnita din Serbia (1914 - 2003) alexmatei Mari Duhovnici si predicile lor 9 08.09.2015 21:39:42
Staretul Tadei irodion Generalitati 12 07.02.2014 00:43:19
Staretul Tadei, un inselat? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 6 14.01.2013 08:39:44
Staretul Tadei de la Vitovnita un.simplu.gand Resurse ortodoxe on-line 0 04.09.2010 20:42:37
Staretul Tadei ChEoPs Generalitati 2 06.03.2010 21:37:01