Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.11.2010, 07:43:27
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Eu nu v-am raspuns dumneavoastra, cu lui credo 125.

"Om de paie" este denumirea unui procedeu ilicit in argumentare.

In loc sa atac in mod corect o anumita idee, o anumita dogma sau un anumit argument, construiesc o imagine falsa, nereala si deformata a acelei idei (un "om de paie") si atac acea imagine falsa (in loc sa ma bat cu, sa zicem, Ion, cu care am ceva de impartit, construiesc un "Ion" din paie, il atarn de batatorul de covoare si ii dau pumni si picioare, zicand "Na, Ioane, vezi ca sunt mai tare decat tine ?").

De exemplu - in loc sa contraargumentez (daca pot) dogma Imaculatei Conceptiuni, construiesc o noua "dogma", neconforma cu realitatea (potrivit careia Imaculata Conceptiune ar insemna zamislirea Fecioarei Maria de la Duhul Sfant) si atac aceasta imagine deformata pe care tot eu am construit-o.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.11.2010, 09:34:12
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Pe Nascatoarea de Dumnezeu si Maica luminii, intru cantari cinstindu-o, sa o marim!"

Din cand in cand, mai intru pe forum (tot mai rar!) si lacrimez (poate tot virtual) vazand rautatea care iese la iveala din cuvantul scris. Azi am senzatia ca ma adresez "unui protestant ciudat si eretic" sau "unui catolic la fel de ciudat si eretic" sau chiar "unui ortodox de-al meu, ciudat si eretic", cand de fapt ma adresez propriei mele constiinte, care ma mustra ca nu sunt iubitor! Apoi, in zilele urmatoare, incerc sa-mi deformez perceptia despre iubire in asa fel incat acuzatorul meu, constiinta, sa ramana fara dovezi. Crestinul este chemat la o continua ascultare de constiinta proprie, renascuta prin credinta pe care a imbratisat-o, ascultare facuta cu scopul de a se sfintii; daca nu o face, este eretic in fata acesteia! Multi eretici de acest fel mai avem pe forum, iar eu sunt primul dintre ei!

Frate Erethorn, repeta dupa mine aceste cuvinte ale unei cantari catre cea pe care eu o iubesc, cinstindu-o in credinta si nadejde:
"Vrednica esti cu adevarat sa te fericim pe Tine nascatoare de Dumnezeu,
cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru,
ceea ce esti mai cinstita decat heruvinii
si mai marita fara de asemanarea decat serafimii,
care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut,
pe tine cea adevarata nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Nu te chem sa ne impartasim din acelasi potir, al meu sau al tau, nu-i vremea inca, desi (Domnul stie!) tare mult imi doresc sa vina vremea cand vom face aceasta, cand ne vom putea impartasi, frateste, din potirul comun al Duhului si Adevarului Parintelui nostru. Iti fac aceasta cerere pentru a marca, impreuna cu fratia ta, fata de toti, pozitia de oameni ce cinstesc pe Hristos ca pe Domnul si pe maica Sa ca pe Nascatoarea de Dumnezeu.

Sora Miha-anca, rogu-te, canta si fratia ta aceiasi cantare impreuna cu mine si las-o pe Maica cea preasfanta sa se apere de hulitori (de-ar fi ei pe aici), noi trebuie doar sa-i cantam cantare de lauda!

Domnul sa fie cu tine, frate Erethorn, si cu tine sora Miha-anca. Nu va luptati pentru "adevaruri" lumesti, ci fiti iubitori de pace si Domnul vă va vedea atunci ca pe fii Lui si vă va invata pe voi totul, pe caile pe care le stie El.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.11.2010, 12:14:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Pentru Pr. Gheorghe

Eu m-am retras mai demult din forum pentru ca nu am gasit aici raspunsuri (corecte, date de un preot ortodox) la multe intrebari lumesti.
Problema este ca multa lume (inclusiv monahi) cade in extreme si ies atatea opinii gresite care deruteaza lumea.
Problema mirenilor nu este poate rugaciunea, sau ce scrie in cutare carte teologica, ci cum sa procedeze in problemele lumesti.
Cititi putin si forumul asta si altele si vedeti ce probleme au oamenii, in marea majoritate lumesti. Adica: de casatorie, de conceput /sau nu copii, de cum sa faca un botez, o cununie, o pomenire, cum sa impace viata in lume cu cea de crestin (inclusiv imbracaminte, etc.), femeia si curatenia ei, sotii si curatenia lor etc.
Din pacate monahii scriu multe impotriva femeii si a celor casatoriti, iar preotii de mir, ori nu stiu ori nu vor sa lamureasca lumea.
Nu stiu exact ce invatatura este in acest sens in facultatea de teologie si cum sa se poarte preotii cu oamenii, ce sfaturi si cum sa le dea.
Nu stiu si ma inspaimanta sa vad, de unde vine lumea cu idei care mai de care mai gresite si extremiste.
Vad ca intrati acest forum, de aceea va rog mult sa aduceti lamuriri in aceste subiecte.
Au existat destule discutii in contradictoriu si multi ajung din aceasta cauza sa renunte la forum si chiar, ceea ce este mai rau...la credinta.
Daca ti se spune tot timpul ca esti pacatos din pricipiu pentru ca esti femeie si ai probleme biologice (si n-ai voie aia si aia si aia), sau pentru ca esti casatorit, daca ti se spune ca nu ai voie sa te duci sa te duci cu sotul/sotia ca este murdar si pacat, ca nu ai voie sa faci copii decat in anumite zile pe an (f.putine) si alte restrictii din intimitatea omului, chiar te doare in suflet.
Mai are omul vreo valoare in biserica ortodoxa? Sau ramane un vesnic murdar si pacatos, orice ar face?
Astea sunt intrebarile si nimeni nu ne raspunde.
Si preotii au opinii diferite, de unde deduc ca nu exista de fapt surse si invataturi concludente si totul este f.subiectiv.
Asa ca vor mult, veniti si raspundeti concret la aceste intrebari. Pace nu va fi fara lamurire...
Am si impresia ca devine ca in fotbal si politica, toata lumea se pricepe si da sfaturi (bune sau rele, nu mai conteaza).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.11.2010, 21:03:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Sora Miha-anca, rogu-te, canta si fratia ta aceiasi cantare impreuna cu mine si las-o pe Maica cea preasfanta sa se apere de hulitori (de-ar fi ei pe aici), noi trebuie doar sa-i cantam cantare de lauda!

Domnul sa fie cu tine, frate Erethorn, si cu tine sora Miha-anca. Nu va luptati pentru "adevaruri" lumesti, ci fiti iubitori de pace si Domnul vă va vedea atunci ca pe fii Lui si vă va invata pe voi totul, pe caile pe care le stie El.
Da, Parinte. Dar eretica nu sunt...

Last edited by Miha-anca; 02.11.2010 at 21:16:12.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 13:19:52
Un frate de-al nostru este foarte stramtorat N.Priceputu Umanitare 7 16.01.2012 17:10:44
casatorie intre o ortodoxa si un evanghelist o copila Generalitati 60 08.01.2011 15:41:29
campania pt o biserica curata initiata de webmaste sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 2 08.03.2008 22:00:11