Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.11.2008, 00:38:04
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oameni buni, lamuriti-ma si pe mine, care este statutul acelei biserici? Face parte din BOR?, i se supune? Clericii de acolo de cine sunt numiti?

Ca altminteri stim cu totii cat de fragmentat este peisajul religios american, unde zi de zi se nasc culte si cultulete, se contopesc sau se scindeaza dupa bunul plac al unora. Daca acel lacas raspunde in fata BOR, probabil ca cineva ar trebui sa reclame neregulile.

In alta ordine de idei, cred ca in societatea americana exista potential pentru aparitia unor culte ortodoxe separate de BOR, asta pentru a atrage enoriasi fosti baptisti, evanghelisti s.a.m.d., dupa principiul cererii si ofertei. Economie de piata, ce sa mai. Chiar daca nu-mi place sa generalizez, americanul chiar si cand e roman diasporean are obiceiul de a imprumuta si adapta la cultura americana chestii din afara, ca doar traieste in tara tuturor posibilitatilor.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.11.2008, 03:46:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ar fi bine sa se evite aprecierile generalizante, mai ales atunci cand nu se stie cu ce se mananca realitatile romanilor care traiesc pe pamant american.

ref. la statutul Bisericii Ortodoxe "Sf. Treime" din Los Angeles, mai multe puteti afla de pe site-ul lor: http://sfantatreime.org/

Biserica apartine de ROEA (Romanian Orthodox Episcopate of America) -- acesta este site-ul oficial: http://www.roea.org/
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.11.2008, 10:01:03
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe Wikipedia si pe site-ul Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane din cele doua Americi nu apare nici o mentiune a Episcopiei Ortodoxe Romane din America.

Insa am gasit acest articol interesant, in care se explica negru pe alb de ce Episcopia Ortodoxa Romana nu apartine de BOR, Arhiepiscopia Ortodoxa Romana din cele doua Americi fiind corpul oficial al BOR in Statele Unite.

Asa ca, dragii mei, mi se pare normal sa gasiti erezii in doctrina lor, din moment ce ei nu mai raspund in fata BOR.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.11.2008, 10:04:45
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doua rectificari, pentru ca software-ul instalat pe acest forum nu permite editarea mesajelor:

1. Adresa corecta a Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane din cele doua Americi este http://romarch.org.

2. Articolul interesant despre care vorbeam se gaseste aici: http://biserica.org/ro/compendium/ca...iinamerica.htm
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.11.2008, 17:53:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Asa ca, dragii mei, mi se pare normal sa gasiti erezii in doctrina lor, din moment ce ei nu mai raspund in fata BOR.
nu te grabi sa judeci... nu prea cunosti despre autocefalia bisericilor ortodoxe, despre chestiunile de jurisdictie teritoriala... ROEA este parte a OCA (Orthodox Church in America) -- care reuneste bisericile ortodoxe de sine statatoare pe pamant american. la ora actuala sunt este in discutie unificarea celor 2 episcopii romanesti (cea care apartine de BOR si cea care apartine de OCA).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.11.2008, 00:13:26
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

N-am judecat, am constatat. Cum va puteti astepta ca o biserica rupta din BOR sa aiba exact aceleasi canoane si rituri precum BOR, pana la ultima litera? Ruptura a avut loc din niste motive intemeiate, altminteri nu ar mai fi avut loc, ar fi fost si astazi in unuiune, una si aceeasi biserica.

Asa ca nu e deloc de mirare ca exista, ca sa folosesc un eufemism, neconcordante.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.11.2008, 01:06:01
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
nu te grabi sa judeci... nu prea cunosti despre autocefalia bisericilor ortodoxe, despre chestiunile de jurisdictie teritoriala... ROEA este parte a OCA (Orthodox Church in America) -- care reuneste bisericile ortodoxe de sine statatoare pe pamant american. la ora actuala sunt este in discutie unificarea celor 2 episcopii romanesti (cea care apartine de BOR si cea care apartine de OCA).
http://www.romaniantribune.net/a1945...i_romanesti_di n_Statele_Unite_a_fost_infaptuit.aspx
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.11.2008, 01:28:12
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vizitat adresa pe care ai postat-o si se mentioneaza acolo ca "Actul unirii celor doua eparhii romanesti din Statele Unite a fost infaptuit!".

Am vizitat apoi cu mai mare atentie site-ul Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane si am constatat ca acesta contine un statut al Arhiepiscopiei vechi din 2006 in care nu se mentioneaza nimic despre Episcopia Ortodoxa Romana, ca si cum n-ar exista - deci fie site-ul nu a mai fost actualizat de doi ani, fie statutul este cel in aflat inca in vigoare.

Lamurirea a venit dupa ce am vizitat din nou site-ul Episcopiei Ortodoxe Romane, acesta fiind adus la zi. Aici exista un comunicat de presa datat 20 august, 2008, intitulat "Comisia Mixtă de Dialog Continuă Discuția despre Unitate", deci inca se pun la punct detaliile uniunii dintre cele doua entitati. Sunt sigur ca acesta e un lucru bun si dorit de toti crestinii ortodocsi, dar se demonstreaza astfel ca uniunea propriu-zisa inca nu a avut loc, deci titlul articolului prezentat de tine este derutant, in cel mai bun caz.

Asta inseamna ca ce am sustinut mai sus, in legatura cu imposibilitatea inexistentei incompatibilitatilor doctrinare intre cele doua entitati, este in continuare valabil.

Mai grav ar fi fost daca Episcopia Ortodoxa Romana ar fi revenit deja sub tutela BOR - atunci erorile dogmatice semnalate de initiatorul acestei discutii ar fi fost mult mai serioase si demne de analizat si indreptat. Altminteri tot ce incerc eu aici este sa demonstrez ca atata timp cat exista doua entitati diferite, exista si incompatibilitati.

Va multumesc.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.11.2008, 03:19:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

fratilor, aici nu se discuta de fapt despre cat de mult s-a pus in practica unificarea episcopiilor romanesti din america... asta n-are nici o legatura cu acest topic, de fapt.

dupa mine, concluzia la acest topic s-a gasit deja, si anume aceea ca neregulile din site-ul respectiv trebuiau semnalate persoanei responsabile (nn par. Constantin Alecse) pentru a lua masurile de rigoare cu cei care updateaza site-urile pe care dumnealui le patroneaza, si cu asta basta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Radio aliluia - muzica crestin ortodoxa " pe saturate " ( non stop ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.07.2011 21:19:36
"receptarea" adevarului in Biserica Ortodoxa marius60 Despre Biserica Ortodoxa in general 21 17.12.2010 13:52:30
Biserica ortodoxa si semnul "Iluminatilor" CarareaImparatiei Biserica Ortodoxa Romana 2 21.09.2010 14:13:24