Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.10.2010, 03:25:11
Raphael Raphael is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2007
Mesaje: 19
Implicit

Asociatia gnostica de studii antropologice si culturale.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.10.2010, 05:15:29
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Gnoza ca si cunoastere eterna si universala vine sa raspunda la intrebarile de baza ale omenirii: CIne suntem? De unde venim? Incotro mergem? Gratie Dr. Samael Aun Weor, fondatorul gnozei contemporane, regasim in temele abordate tot ce avem nevoie pentru a fi FERICITI si pentru a ne autorealiza intim.

Dr. Samael Aun Weor: "Se regăsește din nou în gnoză cultul Femeii divine, al Mamei, al eternului feminin: este „calea“ dintre Dumnezeu și lume; ea poate să cadă în lume, dar de asemenea poate să o și salveze. Unii gnostici nu se îndoiesc să facă din Mama, asimilată Spiritului Sfânt, a treia ipostază a Absolutului manifestat: este Dumnezeul-Mamă, Sophia, Doamna-Nostră-Spirit-Sfânt, este de asemenea Paraclit, Aceea-care-trebuie-să-vină. Se reîntoarce la vechea Trinitate egipteană a Tatălui, Mamei (Isis) și Fiului.
..............................................

ps. nu pledez pentru Gnoza sau gnosticism, cert e ca in mod CATEGORIC, nu reprezinta o secta!
E prima data cand aud de Samael (ei, nu chiar).. asa ca am cautat pe net sa vad cine este Samael aun weor.. si surpriza: nu numai ca am gasit biografia, dar si biografiile vietilor anterioare de la prima piramida in egipt pana catre vremurile noastre!
(el sustine ca intr-o viata anterioara a scris "imitation of Christ".. exact, a fost Thomas Kempis.. ) Of, of, of... mai rar mi-a fost dat sa citesc atatea aberatii la un loc.
(Cat despre invatatura lui... stati departe!)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.10.2010, 07:09:04
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raphael Vezi mesajul
Asociatia gnostica de studii antropologice si culturale.
bine, mersi.
nu am auzit de asa ceva.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.10.2010, 12:08:07
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Sunt sigur ca daca BOR se ducea cu rugamintea de a organiza ceva in biblioteca respectiva primea aprobare. De ce n-ar primi un ONG aprobare? Doar pentru ca promoveaza ceva cu care dumneavoastra nu sunteti de acord?

Unde traim, in Arabia Saudita? In Iran?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.10.2010, 13:12:10
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raphael Vezi mesajul
Ieri am ramas surprins de cum o Bibiloteca Judeteana care se vrea a fi o institutie de cultura accepta ca in interiorul ei sa intre o secta si sa racoleze adepti dintre cititorii ei fideli. Secta cu pricina este AGEAC care se ocupa cu Gnoza. Iar Biblioteca cu pricine este Biblioteca Judeteana Panait Istrati din Braila.
Mi-am dat seama ca AGEAC desi sustine ca nu este secta, este o secta. Eu nu ma las pacalit de secte.
Ceea ce vreau sa discutam este de ce o biblioteca permite sa intre sectele in ea sa racoleze adepti.
si care e de fapt problema? numai BOR are voie sa isi prezinte "marfa"? ce este cu atitudinea asta de autoritate care se doreste impusa cu forta? nu mai traim in evul mediu si inchizitorii nu mai primesc bani de la buget.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.10.2010, 15:49:44
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Sunt sigur ca daca BOR se ducea cu rugamintea de a organiza ceva in biblioteca respectiva primea aprobare. De ce n-ar primi un ONG aprobare? Doar pentru ca promoveaza ceva cu care dumneavoastra nu sunteti de acord?

Unde traim, in Arabia Saudita? In Iran?
Iata un punct de vedere obiectiv !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.10.2010, 15:55:41
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
si care e de fapt problema? numai BOR are voie sa isi prezinte "marfa"? ce este cu atitudinea asta de autoritate care se doreste impusa cu forta? nu mai traim in evul mediu si inchizitorii nu mai primesc bani de la buget.
Și încă unul [obiectiv]. Felicitări!
Poate o mică problemă ar mai fi cu banii de la buget... dar trecem cu vederea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblioteca Misionarului Ortodox flying Resurse ortodoxe on-line 0 30.03.2011 01:41:44
Biblioteca roman2010 Generalitati 2 10.06.2010 20:00:22
Biblioteca ortodoxa cred_cu_adevarat Resurse ortodoxe on-line 0 25.01.2010 16:10:17
Ce sa fac?Sectele-inselatorie pt.cei naivi Desire Secte si culte 4 25.09.2009 00:21:37
Despre sectele vechi si noi strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:27:22