Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.02.2010, 14:49:55
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cand zice lui Marta,sora lui Lazar,'Eu sunt invierea si viata' El arata ca este insusi viaata fiecarui om,bun sau rau.Nici Marta nu a crezut in El,nici Lazar caci murise. Ci El da viata cui vrea,si in primul rand celor ce cred in El. El e viata noastra spirituala,el este si viata noastra bilogica. El e Cel 'care lumineaza pe orice om care vine in lume'
El e 'implinirea a toate' .
Cine crede in El va avea totul:adevar si viata,si va gasi pe Dumnezeu.
Cine nu crede in El va cauta si va rataci pentru totdeauna ,caci e in afara singurului Adevar.
Eu indraznesc sa cred ca oricine crede in El,chiar protestant fiind,crede in Adevar.
Poate nu il urmeaza integral.Dar credinta in El este unica,caci Hritos a fost unul singur,care a zis "Eu sunt"
si eu cred la fel, Iustin. :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.02.2010, 14:51:41
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Ce intelegi prin mantuire, Andrei? Cati suntem cu adevarat mantuiti? Nu ar trebui ca mantuirea sa fie in primul rand in aceasta viata? Cum este cu adevarat un om mantuit? Mai exista in el judecati inutile, lupte, teama, nelinisti? Sau este impacat, fericit si linistit in aceasta viata? Fiind perfect unit cu Dumnezeu este impacat cu tot, cred eu.
Cum adica cati suntem mantuiti? Asta am auzit-o la protestanti cu "noi am fost mantuiti" si "ei nu sunt mantuiti". Daca ne vom mantui cu adevarat, asta o vom afla la Judecata, din gura lui Hristos. Pana atunci sa luam seama la noi. Sa ne vedem fiecare pacatele si patimile si sa ne rugam. Cei ce sunt impacati, fericiti si linistiti inca din aceasta viata sunt SFINTII, care au ajuns la o masura atat de mare, au biruit atat de puternic pacatul, incat nu mai ingaduie Dumnezeu ispita.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.02.2010, 14:52:56
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Credeti fals.Degeaba credeti in Hristos daca il schimbati cu un alt hristos si ii schimbati invataturile , de aceia cred ca aceste trei religii majoritare sau mari : iudaismul , islamul si budismul au invataturi de vietuire mai bune si mai adevarate decat cele ale sectelor si a hristosilor falsi si mincinosi.Nimic nu mi se pare mai urit si spurcat decat pervertirea lui Hristos si a invataturilor sale.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.02.2010, 14:58:12
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Cum adica cati suntem mantuiti? Asta am auzit-o la protestanti cu "noi am fost mantuiti" si "ei nu sunt mantuiti". Daca ne vom mantui cu adevarat, asta o vom afla la Judecata, din gura lui Hristos. Pana atunci sa luam seama la noi. Sa ne vedem fiecare pacatele si patimile si sa ne rugam. Cei ce sunt impacati, fericiti si linistiti inca din aceasta viata sunt SFINTII, care au ajuns la o masura atat de mare, au biruit atat de puternic pacatul, incat nu mai ingaduie Dumnezeu ispita.
Fiecare om trebuie sa se ingrijeasca in primul si in primul rand de relatia lui cu Dumnezeu. Nu sunt protestanta, daca la asta te referi. :) Mantuirea nu este ceva imposibil daca ai suficienta credinta. Toti oamenii ar trebui sa creada ca Dumnezeu ii va mantui , nu in viata de apoi, ci in viata aceasta. Toti putem deveni sfinti, pentru ca nimic nu este imposibil pentru Dumnezeu, atunci cand credinta este puternica.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.02.2010, 14:58:35
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nu exista un adevar ortodox,si un adevar musulman.Exista un singur Adevar.Ortodoxul are mai multe mijloace de a ramane in acest Adevar,protestantul le aare si el pe ale sale,adica credinta in Hristos.
Nu vor fi mantuiti cei care sunt orotodoxi,ci cei care raman in Hristos cu adevarat. Ortodoxia e doar calea cea mai buna de a fi in El.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.02.2010, 15:01:07
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
.Insa aici nu ma refer la sectanti si la sectele crestine ca astea sunt perverse si inverseaza valorile si schimba virtutile cu non-virtutile, ci mai degraba in schimbul sectelor as pune pe musulmani, budisti si evrei (sau la acelasi nivel) care mie mi se pare ca au simtul valorilor poate mai bine dezvoltat decat sectantii.
Aici ai mare dreptate. Din pacate... :-(
Legat de intrebarea ta, cu franturile de "adevar" pe care le putem gasi in alte confesiuni - ar insemna ca suntem orbi daca nu le vedem. Exista INVATATURI bune, in unele parti mai mult, in altele mai putin, in altele chiar deloc. insa nu poti vorbi de "franturi de adevar". Adevarul nu poate exista decat deplin. Iar noi credem ca Adevarul deplin este in ortodoxie, si numai acesta este cel care mantuieste. Cred ca aici e toata ideea - Dumnezeu poate mantui pe oricine, prin marea Lui MILA, prin POGORAMANT. Insa atat de mult ne iubeste Dumnezeu, incat ne-a dat dreapta credinta, ne-a lasat Biserica, Trupul tainic al lui Hristos. Adevarul nefiind doar o suma de dogme, ci chiar HRISTOS, este MANTUITOR. observi diferenta? invataturi care pot fi bune sau rele vs. Adevar deplin, MANTUITOR.
Oricum, cred ca staruim uneori prea mult asupra acestor lucruri. Ca in ortodoxie avem Adevarul deplin, aceasta nu o poate tagadui nimeni. Insa tocmai pentru ca am primit acest DAR, trebuie sa inmultim talantul si sa luam in primul rand aminte la noi insine. Noi vorbim aici de adevar, de dogme, de invataturi, dar noi de fapt... ce facem? As vorbi mai mult despre pacate, despre patimi si cum ducem lupta impotriva lor, despre rugaciune, decat despre subiectele aceasta care parca nu se mai termina. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.02.2010, 15:01:47
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Fiecare om trebuie sa se ingrijeasca in primul si in primul rand de relatia lui cu Dumnezeu. Nu sunt protestanta, daca la asta te referi. :) Mantuirea nu este ceva imposibil daca ai suficienta credinta. Toti oamenii ar trebui sa creada ca Dumnezeu ii va mantui , nu in viata de apoi, ci in viata aceasta. Toti putem deveni sfinti, pentru ca nimic nu este imposibil pentru Dumnezeu, atunci cand credinta este puternica.
problema e ca pacea ti-o poate da si sarsaila, usurandu-ti razboiul ca tu sa crezi ca te-ai mantuit in aceasta viata si sa te crezi ajuns la masura sfintilor. Si de-aici se-alege praf si pulbere. Deci mai bine zicem sa ne dea Dumnezeu ce stie El ca ne trebuie, razboi sau pace, decat sa traim cu tot felul de iluzii desarte in legatura cu ce-o fi mantuirea. Si pe unii sfinti parinti ii mai chinuiau una alta la adanci batraneti, pana nu inchizi ochii si treci prin vami nu ai de unde sti daca te vei fi mantuit sau nu.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.02.2010, 15:07:30
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
problema e ca pacea ti-o poate da si sarsaila, usurandu-ti razboiul ca tu sa crezi ca te-ai mantuit in aceasta viata si sa te crezi ajuns la masura sfintilor. Si de-aici se-alege praf si pulbere. Deci mai bine zicem sa ne dea Dumnezeu ce stie El ca ne trebuie, razboi sau pace, decat sa traim cu tot felul de iluzii desarte in legatura cu ce-o fi mantuirea. Si pe unii sfinti parinti ii mai chinuiau una alta la adanci batraneti, pana nu inchizi ochii si treci prin vami nu ai de unde sti daca te vei fi mantuit sau nu.
Da, Jane, dar eu nu pot intelege toate luptele care exista si care fac atata rau: intre diverse biserici crestine, intre diverse religii s.a.m.d. Daca l-am iubi cu adevarat pe Dumnezeu si pe aproapele nostru, crezi ca ar mai fi toate astea? Sau ar fi dragoste si pace pe pamant?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.02.2010, 15:08:26
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Aici ai mare dreptate. Din pacate... :-(
Legat de intrebarea ta, cu franturile de "adevar" pe care le putem gasi in alte confesiuni - ar insemna ca suntem orbi daca nu le vedem. Exista INVATATURI bune, in unele parti mai mult, in altele mai putin, in altele chiar deloc. insa nu poti vorbi de "franturi de adevar". Adevarul nu poate exista decat deplin. Iar noi credem ca Adevarul deplin este in ortodoxie, si numai acesta este cel care mantuieste. Cred ca aici e toata ideea - Dumnezeu poate mantui pe oricine, prin marea Lui MILA, prin POGORAMANT. Insa atat de mult ne iubeste Dumnezeu, incat ne-a dat dreapta credinta, ne-a lasat Biserica, Trupul tainic al lui Hristos. Adevarul nefiind doar o suma de dogme, ci chiar HRISTOS, este MANTUITOR. observi diferenta? invataturi care pot fi bune sau rele vs. Adevar deplin, MANTUITOR.
Doamne ajuta!
Bine ai zis ca Dumnezeu ne-a lasat dreapta credinta si Biserica care este Trupul tainic al lui Hristos, si bine le-ai pus in balanta cand ai zis : "invataturi care pot fi bune sau rele vs Adevarul,deplin Mantuitor" .Asa trebuie si privit.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.02.2010, 15:46:34
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
problema e ca pacea ti-o poate da si sarsaila, usurandu-ti razboiul ca tu sa crezi ca te-ai mantuit in aceasta viata si sa te crezi ajuns la masura sfintilor. Si de-aici se-alege praf si pulbere. Deci mai bine zicem sa ne dea Dumnezeu ce stie El ca ne trebuie, razboi sau pace, decat sa traim cu tot felul de iluzii desarte in legatura cu ce-o fi mantuirea. Si pe unii sfinti parinti ii mai chinuiau una alta la adanci batraneti, pana nu inchizi ochii si treci prin vami nu ai de unde sti daca te vei fi mantuit sau nu.
la fel de bine se poate spune ca daca nu vrei si nu crezi, nici Dumnezeu nu te va mantui. Dar daca vrei si crezi, Dumnezeu te poate mantui inca din aceasta viata. Inca de acum.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
adevarul, calea, viata



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ioan 21:19-24 Savonarola Din Noul Testament 7 22.09.2011 22:27:27
Ioan 21 Ioana-Andreea Din Noul Testament 5 25.07.2010 14:10:15
cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga andrei_im Generalitati 8 31.12.2009 17:51:44
1 Ioan 5, 7 Florin-Ionut Din Noul Testament 1 19.03.2009 16:54:04