Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.07.2010, 00:09:43
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Așa este frate, păcat este să nu asculți de Dumnezeu nu să ai card de sănătate dar când Dumnezeu te anunță de acum 2000 de ani că semnul fiarei nu trebuie acceptat sub nicio formă și că acesta este unul dintre semnele cele mai clare că sfârșitul este aproape, oare nu aruncăm frate și card și tot numai să nu ne lepădăm în ultimul ceas și să ne numărăm și noi printre fecioarele cele înțelepte ! Cum dar ne vom asemăna cu cele nebune care știind că merg la Nuntă și că Mirele vine din moment în moment s-au amăgit că mai este timp pentru negocieri ?

Degeaba ne amăgim, cununa nu se dă celui care privește ci celui care luptă și pentru că lupta este grea să ne ajutăm și să ne sprijinim nu să ne săpăm groapa unii altora !
Daca Dumnezeu ne-a zis acum 2000 de ani despre semnul fiarei e posibil ca acel semn al fiarei sa fi fost in actualitate inca de atunci, ceea ce exclude din start cipurile. Nu ma intelege gresit, nu sunt de acord cu cipurile pt simplu motiv ca iti este incalcata intimitatea, dar nu pt ca ar fi pacat. In ceea ce priveste cardul de sanatate, ala ar fi ok, e bine ca istoricul bolilor etc sa fie usor de accesat in caz ca se intampla ceva persoanei respective.
Am mai zis si pe alt topic, semnul fiarei nu este un semn fizic ci unul spiritual. In Apocalipsa unde se vorbeste despre acest semn se face referire la un om din VT care a fost marcat de acest semn. Deci nu putea fi vorba de cip in nici un caz.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.07.2010, 00:10:22
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
nu e nici o problema, altii o fac sa fie problema. Mi se pare mult mai normal ca oamenii care sunt alergici sa aiba stocate informatiile legate de problemele lor , lucru care ii poate salva daca fac un accident sau au nevoie de tratament. Nu vad cu ce e lucrul asta pacat.
Pacat este sa nu asculti de Dumnezeu, nu sa ai card de sanatate.
De ce in cip personalizat ? De ce nu intr-o baza de date, intr-un computer/server ? A ? S' d'acolo, cand felceru' are nevoie, da un clic'clac pe claputa' lu' tastaura, s'afla ce vrea domnia lu' el...A ? Ii si mai ieftin, si mai cu siguranta, bre...Asta cu cipu' prea'i de 'ncapatanare...nu le-a (prea) mers cu bolintinu', acu'ncearca cu piramidonu'...bre, asta'i mana lu' satanel, bre.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 22.07.2010 at 00:15:41.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.07.2010, 00:22:43
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
De ce in cip personalizat ? De ce nu intr-o baza de date, intr-un computer/server ? A ? S' d'acolo, cand felceru' are nevoie, da un clic'clac pe claputa' lu' tastaura, s'afla ce vrea domnia lu' el...A ? Ii si mai ieftin, si mai cu siguranta, bre...Asta cu cipu' prea'i de 'ncapatanare...nu le-a (prea) mers cu bolintinu', acu'ncearca cu piramidonu'...bre, asta'i mana lu' satanel, bre.
haz de necaz
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.07.2010, 00:28:36
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Daca Dumnezeu ne-a zis acum 2000 de ani despre semnul fiarei e posibil ca acel semn al fiarei sa fi fost in actualitate inca de atunci, ceea ce exclude din start cipurile. Nu ma intelege gresit, nu sunt de acord cu cipurile pt simplu motiv ca iti este incalcata intimitatea, dar nu pt ca ar fi pacat. In ceea ce priveste cardul de sanatate, ala ar fi ok, e bine ca istoricul bolilor etc sa fie usor de accesat in caz ca se intampla ceva persoanei respective.
Am mai zis si pe alt topic, semnul fiarei nu este un semn fizic ci unul spiritual. In Apocalipsa unde se vorbeste despre acest semn se face referire la un om din VT care a fost marcat de acest semn. Deci nu putea fi vorba de cip in nici un caz.
Nu oricine poate interpreta Sfânta Scriptură și pentru că marii părinți duhovnicești ai României au spus că "este vremea muceniciei " apoi e clar că e serioasă problema !

Deci eu nu mă iau după X sau Y eu mă iau după Sfânta Scriptură unde este însuși Cuvântul lui Dumnezeu și după părinții duhovnicești ai României care s-au remarcat prin înțelepciune și har !

Acestea sunt reperele noastre ale ortodocșilor ! Degeaba se vor eschiva mulți și vor împărți firul în 10 poate poate mai găsesc o portiță... dar vai că portița aia duce la pierzare !
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.07.2010, 00:50:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Nu oricine poate interpreta Sfânta Scriptură și pentru că marii părinți duhovnicești ai României au spus că "este vremea muceniciei " apoi e clar că e serioasă problema !

Deci eu nu mă iau după X sau Y eu mă iau după Sfânta Scriptură unde este însuși Cuvântul lui Dumnezeu și după părinții duhovnicești ai României care s-au remarcat prin înțelepciune și har !

Acestea sunt reperele noastre ale ortodocșilor ! Degeaba se vor eschiva mulți și vor împărți firul în 10 poate poate mai găsesc o portiță... dar vai că portița aia duce la pierzare !
Cred ca ti-ai face un mare serviciu daca ai schimba avatarul afisat..este sinistru tipic catolic-inchizitional
Te rog eu si cred ca si altii!
:)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.07.2010, 01:23:52
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Parintele Arsenie spunea ca multi vor cadea din cauza fricii, dar nu prea pricep ce si cum inseamna aceasta frica, desi cred c am patit o in cateva randuri ...si de unde vine intarirea...

Te pomenesti ca pe cardul ala de sanatate vor trece si ceva de genul analiza dupa voce a parametrilor psiho fiziologici, ca tocmai vazui in premiera la otv, cum o analizara pe Madalina Manole &co, nu stiu cat de tare seamana cu biorezonanta, dar este nevoie de numai 15 secunde....si ti afla baiatu si traume si tot, ca tot nu ma lamurii eu de una bucata de la ce mi fuse.... Valeu, maica...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.07.2010, 01:46:48
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Marii duhovnici ai țării au spus vehement nu numai că este un păcat și o formă de lepădare indirectă dar și că trebuie refuzat chiar de se ajunge la mucenicie !
Cred ca majoritatea il putem considera pe parintele Cleopa mare, nu? El era de alta parere, mult mai ponderata.

Citat:
Asta cu geaca sau telefonul sunt lucruri la care poți renunța oricând nu ești condiționat să le folosești nu ești obligat să îți încarci în ele datele personale pe când în cazul cipurilor din actele de identitate este cu totul altceva ! Acolo îți încarci efectiv datele tale ! Omul este coborât din stadiul de ființă superioară liberă și independentă la un mecanism controlabil prin care ni se îngrădește libertatea și independența devenind toți "numere" într-un sistem ! Nu mai suntem persoane umane ci numere !
Si cu actualele documente de indentitate ce ne facem? Seria si numarul C.I. nu sunt aceeasi chestie? Nu stiu cum sta treaba, dar eu sunt convins ca atunci cand iti verifica datele din buletin se face dupa serie si numar, nu dupa nume sau adresa. Deci deja am fost demult coborati la stadiul de niste numere. Eu zic sa ne dam foc si la certificatele de nastere ca si acolo apar niste cifre. Auzi tu ce l-a dus capul pe vrajmas: 1 pentru barbat si 2 pentru femeie (5, respectiv 6 din 2000 pana in 2099). Vedeti sa nu nasteti 3 fetite ca daca alaturati certificatele iese numarul fiarei. Chiar daca mai dam la o parte 12 cifre de doua ori. Cum credeti ca obtinem numarul de pe codurile de bare? E clar ca sunt implicate aceleasi incifrari "tainice" ale unei minti diabolice.

Eu am mai scris si altadata: lepadarea e in inima sau in vorbe. Pecetea e doar dovada lepadarii. Pune cineva stampila pe o foaie alba? Asa e si cu pecetluirea, nimeni nu te insemneaza daca nu te-ai lepadat. Daca ei mi-o pun fortat si inca pe ascuns, degeaba au pus-o. Insa deh, repet, nu primesc pecetea (cauza), deci ma lepad de Hristos (efect), ci ma lepad de Hristos (cauza) si primesc pecetea (efect). Daca e sa analizam situatia, cea cu cipurile, pseudopecetea ar fi cauza, ori in vremea antihristului ea va fi efectul sau rezultatul.
Sunt convins ca parintele Iustin Parvu este un parinte extraordinar, dar este om, nu Dumnezeu. Omul mai greseste. Afirmatia "vremea muceniciei" este de-a dreptul apocaliptica. Daca considerati ca astea sunt vremuri apocaliptice (ca se trece de la plastic la cip), saracii oameni care au trait razboaiele mondiale ce-or fi crezut? Eu sunt convins ca acelasi lucru. Dar iata ca a trecut jumatate de secol si nu s-a intamplat nimic. Si poate va mai trece inca jumatate fara sa se intample nimic si nu raman in urma decat anxietatea si paranoia din noi. Eu zic sa facem pe mucenicii atunci cand cineva ne jigneste si ne vine sa-l jignim si noi, abtinandu-ne, cand cineva ne cere un banut si, in loc sa ii spunem sa puna osul la treaba, i-l oferim, cand cineva se baga in fata noastra la coada, sa spunem "Doamne, Iisuse Hrisoate, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!" in loc sa-l/o dam raului... Cat despre vremea aceea are Dumnezeu grija de ai lui; sa lasam Apocalipsa pe seama Sa.

Nu inteleg cum un cip atenteaza la libertatea mea? In ce fel ma face sa aleg intre Dumnezeu si altceva?

Last edited by Laur28; 22.07.2010 at 01:55:27.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.07.2010, 09:47:11
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
Cred ca majoritatea il putem considera pe parintele Cleopa mare, nu? El era de alta parere, mult mai ponderata.
În ce an a trecut la Domnul Părintele Cleopa ? Și în ce an suntem ???

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
Si cu actualele documente de indentitate ce ne facem? Seria si numarul C.I. nu sunt aceeasi chestie? Nu stiu cum sta treaba, dar eu sunt convins ca atunci cand iti verifica datele din buletin se face dupa serie si numar, nu dupa nume sau adresa. Deci deja am fost demult coborati la stadiul de niste numere. Eu zic sa ne dam foc si la certificatele de nastere ca si acolo apar niste cifre. Auzi tu ce l-a dus capul pe vrajmas: 1 pentru barbat si 2 pentru femeie (5, respectiv 6 din 2000 pana in 2099). Vedeti sa nu nasteti 3 fetite ca daca alaturati certificatele iese numarul fiarei. Chiar daca mai dam la o parte 12 cifre de doua ori. Cum credeti ca obtinem numarul de pe codurile de bare? E clar ca sunt implicate aceleasi incifrari "tainice" ale unei minti diabolice.

Eu am mai scris si altadata: lepadarea e in inima sau in vorbe. Pecetea e doar dovada lepadarii. Pune cineva stampila pe o foaie alba? Asa e si cu pecetluirea, nimeni nu te insemneaza daca nu te-ai lepadat. Daca ei mi-o pun fortat si inca pe ascuns, degeaba au pus-o. Insa deh, repet, nu primesc pecetea (cauza), deci ma lepad de Hristos (efect), ci ma lepad de Hristos (cauza) si primesc pecetea (efect). Daca e sa analizam situatia, cea cu cipurile, pseudopecetea ar fi cauza, ori in vremea antihristului ea va fi efectul sau rezultatul.
Sunt convins ca parintele Iustin Parvu este un parinte extraordinar, dar este om, nu Dumnezeu. Omul mai greseste. Afirmatia "vremea muceniciei" este de-a dreptul apocaliptica. Daca considerati ca astea sunt vremuri apocaliptice (ca se trece de la plastic la cip), saracii oameni care au trait razboaiele mondiale ce-or fi crezut? Eu sunt convins ca acelasi lucru. Dar iata ca a trecut jumatate de secol si nu s-a intamplat nimic. Si poate va mai trece inca jumatate fara sa se intample nimic si nu raman in urma decat anxietatea si paranoia din noi. Eu zic sa facem pe mucenicii atunci cand cineva ne jigneste si ne vine sa-l jignim si noi, abtinandu-ne, cand cineva ne cere un banut si, in loc sa ii spunem sa puna osul la treaba, i-l oferim, cand cineva se baga in fata noastra la coada, sa spunem "Doamne, Iisuse Hrisoate, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!" in loc sa-l/o dam raului... Cat despre vremea aceea are Dumnezeu grija de ai lui; sa lasam Apocalipsa pe seama Sa.

Nu inteleg cum un cip atenteaza la libertatea mea? In ce fel ma face sa aleg intre Dumnezeu si altceva?
Frate dragă nu ai decât să te amăgești la nesfârșit văd că o ții una și bună ! Pe pielea ta o faci ! Acum fără nici o supărare eu mă iau după ce spun Părinții duhovnicești nu după X și Y și în plus trebuie multă rugăciune să ne lumineze Dumnezeu dar la capitolul ăsta stăm de foarte prost în jos... pentru că deja ne credem luminați ...
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.07.2010, 09:50:49
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca ti-ai face un mare serviciu daca ai schimba avatarul afisat..este sinistru tipic catolic-inchizitional
Te rog eu si cred ca si altii!
:)
Cred că nu ! Nu mă supăr dacă îmi sari postările din cauza avatarului ! Doamne ajută !
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.07.2010, 12:06:55
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
De ce in cip personalizat ? De ce nu intr-o baza de date, intr-un computer/server ? A ? S' d'acolo, cand felceru' are nevoie, da un clic'clac pe claputa' lu' tastaura, s'afla ce vrea domnia lu' el...A ? Ii si mai ieftin, si mai cu siguranta, bre...Asta cu cipu' prea'i de 'ncapatanare...nu le-a (prea) mers cu bolintinu', acu'ncearca cu piramidonu'...bre, asta'i mana lu' satanel, bre.
baza de date trebuie sa poate fi accesata. Ori lucrul asta e posibil daca esti conectat la internet, ori daca ti se face rau pe camp ce faci? Plus ca daca baza de date ar fi publica, ar fi f usor de spart.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Anul 2012: planuri, dorinte, sperante laurastifter Generalitati 25 29.12.2012 18:53:53
concurs national CMS 2012 scoala_brancoveneasca Sectiune dedicata profesorilor de religie 2 02.03.2012 13:54:31
Anul mântuirii 2012 laurastifter Alte Religii 1 26.11.2011 19:15:20